• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego wciąż niewiele osób szczepi się przeciw grypie?

Piotr Kallalas
1 listopada 2023, godz. 13:30 
Opinie (124)
W Gdańsku odbyła się akcja promocji szczepień przeciw grypie. W Gdańsku odbyła się akcja promocji szczepień przeciw grypie.

Szczepionka przeciw grypie jest dostępna i czeka na pacjentów, którzy chcą się zabezpieczyć w obecnym sezonie infekcyjnym. Medycy przekonują, że to bezpieczny, tani, a co najważniejsze skuteczny sposób, aby ochronić siebie i swoich bliskich, w tym dzieci i seniorów przed poważnymi powikłaniami. W Polsce cały czas jednak niewiele osób decyduje się na szczepienie przeciw grypie.



Co sprawiłoby, żebyś zaszczepił się przeciw grypie?

Lekarze, ale również przedstawiciele władz wojewódzkich i instytucji związanych z systemem opieki medycznej, spotkali się w Centrum Medycyny RodzinnejMapka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, aby zaszczepić się przeciw grypie i promować profilaktykę sezonową.

Jest kogo edukować - w Polsce z corocznych szczepień przeciw grypie korzysta około 4-7 proc. społeczeństwa, a lekcję do odrobienia mają również przedstawiciele zawodów medycznych - tu poziom wyszczepienia sięga kilkunastu, być może powyżej 20 proc.


"Niestety wzrasta liczba osób, które odmawiają szczepień"



Niestety trendy są pesymistyczne i nie dotyczą tylko profilaktyki grypy.

- Niestety wzrasta liczba osób, które odmawiają szczepień. Rokrocznie ta liczba się powiększa. W moim przekonaniu wynika to z faktu, że młodzi ludzie, którzy nie mają dolegliwości, nie chorują i nie chcą się szczepić. Niechęć wynika z poczucia własnej siły i zdrowia oraz braku świadomości o powikłaniach. Z drugiej strony pojawia brak świadomości o skuteczności i bezpieczeństwie szczepionek. Najlepszym dowodem na skuteczność szczepień jest pandemia, która została zatrzymana tylko i wyłącznie dzięki szczepieniom - komentował lek. Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki i dyrektor Wydziału Zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.
- Każdy korzysta ze swojej wolności, ponieważ są to szczepienia dobrowolne i zalecane. Z jednej strony jest to piękne, a z drugiej strony, jeśli dokonamy złych wyborów, to może być dla nas groźne. Mamy do tego prawo, a wielkim weryfikatorem będzie taki czy inny wirus. Oczywiście szanuję decyzje pacjentów, ale moją rolą jest przekazanie rzetelnej informacji - mówił prof. Tomasz Smiatacz.
Sezon grypowy. Zamiast rosnąć, spada liczba zaszczepionych. Co z preparatami donosowymi? Sezon grypowy. Zamiast rosnąć, spada liczba zaszczepionych. Co z preparatami donosowymi?

Szczepienia przeciw grypie. System kuleje



Warto zwrócić uwagę, że sam system również nie sprzyja pełnej dostępności do szczepień przeciw grypie. Wieloletnie starania uproszczenia systemu profilaktyki w aptekach, zatrzymały się na tym, że szczepienie uzyskamy, ale i tak wcześniej musimy pójść po receptę do lekarza rodzinnego. Od listopada preparat donosowy dla dzieci i młodzieży znika z listy refundacyjnej, a wcześniej zniknął tak szybko z aptek, że niewiele osób miało okazję z niego skorzystać.

- Zmiany systemowe powinny polegać na uproszczeniu procedury szczepienia. W tym momencie, jeśli ktoś się zgłosi do apteki i będzie chciał kupić czy dostać ją za darmo, to nie może, kiedy nie ma zlecenia od lekarza. Musi udać się do przychodni, zarejestrować i czekać w kolejce. To zniechęca wielu ludzi. W moim przekonaniu powinna być sytuacja prosta. Jeśli ktoś zgłosi się do apteki i poda swój PESEL i nazwisko, powinien być zaszczepiony - mówił lek. Jerzy Karpiński.
- System powinien zmieniać się w stronę promowania i informowania o korzyściach wynikających ze szczepień, ale to trzeba zrobić od podłoża, od przekonania ludzi, że naprawdę warto. Wtedy ludzie będą oczekiwać od swoich władz konkretnych decyzji i większej dostępności. Trzeba przedstawiać racjonalne i logiczne argumenty - stwierdził prof. Tomasz Smiatacz.
Ponadto, szczególnie pediatrzy zwracają uwagę na większą potrzebę rozmów z pacjentami w obszarze szczepień. Problem jednak polega na tym, że z racji uwarunkowań systemowych, najzwyczajniej w świecie, nie mają na to czasu.

  • Konferencja na temat szczepień przeciw grypie w UCK w Gdańsku
  • Konferencja na temat szczepień przeciw grypie w UCK w Gdańsku
  • Konferencja na temat szczepień przeciw grypie w UCK w Gdańsku
  • Konferencja na temat szczepień przeciw grypie w UCK w Gdańsku
  • Konferencja na temat szczepień przeciw grypie w UCK w Gdańsku Jerzy Karpiński
  • Konferencja na temat szczepień przeciw grypie w UCK w Gdańsku Barbara Kamińska
  • Konferencja na temat szczepień przeciw grypie w UCK w Gdańsku Tomasz Smiatacz
  • Konferencja na temat szczepień przeciw grypie w UCK w Gdańsku Marcin Gruchała, Tomasz Smiatacz
  • Konferencja na temat szczepień przeciw grypie w UCK w Gdańsku Jerzy Karpiński
  • Konferencja na temat szczepień przeciw grypie w UCK w Gdańsku Marcin Gruchała, Tomasz Smiatacz

"Nie trafimy do szpitala i nie umrzemy"



Szczepionka przeciw grypie jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych szczepionek. Zawiera inaktywowane cząstki wirusa lub białka znajdujące się na powierzchni patogenu. Preparat, z racji zmienności wirusa, jest przygotowywany co roku na bazie sezonowych predykcji. Co istotne, ta forma profilaktyka zapobiega zachorowaniom u nawet do 70 proc. zaszczepionych. Co jednak najistotniejsze - zabezpiecza nas przed groźnymi powikłaniami i ciężkim przebiegiem.

- W przypadku infekcji dróg oddechowych szczepienie ma przede wszystkim złagodzić przebieg choroby. Być może zakazimy się pomimo szczepienia, ale nie trafimy do szpitala i nie umrzemy, co dotyczy przede wszystkim seniorów. Gorąco zachęcam do poddania się procesowi kwalifikacji do szczepień - mówił prof. Tomasz Smiatacz, konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych.
Szczepionki są bezpłatne dla dzieci od 6. miesiąca życia, do 18. roku życia, oraz dla osób 65 plus i kobiet w ciąży. Reszta społeczeństwa może skorzystać z 50 proc. refundacji.

Warto również zwrócić uwagę na innym aspekt szczepień. Korzystając z wakcynacji, chronimy również nasze najbliższe otoczenie i bliskich.

- W rodzinie mamy również osobę w wieku 93 lat, którą się opiekujemy, a która wymaga troski i właśnie takiej opieki z naszej strony - mówił lek. Jerzy Karpiński.
- Ja jako kardiolog wiem, że szczepię się również dla moich pacjentów, a więc osób starszych z licznymi chorobami układu krążenia czy cukrzycą. To właśnie dla nich grypa może być niezwykle groźną chorobą. Nawet jeśli nie chcemy się szczepić dla siebie, to zaszczepmy się w dla osób z naszego otoczenia - mówił prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed.
Od listopada leki na cukrzycę podrożeją. Warto zrobić zapas? Od listopada leki na cukrzycę podrożeją. Warto zrobić zapas?
  • Konferencja na temat szczepień przeciw grypie w UCK w Gdańsku
  • Konferencja na temat szczepień przeciw grypie w UCK w Gdańsku
  • Konferencja na temat szczepień przeciw grypie w UCK w Gdańsku
  • Konferencja na temat szczepień przeciw grypie w UCK w Gdańsku
  • Konferencja na temat szczepień przeciw grypie w UCK w Gdańsku
  • Konferencja na temat szczepień przeciw grypie w UCK w Gdańsku
  • Konferencja na temat szczepień przeciw grypie w UCK w Gdańsku
  • Konferencja na temat szczepień przeciw grypie w UCK w Gdańsku

Nie tylko grypa, wrócił COVID-19



Lekarze zwracają uwagę, że warto zabezpieczyć się również przeciw pozostałym chorobom sezonowym. Obecnie możemy zabezpieczyć się przeciw chorobom wywoływanym przez patogeny: SARS-CoV-2, RSV czy pneumokoki.

- COVID-19 wrócił, ale w znacznie łagodniejszej postaci. Szczepienia są dostępne, a lada moment będą dostępne również szczepionki najnowszej wersji przeciw kolejnemu wariantowi. COVID-19 nadal pozostaje groźny dla seniorów i osób w immunosupresji - powiedział prof. Tomasz Smiatacz.

Miejsca

Opinie (124) 5 zablokowanych

  • Szczepienie

    Ostatnio znajomy poszedł zaczepić się na grypę. 2 dni później na L4 przez tydzień bo przeziębienie go złapało. Przypadek? Koincydencja? :)

    • 11 2

  • Szpryc kommando w akcji, dzisiaj zapraszamy Państwa do gazu,

    skoro szpryce na zwida 19 zawierały nano technologie to z pewnością szpryce na grypkę są czyste jak łza madonny di campilio.

    • 11 2

  • Powtórzyłam szczepionki z dzieciństwa, mam komplet na Covid (BTW szury, zdrowa jestem, na nic nie choruję). Na grypę nie szczepię się bo nigdy nie zachorowałam na grypę. Nawet będąc ostro narażona bo wszyscy wokół leżeli. Więc w sumie, po cholerę.

    • 3 3

  • Najbardziej przeraża to, że lekarze zostali przez korporacje zamienieni w potwory. (1)

    Dzisiaj taki lekarz to głównie biznesmen. Zmiana priorytetów się dokonała. I tak. czasy zwida19 to był najlepszy finansowo czas dla co poniektórych konowałów. Była nawet turystyka dodatkowa. Czyli taki konował brał sobie kilka zleceń w różnych szpitalach i tam pobierał nieraz pełen dodatek zwidowy. Starszych ludzi odseparowywali od rodziny i planowo uśmiercali wg procedur. Czyli trafiłeś z przeziębieniem do szpitala, a tam fałszywe testy na zwida19 wykazywały to co musiały, i taki delikwent trafiał w procedure, która kończyła się respiratorem za podłączenie do owego szpital dostawał grubą kasę. Każdy dostawał swoją działkę, nawet grabaż był zadowolony. Rozumiecie do czego zmierzam? Oto powstał system tzw pseudo słuzby zdrowia, gdzie priorytetem jest finansowanie i stawki a nie dobro i zdrowie pacjenta. Cały system za zgodą izb lekarskich został tak przemodelowany, że służba zdrowia została rozkradziona, sprywatyzowana, partnerstwo publiczno prawne wydrenowało pieniądze z systemu, a kolejki są celowym nasteem stanu rzeczy. Bo ostatecznie: płacę składkę zdrowotna przez 20 lat, nie choruję, ale nagle mam uraz bólowy kręgosłupa i potrzebuję konsuktacji neurochirurga to termina jest, ale za pół roku gdy ty się zwijasz z bólu. Ew. operacja za 2,5 roku. A ty zapłaciłeś przez 20 lat 100 tysięcy skłądek wartych na dzisiaj 150 tysięcy. I finał jaki ? zostałeś wydymany. Gdybyś zbierał te pieniądze mógłbyś sobie zafundowac prywatnie 6 takich operacji na kręgosłup prywatnie. To jest obraz polskiej chorej służby "zdrowia"

    • 20 2

    • Medycy mają odgorne zalecenia zeby ludzie umierali czy to karetkach ,szpitalach, od szczepionek albo lekow

      • 0 0

  • medyk

    Szczepienia przeciw grypie to się robi sierpień/ wrzesień a nie w listopadzie. A potem zdziwieni, że ludzie chorują

    • 5 1

  • Czy są badania potwierdzające skuteczność szczepień przeciw grypie? (1)

    Chciałbym twarde dane, które przemawiają za szczepieniem przeciw grypie.

    • 9 3

    • są, sponsorowane przez koncern który je wyprodukował ;)

      • 3 1

  • Po to była ta cała wymyślona PLANdemia (3)

    Aby producenci tych szpryc zarobili miliardy! Niezły cyrk się wtedy dział! To była walka z ludźmi a nie z żadnym wirusem! Drugi raz taki kant jak ten śmieszny covid nie przejdzie!

    • 45 18

    • a sekta covida minusuje :))) (1)

      • 7 4

      • sekta ?

        no fajnie - za to niedorozwoje jak ty piszągłupoty, rodzina mi zmarłą na covid ! pier... niedorobie

        • 3 7

    • lek na raka wynaleziony przez polskich naukowców w 1998 roku ze skutecznością 98% nie został dopuszczony przez światowych władców farmacji bo musi przejść 25 lat badań ...a szczepionki 6 miesięcy i na rynek ... my mamy chorować bo to jest gigantyczny biznes , jak by nas wyleczyli to by za mało zarobili ... jakoś jeden na 10 posłów się zaszczepił na covid na prawdę a nie przed kamerami kłamał

      • 9 0

  • mam w garści test
    na kilka wartiantów grypy, kilka wariantów covida i rsv

    jeden test, z jednaj kropli smarków

    kiedy będą takie szczepionki - na wszystkie sezonowe france w jednej dawce?!?

    • 2 0

  • Szczepię się od 2011 roku. I jest to skuteczne, przynajmniej w moim przypadku.

    Bo wcześniej grypę łapałem co rok, chorując mocno i tracąc pieniądze przez to. Dopiero szczepienia mi pomogły.
    Nikogo nie namawiam, każdy ma swój rozum i decyduje o swoim życiu.

    Ale nie rozumiem obecnego systemu - skoro receptę na szczepionkę może wystawić przez telefon lekarz który mnie nawet nie zna, to dlaczego nie może tego zrobić farmaceuta, który mi i tak mierzy temperaturę przed zastrzykiem i pyta jak się czuję, czy nie chorowałem ostatnio itp itd?

    • 6 0

  • Pytanie, czy

    lek. Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki i dyrektor Wydziału Zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Się szczepił ? Czy on tylko namawia innych ?

    • 7 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Misy i gongi - sesja relaksacyjna z Jakubem Leonowiczem

70 zł
muzyka poważna, muzyka na żywo, spotkanie

Emocje pod kontrolą

spotkanie, konsultacje

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

Najczęściej czytane