• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kleszcze - spokojnie, nie każde ukąszenie jest groźne

Katarzyna Mikołajczyk
10 lipca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Kleszcze na żywiciela mogą czekać długo, a szukają go już w pierwszych dniach przedwiośnia. Prawdziwym okresem dobrobytu jest dla nich właśnie lato. Kleszcze na żywiciela mogą czekać długo, a szukają go już w pierwszych dniach przedwiośnia. Prawdziwym okresem dobrobytu jest dla nich właśnie lato.

Choć kleszcze szukają żywicieli już od pierwszych dni przedwiośnia, to właśnie lato jest dla nich okresem dobrobytu. Spokojnie, nie każdy kleszcz przenosi choroby i nie każdy zakażony musi nas zarazić.



Nie każdy kleszcz przenosi choroby i nie każdy zakażony musi nas zarazić. Nie każdy kleszcz przenosi choroby i nie każdy zakażony musi nas zarazić.

Czy znalazłeś(łaś) kiedyś na swoim ciele kleszcza?

W Polsce żyje około 20 gatunków kleszczy. Szacuje się, że w zależności od regionu, od 10 do 40 proc. kleszczy jest nosicielami boreliozy. Jest to zakaźna choroba wielonarządowa wywołana przez kilka rodzajów bakterii. Nie można lekceważyć jej objawów, bo nieleczona może wywołać skutki, które będziemy odczuwać do końca życia.

Mam kleszcza - i co dalej?

Nie każdy kleszcz przenosi choroby. Nie każdy zakażony kleszcz musi nas zarazić. Dlatego nie panikujmy, gdy okaże się, że na naszej skórze urządził sobie piknik ten mały pajęczak. Jeśli kleszcz żerował mniej niż dobę - prawdopodobieństwo zakażenia chorobą odkleszczową, w tym boreliozą, jest znikome.

- Wielu pacjentów zgłasza się do lekarza przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów zarażenia, tylko dlatego, że znaleźli na swoim ciele kleszcza - mówi specjalista chorób wewnętrznych, doktor Hubert Białasiewicz. - Nie wdraża się wtedy żadnego leczenia, bo nie ma takiej potrzeby. Zalecam obserwację miejsca ugryzienia i interwencję w przypadku wystąpienia niepokojących objawów (np. rumień, bóle stawowe, ból głowy).

Kleszcza usuwamy ze skóry wyciągając go delikatnie. Można użyć do tego specjalnych pętelek, dostępnych w aptekach. Miejsce po wkłuciu odkażamy.

Nie smarujemy żerującego kleszcza niczym. Ani tłuszczem, ani spirytusem - powoduje to u niego wymioty, co znacznie zwiększa ryzyko przekazania nam niebezpiecznych drobnoustrojów.

- Po pokąsaniu przez kleszcza nie trzeba w każdym przypadku zgłaszać się do lekarza; do lekarza trzeba się zgłosić, gdy podczas usuwania doszło do jego uszkodzenia i część kleszcza została w ciele człowieka - uspokaja dr Maria Hlebowicz, specjalista chorób zakaźnych i neurolog.

Objawy boreliozy

Po upływie tygodnia (czasem znacznie później) u około połowy zakażonych krętkiem Borrelia, pojawia się koliste zaczerwienienie skóry, z jaśniejszym lub sino-czerwonawym środkiem - jest to tzw. rumień wędrujący.

- Ten okres boreliozy rozpoznaje lekarz w oparciu o wywiad i charakterystyczny wygląd zmiany na skórze - mówi dr Maria Hlebowicz.

Tę postać choroby może rozpoznać i leczyć lekarz pierwszego kontaktu. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, lekarz zaordynuje antybiotyk i pouczy jak go przyjmować. Na tym etapie nie ma potrzeby leczenia boreliozy w szpitalu, nie ma też powodu, by wykonywać badania krwi w poszukiwaniu przeciwciał - rumień jest pewnym dowodem zakażenia krętkiem.

- Kolejne okresy tzw. narządowe boreliozy mają różnorodne objawy kliniczne i tu potrzebny jest dokładny wywiad lekarski. Najczęściej są to bóle stawowe czy bóle głowy oraz nerwobóle. W tym okresie choroby konieczne są już badania potwierdzające zakażenie - instruuje dr Maria Hlebowicz. - W chwili obecnej obowiązującymi badaniami potwierdzającymi są badania serologiczne wykonywane w dwóch etapach - najpierw metodą ELISA w klasie IGG i IGM, a następnie wynik dodatni należy potwierdzić metodą Wester-Blot. Boreliozę ze względu na różnorodność objawów klinicznych można "pomylić" z innymi chorobami i dlatego tak ważny jest dokładny wywiad lekarski uzupełniony badaniami serologicznymi - podkreśla.

Profilaktyka


Ponieważ zarówno borelioza, jak i inne choroby przenoszone przez kleszcze mogą sprawić trudności na etapie diagnozy, ważne jest, by starać się do zakażenia w ogóle nie dopuścić.

Jeśli przebywamy w rejonie, w którym jest dużo kleszczy, zasłaniajmy się przed nimi: długi rękaw i spodnie, zakryte buty, nakrycie głowy zmniejszają ryzyko "złapania" kleszcza. Unikajmy także chodzenia w wysokiej trawie, krzakach, siadania na pniach drzew. Po każdym pobycie w lesie lub na łące dokładnie sprawdzajmy całe ciało. Najskuteczniejsza w przenoszeniu boreliozy jest postać nimfy, która ma zaledwie 1-1,5 mm długości.

Stosujmy również środki odstraszające kleszcze.

Gdzie się leczyć


Zdiagnozować i leczyć łagodną postać boreliozy może każdy lekarz rodzinny lub lekarz pierwszego kontaktu.

Leczeniu specjalistycznemu refundowanemu przez NFZ w województwie pomorskim, w związku z najnowszymi rozstrzygnięciami konkursowymi, dorosły chory może się poddać jedynie w Słupsku, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Uwaga - dzieci przyjmuje także Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Lekarzy zajmujących się leczeniem boreliozy prywatnie łatwo znaleźć na internetowych stronach poświęconych boreliozie. Na forach chorzy wymieniają się opiniami o lekarzach i sposobach leczenia.

W naszej strefie klimatycznej kleszcze przenoszą najczęściej boreliozę oraz środkowoeuropejskie zapalenie mózgu. Do mniej znanych chorób należą także:

- anaplazmoza ludzka granulocytarna (dawniej erlichioza)
- babeszjoza, zwana także "malarią północy"
- bartonelloza

Wszystkie choroby przenoszone przez kleszcze leczy się antybiotykami.

Opinie (112) ponad 10 zablokowanych

  • po ilu latach można zachorować (1)

    8 lat temu po powrocie ze spaceru okazało się że na nogach mam pełno kleszczy. Kilkanaście jak nie kilkadziesiąt. Do tej pory (po 8 latach) nie miałam żadnych objawów, rumieni. Czy przez tyle lat choroba może być ukryta i jeszcze "wyjść"? Czy mogę być już pewna że nie jestem zarażona?

    • 1 0

    • poczytaj najlepiej bezpośrednio

      http://www.kleszcz-choroby.pl/borelioza-krok-po-kroku?start=5

      • 0 0

  • Właśnie mam

    • 0 0

  • Ja jestem teraz za granica i zauwazylam u siebie dziwnego pieprzyka na przedramieniu.podczas mycia ale wokol niego byla czerwona obwodka i zaczelo minie to bolec smarowalam amolem i ten niby pieprzyk mi odpadl.potem mialam objawy anginy.wzielam antybiotyk z penceliny ale zaczela mnie bolec reka i glowa to trwa juz dwa tygodnie czy to mogl byc kleszcz?do Polski wracam za trzy tygodnie nie wiem co mam robic

    • 1 0

  • 7 do 14 (1)

    Ubiegłego lata miałam dwie przygody z pasozytami i to dosyć uciazliwe. Pierwsze ukaszenie prawdopodobnie zaserwowal mi pająk i to w nocy we snie. Nie wiem już po jakim czasie ale zaczęło swedziec, piec i coraz mocniej bolec, rumień zaczął się powiększać, rozciągając się od pachwiny aż na udo. Wizyta u lekarza ,a ten konowal amerykański sugeruje że pewnie doszło do zakażenia gdy się depilowalam. Bezsens , bo to nie miało wtedy miejsca , o czym go poinformowałem, sugerując że chyba mnie coś ukasilo, prawdopodobnie pajak bo takowego lokatora znalazlam za pare dni w swoim lozku. Jednak on wie swoje i ten fakt go nie przekonał, niemniej zaaplikowal mi antybiotyk i jakby ręką odjol. Nie Minol miesiąc i kolejny rumień, ale tym razem na przedramieniu i znowu wizyta ale już u pani doktor, która od razu rozpoznala przyczynę i zaaplikowala odpowiedni antybiotyk na 3 tyg. Przy okazji pobrano krew i okazało się że mam belioroze ,7 w skali 1-14 , jakoś tak mi to wytlumaczono. Po przyjęciu całej dawki antybiotyku , źle samopoczucie wróciło do normy ,ale za pół roku wskazana kolejna kontrola i badanie krwi. Jaki wniosek , nie lekceważyć żadnego ukąszenia, a szczególnie kleszcza bo skutki i to czasem po kilku latach bywają bardzo tragiczne. Znam z autopsji 3 przypadki , co potrafi zrobić berioliza w ludzkim ciele.

    • 2 0

    • Re: 7 do 14

      No niestety, w tym roku jest zatrzęsienie kleszczy. Ostatnio znajoma wypuściła zwierzaka na dwór, ten wraca, ona patrzy a tu kleszcz u kota. Warto mieć zawsze przy sobie jakiś środek bo jak kleszcz wgryzie się w ciało to może dojść do rozwoju boreliozy a ta długo nieleczona może stać się nawet nieuleczalna.

      • 0 0

  • Re: Kleszcze - spokojnie, nie każde ukąszenie jest groźne

    gdzie skutecznie wyleczyć boreliozę w Trójmieście?

    • 0 1

  • SUBJ1

    Hmmmm? Jak to nie sugeruja w wystarczajaco powazny i merytoryczny sposob? Jak sie pacjent pieknie poprawia na dluzszej antybiotykoterapii, wczesniej bedac latami chory, majac wykluczone inne choroby, historie poklucia przez kleszcze, brak reakcji na inne formy leczenia to nie jest to istotny argument? Nazwiesz to pewnie anegdota. Miejmy tylko nadzieje, zeby te anegdoty nie odbily Ci sie czkawka w przyszlosci.

    • 1 0

  • Wróciłam z działki z kleszczem na łydce. Wcześniej nie widziałam na oczy tego cichego zabójcy. Usuwanie kleszczy znałam tylko z teorii, więc, żeby nie pozostawić główki w ciele, udałam się do lekarza. Kleszcz był malutki, jeszcze nie zdążył się opić. Lekarz go wyjął, miejsce po ukąszeniu zdezynfekował i wypisał receptę na antybiotyk doksycyklinę, tak na wszelki wypadek, gdyby kleszcz był zakażony. Słyszałam, że wyjętego kleszcza powinno się dać do badania, ale takie badanie kosztuje 160 zł, a to wysoki koszt dla służby zdrowia, więc przepisują antybiotyk. Jeżeli kleszcz ponownie mnie ugryzie, znów będę musiała zażywać antybiotyk, i tak w koło Macieja, by zapobiec boreliozie. No trudno, coś za coś. Antybiotyki mnie osłabią, ale zachowam zdrowie.

    • 1 2

  • .. (1)

    Ja raz zobaczyłam kleszcza. Jeszcze mi się nie wpiął dobrze a ja go "trach" i wyszedł :)

    • 0 0

    • Ja tusz miałam kleszcza pojechałam do lekarz a on mi cos przepisał

      • 0 0

  • kleszcze

    kiedyś lasy łąki były pryskane i tego świństwa było mało teraz ekologia nie wolno ta ekologia nas żywcem zje

    • 0 0

  • Nie

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Dlaczego szczęście mieszka w jelitach?

129 zł
warsztaty, spotkanie

Misy i gongi - sesja relaksacyjna z Jakubem Leonowiczem

70 zł
muzyka poważna, muzyka na żywo, spotkanie

Najczęściej czytane