• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najem krótkoterminowy. Liczba ofert nie zmalała, rezerwacji przybywa

Joanna Puchala
15 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Chociaż segment najmu krótkoterminowego znacznie odczuł gospodarcze skutki pandemii, to liczba ofert mieszkań dostępnych w tym roku nie zmalała. Chociaż segment najmu krótkoterminowego znacznie odczuł gospodarcze skutki pandemii, to liczba ofert mieszkań dostępnych w tym roku nie zmalała.

Obłożenie rezerwacjami w segmencie najmu krótkoterminowego na maj jest nadal niewielkie, ale przybywa ich na lato. Jak przewidują nasi rozmówcy, podobnie jak w ubiegłym roku, w te wakacje wielu Polaków wybierze urlop nad polskim morzem zamiast zagranicznych kierunków.



Czy korzystasz z ofert najmu krótkoterminowego?

Segment najmu krótkoterminowego skutki pandemii koronawirusa wyraźnie odczuł już w ubiegłym roku. Nic dziwnego, w końcu jest ściśle związany z branżą turystyczną, a ta praktycznie została odcięta od przyjezdnych z zagranicy. Turyści z Polski, jeśli decydowali się na spędzenie urlopu w Trójmieście, to rezerwacji dokonywali w ostatniej chwili, w obawie przed dynamicznie zmieniającą się sytuacją pandemiczną. Jak w tym roku zapowiada się sezon?

- Okres lockdownu pozwolił nam zebrać siły i zaplanować działania na wakacyjny okres. W tym sezonie liczymy na wysokie obłożenie, ponieważ Trójmiasto stwarza idealne warunki do odpoczynku. Mamy tu morze, piękne plaże, lasy, ale również zabytki, ośrodki kultury oraz liczne atrakcje - mówi Paulina Kozłowska z Elite Apartments Tricity.

Noclegi w Gdańsku, Sopocie i Gdyni



Urlopy spędzimy w Polsce?



Firmy obsługujące najem krótkoterminowy przewidują, że wielu turystów w tym roku wybierze polskie wybrzeże zamiast zagranicznych kierunków ze względu na poczucie bezpieczeństwa i możliwość dotarcia na wypoczynek własnym transportem. Zapowiada się jednak, że wszystko będzie odbywać się z nieco większym spokojem niż przed rokiem.

- Dopiero w ostatnią sobotę branża turystyczna została odblokowana po półrocznym lockdownie. Od razu zwiększyła się liczba zapytań telefonicznych zarówno od gości, jak i właścicieli mieszkań w centrum Gdyni, którzy chcą skorzystać z naszej obsługi w wakacje - mówi Adam Żóraw z Baltic Rent.pl.
Czytaj także: Drugi dom. Dlaczego cieszy się coraz większą popularnością?

W maju ruch jest jeszcze niewielki, zwłaszcza, że tegoroczna wiosna przyszła dość późno. Odmrożenie gospodarki daje jednak nadzieję na poprawę sytuacji, tym bardziej, że rezerwacje na czerwiec i lipiec pojawiają się coraz częściej. Aktualnie największe zainteresowanie odnotowują lokale w pasie nadmorskim oraz w Sopocie, ale po otwarciu gastronomii spodziewany jest wysyp rezerwacji tzw. "last minute" także w centrum Gdańska.

- W wakacje, podobnie jak ubiegłego lata, spodziewamy się dużego obłożenia mimo trwającej pandemii. Różnica jest taka, że wówczas nikt nie wiedział, czego możemy się spodziewać, a w tym roku mamy już jakiś punkt odniesienia i jesteśmy nieco spokojniejsi - dodaje Adam Żóraw.

Liczba apartamentów wakacyjnych nie zmalała



Mimo obaw, pandemia koronawirusa nie wpłynęła na realizowanie inwestycji mieszkaniowych w Polsce. Wiele osób ucieka z oszczędnościami z banków i inwestuje je w nieruchomości. Oczywiście stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomości wynajmowane tylko turystom, nie jest obecnie tak atrakcyjna jak przed pandemią. Jednak w związku z wysokim popytem na nieruchomości nic nie wskazuje na to, by w dłuższej perspektywie pandemia wpłynęła zmniejszenie liczby ofert najmu krótkoterminowego.

- W ubiegłym roku, pierwszym pandemicznym, obsługiwaliśmy tylko mieszkania naszych klientów z lat ubiegłych i to był nasz świadomy wybór. Nikt wtedy nie wiedział, jak będzie wyglądał sezon letni. Teraz spodziewamy się nowych apartamentów, które najprawdopodobniej od lipca włączone zostaną do naszej oferty. Rozmowy z ich właścicielami trwają - wyjaśnia Adam Żóraw.
Niektóre firmy na najtrudniejszy okres w pandemii zmieniły oferty najmu krótkoterminowego na dłuższy termin. To umożliwiło im przetrwanie i dalszy rozwój. W innych firmach zarządzających najmem okres pandemii nie wpłynął w żaden sposób na liczbę apartamentów dostępnych w ofercie.

- Systematycznie i powoli poszerzamy swoją ofertę od kilku lat. Dzięki stabilnej sytuacji w firmie i wynajęciu wielu mieszkań na długoterminowe pobyty trwające od jednego do kilku miesięcy podczas pandemii, wspólnie z właścicielami przetrwaliśmy najtrudniejszy czas - ocenia Paulina Kozłowska.

Miejsca

Opinie (345) 6 zablokowanych

  • Ten rok już jest bardzo dobry.

    Wypowiedziałem już najem długoterminowy. Turystów w nadmiarze. Mam już rezerwacje do września. Lekko licząc 50% obłożenia na połowę maja. A gdzie reszta czasu do danego miesiąca ?
    Jest pięknie.

    • 2 7

  • Generalnie, drodzy mieszkańcy, turystyka to problem... (4)

    ... Niszczący miasto.

    • 6 3

    • Generalnie, drodzy mieszkańcy, turystyka to źródło dochodów (3)

      Trójmiasto ma to szczęście, że turyści chętnie odwiedzają nasze tereny i zostawiają duuużo kasy. Dzięki turystyce utrzymuje się wiele naszych trójmiejskich rodzin, a miasta pozyskują środki z podatków

      • 2 4

      • turystyka to źródło dochodów (2)

        może...
        Ale nie miasta ani jego mieszkańców.
        Turystyka to uciążliwość, wzrost cen, niszczenie usług.
        Zostaje goła ziemia.

        • 3 3

        • (1)

          Gdyby było, jak piszesz, miasta nie zabiegałyby o turystów. Jednak, to dla przyciągnięcia turystów rozbudowuje się infrastrukturę, muzea, skanseny, campingi, puby, organizuje imprezy, pokazy, zloty, festiwale itp. itd.

          • 2 2

          • Toteż niektóre miasta...

            ... Turystów nie chcą. A na turystyce zarabia garstka, która nawet nie mieszka w gdansku, i zatrudnia pracowników z Ukrainy. Taka prawda.

            • 2 3

  • Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia (3)

    Wszyscy Ci, którzy uważają że mogą robić ze swoją własnością co chcą i że prawo im tego nie zabrania bardzo szybko zmienili by zdanie gdyby pomieszkali w budynku gdzie takie lokale się znajdują. Bliski znajomy, który zajmuje się kompleksową obsługą mieszkań na wynajem krótkotrwały, mówi wprost że to rzeźnia: zarzygane windy/klatki schodowe, czasami obsr*ne, wysmarowane ketchupem lub innymi sosami (to część wspólna a nie prywatna), przy każdej większej imprezie w trójmieście tabuny ludzi w tych mieszkaniach.
    Zwracanie uwagi czy wzywanie policji mija się z celem, policja podczas tych dni tego nie ogarnia, a zwrócenie uwagi może się skończyć na rękoczynach.
    Ludzie normalnie mieszkający w tych budynkach boją się o bezpieczeństwo swojej rodziny i dobytku, czy to tak ciężko zrozumieć, a nie zazdroszczą komuś że zarabia.

    • 12 3

    • Gdzie ty żyjesz?

      Wyobraźnię to ty masz nieziemską he he :)

      • 2 7

    • Brednie (1)

      Albo mam szczescie. Nic takiego przez lata nie mialo miejsca.

      • 1 4

      • masz

        ...szczęście.
        Ale wszystko przed tobą...

        • 6 1

  • Dlaczego redakcja promuje firmy prowadzące usługi hotelarskie niezgodnie z prawem? (7)

    Zacytowane w artykule firmy oferują usługi hotelowe w lokalach mieszkalnych co jest niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem.
    Czy to efekt braku wiedzy i świadomości pani redaktor co do przepisów prawa? Sugerowałbym zainteresowanie się tematem, bo na rynku są też oferty działające zgodnie z prawem, a są to tzw aparthotele - np jeden z dwóch wieżowców atalu przy hallera na Brzeźnie, jest kilka takich budynków na wyspie spichrzów, takie budynki buduje się w kurortach nad Bałtykiem itd. Tam każdy lokal jest lokalem użytkowym a nie mieszkalnym.
    Ponadto są takie oferty jak np swego czasu Golden Tulip w Jelitkowie, gdzie sprzedawane są apartamenty/pokoje hotelowe.
    To są przykłady uczciwych i uregulowanych działalności. To o czym pisze pani redaktor to żenująca partyzantka, oszustwo, pasożytowanie i nadużycie.

    • 13 5

    • (6)

      Instytucjonalny wynajem apartamentów, o czym piszesz wyżej, to nie to samo, co indywidualny wynajem mieszkań. I to i to jest zgodne z prawem. Zgodnie z prawem, pęczek rzodkiewki może sprzedać zarówno sklep, jak również działkowicz. Wiem, że indywidualny wynajem mieszkań jest konkurencyjny dla hoteli, dlatego cena doby hotelowej nie może rosnąć bez ograniczeń. Hotele przyciągają gości poprzez udostępnianie innych usług np. serwowanie śniadań, możliwość korzystania z baru hotelowego, siłowni, basenu, oczywiście jeżeli takimi dysponują. Klient ma wybór, czy wynająć taniej mieszkanie z pełnym wyposażeniem, umożliwiające samodzielne przyrządzanie posiłków, wykonanie prania, prasowania, czy skorzystać z droższych usług hotelowych, wyręczających gościa w zajęciach domowych.

      • 3 2

      • najem instytucjonalny to osobna kwestia tu kluczem jesy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (5)

        miasto/gmina w MPZP określa cel obszaru - np przemysł, usługi, usługowo - mieszkaniowy, mieszkaniowy. W przypadku usług te usługi są w planach dość sprecyzowane i mogą dotyczyć tylko niektórych kondygnacji jak to np. jest w przypadku lokali usługowych na parterach. W planie też dany obszar może zostać zdefiniowany jako usługi turystyczne w tym pensjonaty, hotele, aparthotele, apartamenty wczasowe.
        Miasto uchwalając konkretny plan niejako decyduje w jaki sposób dany obszar ma być wykorzystywany.
        Wynajem krótkoterminowy to jest rodzaj usługi i co do tego wątpliwości nie ma, i chyba też nie ma co polemizować, że jest to usługa hotelowa. A skoro jest to usługa to na taką usługę musi zezwalać MPZP.
        Najem instytucjonalny to odrębna kwestia, i w zasadzie firmy z artykułu taki najem (jako pośrednik) prowadzą. Z drugiej strony osoba prywatna bez problemu może sobie kupić w budynku z apartamentami wczasowymi jeden lokal i może go wynajmować samemu lub nie wynajmować w ogóle. Trochę inaczej działają condohotele bo tam faktycznie prawo właścicieli jest trochę ograniczone.

        Prowadzenie działalności niezgodnej z MPZP to łamanie prawa. Efekt tego jest taki, że dzielnice, które w zamyśle urbanistów miały być dzielnicami mieszkalnymi przekształcają się w dzielnice hotelowe.

        • 2 3

        • (4)

          Dosyć jasno przedstawiłeś temat, nad którym warto się zastanowić. Problem stanowi sprecyzowanie krótkoterminowości. Nie mam wiedzy, czy jest to w jakimś przepisie określone. Pod względem skarbowym chyba tak, ale wynajem mieszkania jest dalej wynajmem mieszkania i chyba nie w każdym przypadku potrzeba prowadzić działalność gospodarczą, żeby taki wynajem prowadzić.

          • 3 1

          • ale to nie jest wynajem mieszkania w rozumieniu KC ani przepisow o najmie okazjonalnym (2)

            to de facto dzialalnosc uslugowa - uslugi noclegowe etc.

            • 1 3

            • To jest tylko jedna z interpretacji

              Moim zdaniem wynajem mieszkania jest wynajmem i nie zawsze musi być działalnością usługową, chociaż w niektórych okolicznościach może być

              • 2 1

            • WSA z 9.XII.2014r orzekł między innymi:

              Zasadnicze znaczenie dla prawidłowego zakwalifikowania najmu jako źródła przychodu, musi mieć ustalenie, że przedmiot najmu jest niewątpliwie składnikiem majątkowym związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej, a nie tylko, że jest przedmiotem wynajmowania. Przy braku takiego ustalenia, należy stosować zasadę, że najem stanowi odrębne źródło przychodu, podlegającego opodatkowaniu według zasad dla niego przewidzianych.

              • 2 0

          • przepisy podatkowe to też odzielna kwestia

            urzędu skarbowego nie interesuje formalny status lokalu, ich interesuje rodzaj działalności. Z punktu widzenia urzędu skarbowego wynajem na doby apartamentu wczasowego i lokalu mieszkalnego to taka sama działalność, ale z punktu widzenia MPZP to są dwa zupełnie inne obiekty budowlane. Co do samej krótko-terminowości to z tego co pamiętam to najem krótkoterminowy jest do 30 dni (lub 1 miesiąca), i jest to gdzieś określone, nie pamiętam ale być może w klasyfikacji PKD .
            Działalność gospodarcza to jeszcze trochę osobna kwestia.
            Przepisy podatkowe raczej nie mogą być podstawą do zakazu najmu krótkoterminowego. Kluczową kwestią jest wykorzystywanie lokalu niezgodnie z przeznaczeniem (czyli z MPZP).
            Widać, że sprawa wymknęła się spod kontroli. Moim zdaniem co bardziej odkuci będą uciekać z usług hotelowych w budynkach mieszkalnych w kierunku condo, aparthoteli lub najmu długoterminowego. Pośrednicy będą ciągnąć to tak długa jak urzędy nie będą reagować bo oni w to nic nie inwestowali. Cała sprawa usług hotelowych w budynkach mieszkalnych śmierdzi, i lepiej o tym pamiętać planując inwestycje.

            • 2 2

  • Stanowczo odradzam wakacje nad morzem... (2)

    ... nigdzie w Polsce tak nie oszukują jak w Trójmieście!!!

    • 15 4

    • (1)

      A ktoś ty?

      • 2 0

      • Odradca

        • 4 0

  • Zakazać najmu krótkoterminowego (3)

    • 4 4

    • i jeszcze paru rzeczy (2)

      • 1 0

      • Np. zakazać plucia (1)

        • 1 0

        • ale tylko przez lewe ramię

          • 1 0

  • (1)

    A kłapcie sobie zazdrośnicy. Psy szczekają karawana idzie dalej.

    • 1 3

    • jeszcze chwile...

      albo już tylko chwile

      • 2 0

  • Uspołecznianie kosztów i prywatyzacja zysków (5)

    Pomijając kwestie formalno-prawne oraz obecne zaniechanie instytucji za to odpowiedzialnych do egzekwowania prawa to sednem problemu najmu krótkoterminowego to właśnie Uspołecznianie kosztów i prywatyzacja zysków tego typu działalności w obecnej formie i wydaniu (czy to zgodne czy niezgodne z literą prawa) . I to jest sedno problemu

    • 7 3

    • Slogan bez uzasadnienia (4)

      • 2 5

      • tylko tyle wymyśliłeś? (3)

        • 1 1

        • Co tu więcej wymyślać? (2)

          Jak widać każdy może rzucić jakieś hasełko bez zastanowienia. Jesteś tego przykładem

          • 0 1

          • kosztem społecznym jest wyludnianie się miejsc (1)

            gdzie najem jest popularny z uwagi na uciążliwość życia. czego tu nie rozumieć. a kaska do kieszeni

            • 2 0

            • Nie prawda.

              Są lokalizacje sprzyjające turystom i trzeba turystom stworzyć odpowiednio dogodne warunki. Istnieje problem utrzymania pirządku? Trzeba ten problem rozwiązać w adekwatny sposób. Spokój i cisza obowiązują zarówno w wynajmowanych mieszkaniach jak i pokojach hotelowych

              • 1 2

  • Czytając komentarze można odnieść wrażenie że osoby żyjące z najmu (15)

    to pozbawieni śladów empatii socjopaci. Wiadome jest że to uciążliwa sprawa ale tu wzbraniają się przed dyskusją o problemie przenosząc dyskusję momentalnie na grunt moje i 'bede z tym robił co kcem bo mogie'. Nie tak dawno problemem niejako społecznym były zarsane trawniki i chodniki po każdej zimie i nie tylko. Ile lat upłynęło zanim wszedł obowiązek sprzątania po psie bo wcześniej na hasło że psy zasrywayą otoczenie każdy właściciel pupila momentalnie odpowiadał że jego pies to nie. Albo podobnie z paleniem - palenie jest szkodliwe w związku z tym wprowadza się zakaz palenia w miejscach publicznych bo to ma negatywny wpływ na innych - no to przeciwnicy na to, że wara! jego papierosy nikomu nie szkodzą a poza tym to on se może robić co chce. Ludzie ogarnijcie się trochę. Nie da się uciekać przed problemem w nieskończoność. W końcu problem was dogoni.

    • 5 1

    • A cha! Żeby psy nie sr....ły po trawnikach (14)

      likwiduje się trawniki

      • 2 1

      • ja pier... a ten dalej swoje 'bo moim zdaniem...' (13)

        nie wolno już palić w miejscach publicznych. chodzi o to żeby w końcu przestać negować teorię że najem krótkoterminowy nikomu nie szkodzi i nikomu nic do tego. to jest szkodliwość społeczna level hard i coś z tym będzie trzeba zrobić

        • 4 3

        • nie teorię, a Fakt (5)

          • 0 1

          • Ogólnie życie jest szkodliwe, bo zawsze kończy się śmiercią (4)

            I co z tego ma wynikać? Że nie warto żyć?
            Są przepisy porządkowe, które obowiązują wszystkich mieszkańców, tych krótkoterminowych też. Utrzymanie porządku stanowi problem, a nie sami najemcy, więc trzeba nauczyć się jak skutecznie egzekwować utrzymanie porządku i spokoju w mieszkaniach. Eliminowanie najmu krótkoterminowego, to wylewanie dziecka z kąpielą.

            • 2 3

            • no więc jak? oświeć nas (3)

              • 1 0

              • Policja i Straż Miejska, to instytucje od utrzymania porządku. (2)

                Tam trzeba kierować swoje pretensje i monity w przypadku zakłócania porządku, a nie do właścicieli mieszkań

                • 0 1

              • ciekawy punkt widzenia (1)

                'a nie do właścicieli mieszkań'. a kto tam sprowadza te przypadki zakłócania porządku

                • 1 0

              • W Polsce póki co, każdy dorosły obywatel sam odpowiada za swoje czyny. Jeżeli właściciel mieszkania w umowie najmu zezwolił najemcy na organizowanie głośnych imprez towarzyskich w środku nocy, to jak najbardziej właściciela mieszkania należy pociągnąć do odpowiedzialności.

                • 1 0

        • Po prostu bawią mnie wasze nieporadne argumenty :) (6)

          Zauważ, że prywatny najem krótkoterminowy trwa. Jeżeli poszczeególne urzędy próbują sprowadzić najem prywatny do kategorii usług, to często urzędy przegrywają w sądach.
          Jest bardzo dużo orzeczeń sądowych, które potwierdzają, że.... nie tylko "moim zdaniem" :)

          • 2 2

          • jest to problem społeczny (3)

            a kwestie interpretacji przepisów w tym kraju to inna sprawa. zobaczymy jak długo będziesz jeszcze taki rozbawiony

            • 0 0

            • (2)

              Moje rozbawienie będzie trwać dotąd, dopóki szuka się rozwiązań problemów nie tam, gdzie one faktycznie istnieją. Problemem nie jest najem krótkoterminowy, lecz brak skuteczności w egzekwowaniu przepisów porządkowych. Gdyby straż miejska, policja, ochrona w bloku działały skutecznie, zadowoleni byliby zarówno mieszkańcy, jak i właściciele wynajmowanych mieszkań. Pijackie burdy najemców, to utrapienie nie tylko dla sąsiadów, ale również dla właścicieli mieszkań. Trzeba zgłaszać na Policję, a w przypadku powtarzających się sytuacji utrudniających życie, zakładać sprawy sądowe.
              Uważam jednak, że tak na prawdę mówimy o incydentach, które w rzeczywistości zdarzają się rzadko. Tutaj, na forum najwięcej krytycznych komentarzy piszą zwykli zazdrośnicy, no bo jak sąsiadowi może być lepiej niż mnie? Jak go nazwę jeszcze Januszem biznesu... o, teraz to dopiero lepiej się poczułem :)

              • 0 1

              • (1)

                Ok, ale PE się już tym zajmuje. Uregulują to na poziomie Unii.

                • 0 1

              • Uregulują pijackie burdy?

                Czym więcej regulacji, tym, więcej luk prawnych i więcej możliwości do nadużyć. Może o to chodzi, żeby narobić "przestępców", których następnie będziemy tropić, karać i chwalić się skutecznością w zwalczaniu nadużyć :)

                • 1 0

          • to by wiele wyjaśniało (1)

            że bawi cie czyjeś nieszczęście.

            • 1 0

            • Martwi mnie i to bardzo, że duża część społeczeństwa nie potrafi czytać ze zrozumieniem i wyciąga niewłaściwe wnioski. Przykładem jest twój komentarz, na który w tej chwili odpowiadam :(

              • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Rodzinny Dzień Budowlańca

w plenerze

Dzień na budowie Odea Park

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane