• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co trzecie małżeństwo się rozpada. Co z tą miłością?

Wioleta Stolarska
14 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
"Niezgodność charakterów" to najczęstszy powód, który decyduje o rozwiązaniu małżeństwa. "Niezgodność charakterów" to najczęstszy powód, który decyduje o rozwiązaniu małżeństwa.

Wyszłam za mąż... zaraz wracam. W dniu ślubu mało kto bierze pod uwagę czarny scenariusz i szuka adwokata "od rozwodów". Tymczasem według ekspertów nawet jedna trzecia małżeństw w Polsce kończy się rozwodem, a z roku na rok wyraźnie rośnie liczba rozwodów małżeństw z krótkim stażem (poniżej pięciu lat). Tylko w 2020 r. rozpadło się ponad 20 tys. małżeństw ze stażem krótszym niż dziewięć lat. 14 lutego - walentynki - to święto zakochanych, ale jak z tą miłością jest naprawdę?



Po jakim czasie bycia w związku sformalizowaliście go?

Czy po ślubie może być już... tylko gorzej? "Niezgodność charakterów" to najczęstszy powód, który decyduje o rozwiązaniu małżeństwa. Czy jednak faktycznie ludzie, którzy decydują się sformalizować związek, tak słabo się znają? Czy naprawdę nie wiedzą, z kim się wiążą?

Jak przekonują psychologowie, najczęściej pułapką jest unikanie poważnych rozmów przed podjęciem poważnych decyzji, co wiąże się z przeświadczeniem, że druga strona myśli podobnie, że dostosuje się do naszej wizji życia.

I że cię nie opuszczę...



W 2020 r. na Pomorzu zawarto 9430 związków małżeńskich - z czego 50,1 proc. to związki cywilne, a 49,9 proc. wyznaniowe.

W samym Gdańsku zawarto 2105 związków małżeńskich - z czego 54,2 proc. to związki cywilne, a 45,8 proc. wyznaniowe. Z kolei w Gdyni zawarto 953 związki małżeńskie - z czego 58,6 proc. to związki cywilne, a 41,4 proc. wyznaniowe.

Aż 45,1 proc. mężczyzn decydujących się na zawarcie małżeństwa było w wieku 20-29 lat, nieco mniej - bo 34,5 proc. - było w wieku 30-39 lat. Z kolei w przypadku kobiet 56,9 proc. to osoby w wieku 20-29 lat, a 26,8 proc. było w wieku 30-39 lat.

Najczęściej na zawarcie małżeństwa decydowano się latem, najwięcej, bo 1975, ślubów udzielono w sierpniu.

Czytaj też: Dzień Singla 2022. Kiedy wypada i jak obchodzić?

  • Dane dot. zawartych małżeństw w 2020 roku.
  • Dane dot. zawartych małżeństw w 2020 roku.
  • Dane dot. zawartych małżeństw w 2020 roku.
  • Dane dot. zawartych małżeństw w 2020 roku.
  • Dane dot. zawartych małżeństw w 2020 roku.

Ponad 50 tys. rozwodów w rok



Rocznie w Polsce sądy orzekają średnio 65 tys. rozwodów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 r. w Polsce orzeczono ich 51 164: 36 955 w miastach i 13 601 na wsiach. Najwięcej wyroków wydano bez orzeczenia o winie - 40 756, z winy obu stron było ich 2179, z winy męża - 6595, z winy żony - 1634.

W tym czasie w woj. pomorskim rozwodów było 2924 - 1031 z powództwa męża i 1893 z powództwa żony. Na tysiąc nowo zawartych małżeństw ponad 310 zostało rozwiązanych.

W samym Gdańsku w 2020 r. orzeczono 620 rozwodów, a w Gdyni 324. Dla porównania w Warszawie takich wyroków było 3267.

Psycholodzy w Trójmieście - znajdź specjalistę


Pandemia na pewno jest trudnym egzaminem dla wielu związków. Jednak fali pozwów rozwodowych w polskich sądach jak na razie nie widać.

- W 2020 r. do Sądu Okręgowego w Gdańsku wpłynęło 4059 spraw rozwodowych i 93 wnioski o separację. Z kolei w 2021 r. wniesiono 4279 pozwów o rozwód, a 85 wniosków o separację. Dane dotyczą wpływu spraw w całym okręgu gdańskim, obejmującym nie tylko Trójmiasto, ale również tereny właściwe miejscowo dla sądów rejonowych w Wejherowie, Kartuzach, Kościerzynie, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Malborku i Kwidzynie - mówi sędzia Łukasz Zioła, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Jak dodaje, średni czas oczekiwania na pierwszą rozprawę zależy przede wszystkim od stopnia obciążenia referatu, do którego wpływa sprawa.

- Także od tego, czy pozew ma braki formalne, czy też nie, wszelkie braki powodują wydłużenie terminu wyznaczenia rozprawy, średni okres oczekiwania na pierwszą rozprawę wynosi od trzech do ośmiu miesięcy - informuje.

Seksuolodzy w Trójmieście - znajdź eksperta


Z roku na rok wyraźnie rośnie liczba rozwodów małżeństw z krótkim stażem (poniżej 5 lat) - tylko w 2020 roku rozpadło się ponad 20 tys. takich związków. Z roku na rok wyraźnie rośnie liczba rozwodów małżeństw z krótkim stażem (poniżej 5 lat) - tylko w 2020 roku rozpadło się ponad 20 tys. takich związków.

Rozwód na pierwszej rozprawie?



Prawnicy przekonują, że trwająca pandemia może mieć jednak istotny wpływ na podejmowanie decyzji o rozstaniu. Warto pamiętać też o tym, że decyzja w tej kwestii to jedno, a jej realizacja to niestety długi i trudny proces. Po złożeniu pozwu oczekiwanie na rozprawę to nawet kilka miesięcy, a nie zawsze rozwód kończy się jedną wizytą na sali rozpraw.

- Orzeczenie rozwodu na pierwszej rozprawie jest możliwe w przypadku zgodnego żądania stron w zakresie rozwiązania małżeństwa, a w przypadku posiadania przez strony dzieci również co do kwestii związanych z władzą rodzicielską, alimentami oraz sposobem uregulowania kontaktów. W przypadku sporu co do winy czy kwestii związanych z małoletnimi dziećmi konieczne może okazać się odbycie trzech, czterech, a czasem nawet większej liczby rozpraw. Odbywają się one zwykle w odstępie kilku miesięcy - mówi Marta Owczarek, starszy prawnikKancelarii Butny.
Przyznaje, że częściej dochodzi do orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie. Zwykle kwestią sporną między stronami pozostają jednak sprawy związane z dziećmi.

Ile kosztuje rozwód?



Rozwiązanie małżeństwa wiąże się też oczywiście z kosztami.

- Wniesienie pozwu o rozwód do sądu związane jest z obowiązkiem wniesienia stałej opłaty sądowej w kwocie 600,00 zł - koszt ten jest niezmienny od wielu lat. Nie jest to jednak jedyny koszt związany z postępowaniem rozwodowym. W toku sprawy mogą pojawić się również dodatkowe koszty związane z koniecznością przeprowadzenia wywiadu środowiskowego przez kuratora czy sporządzenia opinii przez biegłych sądowych. Oczywiście w przypadku skorzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika należy liczyć się z koniecznością poniesienia kosztu takich usług - jest on uzależniony od stopnia skomplikowania danej sprawy - wyjaśnia Marta Owczarek.

Rozwody będą zakazane?



W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że rozwód w Polsce będzie coraz trudniejszy do uzyskania. Wszytko za sprawą zmian, które chce wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro przekonuje, że nowe przepisy pomogą małżeństwom opiekującym się nieletnimi dziećmi.

- Nie należy się spodziewać wprowadzenia w najbliższym czasie tego rodzaju uregulowań do systemu prawnego. Obecnie procedowany jest projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który zakłada istotne zmiany dotyczące problematyki rozwodu, w tym postulat poprzedzenia rozwodu czy separacji rodzinnym postępowaniem mediacyjnym. Ma to mieć na celu pojednanie stron z korzyścią dla małoletnich dzieci, niemniej jednak, gdy strony pomimo przeprowadzenia takiego postępowania zdecydują się na rozwód czy separację, może ułatwić uzgodnienie między małżonkami warunków rozwodu lub separacji oraz uregulowanie kwestii związanych z władzą rodzicielską, kontaktami czy wysokości alimentów. Wydaje się, iż z założenia wprowadzenie takiej zmiany mogłoby mieć pozytywny wpływ na wypracowanie porozumienia między stronami, niemniej jednak pojawiają się obawy, iż może jedynie wydłużyć proces uzyskania rozwodu - wyjaśnia prawniczka.
W obecnym stanie prawnym mediacje nie są obowiązkowe. W obecnym stanie prawnym mediacje nie są obowiązkowe.

Mediacje nieobowiązkowe, ale potrzebne



Jak mówi, instytucja mediacji jest coraz częściej wykorzystywana w rozwiązywaniu sporów rodzinnych, choć to wciąż za mało.

- W obecnym stanie prawnym mediacje nie są obowiązkowe, niemniej jednak sąd może skierować strony do mediacji w sytuacjach, gdy istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa bądź w celu ugodowego rozwiązania spornych kwestii dotyczących sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, alimentów czy kontaktów z dziećmi. Przeprowadzenie mediacji może ułatwić osiągnięcie porozumienia między stronami - podkreśla.
W 2020 r. do mediacji w sprawach o rozwód i separację skierowano 136 spraw, z kolei w 2021 r. skierowano już 199 spraw.

Miejsca

Opinie (417) ponad 10 zablokowanych

  • Przeciez wszak mieszkamy w kraju gdzie 91% ludzi deklaruje sie jako katolicy wiec dlaczego zdziwienie

    ze 1/3 sie rozwodzi?

    • 5 3

  • Świat jest zepsuty, ludzie są zepsuci.

    Obserwuję od lat, co się dzieje. Każdy oszukuje, faceci by wygrać, kobiety by nie przegrać.
    Zdradzają się, prowadzą podwójne życie. Mam wiele osób wśród znajomych, którzy mają kogoś na boku, jeśli nie "na stałe" to na jednorazowe tournee. Nie uważam, że to coś złego, niech każdy robi, co chce, w końcu to jego sumienie. Ja też w związku nie mam wszystkiego, co bym chciała, ale zamiast szukać tego na boku, rozmawiam z partnerem i dążę do tego, by się coś w pewnych kwestiach zmieniło. Nie zawsze się da, dlatego wspólnie szukamy kompromisów. Rozmowa jest najważniejsza, pamiętajcie.

    • 21 1

  • Banały o miłości (1)

    Kobiety nie kochają, kobiety kalkulują.

    • 16 9

    • sorki

      napisałem nieprawdę,
      kobiety kochają - siebie

      • 5 0

  • sr*li muchy... (1)

    Wszystko k...a fajnie. Opowieść z życia wzięta...
    Można rozwieźć się na jednej sprawie - wszystko kwestia ceny.
    Można udawać i żyć w pseudo-zgodnym małżeństwie- obok siebie przez nascie lat.
    Można mieć w nosie dzieci. Można dbać o dzieci.
    Można bzykac2na boku. Można nie bzykać. Można toczyć awantury. Można udawać że się nie widzi.
    Parada atrakcji.
    To było jest i będzie

    Wszystkim życzę by byli szczęśliwi i szczerzy wobec własnych uczuć

    • 5 4

    • znasz jakąś szczerą kobietę? :)

      • 2 4

  • Rozwód po bardzo wielu latach małżeństwa to była najlepsza decyzja w moim życiu. (2)

    Żałuję, że nie zrobiłem tego wcześniej. Niestety dopiero przy rozwodzie człowiek przekonuje się, jakie są pełne konsekwencje powiedzienia jednego słowa 'tak' przy ślubie w urzędzie. Jak jest miłość to nie potrzeba ślubu. Każdy rok wspólnego życia osób, które nie mają ślubu jest więcej wart niż 5 lat spędzenia go w małżeństwie. Związek bez ślubu to prawdziwy związek. Nic formalnie ich nie łączy ale chcą być ze sobą. To jest wartość. Dlatego młodzi - nigdy żadnych ślubów, bo po co ???

    • 21 5

    • Niech każdy wybierze, jak mu wygodniej, ok?

      • 7 5

    • ma Pan po prostu złe doświadczenia, ale wnioski, które Pan wywodzi, nie są prawdziwe dla wszystkich

      My jesteśmy 19 lat po ślubie, nadal kocham mojego męża, a on, jak widzę i czuję, także mnie kocha.
      Właśnie dopiero po powiedzeniu ,,tak" w urzędzie dowiedzieliśmy się jakie są tego konsekwencje - razem na dobre i złe. Nie wiem dlaczego każdy rok związku bez ślubu miałby być więcej wart niż 5 lat w małżeństwie? To brzmi absurdalnie. Przeszliśmy wiele kłopotów, wiele załamań (w tym ciężka choroba męża), ale także radości i uniesień, teraz czujemy się ze sobą lepiej niż 19 lat temu.

      • 6 2

  • Denerwuje mnie dysproporcja między formalnościami dot. zawarcia związku małżeńskiego a rozwiązania go.

    Wchodząc w związek staję się zakładniczką czy wręcz niewolnicą systemu. Nie, dziękuję, to nie dla mnie. Nigdy więc za mąż nie wyszłam. Jestem w związku trwającym 16 lat, mamy dwoje dzieci i jest dobrze.
    Uważam że prawo powinniśmy zmienić bo obecne jest opresyjne i nas zniewala.

    • 6 3

  • Mężczyźni patrzeć na dłonie..długie szpony (3)

    znaczą jedno ..ty bedziesz zapierni czał w domu,ty i tylko ty. Bo ze szponami się nie da i niech was nie zwiodą nowe napompowane piękne usta

    • 22 4

    • Taka bladź jest tylko do jednego , potem dramat ,

      • 5 1

    • To by się naciął jeden czy drugi. (1)

      Mam zawsze krótkie paznokcie. Tak mi się chce usuwać skórki, wyrównać, szlifować, malować, jak sprzątać czy gotować. :D

      • 2 3

      • usuwac skórki, fuj zachowaj to dla siebie

        • 1 0

  • Rozwody? (4)

    W mojej rodzinie nikt się nie rozwiódł. Ani ja, ani nikt z mojego rodzeństwa, ani z rodzeństwa mojego męża. Tak samo moi rodzice i teściowie. Przykład idzie z góry. Moi rodzice i rodzice męża kochają się i szanują całe życie, mają już staż blisko 50 lat. I teraz napiszę coś co spowoduje wiele łapek w dół - jesteśmy wierzący i praktykujący. Wszyscy.

    • 18 18

    • A zdradzacie sie? (1)

      U wierzących to norma i norma jest akceptacja tego.

      • 9 8

      • Jeżeli była zdrada to znaczy że Bóg tak chciał

        Sprawdza nas i testuje żeby przygotować do życia wiecznego w niebie.

        • 4 8

    • Religia religia a zycie zyciem.

      Też jestem wierząca ale nie toleruje zdrad małżeńskich.

      • 7 0

    • Nie rozwodzimy się, ale mała zdrada to nie grzech.

      • 3 8

  • Bardzo smutne to dzisiejsze wesołe życie. (2)

    W tym roku obchodzimy złote gody, 50 lat razem. Zaczynaliśmy od zera, od wspólnego mieszkania u teściowej. Było ciasno gdy rodziły się dzieci. Cieszyliśmy się każdą nową rzeczą: meblem, telewizorem, pralką. Potem własnym mieszkaniem, samochodem. Długie lata zajęło nam to, co dziś młodzi chcą mieć już na starcie. O jedno wtedy nie musieliśmy się martwić - o pewność pracy. Przyjaciół poznaliśmy w firmie, spotykaliśmy się w weekendy, razem jeździliśmy na wycieczki , pomagaliśmy sobie w przeprowadzkach, remontach, doradzaliśmy w zakupach. Wszyscy nasi znajomi to zgodne małżeństwa, ciągle są razem. Nasze dzieci też stworzyły szczęśliwe rodziny i są razem. Może na naszym przykładzie? Bywały bardzo trudne chwile, choroby, likwidacje zakładów ale by odejść od siebie nie przychodziło nam nawet do głowy. Bardzo współczuję tym zadłużonym na pół życia, drżącym o ciągłość pracy, by choroba nie zniszczyła wszystkiego. Niby uśmiechy w pubach i przy spotkaniach ale wszystko to jakieś chwilowe.

    • 23 0

    • masz szczescie

      ze ominelo cie takie nieszczescie jak uzaleznienie, alkohol czy inne uzywki to gorsze od raka;
      jak sama mowisz z choroba sie walczy, wspolnie z alkoholikiem siedzisz jak na bombie i budujesz domek z kart, niestety jest tego coraz wiecej,

      • 1 0

    • Teraz jest odwrotnie: dobra materialne pewne, tylko przyjaznie jakies takie nie bardzo...

      • 0 0

  • wzór na udane małżeństwo (2)

    Rozmowa + tolerancja + (modlitwa), jak ktoś wierzący = udane małżeństwo, z możliwością po 20 latach jej ewentualnej prolongaty.

    • 12 4

    • Tolerancja na co? (1)

      • 6 1

      • Na laktozę rzecz jasna.

        Wiesz jak ciężko się żyje z nietolerancją na laktozę?

        • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Warsztaty relaksacji dźwiękiem

120 zł
warsztaty, joga

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

Najczęściej czytane