• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia: 750 wniosków o Mieszkanie Plus w kilka godzin

Ewa Budnik
26 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 13:21 (26 października 2018)
Kacze Buki, ul. Puszczyka. Pierwsze rodziny do budynków powstałych w ramach programu Mieszkanie Plus wprowadzą się w styczniu. Kacze Buki, ul. Puszczyka. Pierwsze rodziny do budynków powstałych w ramach programu Mieszkanie Plus wprowadzą się w styczniu.

Od dzisiaj poprzez stronę mieszkanieplusgdynia.pl chętni do wynajmu mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus mogą składać wnioski. O inwestycji realizowanej w Gdyni przy ulicy Puszczyka zobacz na mapie Gdyni rozmawiamy z Tomaszem Górnickim, członkiem zarządu inwestującej w tym miejscu spółki BGK Nieruchomości.



Aktualizacja, godz. 13:21 Jak informuje BGK Nieruchomości, do godz. 12 złożonych zostało już 750 wniosków.


Tomasz Górnicki, członek zarządu BGK Nieruchomości. Tomasz Górnicki, członek zarządu BGK Nieruchomości.
Dzisiaj rozpoczyna się w Gdyni nabór wniosków na wynajem mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Ile tych mieszkań powstało i kiedy zostaną one zasiedlone?

W ramach programu Mieszkanie Plus przy ulicy Puszczyka w Gdyni nasza spółka wybudowała 172 lokale. Są to mieszkania w układzie od jednego do pięciu pokoi. Na zgłoszenia od potencjalnych mieszkańców czekamy do 30 listopada. W grudniu miejscy urzędnicy, którzy zajmują się naborem, badać będą zdolność czynszową i zdolność do uzyskania dopłat zainteresowanych najemców. Nowi mieszkańcy, którzy podpiszą umowę najmu i zdecydują się na odbiór lokalu w stanie deweloperskim, klucze otrzymają już w styczniu przyszłego roku, tuż po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.

Nasza spółka oferuje również mieszkania wykończone w podstawowym zakresie - mają one podłogi, drzwi, wykończoną łazienkę. Klucze do tych mieszkań będzie można odebrać trzy-cztery miesiące po podpisaniu umowy najmu, czyli około maja przyszłego roku.

Czym się różni najem lokalu w ramach Mieszkania Plus od najmu mieszkania komunalnego czy też od osoby prywatnej?

W ramach naszego programu jest możliwość podpisania dwóch typów umów najmu: na czas określony - przy czym jest to minimum 24 miesiące lub z tak zwanym dojściem do własności. W tym drugim przypadku okres najmu po którym mieszkanie stanie się własnością najemcy może wynosić 15, 20, 25 lub 30 lat. Oczywiście w tym drugim przypadku stawka czynszu najmu jest wyższa, ale po określonym czasie najemca staje się właścicielem nieruchomości. W pewnym sensie to podobne do zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny. To ogromna zaleta w porównaniu do najmu mieszkania komunalnego czy też wynajmu od prywatnej osoby. Zasady najmu instytucjonalnego z dojściem do własności określa tzw. specustawa mieszkaniowa. Zgodnie z jej założeniami najemca może zrezygnować z dochodzenia do własności mieszkania z ważnych przyczyn związanych ze zmianą sytuacji życiowej, wówczas otrzymuje zwrot kapitału zgromadzonego dotychczas na poczet spłaty mieszkania.

Dla zasad najmu istotne jest, że właścicielem tych lokali jest spółka BGK Nieruchomości, a nie gmina. Program skierowany jest bowiem do osób, które zdecydowanie stać na opłacanie czynszu, ale jednocześnie nie mają wystarczającej zdolności, by kupić mieszkanie na kredyt. Takich osób w naszym kraju jest bardzo dużo.

Zaletą mieszkań dostępnych w programie jest także bezpieczny najem od instytucji, a nie prywatnego właściciela, który w każdej chwili trwania najmu może wypowiedzieć umowę. Czynsze zostały też tak skalkulowane, by były niższe o około 20 procent od czynszów za mieszkania wynajmowane od firm czy osób prywatnych.

Stawki najmu 1 m kw. mieszkania przy ul. Puszczyka w Gdyni bez uwzględnienia ewentualnych dopłat. Stawki najmu 1 m kw. mieszkania przy ul. Puszczyka w Gdyni bez uwzględnienia ewentualnych dopłat.

Jakie osoby mogą składać wnioski? Kto będzie miał największe szanse na podpisanie umowy najmu w ramach tego programu?

Podstawowym kryterium do tego by można było podpisać umowę najmu jest zdolność czynszowa. To warunek określony przez BGK Nieruchomości. Dodatkowe kryteria zostały ustalone przez Radę Miasta Gdynia, na tej podstawie będą przyznawane dopłaty do czynszu. Znaczenie będzie miało między innymi to czy potencjalny najemca płaci podatki w Gdyni, czy posiada dzieci, czy rodzina boryka się z problemem niepełnosprawności. Te kryteria są szczegółowo opisane w uchwale.

Czytaj więcej: kto może liczyć na przyznanie mieszkania, kto dostanie dopłatę do czynszu

W ostatnich tygodniach prowadzona była ankieta, która miała wskazać jakie są preferencje przyszłych najemców. Jakie są jej wyniki?

Chcieliśmy wiedzieć jakimi typami umów najemcy są zainteresowani: czy zwykłym najmem, czy najmem z dojściem do własności. Tak jak się spodziewaliśmy ponad 80 procent osób jest zainteresowana najmem z dojściem do własności. Oczywiście te osoby oczekują mieszkań w stanie deweloperskim, bo chcą wykończyć i wyposażyć je według własnych potrzeb. Oczywiście w ramach podpisywanych umów będą oni mogli otrzymać klucze do niewykończonych mieszkań.

Inwestycje w ramach Mieszkania Plus miały powstawać w lokalizacjach o rozwiniętej infrastrukturze, przy Puszczyka jej brakuje. Czy to nie jest problem?

Od samego początku ta inwestycja powstaje w bardzo ścisłej współpracy z miastem Gdynia. Mamy jasne deklaracje samorządu, że ta okolica będzie się dynamicznie zmieniać. Powstanie tam odpowiednia infrastruktura drogowa, placówki oświatowe. Projektowane są także rozwiązania komunikacyjne tak, by mieszkańcy osiedla mieli wygodny dojazd do centralnych dzielnic Gdyni.

Czy państwo powinno budować mieszkania na wynajem?

We wrześniu 2017 pojawił się projekt rozporządzenia zawierający stawki czynszu, jakie mają obowiązywać w pierwszym roku funkcjonowania programu Mieszkanie Plus. W Gdyni miało to być 8,44 lub 12,06. Jest od 21 do 44 złotych. Z czego wynika ta zmiana?

BGKN od początku, czyli od 2016 roku, realizuje komercyjny filar programu Mieszkanie Plus. Od tego momentu informujemy opinię publiczną, że czynsz w naszych inwestycjach jest o 20 procent niższy niż na lokalnym ryku. Nie należy naszej oferty mylić z mieszkaniami socjalnymi komunalnymi czy socjalnymi, nasze inwestycje są inwestycjami komercyjnymi. Stawki czynszu w każdej naszej inwestycji są ściśle powiązane z nakładami inwestycyjnymi poniesionymi na inwestycję, zalicza się do nich między innymi koszt gruntu czy zrealizowania budowy. Dopiero po podsumowaniu wszystkich nakładów inwestycyjnych jesteśmy w stanie podać jakie będą czynsze. Nigdy nie komunikujemy stawek czynszów przed zakończeniem inwestycji. Naszym założeniem jest także, by stawki były niższe niż rynkowe, a badania rynkowe potwierdzają, także w odniesieniu do gdyńskiej inwestycji, że stawki są o około 20 procent niższe niż na rynku.

Czyli BGK Nieruchomości jest w tym przypadku inwestorem, który na realizacji tych osiedli zarabia?

Tak, co roku będziemy osiągali z tych inwestycji dochód. Jako BGK Nieruchomości zarządzamy aktywami dwóch funduszy inwestycyjnych, w których inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego, w każdym z funduszy mamy określoną stopę zwrotu. Dlatego podkreślam, że każda nasza inwestycja jest realizowana na zasadach rynkowych. Uzyskiwany dochód będzie służył realizacji kolejnych mieszkań na wynajem.

Czy w Trójmieście powstaną kolejne mieszkania na wynajem realizowane przez BGK Nieruchomości?

Tak, planujemy kolejne inwestycje. Nie tylko w Trójmieście, ale także w całe Polsce. Na pewno rozmawiamy o inwestycji w Gdańsku i kolejnych inwestycjach w Gdyni [26 września BGKN podpisał list intencyjny dotyczący realizacji kolejnych inwestycji ze spółką ISN, która obecnie realizuje osiedle na Kaczych Bukach - red.]. Są to raczej duże inwestycje, a nie pojedyncze budynki. Podkreślam jednak, że żadna ostateczna decyzja inwestycyjna jeszcze nie zapadła.

Czy jest szansa, że na terenie Trójmiasta pojawi się budownictwo drewniane realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus? Czy są już jakieś plany w tym zakresie?

My jako inwestor nie planujemy inwestycji z tego surowca. Ale niewykluczone, że inni inwestorzy zaczną budować z drewna w ramach programu Mieszkanie Plus.

Opinie (385) 5 zablokowanych

  • Buractwo +

    • 13 6

  • x

    Mam nadzieję, że jeżeli można rozdawać, nadejdzie czas gdy będzie można odbierać.

    • 13 6

  • Mieszkanie minus (3)

    M1, cena 1m2 26,2, tj. na 30 lat 9432 zł za m2. Plus opłata za miejsce parkingowe. Taniej wychodzi mieszkanie w kredycie i jestem od razu jego właścicielem z wpisem banku. A tutaj w ciągu 30 lat mogą się różne rzeczy wydarzyć, np. spółka upadnie i jej majątek pójdzie pod młotek

    • 20 4

    • c

      Oby.

      • 2 1

    • Jeśli kupujesz na kredyt, to właścicielem jest bank. (1)

      • 0 4

      • "Jeśli kupujesz na kredyt, to właścicielem jest bank."

        Bredzisz. Na rzecz banku jest ustanowiona hipoteka, ale to kredytobiorca jest właścicielem nieruchomości i to on decyduje czy chce np. sprzedać mieszkanie, wynająć komuś, samemu w nim mieszkać itd.

        • 3 0

  • Czyli z moimi zwrotami VAT mogę się pożegnać... (5)

    Człowiek uczciwie firmę prowadzi, nigdy grosza od podatników nie wziął, a w nagrodę państwo gwałci go bez wazeliny we wszystkie otwory...
    Dobrze jest być nierobem w tym państwie...

    • 29 5

    • (1)

      Ta, pracodawca w PL i uczciwość hahaha. Może z 5 % jest takich. Skoro jesteście tacy uczciwi to czemu ludzie wyjeżdżają z tego kołchozu. Rzeczywistość niestety pisze inny scenariusz.

      • 0 10

      • Nie jestem pracodawcą. Prowadzę firmę.

        • 7 0

    • (1)

      Co wyście się wszyscy uparli nie czytać ze zrozumieniem? Kto tu komuś coś daje? Przecież czynsze będą płacić ci najemcy bardzo wysoki i niczego za darmo nie dostaną. Nikomu nic nie zabierają, żeby dać innym

      • 2 7

      • Czynsz będzie pomniejszony o obniżkę czynszową, do tego dojdzie dodatek do czynszu i dodatek mieszkaniowy i z 1600 zł czynszu zrobi się 300...

        • 4 0

    • to nie są mieszkania dla nierobów, tylko dla ludzi co ich na kredyt nie stać, poczytaj jakie są tam warunki np. max zarobki 5k brutto itd, dlaczego ludzie mylą ten program z mieszkaniami socjalnymi?

      • 0 7

  • To nie są tanie mieszkania (14)

    Jeśli ktoś ma zdolność "czynszową" to tak samo ma zdolność "kredytową"
    Miesięczne koszty mieszkania nie będą jakoś mocno różnić się od rynkowych
    Więc jeśli ktoś ma taką kasę to stać go na zakup własnego mieszkania w mniejszych, ościennych miejscowościach. Nie rozumiem więc na czym ma polegać pomoc....

    • 27 5

    • Niestety nie (7)

      ja owszem, mam zdolnosc kredytowa wszystko fajnie, wynajmujemy mieszkanie za 1800 zl msc. Ale niestety nie mamy wkladu wlasnego. Zwyczajnie nie ma z czego odlozyc.. To mieszkanie to dla nas jestna szansa.. Na tym polega ta pomoc..Niestety nie mamy ani bogatych rodzicow, ani nie mielismy wesela na 150 osob, nie bylo tez mozliwosci pracowac i mieszkac z rodzicami zeby zaoszczedzic na wklad. Takie polskie realia..

      • 7 2

      • (3)

        to może łatwiej by KNF zmieniła przepisy o wkładzie własnym i po sprawie

        • 9 3

        • (2)

          Byłoby fajnie. Sądzę natomiast, że prędzej wzrośnie z 20 % do np 30% niż, że go nie będzie.

          • 9 1

          • Im wyzszy tym zdrowszy. Powinno byc z 50% to moze by mieszkania zaczely byc wycenianie zgodnie z ich wartoscia.

            • 5 1

          • Rynek pierwotny 10% jest minimalny wkład - to przy mieszkaniu w Semeko za 250tys - daje 25 tys. - plus możliowść z MDM (ale

            • 1 0

      • Mam identycznie. Mieszkanie za 2100 wynajęte. Zdolność chyba by była. Nie mam wkładu własnego. Niestety ucieszę się z tych mieszkań w Gdańsku.

        • 1 4

      • "Na tym polega ta pomoc"

        Gdyby Państwo faktycznie chciało pomóc i robiło to z głową, to kwestie wkładu własnego można łatwo rozwiązać i nie potrzeba się bawić w deweloperkę za pieniądze podatników.
        Ten program mieszkaniowy jak i inne programy "+" pokazuje bezsensowny socjal wprowadzany bez ładu i składu.

        • 11 1

      • Jeden mądry, który to zrozumiał. Mam taką samą sytuację.

        • 4 0

    • Zdolność mam. (4)

      A wkład własny skąd mam mieć?

      • 7 3

      • (2)

        A skąd będziesz mieć na zabezpieczenie czynszu w programie mieszkanie+?

        • 6 3

        • (1)

          z pracy?

          • 5 4

          • To dlaczego nie z pracy wkład własny? Przecież przy tych mieszkaniach też musisz położyć większą gotówkę na dzień dobry.

            • 5 1

      • Mozna wziąć kredyt konsumpcyjny, wiele osób tak robi.

        • 2 3

    • Krzycz Trybson!

      Nie sa tanie? Wykonczone M1, dajmy na to 30mkw, 684zl w najmie. Conajmniej 200zl taniej niz standardowa cena za tego typu mieszkania na obrzezach, a dodatkowo w nowym budynku, wiec przez kilka lat powinno byc czysto i schludnie. To atrakcyjna cena i ja wole to niz kredyt na pol zycia zycia na zmienny procent. Inna sprawa, ze wszystkie taki inwestycje pewnie beda na zapupiach, a to juz trzeba byc serio zdesperowanym, zeby mieszkac praktycznie "pod miastem".

      • 1 3

  • PiS jest mistrzem kupowania "Ciemnego Ludu" (c) Jacek Kurski

    ..za jego własne pieniądze.

    • 26 5

  • Niech napiszą ile zapłacili państwowych pieniędzy temu deweloprkowi za działke
    pośrodku niczego

    • 13 3

  • nie wieszczę sukcesu (3)

    najem z dojściem do własności, po 15 latach zostaną z własnym mieszkaniem w zrujnowanym przez patolnię budynku gdzieś przy Polifarbie.

    • 25 6

    • (1)

      Patologia tych mieszkań nie dostanie,gdyż ich na nie nie stać,dodatkowo trzeba bedzie zaplacic 6krotnosc czynszu, jak równirż ubezpieczyć mieszkanie,proszę mi powiedzieć jakà patologie na to stac?nierozmiem co wy macie z tą patologią?

      • 1 1

      • patolnia którą finansują pisiory z programu 500+, uwierz mi że wielodzietna patologia zrobiła sobie z tego źródło utrzymania.

        • 3 0

    • a ty kto jestes, chyba czolowy szambo nurek z kanalizy..

      • 0 6

  • Pewnie

    pare mieszkań jest do dyspozycji prezesa i one będę dla dzieci znajomych i z obniżonym czynszem. Obym się mylił :)

    • 8 3

  • Ponad 1500 miesięcznie za 60 metrów na takim wygwizdowie? (4)

    To miało być dla ubogich, a wyszedł program misiewicz+

    • 25 5

    • Nierobigi (1)

      A co? Wolałbyś 1000 miesięcznie za Orłowo?

      • 1 4

      • 500 zł za mieszkanie na Świętojańskiej :D

        • 5 0

    • tak, wyszedl program glupek +

      • 8 0

    • stawka jak za wynajem 43 m na Witominie.

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane