• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wynajem. Mieszkań brakuje i są coraz droższe

Ewa Budnik
4 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Znalezienie wolnego mieszkania na wynajem w dobrej cenie to coraz częściej wielkie szczęście. Znalezienie wolnego mieszkania na wynajem w dobrej cenie to coraz częściej wielkie szczęście.

W ciągu półtora miesiąca liczba ofert mieszkań na wynajem w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl zmniejszyła się o ponad 60 proc. w Gdańsku i w Gdyni oraz o 80 proc. w Sopocie. W tym czasie średnia cena mieszkań oferowanych w ogłoszeniach o wynajmie wzrosła o 22 proc. w Gdańsku oraz o 11 proc. w Sopocie i w Gdyni.



Czy potrzebne są zmiany w prawie dotyczącym wynajmowania mieszkań?

Znikanie z rynku nieruchomości mieszkań na wynajem wiązać trzeba z wojną na Ukrainie.

Według danych Straży Granicznej po napaści Rosji na Ukrainę do Polski przybyło ok. 2,4 mln uchodźców. Dziesiątki tysięcy z nich przebywają w aglomeracji trójmiejskiej. Znajdują zakwaterowanie w przygotowanych na ich potrzeby ośrodkach, w prywatnych domach, hotelach. Część z nich, w oczekiwaniu na rozwój sytuacji w ich ojczyźnie lub podróż do innych krajów europejskich, wynajmuje mieszkania lub korzysta z lokali wynajętych dla nich przez sponsorów, którzy w ten sposób świadczą pomoc.

Pamiętać przy tym trzeba, że Trójmiasto to duża aglomeracja, a potrzeby uchodźców trafiły na czas, kiedy trwa rok akademicki, w czasie którego zajęcia w zdecydowanej większości odbywają się stacjonarnie. Studenci zajmują więc normalną pulę lokali na wynajem.

- Dałem ogłoszenie o wynajmie mieszkania na dwa dni. Dziennie miałem chyba z 70 telefonów. Sms-y i telefony urywały się od 4 rano niemal do północy - opowiada nasz czytelnik, który chciał wynająć mieszkanie w Gdyni. - Cenę dałem wysoką, bo wiem, że teraz najemca i tak się znajdzie. Tylko jeden człowiek próbował ją negocjować, inni byli gotowi zapłacić nawet więcej. W końcu oddzwoniłem do jednego z zainteresowanych, zapytałem, czy decyduje się na wynajem bez oglądania, to jeszcze mi dziękował, że go wybrałem...
Opisany stan rzeczy potwierdza Jarosław Niemczyk z agencji Handhouse, który nawet nie miał czasu na dłuższe analizowanie sytuacji na rynku, bo telefony się urywają.

- Matki z jednym lub dwójką dzieci łączą się w drużyny. Mieszkanie wynająć chcą zatem na przykład dwie kobiety z czwórką dzieci. Odbieram już chyba setki telefonów dziennie, ale do transakcji często nie dochodzi, bo trudno zagwarantować ich bezpieczeństwo - mówi.
Na potrzeby uchodźców przeznaczona została także znaczna część mieszkań na wynajem krótkoterminowy, których w Trójmieście nie brakuje, a które o tej porze roku nie mają zbyt dużego obłożenia. Właściciele takich mieszkań odstąpili je Ukraińcom za darmo albo za symboliczną opłatą.

- Wielu przybyszów zza wschodniej granicy jest przygotowanych na to, by płacić za wynajem mieszkania. Problemem jest coraz mniejsza dostępność lokali - zwłaszcza w największych metropoliach, które mimo rozbudowanego rynku najmu nie są w stanie zaspokoić ogromnego popytu - ocenia Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. - Rozwiązaniem może być skłonienie uchodźców do osiedlania się poza największymi ośrodkami, co zwłaszcza w pierwszej fazie fali uchodźców nie było tak oczywiste.

Jak zawrzeć bezpieczną umowę najmu z ukraińskimi najemcami



Jednak uchodźcy wcale nie chcą w takich mieszkać. Najczęściej nie dlatego, że wybrzydzają. Tam nie ma dla nich zbyt wielu zajęć, pracy. A dojazdy do większych miast kosztują. Kiedy w celu załatwienia PESELu i wielu innych formalności trzeba komunikacją miejską podróżować do centrum z całą rodziną koszty (kiedy nie ma się jeszcze pracy) zaczynają być poważne.

Właściciele mają obawy



- Mam kilkunastometrową kawalerkę w Sopocie. Studentka wyprowadziła się wcześniej niż zwykle, bo nie musi już być regularnie na uczelni. Wystawiłam ogłoszenie i w ciągu godziny umówiłam się na oglądanie z pięcioma osobami, a telefonów odebrałam jeszcze więcej. Wiele z nich od osób z Ukrainy - opowiada pani Karolina z Sopotu. - Wybiorę sobie najemcę, który zapłaci tyle, ile chcę i który mi udowodni, że ma pracę.
Właśnie obawy przed brakiem stałego dochodu, a więc gwarancją regularnego płacenia czynszu, hamują właścicieli przed wynajmem mieszkań uchodźcom.

- Te rodziny nie spełniają podstawowych warunków bezpieczeństwa - nie mają pracy, nie mogą podać adresu, gdzie wyprowadzą się w razie, gdy właściciel wypowie im umowę najmu - mówi Jarosław Niemczyk. - Wielu właścicieli idzie na żywioł i w odruchu serca wynajmuje potrzebującym, ale taka decyzja może mieć poważne konsekwencje.

Pomoc Ukrainie. Jak pomagają mieszkańcy Trójmiasta



Chodzi o zapisy Ustawy o ochronie praw lokatorów, które powodują, że najemcy trudno szybko i skutecznie wypowiedzieć umowę, nawet jeśli nie płaci czynszu, a także przepisy powstałe w czasie epidemii, które uniemożliwiają wykonywanie nakazów opuszczenia lub opróżnienia lokalu mieszkalnego w czasie epidemii. Zabezpieczeniem jest podpisanie umowy najmu okazjonalnego, co w przypadku uchodźców bywa trudne. Opowiada o tym jedna z trójmiejskich pośredniczek.

- Przeprowadziłam jedną taką transakcję, ale było to karkołomne zadanie. Trzeba było znaleźć adres, który będzie zabezpieczeniem do umowy najmu okazjonalnego. Do tego umowa powinna być tłumaczona na język ukraiński. Wszystko to jest skomplikowane i kosztowne, a w przypadku rodzin, które często nie wiedzą, na jak długo zatrzymają się w Trójmieście, nie gwarantuje stabilności najmu - opowiada.

Podwyżki czynszu są nieuniknione



Pośrednicy podkreślają, że o ile brak mieszkań na wynajem jest wyczuwalny, to wzrosty czynszów nie są jeszcze aż tak drastyczne.

- Faktycznie przez kilka tygodni zapytań o najem od rodzin ukraińskich było bardzo dużo, ale teraz jest ich coraz mniej. Wraz z napływem uchodźców pojawiła się nadzieja na znaczny wzrost cen i jest to widoczne w cenach ofertowych, ale nie ma aż tak wielkiego przełożenia na ceny transakcyjne - podkreśla Piotr Krot z agencji Comfort Apartments & Properties z Gdańska.

Ile kosztują mieszkania na wynajem w poszczególnych dzielnicach Trójmiasta



- Dzięki najemcom z Ukrainy zyskał natomiast najem krótkoterminowy, który teraz jest w niskim sezonie, a więc nie zarabia zbyt wiele. Na 150 apartamentów na wynajem krótkoterminowy, które obsługujemy, około 80 jest obecnie wynajętych Ukraińcom. Są to normalne rezerwacje poczynione przez te osoby poprzez portale rezerwacyjne. I nie zdarza się, by te osoby nie płaciły - opowiada Piotr Krot. - Oczywiście jest w tej puli część lokali, które przez właścicieli zostały odstąpione za darmo albo opłacone przez sponsorów. Problem w tym segmencie rynku zacznie się w maju, kiedy właściciele będą chcieli zarabiać więcej, bo ruszy najem letni.
Nawet jeśli na Ukrainie znowu będzie bezpiecznie i uchodźcy będą mogli wrócić do siebie, a co za tym idzie zwolnią część wynajmowanych lub odstępowanych teraz lokali, podwyżek czynszu nie unikniemy.

Rosną stopy procentowe, zdolność kredytowa po 1 kwietnia znacząco spadła, wielu osób i rodzin nie będzie stać na zakup mieszkania - będą zmuszone je wynajmować. Zatem popyt będzie wysoki. Jednocześnie wszystkie koszty po stronie właścicieli nieruchomości rosną. Wyższe są czynsze, które muszą płacić, a osoby, które w mieszkanie na wynajem zainwestowały posiłkując się kredytem hipotecznym w związku ze wzrostem stóp procentowych, mają coraz wyższe raty tych kredytów.

Zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Zdolność w dół, raty w górę



W opartej na cenach z ofert z naszego serwisu ogłoszeniowego i prezentowanej powyżej analizie używamy stawek najmu metra kwadratowego, chociaż nie jest to popularne. Jednak operujemy na średnich, które obejmują zarówno kawalerki, jak i duże mieszkania oraz mieszkania położone w centrum, jak i na obrzeżach. Ceny najmu w zależności od lokalizacji, standardu i wielkości mieszkania oczywiście się różnią.

- Za wynajem 50 m kw. w średniej lokalizacji Gdańska zapłacić trzeba obecnie około 3 tys. zł plus opłaty. I to w przypadku, jeśli w takim lokalu są dwa pokoje. Jeśli takie mieszkanie miałoby trzy pokoje, to cena najmu będzie jeszcze wyższa - podaje przykład Piotr Krot.

Miejsca

Opinie (367) 7 zablokowanych

  • (1)

    mam m3 na niedźwiedniku. Nie dla ukraińców. Moge wynająć

    • 21 3

    • A kto by chciał tam mieszkać haha

      Nie dla Ukraińców? Za 10-15 lat to Ukraińcy w Polsce napiszą ci: Nie dla Niedźwiednika. Bo Polacy to już teraz w większości tak myślą. Mieszkanie tylko po to żeby mieć dumny napis "Gdańsk" w adresie

      • 3 0

  • A większość komentujących chciałaby mieszkać za darmo na koszt właściciela lokalu! To zapisac się do pisu!

    • 25 6

  • Wolę aby stało puste niż wynajmować (1)

    Takie mamy prawo, dobrze to przemyślałem

    • 23 1

    • No niesamowita inwestycja! A jaka stopa zwrotu

      • 0 0

  • Czyli kredyt za mieszkanie i podniesione stopy procentowe (9)

    Spadają teraz na najemce, bo biznesmen nie pomyślał o kredycie ze stałą stopą procentową.
    W takim wypadku jeżeli ktoś nie ma mieszkania to nawet jeśli kredyt jest wysoki to i tak bardziej się opłaca go wziąć i spłacać swoje mieszkanie niż kogoś kredyt i jego procenty.
    Ewentualnie poczekac z rok i zobaczyć czy sytuacja się zmienia.

    • 4 8

    • na kredyt to ludzie kupują dla siebie, a nie na wynajem (2)

      • 8 2

      • są janusze biznesu co biorą kredyt na wynajem (1)

        to ci co teraz tak ryczą na forach, i modlą się aby ceny wynajmu poszły do góry, ale nic z tego. To co sie teraz dzieje to ukraińcy którzy wynajęli mieszkania na 1-2 miesiące te mieszkania, które stały miesiącami bo ceny były wygórowane. Za 2 miechy to się skończy.
        Kolega w Warszawie 32 m2 kawalerkę próbował wynająć za 2500zł od grudnia i chętnych nie bylo. Wynajął dopiero na początku marca. Teraz podobno takie schodzą nawet za 3500, ale to się zaraz skończy.

        • 2 5

        • Co się skończy, nic się nie skonczy

          • 2 0

    • stałe oprocentowanie to nowość od kilku miesięcy (5)

      wiec bełkoczesz. 99% kredytobiorców nie miała takiej możliwości. zresztą stałe oprocentowanie jest na 5 lat

      • 5 1

      • (3)

        Jakich kilku miesięcy, KNF nakazał wprowadzić do oferty chyba z 5 lat temu już.

        • 0 2

        • (2)

          "Od początku lipca 2021 r." to nie jest 5 lat

          • 2 1

          • Ja mam od maja 2020 stałe

            Oczywiście na 5 lat

            • 0 0

          • w pko bp u ING od 2018 były kredyty ze stałą stopą dostępne, Santander udostępniał od 2015. Ale faktycznie, przymus dopiero w 2019 się pojawił, tak czy inaczej to 3 lata a nie pare miesięcy.

            • 0 0

      • Stałe się opłacało bardzo gdy stopy były na dnie

        I opłaca się nadal ale już niebawem nie będzie. (przy kredycie na 20-30 lat)

        • 1 0

  • Dobry artykuł (2)

    Nareszcie zauważyli że najem okazjonalny z Ukraińcami nie ma racji bytu. Jeszcze tydzień temu pani od nieruchomości namawiała na taka formę umowy.

    • 23 0

    • żaden najem nie ma racji bytu w pandemi (1)

      Gdyż nie ma eksmisji, a pandemia już dwa lata trwa i może tak zostać na stałe

      • 17 0

      • Gdzie trwa? Premier oficjalnie zakończył

        • 1 1

  • Ja tam nikomu nie wynajmę

    tak długo jak nie zmienią prawa, tak aby moją własność chronili. Podatki od wynajmu to biorą, a ochrony żadnej rząd i służby nie dają.

    • 30 0

  • wolnoć Tomku w swoim domku!!! (1)

    Prawo własności powinno być najbardziej chronione!!! Nie po to się każdy grosz ciuła, i nasi ojcowie i matki cięzko pracowali i budowali ten kraj od kamienia, żeby teraz ktoś dysponował ich własnością. Chce wynajmuje , nie chce jego wola i pieniądze, niech czeka aż wnuki dorosną !!! Podatki każdy płaci!!!!

    • 28 0

    • No wolność w domku jak chcą to mogą tam konopie uprawiać

      Ale sens "trzymania dla wnuków" nieruchomości w postaci zwyczajnego mieszkania w bloku też jest żaden. A tym bardziej gdy na takie coś musiano ciułać

      • 0 1

  • W USA sprawa jest prosta, nie płacisz nie mieszkasz. Właściciel przychodzi z policją i delikwenta eksmitują. (6)

    A jak ktoś się broni to jeszcze wleją. Nikogo to nie dziwi ani nie przeraża. Normalka. W Polsce nie szanuje się prywatnego mienia. Szczególnie dla tego zdobywanego w pocie czoła. Raj dla różnych cwaniaczków, obiboków i oszustów.

    • 52 3

    • (4)

      To jedz do tego "raju", czyli USA. Granice otwarte, na co czekasz? Tylko nie zdziw sie, gdy pewnego pieknego dnia skonczysz jako meska prostytutka pod mostem.

      • 5 16

      • usa, a przynajmniej niektóre stany to kraj ogromnych możliwości, nie to co PL (1)

        ale o zieloną kartę trudno

        • 7 0

        • Powtorze: to na co czekasz, jedz do tych "ogromnych mozliwosci".

          • 1 0

      • Granice otwarte? Gdzie ty żyjesz. USA jest zamknięte i zaśrubowane. (1)

        Polak to może pojechać na max 3 miesiące a potem spaduwa do domku. Zdrowy kraj. Podobnie powinno być z Ukraińcami w Polsce.

        • 20 1

        • Nie wiedzialem, ze USA sa jednym krajem na swiecie. Znow widac, ze Kowalskie mentalnie nadal zyja w latach 80tych.

          • 0 0

    • Dzbanie nigdzie w europie tak niema

      • 2 1

  • Płace z góry (2)

    Końcem roku na 12 miesięcy planuje wynająć mieszkanie w Gdańsku, blisko Głównego miasta, płace z góry za cały rok.

    • 3 2

    • Powiem ci że też kiedyś chciałem babce zapłacić za rok z góry ale pod warunkiem że 1 miesiąc dostane gratis (1)

      nie zgodziła się

      • 0 10

      • Nigdy nie zgadzalam i nie zgodze sie na opcje "place za rok z gory". Nie wzbudza to zaufania a raczej obawy. Takie w stylu "bierz kase i spadaj".

        • 3 0

  • Zadnego wynajmowania (5)

    Ani Polakom ani Ukraincom. Nauczcie sie szanowac czyjac wlasnosc wpierw a nie niszczyc!!! To nie Skandynawia ze goscie sprztaja po sobie ostatniego dnia. Tu chamstwo zniszczy wszystko , potnie i zaplami i poobija. Miesiac wynajmu i madki z bachorami zniszcza wszystko. Niech stoi puste! spie spokojnie

    • 29 2

    • Proponuję wysoki podatek katastralny na drugie i kolejne mieszkania. Szybko się obudzisz i pozbędziesz kwadratu.

      • 2 19

    • Jak dasz niski czynsz znajdziesz kogoś kto uszanuje bo będzie wiedział że taniej nie znajdzie (1)

      sprawdzone

      • 2 7

      • natura sknery, nie dam a i sam nie będę miał

        • 2 12

    • dobrze mówisz, to nie jest warte nerwów i pieniędzy

      • 11 0

    • Jest cos takiego, jak eksploatowanie sie

      Materii. Jak mieszkasz u siebie to tez poobijasz, podrapiesz - użytkując tylko mieszkanie. Po co się mieszkanie odświeża/maluje co kilka lat. No, niestety.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane