• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

UCK odsuwa niezaszczepionych pracowników od chorych

Piotr Kallalas
19 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym kontakt z pacjentem mogą mieć jedynie pracownicy zaszczepieni bądź mający negatywny wynik testu na COVID-19. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym kontakt z pacjentem mogą mieć jedynie pracownicy zaszczepieni bądź mający negatywny wynik testu na COVID-19.

W gdańskim szpitalu uniwersyteckim niezaszczepiony personel medyczny, który jednocześnie nie ma również negatywnego testu na COVID-19, nie może zajmować się chorymi. - To działanie dla bezpieczeństwa pacjentów - podkreśla Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.



Szczepienia przeciw COVID-19 w Trójmieście. Znajdź punkt szczepień


Czy szpitale powinny odsunąć niezaszczepiony personel od pacjentów?

W ubiegłym tygodniu władze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku wprowadziły zarządzenie, które określa zasady organizacji pracy mające zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażeń COVID-19. Tym samym podjęto decyzję dotyczącą niezaszczepionego personelu - ten nie będzie mógł zajmować się pacjentami.

- Do pracy wymagającej bezpośredniego (fizycznego) kontaktu z pacjentem dopuszczeni są wyłącznie pracownicy, którzy zaszczepieni są pełnym cyklem szczepienia przeciw COVID-19, posiadający status "ozdrowieńca" lub posiadający negatywny wynik testu na wirusa SARS-CoV-2 - wskazuje Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny szpitala. - Pracownicy niespełniający tych kryteriów oddelegowywani są do innych obowiązków. Wszystkie decyzje i zarządzenia, które obowiązują w szpitalu, są wprowadzane przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie i zdrowiu naszych pacjentów. Nie może być takiej sytuacji, że pacjent, który zmaga się z ciężką chorobą lub ma obniżoną odporność, dodatkowo będzie narażony na zakażenie COVID-19, ponieważ będzie opiekował się nim niezaszczepiony personel. To jest ryzyko, które możemy ograniczyć, i to właśnie robimy.
W Polsce zdecydowana większość pracowników szpitali i przychodni skorzystała z profilaktyki COVID-19. W przypadku uniwersyteckiego szpitala na 800 lekarzy na szczepienie nie zdecydowało się 20 osób, a to oznacza 2,5 proc. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku personelu pielęgniarskiego - tu brak szczepienia odnotowano u 70 pielęgniarek na 1,5 tys. zatrudnionych, a więc u 4,6 proc.

Czytaj też: Coraz więcej pacjentów z COVID-19. Potrzebny szpital tymczasowy?

Decyzja budzi kontrowersje?



Szpital zbierał informacje na temat szczepień na zasadzie oświadczeń. Środowisko lekarskie natomiast podkreśla jednoznacznie - decyzja nie jest kontrowersyjna z punktu widzenia ochrony pacjenta i wszystkie szpitale powinny iść tym krokiem. Problem tkwi jednak w braku działań legislacyjnych ze strony organów ustawodawczych.

- Z punktu widzenia lekarza jest to jak najbardziej prawidłowe działanie. Osoby nieszczepione nie powinny stanowić zagrożenia dla pacjentów. Dlatego z punktu widzenia etyki lekarskiej i bezpieczeństwa jest to właściwa decyzja. Natomiast prawodawstwo w Polsce nie potwierdza tego odpowiednimi ustawami. Brakuje w tym temacie odpowiednich podstaw prawnych i jest to duży błąd, bowiem inne europejskie kraje już dawno uregulowały te kwestie - zaznacza Dariusz Kutella, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku.
Uczelnia w tym wypadku powołała się na statut Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz Ustawę z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

- W świetle obowiązujących przepisów prawa pracy, opisany stan faktyczny może być postrzegany jako naruszenie zasad zakazu dyskryminacji pracowników. Co za tym idzie, reorganizacja obowiązków pracowników w oparciu o informację o braku szczepień przeciw COVID - 19, jest niezgodna z przepisami prawa w obecnym kształcie - Agnieszka Dobrodziej, rzecznik Okręgowej Inspekcji Pracy w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (640) ponad 20 zablokowanych

  • Znowu zaszczepieni dostają kopa zasuwaj przy chorych

    • 1 5

  • dopiero teraz to robią???

    • 1 11

  • Prawnicy będą mieli pełne ręce roboty.

    Łatwa kasa do wygrania.

    • 12 1

  • Idzie covidek ulicą z naprzeciwka widzi zaszczepionego. Ten mnie zarazi -myśli. Wolę niezaszczepionego będą lepsze statystyki

    • 1 8

  • Przeraża mnie taka dyskryminacja i bełkot z którego wynika że zaszczepieni nie przenoszą wirusa. A najgorsze jest to że mówią to

    • 9 1

  • Zapomnieli tylko dodać że cały personel niezaszczepiony został przeniesiony (nie mylić z oddelegowaniem) na oddział covidowy. Bo tam już chorym covida nie sprzedadzą.

    • 0 7

  • Medyk

    Zaszczepiony personel równie dobrze może zarażać co niezaszczepiony, więc wszystkich powinni zwolnić i zlikwidować szpitale.

    • 16 2

  • Dyskryminacja

    Przeraża mnie taka dyskryminacja. Bełkot z którego wynika że wirus jest przenoszony wyłącznie przez osoby niezaszczepione. Mówią to osoby które powinny o tym wiedzieć. Dobra droga do podziału społeczeństwa i zmuszania do szczepień szczepionka która jest w fazie testów.

    • 17 0

  • Skandal (1)

    Działanie Pana doktora jest dla mnie porażające. W sytuacji gdy służba zdrowia od miesięcy leży na łopatkach, gdy tak potrzeba rąk do pracy, pan doktor odsuwa lekarzy od pacjentów bez żadnego logicznego powodu. Kto jak kto ale on chyba powinien wiedzieć, że w kwestii zarazania zaszczepiony lekarz nie różni się niczym od niezaszczepionego. Uważam, że ten człowiek powinien być usunięty że stanowiska.

    • 23 0

    • Ten pan nie jest doktorem nie ma medycznego wykształcenia

      . Od 2017 r. dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, jednego z największych i najnowocześniejszych szpitali w Polsce. Nagrodzony tytułem Menedżera Roku 2019 w Ochronie Zdrowia w konkursie organizowanym przez wydawnictwo medyczne Termedia. Z UCK związany od 2009 roku na stanowisku zastępcy dyrektora naczelnego ds. personalnych.

      Wcześniej pracował jako dyrektor personalny w Stoczni Gdynia S.A., był członkiem komitetu sterującego projektu Euroster w ramach inicjatywy EQUAL w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową. Ponadto był członkiem w radach nadzorczych kilku spółek kapitałowych, m.in. Euromedikus sp. z o.o., założycielem kilku NGO, doradcą, mediatorem. Współpracował z wieloma podmiotami gospodarczymi, np. z Operą Bałtycką w Gdańsku, Orłem Białym S.A. w Piekarach Śląskich, Federal-Mogul Bimet S.A., Work Service S.A. Wykładał na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Zarządzania oraz w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej.

      Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończył studia MBA w Fundacji Kształcenia Menedżerów, Podyplomowe Studia Zarządzania Kadrami w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz Studium Kierowników Projektów Unijnych Agencji Rozwoju Pomorza.

      • 0 0

  • Do dyrektora

    Proszę odsunąć od pracy przemęczonych lekarzy i pielęgniarki bo oni również stanowią zagrożenie dla pacjentów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie będzie miał kto pracować

    • 20 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Krąg pieśni i mantr - muzyczna podróż z Anną Walter i Bogdanem Kulik

70 zł
muzyka dawna, spotkanie

Czuły warsztat miednicy i bioder

210 zł
warsztaty

Najczęściej czytane