• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ojciec w sądzie: obywatel drugiej kategorii?

Izabela Małkowska
3 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Akcja protestacyjna ojców w Berlinie. Nie tylko polskie sądy niechętnie przyznają ojcom prawo do opieki nad dzieckiem po rozwodzie. Akcja protestacyjna ojców w Berlinie. Nie tylko polskie sądy niechętnie przyznają ojcom prawo do opieki nad dzieckiem po rozwodzie.

Manipulowanie dziećmi przez matki, krzywdzące opinie wystawiane przez biegłych RODK, stereotypy z których ciągle wynika, że mężczyzna jest gorszym rodzicem, niż kobieta - to zdaniem niektórych psychologów i prawników powody, dla których ojcowie są dyskryminowani przez sądy.



Czy oddawanie dzieci matkom powinno być zasadą?

Cechą polskich sądów - nie tylko rodzinnych - jest to, że działają bardzo powoli. W konsekwencji, jeszcze podczas procesu, dziecko jest przez długi czas odseparowane od jednego z rodziców - najczęściej ojca. Niestety, bardzo często prowadzi to do tego, że drugi z rodziców - przeważnie matka - manipuluje dzieckiem, którym się opiekuje.

Zdaniem dr Barbary Gujskiej, psychologa, eksperta ds. psychomanipulacji, może to być krytykowanie ojca przy dziecku, wzmacnianie poczucia lęku przed nim oraz na przekupywanie np. ja ci kupię lepszy prezent, niż tata. Pytanie, czy sędziowie rodzinni są przygotowani do tego, aby takie próby manipulacji wychwytywać?

- Sędziowie kierują się głównie opiniami RODK-ów [Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno - Konsultacyjny - przyp. red.], które są coraz częstszym przedmiotem krytyki - twierdzi dr Barbara Gujska, ze Stowarzyszenie Stop Manipulacji. - Z moich badań wynika, że biegli w RODK mają nikłą wiedzę na temat psychomanipulacji i w badaniach rodziny stosują bardzo często pseudonaukowe narzędzia diagnozy. Wiąże się to niestety z wadliwym systemem przygotowania specjalistów, szczególnie na studiach psychologicznych oraz lekceważeniem zasad moralnych i etycznych w tym środowisku.

Zdaniem Gujskiej, stereotypy, że matka jest zawsze lepsza od ojca, wciąż dominują w mentalności biegłych RODK. Sytuację ojców pogarsza też to, że za wydawanie nierzetelnych opinii pracownicy RODK nie ponoszą żadnej odpowiedzialności.

- Podczas jednej z rozpraw, rozstający się małżonkowie zaczynają się kłócić. Sędzia stara się zapanować nad sytuacją: Jak się nie uspokoicie, to was poślę do RODK, a tam już zobaczycie co z wami zrobią - opowiada gdański adwokat Stanisław Jaworowski. - Prowadziłem sprawę, w której pani kurator, z wykształcenia psycholog, stwierdziła, że po rozwodzie ojciec nie jest potrzebny dziecku. Takie wystawia opinie, które potem trafiają do sądzących. Zapytałem kiedyś dyrektor pewnego RODK o rażąco szkodliwą opinię z jej ośrodka. Odpowiedziała mi: "Jak nam płacą, tak pracujemy".

- Działalność sądów rodzinnych i RODK dotyczy delikatnych zagadnień, których omówienie wymaga nie tylko dużej wiedzy ale i szczególnego wyczucia. Podważanie kompetencji RODK, nie poparte faktami, może wyrządzić szkodę nie tylko tym instytucjom, ale też osobom korzystającym z ich usług - ostrzega Tomasz Adamski, rzecznik prasowy Sadu Okręgowego w Gdańsku.

I dodaje: - Biegli rodzinnych ośrodków (nie tylko gdańskiego) zatrudniani są zgodnie ze rozporządzaniem Ministra Sprawiedliwości. Wszyscy pracownicy są regularnie szkoleni w Instytucie Ekspertyz Sądowych oraz odbywają szkolenia organizowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i inne instytucje kształcące psychologów. Żadnemu z biegłych z Gdańska nie postawiono zarzutów dotyczących wystawiania krzywdzących czy pseudonaukowych diagnoz, a osoby badane w RODK w Gdańsku są informowane o prawie do składania zastrzeżeń przed badaniem.

Według adwokata Jaworowskiego problem nierównego traktowania rodziców w sądach wynika także z prawa; już data uchwalenia kodeksu rodzinnego - rok 1964 - mówi sama za siebie. Jest on kompletnie nie przystosowany do dzisiejszych realiów - twierdzi adwokat.

Nie wiadomo, jak duża jest skala feminizacji zawodu sędziego. Jak mówi Joanna Dębek, naczelnik Wydziału Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości, resort nie dysponuje danymi dotyczącymi płci sędziów pracujących w sądach rodzinnych i cywilnych. Wiadomo za to, jak wyglądają statystyki dotyczące władzy rodzicielskiej powierzonej po rozwodzie jednemu z rodziców. W 2010 roku matki otrzymały ją w ponad 20 tys. przypadków, ojcowie - w ponad 1500.

Nie wszyscy praktycy prawa uważają, że dysproporcja ta wpływa na dyskryminację mężczyzn.

- Przekonanie ojców o ich dyskryminowaniu przez wymiar sprawiedliwości w większości przypadków jest nieuzasadnione. Rzetelne przygotowanie się do czynności procesowych i zebranie niezbędnych dowodów pozwala zwykle na zakończenie sprawy sukcesem - mówi Monika Gierzyńska, radca prawny z Gdańska. - Problem, który zauważam w sprawach rodzinnych to przede wszystkim długotrwałość postępowań. Na wyznaczenie terminu rozprawy oczekuje się trzy - cztery miesiące. Gdy pojawia się potrzeba wydania opinii przez RODK, należy doliczyć kilka kolejnych. W takich sytuacjach dzieci pozostają najczęściej pod opieką matek, które niejednokrotnie utrwalają w swoich dzieciach przekonanie o braku potrzeby udziału ojca w ich życiu. W rezultacie dochodzi nie tylko do pokrzywdzenia ojca, który zostaje usunięty ze świadomości swojego dziecka, ale przede wszystkim samego dziecka, któremu odbiera się możliwość dorastania przy czynnym udziale obojga rodziców.

Stowarzyszenie Ojcowie.pl

Współpracują z organizacjami wspierającymi ojców, biorą udział w sympozjach, konferencjach, utrzymują kontakt z naukowcami, prawnikami i politykami. Prowadzą poradnictwo w kilku punktach konsultacyjnych na terenie Trójmiasta, jak również w Europie i na kontynencie amerykańskim. Stowarzyszeniu przez wiele lat działalności udało się tylko (a może aż?) nagłośnić sytuację ojców w Polsce i w jakimś stopniu zmienić postrzeganie mężczyzn, ciągle jeszcze widzianych, jako gorszych rodziców.

Opinie (141) 4 zablokowane

  • A strona mamy? (4)

    A ja mam pytanie. Jestem mama 3,5 letniego chlopca. Z mezem jestem rozwiedziona. Zasadzonych alimentow mam 350(!) zl. Dostaje raz na jakis czas ledwo 200zl, ojciec z synem widzi sie laskawie raz na miesiac na kilka godzin.
    Ja tez nie jestem w stanie wywalczyc niczego, ani alimentow z funduszu, bo ojciec czasem placi. Taka wysokosc alimentow to kpina, podwyzszenia nie dostane bo ojciec nie pracuje. Praw ojcu nie moge odebrac, zeby moc jakos bez niego wszystko poukladac. A nie zasluguje na to, zeby te prawa miec laskawie znajdujac czas raz na miesiac dla syna. Ja bym bardzo chciala, zeby mial normalny kontakt tylko koledzy i imprezy sa wazniejsi. Wiec gdzie tu sprawiedliwosc?

    • 9 9

    • Przecież mikt nie postuluje... (1)

      ...oddawania dzieci złym ojcom. Tu chodzi o zabieranie ich dobrym ojcom.

      • 8 0

      • Ja oczywiscie zgadzam sie z tym, ze dzieci powinny byc pod opieka kochajacego i zainteresowanego rodzica. Mama nie rowna sie "kocham, dbam opiekuje sie". Co widac niestety mocno chocby na placach zabaw po dzieciach, ktore oddaja zachowanie w domu bo "mamusia " dostala dziecko od sadu a z wielkim bolem na twarzy plotkuje z kolezanka na lawce na placu zabaw a dziecko lata i bije inne dzieci lub wykrzykuje dziwne zdania.
        Swoja wypowiedzia niestety podkreslam, ze nawet mamy, ktore sa lepiej traktowane przez sady majq problemy. A o tatusiach niestety juz nie wspomne :(

        • 2 0

    • pomoc prawna (1)

      Alimenty do komornika i to w te pędy. A jak już będzie komornik to będzie łatwiej z innymi działaniami. Pozdrawiam

      • 2 3

      • Komornik rowna sie wojnie, ktora moze uczynic w kontaktaktach ojciec-syn-matka ogromny problem. Sytuacja jest niestety patowa.

        • 4 0

  • Dokładnie jak w artykule

    Jestem żywym przykładem niesprawiedliwości RODK, sądu i manipulacji dzieckiem.



    Po rozwodzie nie miałem szans na normalny kontakt z dzieckiem, musiałem o to walczyć w sądzie , a wyrok ustalający spotkania i tak okazał się fikcją - dziecko było albo chore albo miało dodatkowe zajęcia akurat w czasie naszych spotkań (o spotkaniu w innym terminie - pomimo że gwarantował to wyrok - można było zapomnieć ) ,a gdy już do spotkań dochodziło - matka telefonowała do dziecka dosłownie co godzinę, dzięki czemu było ono ciągle negatywnie nastawione i niezadowolone ze wszystkiego co się robiło.

    w końcu w wieku lat 14 dziecko stwierdziło że przychodzić już nie będzie;

    Skutkiem ponownej sprawy w sądzie o wyegzekwowania spotkań (którą sąd oddalił opierając się na opinii RODK ) są komentarze 18 letniego już dziś dziecka - jak śmiałeś je pozywać do sądu kto to widział i że sądy na całe szczęście nie dają się nabierać na bajeczki o dobrych tatusiach.

    • 9 2

  • pomoc prawna (7)

    Stereotypy... wystarczy dobry adwokat/radca prawny i dzieci trafiają do ojca. Trzeba pracować na argumentach, a nie na emocjach. Często, gdzie jest wojna między rodzicami emocje biorą górę. RODK wybierać Słupsk lub Chojnice - są najbardziej obiektywni. Ojców szukających obiektywnej pomocy prawnej zapraszamy - 516 516 821

    • 4 9

    • A co tu jest do wybierania (3)

      Nam sąd wyznaczył RODK, nie było wyboru.

      A na adwokata to trzeba miec pieniądze. Prawda? Nie każdego na to stać, zwłaszcza, że lepiej wydac pieniądze na dzieci.

      • 4 0

      • każdy adwokat ,bez wdawania się w dyskusje typu skuteczny czy nie,chce kasy. Są to nie małe kwoty...przeciętnego zjadacza chleba raczej nie stać a banki są tak skore do udzielania pożyczek, kredytów,że pozostaje sprzedać nerkę albo inny,chodliwy organ aby móc walczyć w Sądzie!!!!

        • 7 1

      • Ja chętnie zapłacę...

        za tak kompetentną pomoc... PO WYGRANEJ
        Jestem skłonny podpisać umowę. Sam wyznaję zasadę, że oceniać należy po wynikach a nie po pięknych...pustych obietnicach.

        • 9 0

      • na adwokata trzeba miec pieniądze

        ale chyba nie rozwodzisz się trzy razy do roku?

        • 0 0

    • Gołebica pomyliła forum z linkiem sponsorowanym

      jak w tytule

      • 5 2

    • Re : Gołębica

      Nie można wybierać sobie RODK. Każdy ośrodek przynależy do danego sądu okręgowego i tylko z jego terenu może wykonywać sprawy. Kiedyś sprawy były odsyłane do innych ośrodków, ale zostały one zarzucone sprawami z terenu należącego do okręgu gdańskiego i im również wydłużyły się terminy. Z tego powodu obecnie nie ma możliwości wyboru ośrodka.

      • 0 0

    • Chojnice?

      Dlaczego uważasz że w Chojnice?
      Mnie to czeka za 5 dni !

      • 0 0

  • Nie puszczać kobiet do sanatorium (1)

    ...chyba, że chcesz rozwodu ha ha ha

    • 19 0

    • moja była była w sanatorium i teraz po rozwodzie

      ale w jakim stylu zeszmaciła się w sanatorium to podręcznikach tego nawet nie piszą.
      "Turnus mija a ja z koleżanka walniętą jestem niczyja" ...... sprawdziło sie

      • 7 0

  • Kompetencja Sądu Rodzinnego (1)

    Ojciec - wykazano alkoholizm matki
    Sąd - incydent po spożyciu Melisany Colsterfrau

    Ojciec - dowód na fałszowanie przez matkę dokumentów do podniesienia alimentów
    Sąd - zauważa...i potępia ojca jednocześnie PODWYŻSZAJĄC alimenty (bo dostarczone dowody to niegodziwość)

    Ojciec - dowód na sfałszowanie badania psychiatrycznego
    Sąd - powtórne badanie (zero stwierdzeń potwierdzających alkoholizm) - biegli podkreślają, że matka nie pije od...miesiąca

    Ojciec - przedstawia ok 40 interwencji policyjnych i udowadnia kompletne izolowanie dziecka
    Sąd - nie zauważa żadnego protokołu

    Ojciec - apelacja kuriozalnego postanowienia o kontaktach
    Sąd - znika z akt postanowienie i uzasadnienie (podejrzany ojciec ukarany grzywną)

    RODK - wskazuje na potrzebę ograniczenia praw matce
    Sąd - nie zauważa i...ogranicza kontakty ojcu

    Jest tu jakiś sędzia, który zechce potwierdzić kompetencję koleżanek po fachu?
    Chętnie wymienię się argumentami ale tym razem WYŁĄCZNIE w mediach.
    Myślę, że dość cyrku. Tylko kto zainteresuje się takim NIEPOPULARNYM ojcem???

    • 20 0

    • dziwne bo czy nie widziały gały co brały ?

      • 0 0

  • tak ,tak

    Ja nie byłabym taka pewna, ze tylko matki są popierane przes sądy. Lepiej ,zeby dziennikarze przyjżeli sie tym sprawą gdzie ojcowie sa biznesmenami mają pieniadze i w tych sprawach z kobiet robi sie dno , odbierajac im prawa do opieki nad dzićmi. ciekawe dlaczego sedziowie tak nagle rozumieja ojców , którzy maja pieniadze ale całe zycie zakładjąc biznesy i firmy ,nie kiwneli palcem zeby zając sie dzieckiem. Może ktoś spojrzy na ręce własnie tym sędziom w sprawach rodzinnych i przyjrzy sie nowemu zjawisku ,które można tylko jednym wytłumaczyć

    • 5 5

  • Jak Sąd może kobiecie która zdradza chłopa dać dziecko w opiece ?
    Okej, chłop jej przylał, a co miał zrobić, kupić kwiaty ?

    • 4 4

  • Nie znam rodk w gdansku ale ja na swojej sprawie o syna opieralem sie na opinie rodk z sieradza

    I tam po 6 godzinach walkowania syna, bylej zony i mnie wystawiono opinie ze 5 letni wowczas syn ( bylo to 2 lata temu ) bedzie mial lepiej ze mna i sprawe wyglalem od razu, mimo ze ex wcale nie pije, nie puszcza sie ani nic z tych spraw. Byly w tym rodk 3 panie, zadnego faceta.

    • 6 0

  • Dobrzy ojcowie, niedobre matki, złe sądy

    Złe niedobre sądy, złe niedobre matki, dobrzy mili mężowie, sympatyczni dojący jednych i drugich adowkaci.

    • 8 0

  • Ojciec ojcu nierowny

    do ojcostwa trzeba dorosnac i dojrzec. Ojcem trzeba byc a nie nazywac sie ojcem.

    • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki

35 zł
wystawa

Najczęściej czytane