• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wynajem. Mieszkań brakuje i są coraz droższe

Ewa Budnik
4 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Znalezienie wolnego mieszkania na wynajem w dobrej cenie to coraz częściej wielkie szczęście. Znalezienie wolnego mieszkania na wynajem w dobrej cenie to coraz częściej wielkie szczęście.

W ciągu półtora miesiąca liczba ofert mieszkań na wynajem w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl zmniejszyła się o ponad 60 proc. w Gdańsku i w Gdyni oraz o 80 proc. w Sopocie. W tym czasie średnia cena mieszkań oferowanych w ogłoszeniach o wynajmie wzrosła o 22 proc. w Gdańsku oraz o 11 proc. w Sopocie i w Gdyni.



Czy potrzebne są zmiany w prawie dotyczącym wynajmowania mieszkań?

Znikanie z rynku nieruchomości mieszkań na wynajem wiązać trzeba z wojną na Ukrainie.

Według danych Straży Granicznej po napaści Rosji na Ukrainę do Polski przybyło ok. 2,4 mln uchodźców. Dziesiątki tysięcy z nich przebywają w aglomeracji trójmiejskiej. Znajdują zakwaterowanie w przygotowanych na ich potrzeby ośrodkach, w prywatnych domach, hotelach. Część z nich, w oczekiwaniu na rozwój sytuacji w ich ojczyźnie lub podróż do innych krajów europejskich, wynajmuje mieszkania lub korzysta z lokali wynajętych dla nich przez sponsorów, którzy w ten sposób świadczą pomoc.

Pamiętać przy tym trzeba, że Trójmiasto to duża aglomeracja, a potrzeby uchodźców trafiły na czas, kiedy trwa rok akademicki, w czasie którego zajęcia w zdecydowanej większości odbywają się stacjonarnie. Studenci zajmują więc normalną pulę lokali na wynajem.

- Dałem ogłoszenie o wynajmie mieszkania na dwa dni. Dziennie miałem chyba z 70 telefonów. Sms-y i telefony urywały się od 4 rano niemal do północy - opowiada nasz czytelnik, który chciał wynająć mieszkanie w Gdyni. - Cenę dałem wysoką, bo wiem, że teraz najemca i tak się znajdzie. Tylko jeden człowiek próbował ją negocjować, inni byli gotowi zapłacić nawet więcej. W końcu oddzwoniłem do jednego z zainteresowanych, zapytałem, czy decyduje się na wynajem bez oglądania, to jeszcze mi dziękował, że go wybrałem...
Opisany stan rzeczy potwierdza Jarosław Niemczyk z agencji Handhouse, który nawet nie miał czasu na dłuższe analizowanie sytuacji na rynku, bo telefony się urywają.

- Matki z jednym lub dwójką dzieci łączą się w drużyny. Mieszkanie wynająć chcą zatem na przykład dwie kobiety z czwórką dzieci. Odbieram już chyba setki telefonów dziennie, ale do transakcji często nie dochodzi, bo trudno zagwarantować ich bezpieczeństwo - mówi.
Na potrzeby uchodźców przeznaczona została także znaczna część mieszkań na wynajem krótkoterminowy, których w Trójmieście nie brakuje, a które o tej porze roku nie mają zbyt dużego obłożenia. Właściciele takich mieszkań odstąpili je Ukraińcom za darmo albo za symboliczną opłatą.

- Wielu przybyszów zza wschodniej granicy jest przygotowanych na to, by płacić za wynajem mieszkania. Problemem jest coraz mniejsza dostępność lokali - zwłaszcza w największych metropoliach, które mimo rozbudowanego rynku najmu nie są w stanie zaspokoić ogromnego popytu - ocenia Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. - Rozwiązaniem może być skłonienie uchodźców do osiedlania się poza największymi ośrodkami, co zwłaszcza w pierwszej fazie fali uchodźców nie było tak oczywiste.

Jak zawrzeć bezpieczną umowę najmu z ukraińskimi najemcami



Jednak uchodźcy wcale nie chcą w takich mieszkać. Najczęściej nie dlatego, że wybrzydzają. Tam nie ma dla nich zbyt wielu zajęć, pracy. A dojazdy do większych miast kosztują. Kiedy w celu załatwienia PESELu i wielu innych formalności trzeba komunikacją miejską podróżować do centrum z całą rodziną koszty (kiedy nie ma się jeszcze pracy) zaczynają być poważne.

Właściciele mają obawy



- Mam kilkunastometrową kawalerkę w Sopocie. Studentka wyprowadziła się wcześniej niż zwykle, bo nie musi już być regularnie na uczelni. Wystawiłam ogłoszenie i w ciągu godziny umówiłam się na oglądanie z pięcioma osobami, a telefonów odebrałam jeszcze więcej. Wiele z nich od osób z Ukrainy - opowiada pani Karolina z Sopotu. - Wybiorę sobie najemcę, który zapłaci tyle, ile chcę i który mi udowodni, że ma pracę.
Właśnie obawy przed brakiem stałego dochodu, a więc gwarancją regularnego płacenia czynszu, hamują właścicieli przed wynajmem mieszkań uchodźcom.

- Te rodziny nie spełniają podstawowych warunków bezpieczeństwa - nie mają pracy, nie mogą podać adresu, gdzie wyprowadzą się w razie, gdy właściciel wypowie im umowę najmu - mówi Jarosław Niemczyk. - Wielu właścicieli idzie na żywioł i w odruchu serca wynajmuje potrzebującym, ale taka decyzja może mieć poważne konsekwencje.

Pomoc Ukrainie. Jak pomagają mieszkańcy Trójmiasta



Chodzi o zapisy Ustawy o ochronie praw lokatorów, które powodują, że najemcy trudno szybko i skutecznie wypowiedzieć umowę, nawet jeśli nie płaci czynszu, a także przepisy powstałe w czasie epidemii, które uniemożliwiają wykonywanie nakazów opuszczenia lub opróżnienia lokalu mieszkalnego w czasie epidemii. Zabezpieczeniem jest podpisanie umowy najmu okazjonalnego, co w przypadku uchodźców bywa trudne. Opowiada o tym jedna z trójmiejskich pośredniczek.

- Przeprowadziłam jedną taką transakcję, ale było to karkołomne zadanie. Trzeba było znaleźć adres, który będzie zabezpieczeniem do umowy najmu okazjonalnego. Do tego umowa powinna być tłumaczona na język ukraiński. Wszystko to jest skomplikowane i kosztowne, a w przypadku rodzin, które często nie wiedzą, na jak długo zatrzymają się w Trójmieście, nie gwarantuje stabilności najmu - opowiada.

Podwyżki czynszu są nieuniknione



Pośrednicy podkreślają, że o ile brak mieszkań na wynajem jest wyczuwalny, to wzrosty czynszów nie są jeszcze aż tak drastyczne.

- Faktycznie przez kilka tygodni zapytań o najem od rodzin ukraińskich było bardzo dużo, ale teraz jest ich coraz mniej. Wraz z napływem uchodźców pojawiła się nadzieja na znaczny wzrost cen i jest to widoczne w cenach ofertowych, ale nie ma aż tak wielkiego przełożenia na ceny transakcyjne - podkreśla Piotr Krot z agencji Comfort Apartments & Properties z Gdańska.

Ile kosztują mieszkania na wynajem w poszczególnych dzielnicach Trójmiasta



- Dzięki najemcom z Ukrainy zyskał natomiast najem krótkoterminowy, który teraz jest w niskim sezonie, a więc nie zarabia zbyt wiele. Na 150 apartamentów na wynajem krótkoterminowy, które obsługujemy, około 80 jest obecnie wynajętych Ukraińcom. Są to normalne rezerwacje poczynione przez te osoby poprzez portale rezerwacyjne. I nie zdarza się, by te osoby nie płaciły - opowiada Piotr Krot. - Oczywiście jest w tej puli część lokali, które przez właścicieli zostały odstąpione za darmo albo opłacone przez sponsorów. Problem w tym segmencie rynku zacznie się w maju, kiedy właściciele będą chcieli zarabiać więcej, bo ruszy najem letni.
Nawet jeśli na Ukrainie znowu będzie bezpiecznie i uchodźcy będą mogli wrócić do siebie, a co za tym idzie zwolnią część wynajmowanych lub odstępowanych teraz lokali, podwyżek czynszu nie unikniemy.

Rosną stopy procentowe, zdolność kredytowa po 1 kwietnia znacząco spadła, wielu osób i rodzin nie będzie stać na zakup mieszkania - będą zmuszone je wynajmować. Zatem popyt będzie wysoki. Jednocześnie wszystkie koszty po stronie właścicieli nieruchomości rosną. Wyższe są czynsze, które muszą płacić, a osoby, które w mieszkanie na wynajem zainwestowały posiłkując się kredytem hipotecznym w związku ze wzrostem stóp procentowych, mają coraz wyższe raty tych kredytów.

Zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Zdolność w dół, raty w górę



W opartej na cenach z ofert z naszego serwisu ogłoszeniowego i prezentowanej powyżej analizie używamy stawek najmu metra kwadratowego, chociaż nie jest to popularne. Jednak operujemy na średnich, które obejmują zarówno kawalerki, jak i duże mieszkania oraz mieszkania położone w centrum, jak i na obrzeżach. Ceny najmu w zależności od lokalizacji, standardu i wielkości mieszkania oczywiście się różnią.

- Za wynajem 50 m kw. w średniej lokalizacji Gdańska zapłacić trzeba obecnie około 3 tys. zł plus opłaty. I to w przypadku, jeśli w takim lokalu są dwa pokoje. Jeśli takie mieszkanie miałoby trzy pokoje, to cena najmu będzie jeszcze wyższa - podaje przykład Piotr Krot.

Miejsca

Opinie (367) 7 zablokowanych

  • Jak to dobrze

    Ze mam wlasne mieszkanie kupione na kilka lat przed pandemia bo teraz brać udział w castingach na zakup lub wynajem to jest chore.Typowy naród polakówów windujacych ceny ponad wartość i kręcących noskami. I nie tylko o mieszkaniach mowa ale o cenach choćby remontu.podziekuje bo wole żeby Ukrainiec zarobił a i tak wyjdę na plus

    • 7 14

  • Refleksje (3)

    Ja coraz czesciej mysle ze nie stac mnie na mieszkanie w Gdansku i jak przyszlo by mi kupowac mieszkanie lub dom to na pewno nie tutaj. Juz nie wspomne o Szadolkach z ktorych czesto zawiewa chociaż mieszkam 10 km od nich.
    Pewnie też sie nie rozmnoze bo mieszkajac na niepewnym wynajmie i pracujac ciezko mocno spada chec na posiadanie dzieci.
    To nie jest miasto dla mlodych.

    • 29 6

    • To co tu jeszcze robisz? Wyprowadz się do Putina! Tam będziesz mieć za darmo! (1)

      • 4 14

      • Wracaj pod MOPS

        Pisowski przygłupie.

        • 6 5

    • To nie jest miasto dla 25-45 latków

      Czyli wróć jak już się porządek dorobisz

      • 0 0

  • (8)

    Nie wynajęłabym mieszkania uchodzcom tym bardziej z dziećmi, przecież nasze prawo nie chroni właściciela w żaden sposób. A jeśli przestaną płacić za wynajem i opłaty to niestety w żaden sposób nie jesteśmy w stanie ich wyprowadzić. Prawo zabrania eksmisji jeśli są małe dzieci, nie można też eksmitować ze względu na stan epidemii , nie można też eksmitować lokatora mimo że przestał płacić jeśli nie ma dokąd się wyprowadzić... mało tego rząd uchwalił ustawę że nie wolno eksmitować uchodzców jeśli trwa wojna i to pod karą więzienia. Także jeśli ktoś chce tak ryzykować...

    • 52 4

    • To prawo jest totalnie chore

      To wręcz jakiś komunistyczny relikt. Jeśli państwo chce chronić niepłacących lokatorów przed wyrzuceniem na bruk to OK, tylko dlaczego do kurtki nędzy ma się to realizować za pieniądze właściciela lokalu?? Ktoś jest w stanie to logicznie wytłumaczyć?

      • 15 0

    • dokladnie, potem taki uchodzca pojdzie do pismakow ktorzy zmajstruja artykul o zlym polakow ktory chce wyrzucic biednych uchodzcow z mieszkania

      • 17 1

    • (1)

      Ja najbardziej lubie tych, co sciagaja uchodzcow po czym kombinuja gdzie ich komus zakwaterowac bo samo "nie maja warunkow".

      • 9 1

      • No na pewno taki jest ze ho ho

        • 0 0

    • Bzdury. (3)

      Z uchodzca zawiera sie umowę uzyczenia na konkretny czas. Potem przejmuje ich ośrodek pomocy, który ich skierował.

      • 0 6

      • Na jaki czas te umowy się zawiera ?

        • 3 0

      • Zawiera się umowę

        Wybacz, uśmiałem się jak norka :) Dotrzymywanie umów w Polsce albo próby wyegzekwowania czegoś od organów państwa... Ech Fantasto :) Taka umowa jest warta tyle ile kosztował papier do drukarki - identycznie jak umowa notarialna o najem okazjonalny. Będziesz się chciał pozbyć takich lokatorów, to ten ośrodek Ci powie, że niestety nie może bo nie na wolnych miejsc i pozamiatane. Życzę powodzenia z takimi umowami.

        • 5 0

      • Uzyczenie jest za free. Wynajem za ustalona kwote. I wtedy juz niestety z dluznikami bujasz sie latami a za free oddaniem mieszkania nie kazdy musi bc zainteresowany by oferowac uzyczenie.

        • 0 0

  • Ludzie nie chcą wynajmować mieszkań. (3)

    Wystarczy popatrzeć i łatwo stwierdził że tak naprawdę ok 20% mieszkań stoi pustych. Wystarczy się trochę rozejrzeć. Po co wynajmować jak nie można się pozbyć niepłacącego czynszu bo państwo go chroni.

    • 45 1

    • Ochrona patoli poprzez przerzucanie kosztów tej ochrony na właściciela - komuna w pełnej krasie.

      • 11 0

    • A wyjaśnij w takim razie po co kupować! (1)

      Chyba wszyscy w spadku ich nie dostali

      • 0 2

      • Ludzie myślą że cena będzie tylko rosnąć i mieszkanie kupione teraz za 15 tysięcy za metr kwadratowy za 3 lata sprzedadzą za 60 tysięcy za metr kwadratowy. Mieszkania po prostu stały się towarem służącym do spekulacji, dlatego wielu właścicieli ich nie wynajme, mają zamiar zarabiać na samej wartości mieszkania.

        • 2 0

  • Tylko mocne prawo wlasnosci. Nie płacisz to wylatujesz.

    Kazik

    • 46 0

  • (5)

    A trojmiasto.pl jak zwykle pompuje bańkę. Według analityków, na przełomie 22/23 roku nastąpi korekta minimum 15-20% jeśli chodzi o ceny

    • 5 15

    • Korekta w dół oczywiście

      • 3 3

    • P

      Tak, tylko jeszcze do tego czasy wzroście z 15-20%

      • 4 4

    • ile razy już to słyszałem na przestrzeni ostatnich pięciu lat...

      • 5 3

    • wzrośnie o 30% by spaść o 15%

      • 1 3

    • Ja z kolei widziałem prognozy PKO BP... kredytobiorcy, trzymajcie się mocno...

      • 3 0

  • nawet gdybym mial puste mieszkanie i nie zmierzam wynajac Polakom, Ukraincom. wole aby stalo puste (1)

    niz dac sie ograbic Polakom, Ukraincom itd. nie raz moi znjaomi musieli remontowac mieszkania po wynajmnie, do tego nie zaplacone czynsze i sprawa w sadzie. dlugi mieli takie,ze musieli wziasc kredyt aby zaplacic .

    • 38 3

    • Ruski trolu to wypad z Polski

      • 0 7

  • Ceny najmu są za niskie (9)

    Ceny najmu są za niskie, do cen mieszkań.
    Kawalerka tanio wykończona 450.000pln
    Najem 2000pln - to 19 lat zwrotu "na wprost"
    Odliczmy podatek 10% (-45000), 6-8 mcy przez te lata będzie niewynajęte (-16000)
    przez tyle lat 2 średnie remonty z wymianą sprzętów (-30000)
    = -91000 czyli jeszcze dodatkowe 4 lata
    23 lata jak wszystko będzie ok. bez kredytu
    Jak z kredytem to 35 lat zwrotu (czyli 2,85% rocznie)
    Czy warto tak ryzykować???
    Każdy musi zadać sobie to pytanie.

    • 24 5

    • ceny??? (4)

      Urealnienie Twoich obliczeń
      Kawalerka tanio wykończona 350.000pln
      Najem 1600pln - to 18 lat zwrotu "na wprost"
      Odliczmy podatek 8,5% (-31000), 6-8 mcy przez te lata będzie niewynajęte (-12800)
      przez tyle lat 2 średnie remonty z wymianą sprzętów (-20000)
      = -63800 czyli jeszcze dodatkowe 3 lata
      21 lat jak wszystko będzie ok. bez kredytu
      Nieścisłości:
      1.zakładasz że przez cały czas inwestycji cena wynajmu nie wzrosnie - błąd najem 2000rok 700zł dziś 1600zł
      2.wartość mieszkania 2000rok-70tys dziś 350tys
      czyli po 20 latach (2000+2020) zyskałem na kawalerce 350-70+ 280000zł plus różnica w wysokości najmu

      • 1 5

      • Urealnienie twoich wywodów (2)

        Dlaczego cena najmu wzrosła z 700 do 1600? bo inflacja obniżyła wartość pieniądza. Tak samo te wyimaginowane zyski ze wzrostu wartości mieszkania są tylko inflacyjną iluzją. Mieszkanie wcale nie podrożało. To wartość zł się zmniejszyła. Wyobraź sobie że w XVIII wieku ludzie w usa zarabiali 2 dolary dziennie i to im wystarczało by mieć gdzie spać co zjeść itp. Bo usługi były odpowiednio proporcjonalnie wyrażone w centach. Ot cała magia

        • 11 0

        • Dokładnie (1)

          Co z tego że jesteś milionerem jak twoi sąsiedzi z klatki na Oruni też są.

          • 7 0

          • Każda babcia z mieszkaniem typu prl w warszawie niedaleko centrum też jest milionerką

            A emerytury z 2000 zł

            • 9 0

      • XD za 700zl w 2000 roku to ja pokoj 9mkw wynajmowalem, a teraz za 2000zl wynajmuje cale mieszkanie 50mkw w Oliwie. Cena moze faktycznie taka byla, ale to wynikalo z braku dostepnosci kredytu, zaczela sie akcja kredytowa i od 2007-2008 do teraz to juz tak spektakularnego wzrostu nie ma, wzgledem gorki z 2008 roku to moze 30% drozej, za kolejne 15 lat tez moze byc raptem 30% drozej, a moze byc i 30% taniej, nikt tego nie wie. Od 2000 roku w samym gdansku zbudowano okolo 120 tysiecy mieszkan, czyli na 240 tysiecy osob usredniajac, czyli w 20 lat zbudowano mieszkan dla polowy populacji Gdanska, gdzie liczba mieszkancow wzrosla kilka procent. Wnioski prosze sobie wyciagnac samemu.

        • 1 0

    • To nie ceny najmu są za niskie, tylko ceny mieszkań za wysokie.
      A jak się coś nie kalkuluje to mieszkanie sprzedać i zainwestować w coś bardziej "dochodowego".

      • 8 1

    • 3% brutto to bardzo przyzwoita stopa zwrotu

      w dużych miastach europy zachodniej stopa zwrotu oscyluje wokół 1%.
      a w ogóle , to jak chcesz zarabiać na najmie kupując mieszkanie na kredyt to znaczy, że kompletnie nie rozumiesz tematu.
      Zakup mieszkania na kredyt i jeszcze na nim zarabianie jest niedorzeczne, i na dłuższą mętę w warunkach rynkowych nie do utrzymania.

      • 2 6

    • Na pewno kaucje są za niskie

      • 3 1

    • Dlaczego kupujesz kawalerkę za prawie pół miliona zł?? Wynegocjuj cenę adekwatną do wartości zamiast zatruwać rynek

      • 1 1

  • A ja wolę nie włóczyć się po sądach i nie wynajmować mieszkania niech stoi puste! Jeść nie woła!

    • 28 1

  • Przesiedlenie ludności. (1)

    Coraz więcej dowodów na to, że sami "Ukraińcy" niszczą budynki w tym celu.
    Czy to robienie miejsca pod górali z południa?
    Poczekamy zobaczymy.

    • 23 1

    • właścicielem azowcow i szefem górala zelenskiego jest góral kołomojski.
      polscy górale widać też pomagają w tym procederze jak tylko mogą.

      • 3 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane