• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rosyjski statek stoi od 7 lat w Porcie Gdynia

Wioletta Kakowska-Mehring
14 sierpnia 2024, godz. 09:15 
Opinie (162)

Zbiornikowiec Khatanga stoi w Porcie GdyniaMapka już od 2017 r. i... chyba jeszcze postoi. Armator upadł, a z syndykiem nie ma kontaktu. O statku na chwilę "przypomniano" w marcu 2022 r., kiedy to kilka dni po ataku Rosji na jego burcie zawisła - na chwilę - ukraińska flaga z "wiadomością" dla Putina.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Statek Khatanga, a właściwie "Хатанга", przybył do Portu Gdynia w październiku 2017 r. i został zatrzymany przez rutynową kontrolę - tzw. Port State Control, czyli kontrolę państwa portu. Takie inspekcje na statkach są przeprowadzane przez administrację morską państwa, w porcie którego statek się znajduje. Wykonuje się je w celu sprawdzenia stanu technicznego statków czy warunków określonych w międzynarodowych konwencjach, ale także po to, by sprawdzić kompetencje kapitana i oficerów. Khatanga nie przeszła kontroli pomyślnie i została zatrzymana. Zwykle na taki "areszt" szybko reaguje armator i stara się wypełnić zalecenia pokontrolne, bo statek jak stoi, to nie zarabia. W tym wypadku stało się inaczej.


- Statek został zatrzymany w październiku 2017 r. i nadal posiada status "zatrzymany" (nie "aresztowany") w świetle Ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz procedur Port State Control (Inspekcji Państwa Portu, Memorandum Paryskiego). Zgodnie z ww. procedurami zwolnienie z zatrzymania może nastąpić dopiero po zgłoszeniu przez kapitana/armatora statku gotowości do re-inspekcji i jej pozytywny wynik. Takie zgłoszenie jeszcze nie wpłynęło. Podjęte są działania prawne między Zarządem Morskiego Portu Gdynia a przedstawicielami prawnymi armatora - poinformowała nas Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.
Niebiesko-żółta flaga Ukrainy z "pozdrowieniem" dla Putina zawisła na rosyjskim statku Khatanga po wybuchu wojny. Bardzo szybko ją usunięto. Niebiesko-żółta flaga Ukrainy z "pozdrowieniem" dla Putina zawisła na rosyjskim statku Khatanga po wybuchu wojny. Bardzo szybko ją usunięto.

Nie wypełniono zaleceń po PSC, więc statek pozostał w Gdyni w basenie niedaleko skweru Kościuszki. W 2018 r. Kathanga została przeholowana do nabrzeżaMapka Stoczni Remontowej Nauta. Czy dlatego, żeby dokonać jakichś napraw, czy tylko po to, aby nie zawadzała? Mówi się, że chodziło o prace remontowe, których ostatecznie nie wykonano. Co ciekawe, stocznia Nauta w tym czasie już szykowała się do przeprowadzki, bo teren przy ul. Waszyngtona 1Mapka odkupił Port Gdynia. Kathanga trafiła do Nauty w grudniu 2018, a w czerwcu 2019 r. w starej Naucie odbyło się ostatnie wodowanie. Stocznia przeprowadziła się, a rosyjski zbiornikowiec pozostał i stał się problemem... Portu Gdynia.


- W roku 2017 r. statek o nazwie Khatanga, w posiadaniu armatora z Federacji Rosyjskiej, został przyjęty przez jedną z gdyńskich stoczni w celach remontowo-naprawczych. Prace nad jednostką zostały wstrzymane przez stocznię ze względu na upadłość armatora. W związku z tym jednostka została zatrzymana przez Urząd Morski w październiku 2017 r. i na początku 2018 r. została odholowana do nabrzeża Śląskiego w Basenie II. W lipcu tego samego roku Zarząd Morskiego Portu Gdynia odkupił nabrzeże, przy którym stała Khatanga od stoczni. Dopiero po zakupie nabrzeża powzięto wiedzę, że statek jest pod banderą rosyjską i jej armator ogłosił upadłość. Na ten moment statek pozostaje zatrzymany przez Urząd Morski i jest on zabezpieczony przed osobami trzecimi - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezeska Portu Gdynia.
Z armatorem od początku był utrudniony kontakt. Ostatecznie w 2020 r. Murmansk Shipping Co. ogłosił upadłość. Niestety z syndykiem upadłego armatora kontakt nie jest lepszy, a właściwie w ogóle go nie ma.

Wyburzenia w centrum Gdyni Wyburzenia w centrum Gdyni

A Khatanga to całkiem duży kawał stali. Jednostka ma 158 m długości i 26 m szerokości. Jest to statek do przewozu produktów naftowych. Co jakiś czas padają pytania o zagrożenie, jakie niesie obecność niszczejącej jednostki.

- Z naszej strony są podejmowane ciągłe próby kontaktu z armatorem, aby wyjaśnić zaistniałą sytuację, w międzyczasie podejmowane są także kroki prawne, aby umożliwić wyprowadzenie statku z basenu portowego. Nowy zarząd ZMPG prowadzi intensywne działania dążące do rozwiązania tej sprawy. Celem zarządu jest także zminimalizowanie ryzyka zanieczyszczenia środowiska i/lub ryzyk technicznych związanych z obecnością nieużytkowanego statku. Dołoży wszelkich starań, aby jednostka opuściła teren Portu Gdynia najszybciej jak to możliwe. Mimo zaangażowania największym problemem uniemożliwiającym natychmiastowe rozwiązanie tego problemu są obostrzenia prawne, które wymagają wykonania koniecznych procedur - dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała.
Na terenach po Nautcie przy ul. Waszyngtona 1 od 2023 r. trwają wyburzenia. Mówiło się, że część tego terenu zostanie przeznaczona pod zabudowę biurowo-usługową. Obecnie w dużej mierze jest to zaplecze budowy prowadzonych prac związanych z pogłębieniem basenów portowych oraz przebudową nabrzeży. W tym rejonie jest planowane jednak zalądowienie, na którym zostanie wybudowane połączenie kolejowo-drogowe prowadzące do Portu Zewnętrznego. Obecność Khatangi w basenie portowym może jednak utrudnić swobodne działania na tym obszarze.

Miejsca

Opinie (162) ponad 10 zablokowanych

  • Z Gonsalesem na pokładzie?

    • 2 0

  • Przerobić statek na apartamenty dla warszawiaków

    W Gdyni wszystko idzie pod apartamenty. Statek też da radę. W nadbudówce apartamenty z widokiem na morze, a w ładowniach korty do tenisa, squasha, ścianki wspinaczkowe. Z mostku skoki na bungee. W maszynowni dyskotekę/klub nocny.

    • 3 0

  • 7lat (1)

    7 lat nieudolności portu, państwa. Tyle w temacie.

    • 22 3

    • 7 lat

      Ewunia, ale z ciebie expert!! Więc podpowiedz Państwu jak to rozwiązać!! Jedź do Murmańska i załatw sprawę raz na zawsze. Jeśli nie potrafisz zajmij się czymś pożytecznym!! Może być umycie okna lub garów!! Myślę że tam będziesz miała więcej kompetencji!

      • 2 0

  • Złomiarze

    Powiadomić zbieraczy złomu

    • 1 0

  • Pozdrawiam bracia Rosjanie

    • 2 1

  • Vesselfinder

    Na stronach do sledzenia ruchow statkow mozna znalezc informacje ze niecaly miesiac temu Khatanga zawitala sobie w Nigerii... czyzby jej rejestr zostal "przepisany" w pewien niespecjalnie legalny sposob na inna jednostke podczas gdy jej wlasciciele boki zrywaja na mysl ze nie wiemy co zrobic z ich zlomem?

    • 2 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Rosyjski "statek widmo" w Porcie Gdynia

    Kto ma kasę to można wszystko a zwykłego szarego człowieczka wyżymać do ostatniego grosza takie to prawo polskich Żydów

    • 4 1

  • Statek (1)

    Komedia... jeżeli armator ogłasza upadłość to gdzie jest przypadłość na koszt Skarbu Państwa pytam

    • 2 0

    • Khatanga

      statek już dawno stoi na redzie portu lagos (marine radar)

      • 0 0

  • Puścić go z Gdyni kursem 080 na autopilocie - i toto wyląduje na brzegu u siebie

    • 2 0

  • Moze zrobic hotel i miejsce stalych spotkan Tuska z Putinem .

    Zasłużeni dla ZSRR generałowie też . Lewacy , specjalna kasta .

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Ryszard Gretkowski

Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego im.J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy. W latach 1993-1999 zajmował kierownicze stanowiska w firmie KAMIS lidera na polskim rynku przypraw, bezpośrednio uczestniczył w kreowaniu marki Kamis od początku jej istnienia na Pomorzu. Następnie w latach 1999-2009 kierował sprzedażą w firmie FORCAN S.A. Fabryka Opakowań Różnych w Tczewie oraz zajmował stanowisko Dyrektora Handlowego, a także Członka Zarządu FORCAN S.A. Jako...

Najczęściej czytane