• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co trzecie małżeństwo się rozpada. Co z tą miłością?

Wioleta Stolarska
14 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
"Niezgodność charakterów" to najczęstszy powód, który decyduje o rozwiązaniu małżeństwa. "Niezgodność charakterów" to najczęstszy powód, który decyduje o rozwiązaniu małżeństwa.

Wyszłam za mąż... zaraz wracam. W dniu ślubu mało kto bierze pod uwagę czarny scenariusz i szuka adwokata "od rozwodów". Tymczasem według ekspertów nawet jedna trzecia małżeństw w Polsce kończy się rozwodem, a z roku na rok wyraźnie rośnie liczba rozwodów małżeństw z krótkim stażem (poniżej pięciu lat). Tylko w 2020 r. rozpadło się ponad 20 tys. małżeństw ze stażem krótszym niż dziewięć lat. 14 lutego - walentynki - to święto zakochanych, ale jak z tą miłością jest naprawdę?



Po jakim czasie bycia w związku sformalizowaliście go?

Czy po ślubie może być już... tylko gorzej? "Niezgodność charakterów" to najczęstszy powód, który decyduje o rozwiązaniu małżeństwa. Czy jednak faktycznie ludzie, którzy decydują się sformalizować związek, tak słabo się znają? Czy naprawdę nie wiedzą, z kim się wiążą?

Jak przekonują psychologowie, najczęściej pułapką jest unikanie poważnych rozmów przed podjęciem poważnych decyzji, co wiąże się z przeświadczeniem, że druga strona myśli podobnie, że dostosuje się do naszej wizji życia.

I że cię nie opuszczę...



W 2020 r. na Pomorzu zawarto 9430 związków małżeńskich - z czego 50,1 proc. to związki cywilne, a 49,9 proc. wyznaniowe.

W samym Gdańsku zawarto 2105 związków małżeńskich - z czego 54,2 proc. to związki cywilne, a 45,8 proc. wyznaniowe. Z kolei w Gdyni zawarto 953 związki małżeńskie - z czego 58,6 proc. to związki cywilne, a 41,4 proc. wyznaniowe.

Aż 45,1 proc. mężczyzn decydujących się na zawarcie małżeństwa było w wieku 20-29 lat, nieco mniej - bo 34,5 proc. - było w wieku 30-39 lat. Z kolei w przypadku kobiet 56,9 proc. to osoby w wieku 20-29 lat, a 26,8 proc. było w wieku 30-39 lat.

Najczęściej na zawarcie małżeństwa decydowano się latem, najwięcej, bo 1975, ślubów udzielono w sierpniu.

Czytaj też: Dzień Singla 2022. Kiedy wypada i jak obchodzić?

  • Dane dot. zawartych małżeństw w 2020 roku.
  • Dane dot. zawartych małżeństw w 2020 roku.
  • Dane dot. zawartych małżeństw w 2020 roku.
  • Dane dot. zawartych małżeństw w 2020 roku.
  • Dane dot. zawartych małżeństw w 2020 roku.

Ponad 50 tys. rozwodów w rok



Rocznie w Polsce sądy orzekają średnio 65 tys. rozwodów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 r. w Polsce orzeczono ich 51 164: 36 955 w miastach i 13 601 na wsiach. Najwięcej wyroków wydano bez orzeczenia o winie - 40 756, z winy obu stron było ich 2179, z winy męża - 6595, z winy żony - 1634.

W tym czasie w woj. pomorskim rozwodów było 2924 - 1031 z powództwa męża i 1893 z powództwa żony. Na tysiąc nowo zawartych małżeństw ponad 310 zostało rozwiązanych.

W samym Gdańsku w 2020 r. orzeczono 620 rozwodów, a w Gdyni 324. Dla porównania w Warszawie takich wyroków było 3267.

Psycholodzy w Trójmieście - znajdź specjalistę


Pandemia na pewno jest trudnym egzaminem dla wielu związków. Jednak fali pozwów rozwodowych w polskich sądach jak na razie nie widać.

- W 2020 r. do Sądu Okręgowego w Gdańsku wpłynęło 4059 spraw rozwodowych i 93 wnioski o separację. Z kolei w 2021 r. wniesiono 4279 pozwów o rozwód, a 85 wniosków o separację. Dane dotyczą wpływu spraw w całym okręgu gdańskim, obejmującym nie tylko Trójmiasto, ale również tereny właściwe miejscowo dla sądów rejonowych w Wejherowie, Kartuzach, Kościerzynie, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Malborku i Kwidzynie - mówi sędzia Łukasz Zioła, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Jak dodaje, średni czas oczekiwania na pierwszą rozprawę zależy przede wszystkim od stopnia obciążenia referatu, do którego wpływa sprawa.

- Także od tego, czy pozew ma braki formalne, czy też nie, wszelkie braki powodują wydłużenie terminu wyznaczenia rozprawy, średni okres oczekiwania na pierwszą rozprawę wynosi od trzech do ośmiu miesięcy - informuje.

Seksuolodzy w Trójmieście - znajdź eksperta


Z roku na rok wyraźnie rośnie liczba rozwodów małżeństw z krótkim stażem (poniżej 5 lat) - tylko w 2020 roku rozpadło się ponad 20 tys. takich związków. Z roku na rok wyraźnie rośnie liczba rozwodów małżeństw z krótkim stażem (poniżej 5 lat) - tylko w 2020 roku rozpadło się ponad 20 tys. takich związków.

Rozwód na pierwszej rozprawie?



Prawnicy przekonują, że trwająca pandemia może mieć jednak istotny wpływ na podejmowanie decyzji o rozstaniu. Warto pamiętać też o tym, że decyzja w tej kwestii to jedno, a jej realizacja to niestety długi i trudny proces. Po złożeniu pozwu oczekiwanie na rozprawę to nawet kilka miesięcy, a nie zawsze rozwód kończy się jedną wizytą na sali rozpraw.

- Orzeczenie rozwodu na pierwszej rozprawie jest możliwe w przypadku zgodnego żądania stron w zakresie rozwiązania małżeństwa, a w przypadku posiadania przez strony dzieci również co do kwestii związanych z władzą rodzicielską, alimentami oraz sposobem uregulowania kontaktów. W przypadku sporu co do winy czy kwestii związanych z małoletnimi dziećmi konieczne może okazać się odbycie trzech, czterech, a czasem nawet większej liczby rozpraw. Odbywają się one zwykle w odstępie kilku miesięcy - mówi Marta Owczarek, starszy prawnikKancelarii Butny.
Przyznaje, że częściej dochodzi do orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie. Zwykle kwestią sporną między stronami pozostają jednak sprawy związane z dziećmi.

Ile kosztuje rozwód?



Rozwiązanie małżeństwa wiąże się też oczywiście z kosztami.

- Wniesienie pozwu o rozwód do sądu związane jest z obowiązkiem wniesienia stałej opłaty sądowej w kwocie 600,00 zł - koszt ten jest niezmienny od wielu lat. Nie jest to jednak jedyny koszt związany z postępowaniem rozwodowym. W toku sprawy mogą pojawić się również dodatkowe koszty związane z koniecznością przeprowadzenia wywiadu środowiskowego przez kuratora czy sporządzenia opinii przez biegłych sądowych. Oczywiście w przypadku skorzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika należy liczyć się z koniecznością poniesienia kosztu takich usług - jest on uzależniony od stopnia skomplikowania danej sprawy - wyjaśnia Marta Owczarek.

Rozwody będą zakazane?



W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że rozwód w Polsce będzie coraz trudniejszy do uzyskania. Wszytko za sprawą zmian, które chce wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro przekonuje, że nowe przepisy pomogą małżeństwom opiekującym się nieletnimi dziećmi.

- Nie należy się spodziewać wprowadzenia w najbliższym czasie tego rodzaju uregulowań do systemu prawnego. Obecnie procedowany jest projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który zakłada istotne zmiany dotyczące problematyki rozwodu, w tym postulat poprzedzenia rozwodu czy separacji rodzinnym postępowaniem mediacyjnym. Ma to mieć na celu pojednanie stron z korzyścią dla małoletnich dzieci, niemniej jednak, gdy strony pomimo przeprowadzenia takiego postępowania zdecydują się na rozwód czy separację, może ułatwić uzgodnienie między małżonkami warunków rozwodu lub separacji oraz uregulowanie kwestii związanych z władzą rodzicielską, kontaktami czy wysokości alimentów. Wydaje się, iż z założenia wprowadzenie takiej zmiany mogłoby mieć pozytywny wpływ na wypracowanie porozumienia między stronami, niemniej jednak pojawiają się obawy, iż może jedynie wydłużyć proces uzyskania rozwodu - wyjaśnia prawniczka.
W obecnym stanie prawnym mediacje nie są obowiązkowe. W obecnym stanie prawnym mediacje nie są obowiązkowe.

Mediacje nieobowiązkowe, ale potrzebne



Jak mówi, instytucja mediacji jest coraz częściej wykorzystywana w rozwiązywaniu sporów rodzinnych, choć to wciąż za mało.

- W obecnym stanie prawnym mediacje nie są obowiązkowe, niemniej jednak sąd może skierować strony do mediacji w sytuacjach, gdy istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa bądź w celu ugodowego rozwiązania spornych kwestii dotyczących sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, alimentów czy kontaktów z dziećmi. Przeprowadzenie mediacji może ułatwić osiągnięcie porozumienia między stronami - podkreśla.
W 2020 r. do mediacji w sprawach o rozwód i separację skierowano 136 spraw, z kolei w 2021 r. skierowano już 199 spraw.

Miejsca

Opinie (417) ponad 10 zablokowanych

  • Problemem na rynku matrymonialnym są księżniczki, które zamiast być dobrą i wierną żoną, nie są w stanie wytrwać w związku bo przecież koleżanka jeździ nowym suvem a ja mam kredyt (sama nie pracuje) do spłacenia. I te wieczne roszczeniowe postawy. Jeśli para ma dzieci to już w ogóle dramat, bo prawa ojca w tym kraju są marginalizowane. Jeszcze w latach 90-tych jakoś dzietność była na przyzwoitym poziomie, no i kobiety wcześniej decydowały się na potomstwo, bliżej 20-tego roku życia.

    • 28 4

  • Przydała by sie opinia jakiegos eksperta w tym temacie (1)

    Najlepiej Jacka albo Marty

    • 15 1

    • Adrian notariusz też ma swoją Frau

      Ale się nie cieszy, taka partyjna ustawka

      • 0 1

  • (1)

    No i po co ten ślub brać. Bo przodkowie taki obyczaj praktykowali? Bo co sąsiad powie? Przecież ślub to nie jest gwarant szczęścia i zgody w związku. Tak samo wesele. Po co takie coś urządzać i dlaczego zwą to wesele. Z czego się tu weselić? Ślub i wesele każdy głupi może urządzić. Sztuka to przeżyć razem te 40-50 lat, czy więcej, będąc razem i wspierając się całe życie. Wtedy dopiero można się weselić.

    • 14 2

    • zależy co rozumiesz przez związek

      Jeśli kochasz naprawdę to bierz ślub, jeśli chcesz bzykać na boku i balować to fakt po co ci to

      • 3 2

  • Najlepsze żony są ze wsi,sprawdzone , do trzech razy sztuka (2)

    Udało się.

    • 10 3

    • Takie jak była premier?

      He he he

      • 1 1

    • I piękne Ukrainki

      • 0 4

  • Mój związek (1)

    rozwalił się po 20 latach przez moje uzależnienie. Od pięciu lat już nie piję, to nie znaczy, że jestem trzeźwy, na razie tylko "suchy", kto to przechodził ten wie. Mam nową partnerkę, planujemy ślub. Czasami mam wrażenie, że świat się bardzo zmienił, i trochę nie pasuję już do niego. To nie świat, tylko ja się zmieniłem, tak działa uzależnienie, chce żebym rzucił to wszystko i wrócił do niego. Może mi się uda, a może nie.

    • 18 0

    • Powodzenia! Warto być trzeźwym!

      • 7 0

  • mam 46 lat

    z grona moich przyjaciół i znajomych zostało może kilka zwiazków sa to starsi ludzie,juz po 60,z młodszych nie znam juz nikogo bez rozwodu lub sepracji.Patrząc na młodszych i rozmawiając czasem słysze że boją sie małżenstwa jak ognia,brak mieszkań,słabe płace,niestabilne zatrudnienia (smieciowki),boją sie mieć dzieci z roznych przyczyn,nawet z powodu obecnych zasad wychowania narzuconych w obecnych czasach przez unijna polityke itd.

    • 19 0

  • Przegranymi zawsze dzieci.. (6)

    Każde ale to każde dziecko chce mieć mamę i ojca..Niestety część rodziców nie dorosła wybierając dziecinne zachcianki i egoizm ponad dobro własnego potomstwa

    • 18 4

    • (3)

      A po rozwodzie już mamy i taty nie ma?
      Ma! Rodzice tylko nie mieszkają razem. Taka różnica.

      • 3 8

      • Dla dzieci to koniec świata (2)

        I ja ich rozumiem

        • 8 2

        • ludzie (1)

          nie wszystko jest czarno biale,
          czy dziecko ma miec zycie z jednym rodzicem w miare spokojne, poukladane czy na sile z dwojka, gdzie tatus moze byc przemocowcem, alkoholikiem?
          serio??
          ilu dramatow nie widac, ile jest alkoholikow wysoko funkcjonujacych w waszych otoczeniach?? a dzieci przezywaja dramaty!! dzieci trzeba bronic przez takimi doznaniami watpliwymi, nie skazywac ich na takie zycie!!

          • 1 2

          • Nie bierz slubu z pijusem i przemocowcem i nie rob sobie z nim dzieci. Proste.

            • 0 0

    • Dla dzieci to zawsze trudne doświadczenie. (1)

      Okazuje się , że niezależnie od wieku tych dzieci. Jakiś czas temu rozwiedli sie rodzice mojego kolegi z pracy. Kolega miał wówczas ponad 30 lat, od kilkunastu lat nie mieszkał już z rodzicami. A mimo tego, ze nie był już dzieckiem to silnie przeżył rozwód rodziców i nie mógł się z tym pogodzić. To co dopiero małe dzieci, jak to na nich wpływa...

      • 5 0

      • Moj maz, jeszcze wtedy chlopak, tez bardzo przezyl rozwod rodzicow, a mial 24 lata. To jest zawsze tragedia dla rodziny. Wkurza mnie ta narracja, ze po co siedziec w nieszczesliwym zwiazku, lepiej zeby dziecko mieszkalo z mama lub z tata, niz z klocacymi sie rodzicami. Hm, no nie wiem, jeszcze istnieje opcja, zeby sie 100x zastanowic przed slubem, czy to ta wlasciwa osoba, ale co ja tam wiem... Wiekszosc slubow nie powinna sie w ogole odbyc, taka prawda.

        • 0 0

  • Dlatego np.Niemcy masowo wchodzą (6)

    W związki z kobietami z Azji. Ładniejsze,grzeczne,pomocne ,podobno świetne w łóżku i nie robią awantur

    • 22 15

    • Dobre, ale kto co lubi.

      • 3 1

    • To mit, wiele z tych kobiet dąży do rozwodu i wyciągnięcia kasy od męża europejczyka

      BBC wyemitowało już wiele reportaży o takich małżeństwach. Niemcy, Brytyjczycy, puszczeni w skarpetkach przez Tajki.

      • 9 2

    • Dlatego np.Niemcy

      jeśli wjechałeś do innego kraju i nagle przestały ci się podobać kobiety, to znaczy, że jesteś w Niemczech :D

      • 8 1

    • (1)

      Nie trzeba szukać daleko. Wystarczy spojrzeć za wschodnią granicę. Tamtejsze kobiety mają to, czego brakuje tutejszym "facetkom".

      • 8 6

      • Uzupełnienie.
        i księżniczkom.

        • 6 2

    • Jak wystarczy im bycie sponsorami to czemu nie?

      • 6 1

  • System się zmienił Dawniej facet (1)

    zarabiał tyle że mógł utrzymać dom i rodzinę Dziś zarabia często mniej od swojej kobiety lub od rodziców emerytów.

    • 19 6

    • Mój mąż zarabia mniej ode mnie, nie jest to niczym złym w moich oczach

      Ważne jakie ma cechy charakteru. Nie pokochałam go za jego pensję.

      • 8 1

  • Po rozwodzie

    ex małżonkowie bija się ze soba tak zaciekle jak wczesniej sie kochali

    • 15 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztaty relaksacji dźwiękiem

120 zł
warsztaty, joga

Czuły warsztat miednicy i bioder

210 zł
warsztaty

Festiwal Uroda

27 - 85,50 zł
targi

Najczęściej czytane