• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kleszcze - spokojnie, nie każde ukąszenie jest groźne

Katarzyna Mikołajczyk
10 lipca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Kleszcze na żywiciela mogą czekać długo, a szukają go już w pierwszych dniach przedwiośnia. Prawdziwym okresem dobrobytu jest dla nich właśnie lato. Kleszcze na żywiciela mogą czekać długo, a szukają go już w pierwszych dniach przedwiośnia. Prawdziwym okresem dobrobytu jest dla nich właśnie lato.

Choć kleszcze szukają żywicieli już od pierwszych dni przedwiośnia, to właśnie lato jest dla nich okresem dobrobytu. Spokojnie, nie każdy kleszcz przenosi choroby i nie każdy zakażony musi nas zarazić.



Nie każdy kleszcz przenosi choroby i nie każdy zakażony musi nas zarazić. Nie każdy kleszcz przenosi choroby i nie każdy zakażony musi nas zarazić.

Czy znalazłeś(łaś) kiedyś na swoim ciele kleszcza?

W Polsce żyje około 20 gatunków kleszczy. Szacuje się, że w zależności od regionu, od 10 do 40 proc. kleszczy jest nosicielami boreliozy. Jest to zakaźna choroba wielonarządowa wywołana przez kilka rodzajów bakterii. Nie można lekceważyć jej objawów, bo nieleczona może wywołać skutki, które będziemy odczuwać do końca życia.

Mam kleszcza - i co dalej?

Nie każdy kleszcz przenosi choroby. Nie każdy zakażony kleszcz musi nas zarazić. Dlatego nie panikujmy, gdy okaże się, że na naszej skórze urządził sobie piknik ten mały pajęczak. Jeśli kleszcz żerował mniej niż dobę - prawdopodobieństwo zakażenia chorobą odkleszczową, w tym boreliozą, jest znikome.

- Wielu pacjentów zgłasza się do lekarza przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów zarażenia, tylko dlatego, że znaleźli na swoim ciele kleszcza - mówi specjalista chorób wewnętrznych, doktor Hubert Białasiewicz. - Nie wdraża się wtedy żadnego leczenia, bo nie ma takiej potrzeby. Zalecam obserwację miejsca ugryzienia i interwencję w przypadku wystąpienia niepokojących objawów (np. rumień, bóle stawowe, ból głowy).

Kleszcza usuwamy ze skóry wyciągając go delikatnie. Można użyć do tego specjalnych pętelek, dostępnych w aptekach. Miejsce po wkłuciu odkażamy.

Nie smarujemy żerującego kleszcza niczym. Ani tłuszczem, ani spirytusem - powoduje to u niego wymioty, co znacznie zwiększa ryzyko przekazania nam niebezpiecznych drobnoustrojów.

- Po pokąsaniu przez kleszcza nie trzeba w każdym przypadku zgłaszać się do lekarza; do lekarza trzeba się zgłosić, gdy podczas usuwania doszło do jego uszkodzenia i część kleszcza została w ciele człowieka - uspokaja dr Maria Hlebowicz, specjalista chorób zakaźnych i neurolog.

Objawy boreliozy

Po upływie tygodnia (czasem znacznie później) u około połowy zakażonych krętkiem Borrelia, pojawia się koliste zaczerwienienie skóry, z jaśniejszym lub sino-czerwonawym środkiem - jest to tzw. rumień wędrujący.

- Ten okres boreliozy rozpoznaje lekarz w oparciu o wywiad i charakterystyczny wygląd zmiany na skórze - mówi dr Maria Hlebowicz.

Tę postać choroby może rozpoznać i leczyć lekarz pierwszego kontaktu. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, lekarz zaordynuje antybiotyk i pouczy jak go przyjmować. Na tym etapie nie ma potrzeby leczenia boreliozy w szpitalu, nie ma też powodu, by wykonywać badania krwi w poszukiwaniu przeciwciał - rumień jest pewnym dowodem zakażenia krętkiem.

- Kolejne okresy tzw. narządowe boreliozy mają różnorodne objawy kliniczne i tu potrzebny jest dokładny wywiad lekarski. Najczęściej są to bóle stawowe czy bóle głowy oraz nerwobóle. W tym okresie choroby konieczne są już badania potwierdzające zakażenie - instruuje dr Maria Hlebowicz. - W chwili obecnej obowiązującymi badaniami potwierdzającymi są badania serologiczne wykonywane w dwóch etapach - najpierw metodą ELISA w klasie IGG i IGM, a następnie wynik dodatni należy potwierdzić metodą Wester-Blot. Boreliozę ze względu na różnorodność objawów klinicznych można "pomylić" z innymi chorobami i dlatego tak ważny jest dokładny wywiad lekarski uzupełniony badaniami serologicznymi - podkreśla.

Profilaktyka


Ponieważ zarówno borelioza, jak i inne choroby przenoszone przez kleszcze mogą sprawić trudności na etapie diagnozy, ważne jest, by starać się do zakażenia w ogóle nie dopuścić.

Jeśli przebywamy w rejonie, w którym jest dużo kleszczy, zasłaniajmy się przed nimi: długi rękaw i spodnie, zakryte buty, nakrycie głowy zmniejszają ryzyko "złapania" kleszcza. Unikajmy także chodzenia w wysokiej trawie, krzakach, siadania na pniach drzew. Po każdym pobycie w lesie lub na łące dokładnie sprawdzajmy całe ciało. Najskuteczniejsza w przenoszeniu boreliozy jest postać nimfy, która ma zaledwie 1-1,5 mm długości.

Stosujmy również środki odstraszające kleszcze.

Gdzie się leczyć


Zdiagnozować i leczyć łagodną postać boreliozy może każdy lekarz rodzinny lub lekarz pierwszego kontaktu.

Leczeniu specjalistycznemu refundowanemu przez NFZ w województwie pomorskim, w związku z najnowszymi rozstrzygnięciami konkursowymi, dorosły chory może się poddać jedynie w Słupsku, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Uwaga - dzieci przyjmuje także Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Lekarzy zajmujących się leczeniem boreliozy prywatnie łatwo znaleźć na internetowych stronach poświęconych boreliozie. Na forach chorzy wymieniają się opiniami o lekarzach i sposobach leczenia.

W naszej strefie klimatycznej kleszcze przenoszą najczęściej boreliozę oraz środkowoeuropejskie zapalenie mózgu. Do mniej znanych chorób należą także:

- anaplazmoza ludzka granulocytarna (dawniej erlichioza)
- babeszjoza, zwana także "malarią północy"
- bartonelloza

Wszystkie choroby przenoszone przez kleszcze leczy się antybiotykami.

Opinie (112) ponad 10 zablokowanych

  • a najlepiej wyciągnąć kleszcza i go zbadać czy nie jest nosicielem , a nie czekać czy pojawi się lub nie rumień, czasem bowiem rumień wcale nie musi się pojawić

    • 8 2

  • kleszcze

    No mój pies akurat kiedyś złapał babeszjozę i się solidnie nacierpiał. Teraz już profilaktycznie od wiosny fiprex dla wszystkich czworonogów i problemu kleszczy praktycznie nie ma.

    • 0 0

  • Kleszcz uszkodzil mi serce (1)

    Po kleszczu mialam operacje i mam rozrusznik.

    • 1 0

    • Syn kolegi ma tak samo

      23 lata i rozrusznik z powodu boreliozy

      • 0 0

  • Niestety,to za mało.

    Trzeba również szybko wyprać wszystkie ciuchy,bo może tam sobie siedzieć i przeleźć na ciebie na następny dzień.Ja tak miałem,przelazł na mnie na 3 dzień. Najpierw mnie 3 razy ukłuł,zanim się wbił na dobre.Ukłucia są tak samo bolesne i trudno się goją . Wyskrobałem go tępym nożem bo ostrym można go częściowo obciąć a reszta(atrium) zostanie w skórze.

    • 4 0

  • borelioza

    Mam psa z którym już jedenaście lat chodzę na codzienne spacery po polach. Bywały takie lata, ze w ciągu godzinnego spaceru zdejmowałam z siebie ok. 15 kleszczy, z psa też, zwłaszcza tuż po zimie, w marcu. Teraz tego dziadostwa jest moim zdaniem mniej, bo po spacerze jest jeden - kilka lub żadnego. I najwięcej kleszczy spotykam nie w lesie (mieszkam pod lasem), ale na nieużytkach - polach. I nigdy po tych spacerach kleszcz nie wbił mi się w skórę. Błędem jest to co wypisują, że trzeba się oglądać po spacerze - to jest za późno, kleszcz sobie zawędruje dalej, trzeba w trakcie spaceru i to kilka razy.Po spacerze ubranie zdjąć i dalej obejrzeć siebie i psa - zdarzało mi się zdejmować kleszcza z szyji i to nie dlatego , że go widziałam, tylko czułam jak łazi. Raz (15 lat temu) kleszcz wbił mi się pod kolanem -co zauważyłam po godzinie od powrotu z lasu dlatego,że to miejsce swędziało - tak więc również nie prawda, że się nie czuje wkręcania się w skórę kleszcza. Ostatnio słyszałam, ze komary już zarażają boreliozą i jakieś nimfy - niewidoczne postacie przejściowe kleszcza, a także , że można się zarazić na przystrzyżonym trawniczku pod blokiem - no cóż w takim razie siedźmy w domach i oglądajmy kleszcze w telewizji, ciesząc się, że na pewno ich nie złapiemy.

    • 6 2

  • zioła na boreliozę

    zapraszam do poczytania na temat czystka, ponoć daje dobre efekty jako środek wspomagający leczenie boreliozy, proszę wpisać w wyszukiwarkę Królewska Zielarnia -blog i tam znajdziecie artykuł o czystku. pozdrawiam.

    • 1 2

  • siemia

    • 0 0

  • Borelioza

    Tutaj są wypunktowane najwcześniejsze objawy boreliozy: http://medyczny-blog.blogspot.com/2015/06/borelioza-najwczesniejsze-objawy.html . Powinno się przydać.

    • 3 3

  • Ukąszenie kleszcza (1)

    Czy kleszcz może tylko ukłuć,bez wkręcenia w skórę i czy takie ukłucie jest niebezpieczne. Znalazłam chorą jaskółkę ,miała złamane skrzydło.Chciałam jej pomóc zabrałam do domu,żeby opatrzyć.Później zauważyłam kleszcza,był duży,z odwłokiem jak balon. chodził pomiędzy piórami ptaka.Na wewnętrznej stronie dłoni miałam małą kropeczkę,jak po ukłuciu, trzymałam tą jaskółkę kilka minut w rękach.Nie mam pewności że to kleszcz zrobił tę kropkę,ale boję się.jeśli to ugryzienie to Czy to może być niebezpieczne? Proszę o odpowiedz i dziękuję z góry.

    • 0 1

    • jak byl nazarty, to lepiej idz do lekarza, bo mial juz krew ptaka w sobie

      • 0 0

  • kleszcze zabijają

    Ja po powrocie z Mazur, na drugi dzień wykąpałam sie, wyszłam na spacer z psem i zmokłam. Po powrocie do domu przebierając się coś mnie zaswędziało na plecach, zadrapałam sie, o coś zawadziłam paznokciami i coś upadło na podłogę. TO BYŁ MAŁY KLESZCZ.. KLESZCZ NIE MIAŁ KRWI, był jakby suchy ale żywy. Pielęgniarka obejrzała miejsce pod mikroskopem i powiedziała , że jest ukłucie. Jak to możliwe, ze kleszcz nie miał krwi a było ukłucie? Co to oznacza?

    • 15 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Uroda

27 - 85,50 zł
targi

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Czuły warsztat miednicy i bioder

210 zł
warsztaty

Najczęściej czytane