• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Życie wróci na Wyspę?

Michał Stąporek
23 czerwca 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów
Zwieńczeniem północnego cypla Wyspy Spichrzów miałaby być konstrukcja jednocześnie związana z miastem, jak i wyjątkowa zarazem. Zwieńczeniem północnego cypla Wyspy Spichrzów miałaby być konstrukcja jednocześnie związana z miastem, jak i wyjątkowa zarazem.

Nowy architektoniczny symbol Gdańska na północnym cyplu, przykryte Podwale Przedmiejskie w środku i niewysoka zabudowa mieszkalna oraz kompleks sportowy na południu - tak miałaby wyglądać Wyspa Spichrzów przyszłości. Miasto przyklaskuje koncepcji zagospodarowania tego terenu stworzonej pod kierunkiem Stanisława Fiszera na zamówienie firmy Gray International.



Astoc, Chapman Taylor, Alter Polis, Bulanda Mucha - architekci i urbaniści tych pracowni pod kierunkiem Stanisława Fiszera, Polaka tworzącego od wielu lat we Francji przygotowali kolejną wersję koncepcji zagospodarowania Wyspy Spichrzów. Efekty ich pracy pokazano na seminarium, które odbyło się w Dworze Artusa. Przypomnijmy, że ich pierwsze, samodzielne pomysły ujrzały światło dzienne dwa miesiące temu.

Co tym razem zaproponowali urbaniści? Budynki mieszkalne w południowej części, na północy hotele i budynki użyteczności publicznej: biura i sklepy. Życie tej części Gdańska mają zapewnić restauracje i kafejki. Dla wygody mieszkańców i turystów zaprojektowano kilka kładek ponad Motławą. Główną ulica Wyspy miałaby się stać Chmielna, w ciągu której zaplanowano Plac Centralny. Podwale Przedmiejskie dzielące wyspę na osi wschód zachód miałoby zostać zamaskowane m.in. poprzez usytuowanie nad nim centrum handlowego.


Chmielna - główna arteria wyspy. Chmielna - główna arteria wyspy.
Podwale Przedmiejskie ukryte pod centrum handlowym. Podwale Przedmiejskie ukryte pod centrum handlowym.
Nowy Targ Rybny nad Motławą. Nowy Targ Rybny nad Motławą.
Wszystkie te pomysły zostały zaprezentowane już wcześniej, ale teraz zostały dopasowane do siebie. - Widzę tu wyraźny postęp w stosunku do poprzednich koncepcji - chwalił zadowolny prof. Wiesław Gruszkowski, nestor gdańskich architektów. - Architekci wreszcie zrozumieli, że największym zabytkiem Wyspy Spichrzów jest jej układ urbanistyczny.

Ale nie wszystkie reakcje były tak pozytywne. W środowisku gdańskich architektów i konserwatorów od kilku dni szeptano, że historyk Andrzej Januszajtis i architekt Stanisław Michel zapowiadają "frontalny atak" na prezentowaną koncepcję. Ten drugi zaczął od przypomnienia swoich zasług dla odbudowy Głównego Miasta i stwierdzenia, że nie może być zgody na budowę obiektów, które nie wynikają z historii Gdańska. - Lepiej jest robić najlepszą nowoczesną architekturę, niż podróbki przeciętnej dawnej - odciął mu się prof. Wiesław Gruszkowski.

- Trudno mi przyklasnąć pomysłom zaprezentowanym tutaj, zwłaszcza, że kilka z nich jest sprzecznych z obowiązującym prawem, przede wszystkim z ustawą o ochronie zabytków - stwierdził z kolei Andrzej Januszajtis i zaczął wyliczać, których z prezentowanych pomysłów nie akceptuje: m.in. ogromnego bursztynu na północnym cyplu Wyspy Spichrzów, który jego zdaniem zakłóciłby sposób patrzenia na panoramę miasta, oraz kładki, która miałaby stanąć wzdłuż Motławy i połączyć Wyspę Spichrzów z Ołowianką. - W tym miejscu specjalnie ścięto cypel wyspy aby stworzyć miejsce, w którym mogły zawracać nawet duże statki pełnomorskie. Czemu mamy rezygnować z historii tego miejsca? - pytał.

Na jego zarzuty odpowiadał Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska: - Pamiętajmy, że nowoczesne projektowanie architektoniczne nie jest łamaniem ustawy o ochronie zabytków. Piotr Lorens z Politechniki Gdańskiej nawoływał z kolei do metaforycznego potraktowania bursztynowej bryły na czubku Wyspy. - Rozumiem ją jako symbol, wyróżnik Gdańska. To nie musi być bursztyn, ale coś zarówno związanego z miastem, jak i wyjątkowego.

Na spory architektów zareagował Piotr Stefaniak, prezes firmy Inpro, jednego z trójmiejskich deweloperów. - Skończmy już z tymi wizjami! Czy nie można wreszcie ustalić jakiś konkretów co do przyszłości wyspy? - pytał. I ostrzegał, że inwestorzy odwrócą się od terenu o którym się dyskutuje przez lata, ale nic konkretnego nie robi, by przywrócić go miastu i mieszkańcom. - Z dyskusjami urbanistów jest jak z żołnierzami na poligonie: im więcej potu najpierw, tym mniej ofiar później - uspokajał go Piotr Lorens.

To stanowisko potwierdził Wiesław Bielawski: - Będziemy się starali zrobić wszystko, aby nowouchwalone plany zagospodarowania wyspy nie odbiegały od tego co pokazano na dzisiejszym seminarium. Oczywiście nie chodzi o szczegóły architektoniczne, ale o generalne rozwiązania urbanistyczne.

Opinie (203) ponad 10 zablokowanych

  • Locoski

    280 mm....w co byś najpierw przycelował? ;))

    • 0 0

  • Mikuś

    Listę potencjalnych celów mam od dawna gotową, jeżeli jesteś w posiadaniu sprzętu to chętnie służę pomocą i doradztwem (kurde! sam z siebie jestem dumny jak to fachowo brzmi)

    • 0 0

  • Wiesz, człowieka to wkurza, ponieważ mamy wspaniałych twórców urbanistów, architektów(PiS-na dodatek zmniejszył koszty uzysku), którzy posiadaja wspaniałą scisłą wyobraźnie - czego zazdroszcza nam skośnoocy, a stawiamy poczwarki na miare poprzedniego wieku. Do tego gryzacy się samorząd architektów nie dopuszczający do egzaminu zawodowego osób mających osiągnięcia tytuł inżyniera i ukończone wyższe studia na kierunku architektura i urbanistyka. Wiec emigrują i wygrywają konkursy w ramach wiedenskich , paryskich .... pracowni.

    • 0 0

  • Locoski

    O.K. zrobimy w mieście porządek. Proponuję zacząć od wizyty w Oliwie. Nieopodal McDonalda od strony Żabianki, przy torach ktoś ma przed domem odpowiedni sprzęt. Zawsze się zastanawiam czy ten T-34 jest na chodzie. Na łazikach zamontujemy szybkostrzelne działka 50 mm i heja!

    • 0 0

  • Mikuś

    Ja myślałem o czymś większym. Ten złomowiec opisany przez Ciebie jest prawdopodobnie własnością klubu "Rekin"
    Przydałaby się do strzelania jakaś pływająca jednostka, najlepiej pancernik. Nie musi być nowy, dwoma salwami załatwimy wszystkie cele po czym nas zatopią, ale co za duma z honorem lec (na dnie).

    • 0 0

  • "(PiS-na dodatek zmniejszył koszty uzysku),"

    przeptraszam bardzo, że nie w temacie głównym, tylko w wątku PObocznym, ale czy mógłbys to rozwinąć??
    mam wrażenie, że wiesz coś, czego ja nie wiem:-)

    • 0 0

  • PiS chce wprowadzić niekorzystne rozwiązania podatkowe dla twórców i naukowców i te obniżenie w lat. 2007 - 2008 kosztów uzysku z 50 proc. do 20 proc. Całe środowiska twórcze, naukowe,itd. oprotestowały ten pomysł.

    • 0 0

  • Locoski

    Złom od Rekina robiłby zamieszanie na lądzie, a my pancerniczkiem byśmy cichutko podpłynęli i bum!

    • 0 0

  • no więc po pierwsze pomysł jest nieaktualny, a po drugie był świetny - bo dawał możliwość odlicznei nawet 100 procent kosztów uzysku, pod warunkiem udokumentowania. nie ma to jakze swadą kłamstwa i kłamstewka wciskać w swoje wypowiedzi.

    • 0 0

  • gallux i W

    A którzy politycy i która partia są przyjaźni twórcom, artystom, naukowcom i wszystkim zawodowom nie związanych z biznesem. Nie spotkałem się jeszcze, żeby politycy dbali o coś co nie jest tylko biznesem.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane