• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Audyt zarządzania wspólnotą mieszkaniową? Kiedy i po co?

Joanna Stolp
21 lipca 2024, godz. 11:00 
Opinie (129)
Audyt wspólnoty mieszkaniowej pozwala wykryć ewentualne nadużycia administratorów, zatrzymać procedery oszukiwania właścicieli, a w razie potrzeby odzyskać płynność finansową. Audyt wspólnoty mieszkaniowej pozwala wykryć ewentualne nadużycia administratorów, zatrzymać procedery oszukiwania właścicieli, a w razie potrzeby odzyskać płynność finansową.

O tym, czy nieruchomość jest dobrze zarządzana, świadczy nie tylko jej czystość, stan techniczny, jakość wykonywanych na jej terenie usług, ale również dobra kondycja prawna i finansowa wspólnoty. To zagadnienia trudniejsze do skontrolowania niż np. regularność koszenia trawy. Żeby sprawdzić czy wspólnota mieszkaniowa jest prawidłowo rozliczana, można zlecić audyt.




Audyt zarządzania wspólnotą - dlaczego jest potrzebny?



Czy jesteś zadowolony z firmy administrującej wspólnotą, w której mieszkasz?

Wśród naszych czytelników nie brakuje osób niezadowolonych ze sposobu zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi. Obok błahych spraw pojawiają się skomplikowane problemy z administratorami, których rozwiązanie nie jest łatwe.

- Poprzedni zarządca stopniowo zadłużał naszą wspólnotę. Nowy administrator zapewnił, że wszystko naprawimy i odzyskamy płynność. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna i po czterech latach okazało się za nasz zarządca wyprowadził z naszej wspólnoty co najmniej 500 tysięcy złotych. Przelewał pieniądze na własne konto, w międzyczasie przelewając duże kwoty między wspólnotami, żeby wyglądało, że wychodzimy z długów - napisał w wiadomości do redakcji nasz czytelnik z Gdańska.
Oprócz wyłudzeń częstym problemem jest niegospodarność finansowa zarządcy.

- Nasz poprzedni administrator miał lekką rękę do wydawania pieniędzy wspólnoty. Do świadczenia usług wybierał zaprzyjaźnione firmy, zamiast robić konkurs ofert i wybierać rzetelnych usługobiorców. Na szczęście udało się go zmienić - wspomina Kasia, mieszkanka Gdyni.
Jak zmienić zarządcę narzuconego przez dewelopera? Jak zmienić zarządcę narzuconego przez dewelopera?

- Nasz administrator w ciągu kilku lat zadłużył wspólnotę na pół miliona złotych. A my, właściciele mieszkań, będziemy musieli to spłacać. Najgorsze jest jednak to, że przy dużej wspólnocie zmiana administratora wcale nie będzie taka łatwa. Żeby zmienić administratora potrzebne jest uzyskanie aprobaty właścicieli co najmniej 50 proc. powierzchni wspólnoty mieszkaniowej - zauważa Monika z Gdańska.


Właściciele: trzeba się angażować, a nie tylko narzekać



Prawo i obowiązek kontrolowania tego, co dzieje się we wspólnocie, oraz tego, co robi firma nią zarządzająca, spoczywa na samych właścicielach lokali mieszkalnych.

Tymczasem w wielu przypadkach znaczna ich część nie jest świadoma lub nie jest zainteresowana tym, co dzieje się we wspólnocie. Osoby, które interesują się wspólnymi sprawami, zazwyczaj są w mniejszości. Jest to zauważalne zwłaszcza w większych wspólnotach mieszkaniowych, w których znaczna część lokali jest przeznaczona pod najem.



Z drugiej strony w branży zarządzania nieruchomościami panuje spora swoboda.

- Zniesienie w roku 2014 wymogu posiadania licencji na zarządzanie nieruchomościami wprowadziło zarówno pozytywne zmiany, jak i pewne zagrożenia. Z jednej strony ułatwiło dostęp do zawodu, zwiększając konkurencję i obniżając koszty dla nowych zarządców. Z drugiej strony, brak formalnych wymagań doprowadził do obniżenia jakości usług, wzrostu ryzyka nadużyć oraz trudności w egzekwowaniu obowiązków wynikających z umowy o administrowanie lub zarządzanie - mówi Jolanta Czerepacha, zarządca nieruchomości z Przestrzeń Zarządzanie Nieruchomościami.
W tym samym czasie przestała działać Komisja Odpowiedzialności Zawodowej, która rozpatrywała sprawy i orzekała kary dla nieuczciwych zarządców nieruchomości. Zbyt ograniczony system nadzoru nad wspólnotami i swoboda zarządców prowadzi do wielu nieprawidłowości, a nawet patologicznych sytuacji we wspólnotach mieszkaniowych. Aktualnie, w przypadku podejrzenia nadużyć wspólnoty mogą wykonać audyt.

- Audyt można zlecić nowej firmie przejmującej wspólnotę w administrowanie, wyspecjalizowanym firmom audytorskim lub biegłym rewidentom - dodaje Jolanta Czerepacha.


Audyt wspólnoty - po co go robić?



Audyt jest elementem kontroli działalności wspólnoty mieszkaniowej pod względem prawnym, podatkowym, księgowym, formalnym lub organizacyjnym. Ma na celu skrupulatne sprawdzenie, w jaki sposób funkcjonowała wspólnota mieszkaniowa oraz firma nią zarządzająca dotychczas lub w określonym czasie.

W trakcie audytu sprawdzana jest m.in. zgodność działań zarządcy z prawem i regulaminem wspólnoty. Wyniki audytu mogą służyć własnym celom wspólnoty (np. do oceny pracy firmy zarządczej, gdy właściciele mieszkań rozważają jej zmianę), a także w postępowaniach sądowych.

Jak sprawdzić, czy nieruchomość jest prawidłowo zarządzana? Jak sprawdzić, czy nieruchomość jest prawidłowo zarządzana?

Zakres audytu może obejmować różne aspekty funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej. Oprócz sprawdzenia stanu wspólnoty, posiadanej dokumentacji, poprawności wykonywania obowiązków zarządcy, prawidłowości sprawozdań i efektywności wydawania środków finansowych czy analizy procedur administracyjnych, procesów decyzyjnych i zgodności z regulaminem wspólnot, audyty wspólnoty pozwalają wykryć ewentualne nadużycia administratorów, zatrzymać procedery oszukiwania właścicieli i uzyskać płynność finansową, o ile była zagrożona.

- Najczęstszymi powodami przeprowadzania audytów wspólnot są wątpliwości co do prawidłowości finansów, problemy techniczne lub zmiana zarządcy - podkreśla Jolanta Czerepacha.

Cena audytu we wspólnocie mieszkaniowej



W przypadku mniejszych wspólnot koszt audytu zaczyna się od około 2 tys. złotych. W większych wspólnotach będzie wyższy ze względu na większą czasochłonność jego przeprowadzenia. Koszty przeprowadzenia audytu są zazwyczaj ustalane indywidualnie, zależą od stopnia skomplikowania problemu, liczby i złożoności obszarów poddawanych analizie oraz liczby specjalistów zaangażowanych w audyt.

- Koszt audytu zależy od kilku czynników, w tym wielkości wspólnoty, zakresu audytu, czasu trwania audytu - wymienia Jolanta Czerepacha.

Opinie (129) ponad 10 zablokowanych

  • Twa nie polecam

    • 2 1

  • (3)

    Mieszkam w małej wspólnocie. Sami zawsze szukamy firmy, która ma coś nam zrobić bo te polecone z administtacji są dużo droższe. Problem mamy z sąsiadką która mieszka za granicą a zawsze ma jakieś "ale" do tego co chcemy zrobić. I zapomina że właściciel lokalu ma prawa ale i obowiązki!

    • 0 1

    • problem

      Trzeba do tego się przyzwyczaić, bo jak maja budynek z 6 mieszań a budynek z 50 czy 100 mieszkaniami to kim się będą zajmować ?

      Lepiej mieszkać w dużym budynku ;-)

      Powinni jednak uczciwie sami zrezygnować z małych budynków Ci którym się nie chce, a nie ciągnąć kasę i nic nie robić.

      Zmienić administrację jest ich dużo.

      • 0 1

    • Jedna sąsiadka nie ma co do powiedzenia! U nas we wspólnocie jest 33 mieszkańców stałych 7 mieszkań na wynajem! Przy każdym głosowaniu nawet ich nie pytamy o zgodę, bo trwało by to z 10 lat! Liczy się większość udziałów i kropka! Pomijajcie babę i róbcie swoje!

      • 4 1

    • Wszyscy pewnie mamy problem z takimi właścicieli, którzy uważają, że ich rola kończy się z chwilą podpisania aktu notarialnego.

      • 0 0

  • Bekazet Gdynia

    Omijać z daleka.

    • 4 0

  • Ranking firm zarządców

    W rankingu są prezentowane i oceniane tylko firmy współpracujące z autorem rankingu. Są inne firmy, z lepszymi parametrami, których w tym rankingu nie ma, bo nie potrzebują wykupywać reklamy, żeby mieć klientów.

    • 1 0

  • Najlepsza firma zarzadzająca

    To Lokum, ponieważ zaczynali od lat gdzie trzeba było działać zgodnie z literą obowiązujących przepisów i te wszystkie budynki są na bieżąco.

    • 1 0

  • Instytucje państwowe!

    Nie istnieją, admistratorzy wspólnot mieszkaniowych jawnie okradają mieszkańców, zadłużają wspólnoty na ogromne sumy, 100,250 tys. Wspolnotom gpec odcina lub grozi odcięciem ogrzewania bo nie opłacają rachunków, nie za wodę, a za lewe faktury bez pokrycia. Jak można wystawic fakturę za coś co nie działa. Czemu się prokuratura za to nie weźmie!

    • 0 0

  • deregulacja jest niezdrowa

    Deregulacja, gdzies to juz widzialem... taxi :)
    Jesli powierzacie swoje zdrowie i zycie kierowcom ze wschodu bez prawka czy po narkotykach to dajcie im zarzadzac swoimi nieruchomosciami.
    Potem jeszcze mozna zderegulowac zawody lekarzy i prawnikow.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane