• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zastrzegą zgubiony dowód osobisty, o ile... go nie odnajdziesz

Mariusz
21 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
aktualizacja: godz. 10:09 (21 lutego 2017)
Jak się okazuje, zastrzec dowód osobisty w Urzędzie Miasta można tylko wtedy, gdy nie został odnaleziony. Jak się okazuje, zastrzec dowód osobisty w Urzędzie Miasta można tylko wtedy, gdy nie został odnaleziony.

Nasz czytelnik chciał zastrzec w Urzędzie Miasta w Gdyni zobacz na mapie Gdyni dowód osobisty, który po miesiącu znalazł w skrzynce pocztowej. Odmówiono mu tego, bo... dowód się odnalazł i był w nienaruszonym stanie.



Oto jego relacja z wizyty w gdyńskim magistracie:

Tydzień temu, w sobotę [11 lutego - przyp. red], znalazłem w skrzynce pocztowej swój dowód osobisty. Wtedy zdałem sobie sprawę, że go zgubiłem i przez jakiś czas żyłem z tym faktem w nieświadomości. Szukając szybko w pamięci, próbowałem sobie przypomnieć okoliczności zgubienia dowodu i to jak długo go nie miałem.

Czy zdarzyło ci się zgubić ważne dokumenty?

Prawdopodobnie mojego dowodu osobistego nie było wśród dokumentów przez około miesiąc, aż w końcu ktoś wrzucił go do skrzynki pocztowej. Zacząłem mieć poważne obawy. Nawet jeśli ktoś nie zdążył wziąć przez ten czas na mój dowód kredytu, to mógł zostać zeskanowany i w każdej chwili może posłużyć do innych celów. Zdałem sobie sprawę, że natychmiast trzeba zastrzec taki dokument.

Czytaj też: Więcej elektroniki to mniejsze kolejki w urzędach?

Urząd Miasta w Gdyni jest czynny w sobotę. Udałem się tam z nadzieją, że wydział zajmujący się dowodami osobistymi zastrzeże ten dokument najszybciej. Rozczarowałem się. W okienku pani najzwyczajniej odmówiła mi zastrzeżenia dowodu osobistego, ponieważ już go odzyskałem i - według niej - nie ma żadnych podstaw do jego unieważnienia. Nie pomogły tłumaczenia, że przez miesiąc w posiadaniu tego dokumentu mógł być każdy i nie wiem do jakich celów mógł zostać wykorzystany.

Moja prośba o wydanie takiej decyzji na piśmie również spotkała się z odmową. Pani w okienku pouczała mnie jeszcze przepisami zupełnie nie mającymi związku ze sprawą, tłumacząc chociażby, że dowód osobisty ma termin ważności do 2018 roku, więc tym bardziej nie zostanie zastrzeżony.

Stojąc przy okienku żałowałem, że jestem uczciwy i najzwyczajniej w świecie nie skłamałem, że zgubiłem ten dowód i po prostu go nie mam. Chciałem zgłosić sprawę przełożonym, ale okazało się, że w sobotę nikt nie nadzoruje urzędu i wszystkie piętra z biurami włącznie są zamknięte.

Czy takie zachowanie pracownicy urzędu, gdy wszędzie pisze się o niebezpieczeństwie zgubienia dokumentu tożsamości jest profesjonalne i akceptowalne? Dodam tylko, że zarejestrowałem się w Biurze Informacji Kredytowej. W najbliższym dniu roboczym operacja została zakończona. I niepotrzebna była do tego pani w okienku czytająca Dzienniki Ustaw...

Odpowiedź Urzędu Miasta w Gdyni na przesłane pytania, którą otrzymaliśmy po publikacji artykułu:

Ustawa z 6 sierpnia 2010 r.  o dowodach osobistych nie przewiduje zastrzeżenia dowodu osobistego. Zgodnie art. 47 pkt 1 i 5 ustawy o dowodach (Dz. U. 2010 Nr 167 poz. 1131 z późn. zm.) posiadacz dowodu osobistego, którego dowód osobisty został utracony lub uszkodzony, zgłasza niezwłocznie, osobiście ten fakt organowi dowolnej gminy, a posiadacz dowodu osobistego przebywający poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - dowolnej placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Istnieje możliwość przesłanie zgłoszenia utraty dowodu osobistego w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym do organu, który był wystawcą dowodu osobistego. Po dokonaniu zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego posiadaczowi dowodu osobistego wydaje się zaświadczenie.

Zgodnie z art. 50 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy unieważnienie dowodu osobistego następuje:
1) z dniem zgłoszenia do organu dowolnej gminy lub placówki konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego przez jego posiadacza lub przekazania do organu dowolnej gminy lub do placówki konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę trzecią znalezionego cudzego dowodu osobistego;
2) z dniem utraty obywatelstwa polskiego lub zgonu posiadacza dowodu osobistego lub wydania decyzji o odmowie wydania dowodu osobistego,
3) z dniem przekazania posiadaczowi nowego dowodu osobistego, o ile wcześniej nie został unieważniony,
4) po upływie 4 miesięcy od zaistnienia okoliczności dotyczących zmiany danych w przypadku niezłożenia przez posiadacza dowodu osobistego o jego wymianę,
5) z dniem upływu ważności dowodu osobistego.

W świetle obowiązujących przepisów brak jest podstaw prawnych do unieważnienia dowodu osobistego ze względu na "wykorzystanie danych przez osoby trzecie" .

Jedynym rozwiązaniem w tym przypadku pozostaje złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego i jako powód wymiany wskazać - "inne przyczyny wraz z krótkim opisem o zagubieniu dokumentu i prawdopodobnym wykorzystaniem danych przez osoby trzecie". Natomiast unieważnienie dowodu osobistego nastąpi w chwili odbioru nowego dokumentu.

Jednocześnie należy podkreślić, że w sprawie posługiwania się zagubionym dowodem osobistym przez osoby trzecie należy zwrócić się do odpowiednich organów ścigania.
Mariusz

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie (246) ponad 10 zablokowanych

  • przez miesiąc sie nie kapnąć że nie ma się dowodu osobistego? (1)

    no geniusz...

    • 2 3

    • geniusz

      jesteśmy tylko ludźmi i wiadomo że żyjemy biegnąc w stresie. Każdemu się może zdarzyć, dlatego powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo i zastrzec swoje dane, tak by żaden oszust nie mógł wziąć na nas niczego wbrew naszej woli.

      • 0 0

  • bo to jest sprawa karna i należy zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa do prokuratury

    a dopiero później /po umorzeniu sprawy przez prokuraturę np z powodu nie wykrycia sprawców/ do urzędu

    • 0 0

  • Polaku radź sobie sam (1)

    Pytanie, czy zastrzeżenie działa wstecz. Jaka wtedy logika w zastrzeganiu dowodu? Zakładam, że żadna.

    Miesiąc temu sama zgubiłam dowód. Do zastrzeżenia nie są potrzebni urzędnicy, można to zrobić na portalu obywatel.gov.pl i wydrukować dowód utraty. Więc jeśli ten pan się upiera, wciąż mógłby to zrobić.

    Natomiast w tej całej procedurze jest inny absurd. Dowód zastrzegłam w innym mieście, dowód utraty szedł pocztą. Pani w okienku nie chciała wydać mi listu, bo przecież nie miałam dowodu :-) A przecież dowód, że go nie mam był w przesyłce :-) Na szczęście odpowiednia mina i wytłumaczenie przemówiły do jej serca.

    • 3 0

    • W tym przypadku, można okazać prawo jazdy/paszport.

      • 1 0

  • Urzędnik postąpił prawidłowo. Przepisy sa takie jakie są nie bez przyczyny. Jeżeli nasz czytelnik nabrałby kredytów i pożyczek po czym zastrzegł sobie dowód w UM z informacją o tym, że od 01.01.2017 do 31.01.2017 nie był w jego posiadaniu, to co? W ten sposób dochodziłoby do licznych wyłudzeń.

    Na przyszłość czytelniku, w przypadku gdy zgubisz dokument tożsamości, zgłaszaj to niezwłocznie, a nie po 30 dniach od zaginięcia dokumentu.

    • 5 0

  • Można zastrzec dokument w Biurze Informacji Kredytowej (1)

    www.bik.pl klienci-indywidualni zastrzeganie-dokumentu-tozsamosci

    • 1 1

    • Można, ale przecież nie o tym jest ten tekst??

      • 0 0

  • trzeba isc z tym do "sprawy dla reportera" albo do "trudne sprawy"

    • 0 1

  • Gupi

    Trzeba było połamać go na jej oczach i poprosić o wymianę i to chyba by załatwiło sprawe

    • 0 0

  • "Zastrzegą zgubiony dowód osobisty, o ile... go nie odnajdziesz"

    No i co w tym dziwnego?
    1. Zastrzeżenie dowodu znalezionego, bez wniosku o wydanie nowego - skutkuje pozbawieniem obywatela wymagalnego dokumentu tożsamości.
    2. Zastrzeżenie zgubionego i znalezionego dowodu z datą wsteczną - niemożliwe choćby z powodu braku możliwości udowodnienia faktu. Poza tym - otwierałoby to drogę do nadużyć.
    3. Zastrzeżenie dowodu znalezionego na dzień zgłoszenia - w żaden sposób nie chroni posiadacza przed faktami zaistniałymi podczas okresu zagubienia dokumentu.
    Że p. Mariusz jest jaki jest - trudno. Ale czy w trójmiasto.pl nikt nie weryfikuje tego typu "zgłoszeń"???

    • 5 0

  • Pani Krysiu a co tam u was w dowodach się dzieje, że aż w internecie o was piszą?

    A nic takiego panie prezydencie. Jakiś jełop nabrał kredytów i żądał unieważnienia mu dowodu z datą wsteczną, żeby miał podkładkę, że to nie on. Udaremniliśmy mu ten niecny czyn.
    I prawidłowo. Brawo pani Krysiu. Będzie premia.

    • 4 2

  • Typowy polski numer na głupka

    ustawił się z kimś żeby wziął na jego dowód kredyt kasa do podziału a pózniej że niby nie wiedział że nie miał dowodu to juz nie przejdzie

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane