• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Audyt zarządzania wspólnotą mieszkaniową? Kiedy i po co?

Joanna Stolp
21 lipca 2024, godz. 11:00 
Opinie (129)
Audyt wspólnoty mieszkaniowej pozwala wykryć ewentualne nadużycia administratorów, zatrzymać procedery oszukiwania właścicieli, a w razie potrzeby odzyskać płynność finansową. Audyt wspólnoty mieszkaniowej pozwala wykryć ewentualne nadużycia administratorów, zatrzymać procedery oszukiwania właścicieli, a w razie potrzeby odzyskać płynność finansową.

O tym, czy nieruchomość jest dobrze zarządzana, świadczy nie tylko jej czystość, stan techniczny, jakość wykonywanych na jej terenie usług, ale również dobra kondycja prawna i finansowa wspólnoty. To zagadnienia trudniejsze do skontrolowania niż np. regularność koszenia trawy. Żeby sprawdzić czy wspólnota mieszkaniowa jest prawidłowo rozliczana, można zlecić audyt.




Audyt zarządzania wspólnotą - dlaczego jest potrzebny?



Czy jesteś zadowolony z firmy administrującej wspólnotą, w której mieszkasz?

Wśród naszych czytelników nie brakuje osób niezadowolonych ze sposobu zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi. Obok błahych spraw pojawiają się skomplikowane problemy z administratorami, których rozwiązanie nie jest łatwe.

- Poprzedni zarządca stopniowo zadłużał naszą wspólnotę. Nowy administrator zapewnił, że wszystko naprawimy i odzyskamy płynność. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna i po czterech latach okazało się za nasz zarządca wyprowadził z naszej wspólnoty co najmniej 500 tysięcy złotych. Przelewał pieniądze na własne konto, w międzyczasie przelewając duże kwoty między wspólnotami, żeby wyglądało, że wychodzimy z długów - napisał w wiadomości do redakcji nasz czytelnik z Gdańska.
Oprócz wyłudzeń częstym problemem jest niegospodarność finansowa zarządcy.

- Nasz poprzedni administrator miał lekką rękę do wydawania pieniędzy wspólnoty. Do świadczenia usług wybierał zaprzyjaźnione firmy, zamiast robić konkurs ofert i wybierać rzetelnych usługobiorców. Na szczęście udało się go zmienić - wspomina Kasia, mieszkanka Gdyni.
Jak zmienić zarządcę narzuconego przez dewelopera? Jak zmienić zarządcę narzuconego przez dewelopera?

- Nasz administrator w ciągu kilku lat zadłużył wspólnotę na pół miliona złotych. A my, właściciele mieszkań, będziemy musieli to spłacać. Najgorsze jest jednak to, że przy dużej wspólnocie zmiana administratora wcale nie będzie taka łatwa. Żeby zmienić administratora potrzebne jest uzyskanie aprobaty właścicieli co najmniej 50 proc. powierzchni wspólnoty mieszkaniowej - zauważa Monika z Gdańska.


Właściciele: trzeba się angażować, a nie tylko narzekać



Prawo i obowiązek kontrolowania tego, co dzieje się we wspólnocie, oraz tego, co robi firma nią zarządzająca, spoczywa na samych właścicielach lokali mieszkalnych.

Tymczasem w wielu przypadkach znaczna ich część nie jest świadoma lub nie jest zainteresowana tym, co dzieje się we wspólnocie. Osoby, które interesują się wspólnymi sprawami, zazwyczaj są w mniejszości. Jest to zauważalne zwłaszcza w większych wspólnotach mieszkaniowych, w których znaczna część lokali jest przeznaczona pod najem.



Z drugiej strony w branży zarządzania nieruchomościami panuje spora swoboda.

- Zniesienie w roku 2014 wymogu posiadania licencji na zarządzanie nieruchomościami wprowadziło zarówno pozytywne zmiany, jak i pewne zagrożenia. Z jednej strony ułatwiło dostęp do zawodu, zwiększając konkurencję i obniżając koszty dla nowych zarządców. Z drugiej strony, brak formalnych wymagań doprowadził do obniżenia jakości usług, wzrostu ryzyka nadużyć oraz trudności w egzekwowaniu obowiązków wynikających z umowy o administrowanie lub zarządzanie - mówi Jolanta Czerepacha, zarządca nieruchomości z Przestrzeń Zarządzanie Nieruchomościami.
W tym samym czasie przestała działać Komisja Odpowiedzialności Zawodowej, która rozpatrywała sprawy i orzekała kary dla nieuczciwych zarządców nieruchomości. Zbyt ograniczony system nadzoru nad wspólnotami i swoboda zarządców prowadzi do wielu nieprawidłowości, a nawet patologicznych sytuacji we wspólnotach mieszkaniowych. Aktualnie, w przypadku podejrzenia nadużyć wspólnoty mogą wykonać audyt.

- Audyt można zlecić nowej firmie przejmującej wspólnotę w administrowanie, wyspecjalizowanym firmom audytorskim lub biegłym rewidentom - dodaje Jolanta Czerepacha.


Audyt wspólnoty - po co go robić?



Audyt jest elementem kontroli działalności wspólnoty mieszkaniowej pod względem prawnym, podatkowym, księgowym, formalnym lub organizacyjnym. Ma na celu skrupulatne sprawdzenie, w jaki sposób funkcjonowała wspólnota mieszkaniowa oraz firma nią zarządzająca dotychczas lub w określonym czasie.

W trakcie audytu sprawdzana jest m.in. zgodność działań zarządcy z prawem i regulaminem wspólnoty. Wyniki audytu mogą służyć własnym celom wspólnoty (np. do oceny pracy firmy zarządczej, gdy właściciele mieszkań rozważają jej zmianę), a także w postępowaniach sądowych.

Jak sprawdzić, czy nieruchomość jest prawidłowo zarządzana? Jak sprawdzić, czy nieruchomość jest prawidłowo zarządzana?

Zakres audytu może obejmować różne aspekty funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej. Oprócz sprawdzenia stanu wspólnoty, posiadanej dokumentacji, poprawności wykonywania obowiązków zarządcy, prawidłowości sprawozdań i efektywności wydawania środków finansowych czy analizy procedur administracyjnych, procesów decyzyjnych i zgodności z regulaminem wspólnot, audyty wspólnoty pozwalają wykryć ewentualne nadużycia administratorów, zatrzymać procedery oszukiwania właścicieli i uzyskać płynność finansową, o ile była zagrożona.

- Najczęstszymi powodami przeprowadzania audytów wspólnot są wątpliwości co do prawidłowości finansów, problemy techniczne lub zmiana zarządcy - podkreśla Jolanta Czerepacha.

Cena audytu we wspólnocie mieszkaniowej



W przypadku mniejszych wspólnot koszt audytu zaczyna się od około 2 tys. złotych. W większych wspólnotach będzie wyższy ze względu na większą czasochłonność jego przeprowadzenia. Koszty przeprowadzenia audytu są zazwyczaj ustalane indywidualnie, zależą od stopnia skomplikowania problemu, liczby i złożoności obszarów poddawanych analizie oraz liczby specjalistów zaangażowanych w audyt.

- Koszt audytu zależy od kilku czynników, w tym wielkości wspólnoty, zakresu audytu, czasu trwania audytu - wymienia Jolanta Czerepacha.

Opinie (129) ponad 10 zablokowanych

  • Najwięcej mają do powiedzenia (2)

    ludzie co nie chodzą na żadne zebrania w Spółdzielni
    Po drugie nie ma uczciwych wspólnot mieszkaniowych ani spółdzielni wszędzie układy.
    Mentalność co niektórych ludzi jest przerażająca im się wydaje iż wszyscy muszą się pod nich dostosować.
    Zachowanie i kultura z piekła rodem jakby to się gdzieś na luzie wychowywało
    w szczerym polu.
    Każda Spółdzielnia ma na stanie melinę
    lub innych lowelasów.
    Tłumaczenie że tu totalny wynajem nie ma nic do rzeczy. Kulturę wynosisz z domu jak niczego nie jesteś nauczony śmiecisz tam gdzie stoisz i robisz balangi
    to tu nie nie pomoże prostak zawsze będzie prostakiem.
    U mojego wujka na Karwinach 3 w Spółdzielni za Falochronem też jest melina na parterze. Ponoć ta pani która tam mieszka potrafi w siebie wlać więcej niż nie jeden facet ,mąż agresywny i każdego chętnie witają w domu kto przyjdzie z flachą. I tacy żyją i się dobrze mają.

    • 4 2

    • zgrzyty są i będą, ponieważ.. (1)

      człowiek człowiekowi wilkiem i jak mają trwać we wspólnocie

      • 1 2

      • Cham nigdy nie zrozumie co to normalność.

        • 1 0

  • Opinia wyróżniona

    (2)

    nikt tego nie kontroluje bo ludzie nie maja na to czasu. Organizuja jakies spotkania na ktore nikt nie przychodzi przeglosowywyja jakies postanowienia i tyle

    • 36 10

    • nie śpij bo cie przegłosują

      To jakby aktualne w spółdzielniach i wspólnotach ADM.

      • 12 1

    • Jak nie mają czasu, to potem płacą frycowe i płacz, że drogo (o ile się w ogóle zorientują). W jednym masz rację, nikomu się nie chce chodzić na zebrania, bo mityczna "spółdzielnia" sama to załatwi. Komuna silna w tym narodzie.

      • 12 2

  • Jedynym rozwiązaniem sytuacji jest zarząd powierzony (3)

    Widać to na przykładzie dwóch najbardziej prestiżowych osiedli w Orłowie . Tylko taki tam funkcjonuje bo mieszkańcy są tak bogaci że każdy ma prawnika więc znajduje haczyk żeby nie płacić czynszu. Tudzież mają po kilkanaście nieruchomości i ich to nie interesuje. masakra

    • 4 3

    • Chyba nie wiesz o czym piszesz. Zarząd powierzony? A co to Twoim zdaniem zmieni?

      • 3 0

    • (1)

      Ha ha ha zarząd powierzony!!! Nie ma czegoś takiego trollu!!!

      • 0 2

      • ZKL2000

        I tu się kolego mylisz, Art. 18 u.w.l. mówi o zarządzie powierzonym. Pocztaj najpierw ustawę a potem nazywaj kogoś trollem

        • 1 0

  • Othala z Gdyni - dramat!! (2)

    Firmę prowadzi matka a jej syn jej pomaga i "świadczy usługi sprzątania". Przestrzegam przed tą firmą, wpędzają wspólnotę mieszkaniową w długi, bałagan w finansach, podsyłają zaprzyjaznione firmy remontowe i zawyżają faktury, zatajają przychody i oszczędności na koncie wspólnoty twierdząc, że należy podwyższać fundusz remontowy. Brak komunikacji, mieszkańców traktują jak zło konieczne, nie odbierają telefonów, nie odpisują na emaile. A jak złoży się wizytę w biurze to są opryskliwi i chamscy.

    • 4 0

    • To zmieńcie firmę

      Nie rozumiem co was powstrzymuje przed zmianą firmy

      • 4 0

    • Tak płaczecie a nie możecie zmienić ich!

      • 1 0

  • Firma zarządzająca koloseum (1)

    Brak podpisów osób odpowiedzialnych za finanse.sprawozdanie finansowe to dwa słupki cyfr bez żadnego podpisu i pieczątki. Wymyślona opłata za RODO.wiele innych uchybień.

    • 8 0

    • I właśnie takie pseudo faktury oddaje się do US! My tak zrobiliśmy i odzyskaliśmy 300 tys za źle zarządzanie finansami przez administratora!

      • 0 0

  • (1)

    Chcesz zrobić audyt? Jestem do Twojej dyspozycji.

    • 0 3

    • Pisz

      • 1 0

  • Oj Jolka ,Trzymaj się

    • 2 2

  • Tam dopiero wała mieszkańców

    Najwięksi oszuści to Tempo matka córka bóg wie co invest komfortu

    • 5 0

  • Wszystko byleby nie hozza czy hozzabis

    Literki zmienione celowo. Każdy wie. Zawyżanie. Oszukiwanie. Brak wymaganych przeglądów. Lewe papiery . Samowolki budowlane.

    • 4 0

  • Pani Monika coś mało odważna (2)

    Jakie 50%? Niech się odezwie do firmy Administrator Kamińscy to jej powiedzą, że zmiana zarządcy jest czynnością zwykłą zarządu wspólnoty.
    U mnie zmieniono tak bezprawnie i nic się nikomu nie stało.

    • 3 0

    • Zmiana

      Zmiany dokonuje Zarząd Wspólnoty, nie potrzeba do tego uchwały. Żeby zmienić Zarząd potrzeba ponad 50 % głosów pod uchwałą.

      • 1 1

    • Porada prawidłowa

      Ludzie, nie odróżniacie zarządcy od administratora. Zarządca jest powoływany w trybie 18 uwl, to jest akt notarialny lub postanowienie sądu z wpisem do działu III księgi wieczystej. Reszta to administratorzy, choćby w umowie mieli co innego. Tych można zmieniać decyzją zarządu jak każdą inną firmę, np sprzątaczy, banki itp.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane