• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sprzedaż mieszkania. Samodzielnie czy z pośrednikiem?

JPU
21 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Korzystanie z usług pośrednika pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć komplikacji. Korzystanie z usług pośrednika pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć komplikacji.

Zarówno zwolennicy samodzielnej sprzedaży mieszkania, jak i ci, którzy preferują współpracę z agentem nieruchomości, mają swoje racje. Rezygnując z usług pośrednika możemy zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy, jednak wysiłek i wiedza jakiej wymaga przeprowadzenie transakcji sprawia, że wiele osób jednak korzysta z profesjonalnej obsługi.



Czy sprzedawałe(a)ś kiedykolwiek samodzielnie mieszkanie?

Sprzedaż nieruchomości na własną rękę jest możliwa i co więcej, może się opłacać. Świadczą o tym chociażby historie znajdujące się na naszym forum Dom i mieszkanie. Internauci dzielą się swoimi doświadczeniami, sposobami publikacji i promowania ofert czy informacjami o  oszczędnościach, jakie udało im się uzyskać dzięki samodzielnej sprzedaży.

- Przy sprzedaży pierwszego mieszkania skorzystałam z usług pośrednika i nigdy więcej się na to nie zdecyduję. Nie widzę sensu korzystania z takich usług przy prostych transakcjach - mówi pani Monika, nasza czytelniczka, która sprzedaje samodzielnie już drugie mieszkanie.
Sprzedaż mieszkania. Samodzielnie czy z pośrednikiem? Sprzedaż mieszkania. Samodzielnie czy z pośrednikiem?

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?



Decydując się na samodzielną sprzedaż mieszkania, trzeba je odpowiednio przygotować.

Pierwszym krokiem powinno być posprzątanie i ukrycie rzeczy osobistych. Jeśli porządki okazują się niewystarczające, ponieważ uwidaczniają wady nieruchomości, warto skorzystać z usługi home stagingu, czyli profesjonalnego przygotowania nieruchomości do skutecznej, szybkiej i korzystnej cenowo sprzedaży. Przeprowadzenie prac remontowych, wyeliminowanie wad i stylizacja wnętrza pozwoli pokazać dom lub mieszkanie od jak najlepszej strony.

Czytaj także: Home staging. Przygotuj nieruchomość do sprzedaży

Kolejnym krokiem powinna być sesja zdjęciowa nieruchomości. W tej kwestii warto zwrócić uwagę na odpowiednie kadry i postarać się, by wnętrze na liście ofert wyróżniało się dobrej jakości fotografiami. Warto także zadbać o odpowiedni opis ogłoszenia, uwzględnienie wszelkich istotnych informacji zarówno o samym mieszkaniu, jak i budynku czy okolicy. Po przygotowaniu ogłoszenia przychodzi czas na zastanowienie się, gdzie najlepiej umieścić ogłoszenie i odpowiednio je wypromować.

- Jeśli wiesz, jak napisać i umieścić takie ogłoszenie, to korzystanie z pośrednika jest stratą pieniędzy, zwłaszcza przy aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości - stwierdza pani Kinga, nasza czytelniczka.
Decyzja o sprzedaży, to także moment, by przygotować dokumenty niezbędne do transakcji lub takie, które będą interesować potencjalnego nabywcę. Wśród nich nie może zabraknąć aktu notarialnego lub innego dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości, numeru księgi wieczystej lub wypisu z księgi. Potrzebne będzie także zaświadczenie o braku meldunku wydane przez urząd miasta lub gminy, zaświadczenie od wspólnoty lub spółdzielni o braku zaległości w opłatach oraz potwierdzenie wniesienia opłat za media oraz za podatek od nieruchomości.



Zalety współpracy z biurem nieruchomości



Sprzedaż mieszkania wymaga jednak czasu, wysiłku i przede wszystkim wiedzy, dlatego większość sprzedających decyduje się na współpracę z biurem nieruchomości. Osoby, które zdecydowały się na skorzystanie z usług pośrednika podkreślały, że wiedza, doświadczenie i narzędzia, którymi posługują się agenci nieruchomości sprawia, że potrafią oni działać skutecznie na każdym etapie transakcji, tzn. wiedzą jak przygotować nieruchomość do sprzedaży, jak dotrzeć do szerokiej grupy klientów i wesprzeć proces sprzedaży.

- Jak podkreślają nasi klienci, sprzedaż z dobrym pośrednikiem jest realizowana w świadomy i zaplanowany sposób. Opiera się na danych, dzięki czemu właściciel może podjąć świadomą decyzję, wiedząc dokładnie jaki rezultat sprzedaży może uzyskać - wyjaśnia Ilona Majewska z Majewska.pl.
Pośrednicy w obrocie nieruchomościami znają rynek sprzedaży i kupna nieruchomości, wiedzą, gdzie rzeczywiście warto szukać i zamieszczać ogłoszenia. Mają także dostęp do baz danych i kontaktów wypracowanych w trakcie swojej praktyki zawodowej. Codziennie spotykają się również z oczekiwaniami klientów, dzięki czemu wiedzą, w jaki sposób podkreślić zalety danej nieruchomości, ale także bardzo często ograniczają ryzyko związane z transakcją. Skorzystanie z usług agenta nieruchomości daje w pewnym sensie bezpieczeństwo transakcji pod kątem prawnym i finansowym.

Agencje nieruchomości w Trójmieście



- Pośrednicy mają szeroką wiedzę, doświadczenie i kontakty, przez co wiedzą, z czyjej pomocy i kiedy skorzystać, by zapewnić bezpieczeństwo transakcji. Spośród tych mierzalnych, materialnych powodów, najważniejsze jest chyba to, że pośrednik przejmuje na siebie koszty i czas, konieczne w trakcie procesu sprzedaży, zdejmując ryzyko z właściciela, a ich zwrot na rzecz pośrednika następuje dopiero po realizacji transakcji na wcześniej ustalonych warunkach, zadowalających właściciela nieruchomości, z uzyskanych ze sprzedaży środków - wyjaśnia Ilona Majewska.
A skoro o pieniądzach mowa, to warto także zwrócić uwagę na umiejętność szacowania cen nieruchomości oraz znajomość technik negocjacyjnych, z którymi praktycznie na co dzień mają do czynienia agenci nieruchomości.

- Sprzedaż z pośrednikiem przekłada się na szybką oraz bezpieczną sprzedaż w korzystnej cenie. Dobry pośrednik potrafi uzyskać cenę, która satysfakcjonuje sprzedającego, potrafi rozwiązywać problemy w negocjacjach dotyczące różnic w postrzeganiu faktów przez obie strony transakcji oraz zna techniki negocjacyjne. Do najważniejszych z nich należy tzw. "balon próbny", którego podstawowym celem jest odkrycie rzeczywistego celu minimalnego drugiej strony, biorącej udział w negocjacjach oraz wycofanie oferty pod koniec negocjacji. Technika ta może być zastosowana, kiedy negocjacje przedłużają się i nie ma szans na ich szybką finalizację. Wycofanie oferty może zmusić przeciwnika do szybszego podjęcia decyzji - zauważa Krzysztof Majer z Obrotni Nieruchomości.
JPU

Opinie (305) 10 zablokowanych

  • Czemu (1)

    Czemu żaden pośrednik czy właściciel mieszkania nie powie chodzi o mieszkania z lat osiemdziesiątych gdzie jest parkiet był klejony szkodliwymi substancjami i wydziela się latami fenol. Część mieszkańców kiedyś jak było darmowo robiły to spółdzielnie sobie zrobiło potem trzeba było uiścić pół kwoty też mieszkańcy skorzystali ale niestety część dała sobie spokój .Takich mieszkań jest ogrom np w Gdyni czy Trójmieście i warto o tym wiedzieć.

    • 5 10

    • Ten klej

      Utlenil sie 1000 razy w tym czasie

      • 2 0

  • Podstawa (2)

    Dużo kupujących robi błędy nigdy nie trzeba wierzyć do końca ani sprzedającemu ani kupującemu bo obydwie strony koloryzują i to nie mało. Właściciel często też chce się szybko wydostać i mija się z prawdą a pośrednik chce jak najszybciej zarobić i też słodzi.Kupowanie mieszkania to nie zakup bułki wystarczy przejść się po budynku i zapytać mieszkańców i wyjdzie szydło z worka a to mieszkanie trefne z góry hałas z dołu też nie ciekawe towarzystwo, spółdzielnia do niczego nie jest to dużo by się dowiedzieć a ile człowiek może zaoszczędzić że w bagno nie wpadł. W Trójmieście jest wykaz wśród swoich pewnych kręgów jakiego wziąść pośrednika który jest znany że wszystko sprzeda. Częstymi praktykami przy sprzedaży są opowiadania co tu nie będzie budowane co tu nie zrobią itd a w praktyce wyjdzie że połowa to była totalna fikcja i dostaliśmy się do czarnej dziury.

    • 10 3

    • w blokach, słuchaj starych wariatów

      to ci może wyjść bokiem, bo nikt ci prawdy nie powie

      • 6 1

    • Byle nie przesadzić z szukaniem dziury w całym.
      Zakup mieszkania nie należy traktować jak potencjalną pułapkę. Uważam, że zdecydowanie bardziej ryzykowny jest zakup 10-letniego samochodu, niż mieszkania. Najlepiej kupować mieszkanie do remontu i spodziewać się konieczności pozostawienia tylko gołych murów. Wtedy zaskoczenia nie będzie. A sąsiedzi? No cóż, dzisiaj po sąsiedzku mogą mieszkać ludzie do rany przyłóż, a po roku mogą sprowadzić się terroryści,... albo odwrotnie

      • 11 0

  • nie pośrednikom

    4 raz zmieniałam mieszkanie i dużo więcej się dowiedziałam sama niż pośrednicy wiedzieli o danej nieruchomości. Tak więc odradzam, dużo klepią przy pokazywaniu, a w praktyce żadnych szczegółów.pozdrawiam

    • 19 1

  • Bez posrednika

    Kupujac z mezem mieszkanie znalezlismy bardzo ladne mieszkanie ale niestety do posrednika nie dalo sie dodzwonic, nie odbieral tel. Po zadzwonieniu bozposrednio do biura w ktorym pracowal obiecano nam ze oddzwoni. Nie zrobil tego do dzis a mieszkanie potem jeszcze dlugo wisialo w necie. Niestety nie byla to pojedyncza sytuacja.

    • 21 1

  • nikt nie poleca pośredników (1)

    a jak co do czego, to 95% ogłoszeń w internecie jest od pośredników i flipperów

    • 11 0

    • bo ogłoszenia od właścicieli nie wiszą miesiącami na portalach

      • 7 1

  • W 95% przypadków to zwykle wyrzucanie pieniedzy

    Sprzedałem i kupiłem w ostatnich 2 latach łącznie 4 mieszkania. Jeśli ktoś ma choć trochę czasu to doprawdy korzystanie z tej całkowicie zbytecznej usługi jest bezcelowym wydawaniem swoich często ciężko zarobionych pieniędzy. Przy obecnych cenach nieruchomości prowizja 20 - 30 tys za zrobienie często kiepskich zdjęć i zaprowadzenie do notariusza to jakiś malo śmieszny żart. Jeśli kogoś nie ma w kraju i nie ma nikogo kto mógłby mu pomoc albo zarabia kilkadziesiąt tys miesięcznie i jego czas jest zwyczajnie cenniejszy to jestem w stanie to zrozumieć. W pozostałych przypadkach to bezsens.

    • 15 1

  • I tak czesto wychodzi przez posrednika (4)

    Kupuje i sprzedaje w ciągu roku 12 mieszkań i zawsze mowie to samo sprzedam sam ale wychodzi ze sam sprzedaje 4 mieszkania 8 przez pośredników to jest normalne mam gościa co za 2 procent mi sprzedaje na to samo wychodzi bo sprzedaje to szybciej i mogę szybciej obrócić kasa

    • 2 4

    • Tak janusz tak,12 mieszkań w rok (3)

      Zastanawiam się pośredniku do kogo te głupoty kierujesz

      • 5 1

      • Heheh (2)

        Jaki pośredniku ja nie pośrednicze człowieku tylko kupuje I sprzedaje remontuje odświeżam i sprzedaje naprawdę ciężko to zrozumieć może masz za mały móżdżek hehe

        • 3 3

        • Czyli jednak jesteś pośrednikiem (1)

          Pośrednikiem-budowlańcem , sam napisałeś kupuję,remontuję i sprzedaję.
          Pośrednik wynajmuje pośrednika to zadziwia. Poza tym zastanawiam się, że mając budżet 5-6mln w gotówie chce ci się czymś takim zajmować. Wpis w kw to teraz około roku,tak więc żeby rocznie kupić i sprzedać 12 mieszkań trzeba mieć gotówkę na 12 mieszkań + na materiały potrzebne ci do remontu.

          • 2 1

          • Tak dziala rynek ale mało o nim wiesz każdy musi zarobić .Tak jestem pośrednikiem-budowlancem hehe a ty chyba z matmy to 2 miałeś i skąd masz info ze rok za kw po 1 nie musisz być wpisany w kw zeby sprzedać mieszkanie nie musi być rękojmi cos tam słyszałeś ale nic nie wiesz mozna sprzedac na 2 dzien a po 2 to wystarczy mieć na 6 mieszkań czyli jakieś 3 banki a i kw teraz się zmieniają max 5 miesięcy.Pozdr hehe

            • 0 3

  • obs (1)

    pośrednicy podbijają ceny- mieszkanie które oglądałem miesiąc wcześniej pośrednik wystawił 100000 drożej, można -można.

    • 5 1

    • bo już jest inny właściciel i robi flipa

      ludzie często nie biorą rzeczoznawcy i tanio sprzedają swoje mieszkania, a kto inny to wyłapuje i zarabia

      • 2 0

  • Precz z pośrednikami!

    Powinno być wręcz prawnie zabroniona ta złodziejska praktyka. Oprócz psucia rynku poprzez opowiadanie bzdur o cenach (zawsze ofert nigdy rzeczywistego zakupu!) narażają sprzedającego i kupującego na dodatkowe koszty, dodatkowe nerwy włącznie z podwyższonym ryzykiem porzucenia tranzakcji - sam po kolejnej zagrywce gn.oja postawiłem sprawę na ostrzu noża i byłem gotowy odpuścić po miesiącu rozmów. Dopiero to zadziałało, cwaniak zamknął buzie i prawda wyszła na jaw. Ostrzegam przed złodziejami.

    • 11 0

  • Pośrednicy są różni

    Kilka lat temu szukałem mieszkania w Gdyni. Oglądałem około 20 lokali przez różnych pośredników. Mogę powiedzieć jedno, że ich pośrednictwo jest kompletnie niepotrzebne. Nie wiedzą podstawowych rzeczy takich jak metraż, materiały z których jest zbudowany budynek. Kompletna indolencja w kwestiach technicznych typu instalacje itp. brak dostępu do planów, wypisów z kw czy rachunków za media. Zdarzyła się próba wciśnięcia mieszkania z garbem w postaci długu, co wyszło w momencie podpisywania umowy przedwstępnej. Owszem zdarzyło się pośrednicy dysponujący obszerną wiedzą na temat sprzedawanej nieruchomości ale byli w mniejszości. Z doświadczenia powiem że ważniejsze jest dokładne sprawdzenie papierów lokalu i oględziny dokonane przez zaufanego budowlańca, gdyż większość mieszkań z rynku wtórnego w sprzedaży jest do dużych remontów a nowe i tak mają swoje wady.

    • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane