• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Budynki jak doktor Jekyll i mister Hyde. Czemu wizje różnią się od rzeczywistości?

Michał Stąporek
23 maja 2024, godz. 07:00 
Opinie (118)
Przesuń aby
porównać

Bywa, że przecieramy oczy ze zdumienia, porównując świeżo oddane budynki z wizualizacjami prezentowanymi przez deweloperów przed rozpoczęciem prac budowlanych.



Czy deweloper powinien być zobowiązany do budowy dokładnie takiego budynku, jaki prezentował na wizualizacjach?

W pewnym oddaleniu od historycznego śródmieścia Gdańska, tuż przy Moście SiennickimMapka i nabrzeżu Martwej Wisły, kończą się prace przy budynku Five.

To pięciokondygnacyjny obiekt na planie litery "L", ze stylizowanym na mansardowy dachem. Zgodnie z deklaracjami dewelopera, firmy Supernova Development z Sopotu (pierwotny projekt przygotowało biuro KD Kozikowski Design, natomiast projekt zamienny arch. Paweł Bazylewicz), w budynku znajduje się ok. 200 jednoosobowych lokali mieszkalnych i kilkaset metrów kwadratowych rekreacyjnych powierzchni wspólnych.

Wystarczy jednak jeden rzut oka na budynek, by przekonać się, że efekt końcowy istotnie różni się od wizji zaprezentowanych w 2022 r., kiedy deweloper zapowiadał, że w tym miejscu wybuduje apartamentowiec. Bez zmian pozostała w zasadzie wyłącznie wysokość budynku i jego bryła.

  • Tak budynek Five przy nabrzeżu Wisły prezentuje się na wizualizacjach prezentowanych od 2022 r. przez dewelopera, firmę Supernova Development.
  • Tak budynek Five przy nabrzeżu Wisły prezentuje się na wizualizacjach prezentowanych od 2022 r. przez dewelopera, firmę Supernova Development.
Inna jest elewacja, której nie pokryto wykonanymi z kamienia okładzinami, lecz tynkiem. Na ścianie od strony Mostu Siennickiego pojawiły się dodatkowe okna, z kolei te od strony nabrzeża z pionowych zmieniły się w poziome. Zupełnie inaczej prezentują się balkony na fasadzie od strony Wisły. W pierwotnym projekcie były zróżnicowane, ostatecznie powtarzają się w identycznym kształcie.

W efekcie zamiast obiektu przypominającego zabudowę ul. SzafarniaMapka nad Motławą, powstał budynek o surowej architekturze, przywodzącej na myśl domy wczasowe.

Budynek Five dokładnie taki, jak chciał nabywca



Sęk w tym, że niedługo po tym, jak deweloper ogłosił, że nad Martwą Wisłą zbuduje apartamentowiec, całkowicie zmienił się pomysł na tę nieruchomość. Stary projekt trafił do kosza, zrealizowano natomiast praktycznie zupełnie nowy.

- Zgłosił się do nas inwestor, międzynarodowy operator obiektów z lokalami na długoterminowy najem. Na jego życzenie zmieniliśmy projekt i wybudowaliśmy budynek, który ma być czymś pomiędzy akademikiem o podwyższonym standardzie, a hotelem dla pracowników dużych firm, korporacji, delegowanych do pracy na kilka miesięcy w Gdańsku - tłumaczy Michał Rułka, prezes zarządu spółki realizującej inwestycję.
O ile więc w apartamentowcu planowano utworzenie strefy welness, kompleksu saun i jacuzzi na dachu, to ostatecznie z takich rozwiązań zrezygnowano. Zamiast nich są za to strefy do wspólnej pracy (coworking), zadaszony parking na 75 rowerów i 3 tys. m kw. powierzchni zielonej wokół budynku.

Także architekturę i standard wykończenia budynku dostosowano do oczekiwań jego nabywcy.



Na Wyspie Spichrzów też wyszło inaczej



O ile więc istotna zmiana wyglądu budynku Five związana jest z jego zupełnie innym przeznaczeniem, to zdarza się, że deweloperzy ingerują w projekt nie zmieniając jego funkcji.

Kilka tygodni temu podobne zaskoczenie wywołało porównanie nowych budynków powstających przy ul. StągiewnejMapka, w ramach zabudowywania północnego cypla Wyspy Spichrzów przez spółkę Granaria.

Przesuń aby
porównać
Tu jednak różnice pomiędzy wizualizacją, a stanem faktycznym są znacznie subtelniejsze i sprowadzają się przede wszystkim do kolorystyki, choć można też zauważyć inny niż pierwotnie zapowiadano wygląd i układ okien.

Na ile deweloper musi trzymać się wizualizacji? Teoretycznie wcale



Czy klient, skuszony atrakcyjną wizualizacją budynku, może domagać się od dewelopera, by budynek z zewnątrz wyglądał dokładnie tak, jak w materiałach promocyjnych?

Deweloper musi trzymać się zawartych w umowie zapisów dotyczących wykonania budynku w określonej technologii, a także parametrów konkretnego mieszkania czy lokalu: jego powierzchni, instalacji, elementów wykończenia, liczby okien.

Deweloperzy zwykle zastrzegają jednak, że wizualizacja budynku nie jest elementem oferty, więc sprzedając lokal czy mieszkanie nie zobowiązują się, że budynek z zewnątrz będzie wyglądał tak, jak obiecali w materiałach promocyjnych.

Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.


We Wrzeszczu deweloper się ugiął



Czy w takim razie kupujący, któremu zależy na zewnętrznej estetyce budynku, jest na straconej pozycji? Niekoniecznie.

Przenieśmy się do innej części Gdańska, na skrzyżowanie al. Hallera i ul. KościuszkiMapka. Od 2010 r. stoi tu wysoki budynek mieszkalny. Jeśli uważnie przyjrzeć się jego głównej elewacji, uwagę przyciąga jeden balkon. Wyróżnia się od pozostałych tym, że jako jedyny ma zamontowane przezroczyste przeszklenie balustrady. Pozostałe siedem ma panele mleczne.

Nabywca tego mieszkania zażądał od dewelopera, by panel jego balkonu był dokładnie taki, jaki zaprezentowano mu na wizualizacji podczas podpisywania umowy kupna. Deweloper ugiął się i spełnił oczekiwanie klienta. Nabywca tego mieszkania zażądał od dewelopera, by panel jego balkonu był dokładnie taki, jaki zaprezentowano mu na wizualizacji podczas podpisywania umowy kupna. Deweloper ugiął się i spełnił oczekiwanie klienta.
Na wizualizacjach prezentowanych przez dewelopera na etapie sprzedaży mieszkań, wszystkie panele balkonowe były transparentne. W trakcie budowy na balkonach zamontowano jednak panele mleczne.

Przesuń aby
porównać
Nabywca jednego z mieszkań, powołując się właśnie na przygotowane przez dewelopera wizualizacje i na projekt budowlany, zażądał zmiany przeszklenia na swoim balkonie.

Deweloper przystał wówczas na takie rozwiązanie.

Zmiany się zrozumiałe, ale czemu prawie zawsze na gorsze?



Ktoś mógłby powiedzieć: to normalne, że wizja architekta odzwierciedlona w wizualizacji, (prawie) nigdy nie jest zrealizowana w 100 procentach. Nie zawsze idealnie dobierze się z kolor materiałów elewacyjnych czy innych elementów wykończenia. Trzeba też pamiętać, że wizualizacja często powstaje na bardzo wczesnym etapie inwestycji, na długo przed rozpoczęciem budowy. W tym czasie pewne koncepcje mogą się jeszcze zmienić, architekt może zaproponować inne rozwiązania.

Tyle tylko, że niemal nigdy zmiana w stosunku do wizualizacji nie jest na lepsze. Jakoś tak się składa, że jeśli efekt końcowy jest inny niż zapowiadano, to niemal zawsze jest słabszy.

Takie zmiany, jak tynk zamiast kamiennej okładziny lub pomalowany beton zamiast paneli ceramicznych, nie wynikają bowiem ze zmiany wizji architekta, lecz z chęci ograniczenia kosztów przez dewelopera.

Opinie (118) 6 zablokowanych

  • Tu nawet nie chodzi o klienta.

    Bryła zewnętrzna i wygląd budynku to nie tylko kwestia gustu odbiorcy lokalu wewnątrz, ale funkcja budynku w otoczeniu. Dlaczego z powodu fanaberii finansowych dewelopera ma cierpieć otoczenie. Takie realizacje są na długie lata i decydują o kompozycji miasta. To są rzeczy niedopuszczalne!

    • 10 0

  • prawo po prostu w tej kwestii jest dziurawe. wystarczalaby nowelizacja ale nikomu sie nie chce

    • 6 0

  • Najgorsze jest w tych wizualizacjach to, że bardzo często prezentowana na nich zieleń pozostaje fikcyjna

    Zamiast tego mamy sam beton. Dobrze to zresztą widać w przypadku budynku na skrzyżowaniu al. Hallera i ul. Kościuszki. Gdzie zieleń na tarasie budynku? Gdzie posadzone przed budynkiem krzewy? Są tylko drzewa i żywopłot, które wcześniej już tam istniały.

    • 10 1

  • W Gdyni (1)

    W Gdyni też się dużo pięknych budowli buduje aczkolwiek o cenę mieszkania w takiej budowli nawet nie pytam.

    • 9 2

    • to zapytaj w Gdańsku :)

      Od razu będzie Ci lżej :D

      • 2 0

  • Opinia wyróżniona

    (2)

    Mnie denerwuje, że na wizualizacjach często nie pokazuje się prawdziwej okolicy.. W bloku otoczonym zielenią (widoczną na wizualizacji) będzie się mieszkało inaczej, niż w tym samym bloku wciśniętym między inne domki, tak że nasz balkon niemal nachodzi na inną posesję, a sąsiedzi w innych budynków mogą nam dowoli zaglądać do okien...

    • 42 0

    • Wizualizacja

      Dlatego warto wybrać się na miejsce budowy i sprawdzić teren... Ja niekiedy się dziwię jak w takim miejscu można jeszcze cokolwiek wybudować a tym bardziej - kupić mieszkanie....

      • 7 0

    • Bardzo dobry wątek :)

      Przejeżdżam czasem Kartuską - tam jest inwestycja Wzgórze Hoplity - jakoś tak. Na wizce - od bryły budynku do drogi - pasek zieleni, chodnik, nawet pas rowerowy po drugiej stronie ulicy.
      To bardzo ciekawe, bo po drugiej stronie nie ma nawet chodnika, a jesli taki byłby zbudowany, to juz na pewno nie będzie miejsca na pas zieleni.

      • 1 0

  • (3)

    Panie redaktorze dach mansardowy to dach, który składa się z dwóch połaci. Budynek Five nawet nie stał obok dachu mansardowwgo. On jest po prostu płaski z częścią użytkową.
    Druga sprawa to budynek Five leży nad Martwą Wisłą, a nie nad Wisłą.
    Trzecia sprawa to artykuł wygląda mi na Pana pogląd i opinie, a nie obiektywne przedstawienie faktów. Nie ma nawet żadnej rozmowy z deweloperem czy projektantem odpowiadających na pytanie skąd różnice między wizualizacja, a rzeczywistością.
    Rozmowa o budynku Five nie mówi wprost dlaczego elewacja została zmieniona, a o jego przeznaczeniu. Wypadałoby również przedstawić rozmowę z innymi inwestorami przedstawionych budynków.

    • 3 5

    • (2)

      Czy twórca tego komentarza przeczytał artykuł? Przecież tam jak byk jest odpowiedź dewelopera czemu projekt uległ zmianie. "- Zgłosił się do nas inwestor, międzynarodowy operator obiektów z lokalami na długoterminowy najem. Na jego życzenie zmieniliśmy projekt" kupili cały budynek i kazali zmienić projekt

      • 4 1

      • (1)

        To, że chcą mieć lokale na wynajem w ogóle nie wpływa na wygląd budynku. Zmienił, bo mu się nie podoba elewacja, jest za droga czy niektóre elementy nie mogą tam być ze względów prawny? Odpowiedź na pytanie "Bo tak chciał" nie jest żadną odpowiedzią.

        • 0 2

        • bo tak chcial... obnizyc cene...

          A raczej sprzedajacy chce zachowac zalozony poziom zysku.

          "Biore wszystko jak zejdziecie z ceny"

          A jak najlatwiej zejsc z ceny na takim etapie?
          "Odchudzajac" zakres.

          Ktos sie do tego przyzna?
          Chyba jestes naiwny...

          • 1 0

  • Balkony

    Przyglądając się wizualizacji budynku na Hallera i realizacji, wydaje się, że zamkniecie balkonów jest dużo korzystniejsze niż balustrada ze stalowych linek. Deweloper pozamykał balkony (boki) oraz zamienił szkło na panele mleczne. Nie wiem jak inni ale ja osobiście wolę być oddzielony od obserwacji zarówno z ulicy jak i poziomów pięter sąsiednich bloków. Ale jak wiadomo de gustibus....

    • 8 1

  • Za ten czerwony budynek na rogu, konserwator powinien polecieć z roboty. (1)

    Dramat, wypala oczy.

    • 18 1

    • Guzik mnie obchodzi los konserwator

      Wyburzyć i zbudować taki jak obiecali. Zawsze są najpierw piękne wizki, żeby nie było protestów.

      • 5 0

  • Dlaczego tak rzadko porusza się temat wyciszeń, grubości ścian i stropów i materiałów z jakich są wykonane?? (2)

    Takie regulacje powinny być wpisane w prawie budowlanym.
    W budowanych po taniości blokach słychać sąsiada gdy ogląda tv, chrapie w nocy etc... Wszystko słychać!
    Deweloperek cwaniaczek zrobi strop i ściany po minimum , zarobi na kolejny jacht a później ludzie przez dekady się męczą. No bo jak to sprawdzić przed zakupem? Teoretycznie można ale wygodniej by nam wszystkim było gdybyśmy wszyscy mieli pewność przy zakupie mieszkania że zza ściany nie będzie słychać głośnych bąków.

    • 7 0

    • Ale takie regulacje istnieją

      Tylko mają zbyt pobłażliwe wartości. To samo tyczy się nasłonecznienia

      • 4 0

    • one sa wpisane...

      Tylko udowodnij, ze nie zostaly dotrzymane.

      Inspektor nadzoru, ktory popelni taka opinie dostanie "wilczy bilet" i to nie tylko na Polske.

      • 0 0

  • Aż się chce zapłakać nad tym miastem (3)

    Najpierw komuniści ze swoimi antyludzkimi, modernistycznymi wizjami miasta dla samochodów a nie ludzi, potem gigantomania Budynia, patodeweloperka i festynowa Ola, która ma wszystko gdzieś

    • 14 3

    • Ogólnie się zgadzam, ale...

      Rozumiem, że samochody funkcjonują jako odrębne jednostki i prowadzą się same? I żadni ludzie nie mają z tym nic wspólnego?

      • 4 0

    • i pod sluszne postulaty podklejasz sie...

      Ze swoimi fobiami i kompleksami.

      • 0 0

    • Ty chyba nie widziałeś jak "komuniści" projektiwali kiasta, z dużymi przestrzeniami miedzy budynkami i ogromem zieleni

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane