• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Debatowali o mowie nienawiści w internecie

Rafał Borowski
26 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Panel dyskusyjny poświęcony zjawisku hejtowania był częścią projektu edukacyjnego "Forum Młodych", który cyklicznie odbywa się w Gdańsku. Panel dyskusyjny poświęcony zjawisku hejtowania był częścią projektu edukacyjnego "Forum Młodych", który cyklicznie odbywa się w Gdańsku.

Czym właściwie jest zjawisko hejtu? Jak z nim walczyć? Gdzie przebiega granica pomiędzy hejtem a dopuszczalną krytyką? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczestnicy panelu dyskusyjnego "Hejt!", który odbył się w piątek w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.



Jak często spotykasz się z hejtem kierowanym w twoją stronę?

Mowa nienawiści, zwana potocznie hejtem (od ang. słowa "hate", oznaczającego nienawiść), to zjawisko wulgarnego i agresywnego obrażania innej osoby, a właściwie jej faktycznych albo domniemanych cech np. światopoglądu, narodowości, wyznania, płci czy orientacji seksualnej.

Stosowanie mowy nienawiści jest szczególnie widoczne w internecie. Zamieszczanie przez internautów niemających wiele wspólnego z konstruktywną krytyką komentarzy, dorobiło się nawet osobnego określenia w Słowniku Języka Polskiego, które brzmi - hejtowanie.

To właśnie temu zjawisku został poświęcony panel dyskusyjny "Hejt!", który odbył się w Europejskim Centrum Solidarności. W spotkaniu wzięło udział ok. 150 uczniów gdańskich liceów i techników, a jego gośćmi specjalnymi byli Tomasz Snarski, adwokat, nauczyciel akademicki, działacz na rzecz ochrony praw człowieka i członek Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania oraz Karol Kopańko, dziennikarz, autor bloga "Spider's Web". Funkcję moderatora pełnił natomiast Filip Górski, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, członek Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska.

Edukacja kształtująca postawy ważniejsza od represji

Spośród dziesiątek kwestii, poruszonych podczas dyskusji, najciekawsze z nich dotyczyły tego, w jaki sposób walczyć z hejtem w internecie. Goście byli zgodnie co do tego, że skuteczna walka z tym zjawiskiem nie powinna opierać się na doraźnym karaniu hejterów, ale przede wszystkim na wieloletnich działaniach edukacyjnych.

- Wielokulturowość jest zjawiskiem, które tak naprawdę występuję od zawsze. Problem polega na tym, w jaki sposób zapewnić interakcję pomiędzy ludźmi całkowicie odmiennymi od siebie. Najlepszą radą, jaką mogę polecić, jest po prostu czytanie książek. Czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Czytanie mądrej literatury pozwala bowiem nie tylko na zapoznanie się z różnorodnością świata, ale wykształca również bezcenną umiejętność krytycznego myślenia. A to najlepsza recepta na odnalezienie się wśród ludzi o zróżnicowanych poglądach i dostrzeżenie w nich przede wszystkim drugiego człowieka - stwierdził Tomasz Snarski.
- Badania pokazują, że hejterzy stanowią maksymalnie ok. 1 proc. wszystkich internautów. Jestem przekonany, że ta garstka po prostu nie rozumie, że ktoś może mieć inne poglądy. Hejterzy często obracają się wśród znajomych o podobnych poglądach, podobnie do nich nacechowanych i czerpiących informacje zawsze z tych samych źródeł. Najprostszą receptą na ukształtowanie w sobie tolerancji jest po prostu jak najczęstsze wystawianie się na odmienność. W tym celu warto np. pobyć trochę za granicą. Podczas studiów przebywałem kilka miesięcy w Singapurze. Poznałem tam ludzi z całego świata. Po zapoznaniu się z nimi na własnej skórze przekonałem się, że bez względu na pochodzenie, każdy z tych ludzi to taki sam człowiek, jak ja - wtórował mu Karol Kopańko.
Komu zgłosić komentarze przepełnione mową nienawiści?

Adwokat podkreślił jednak, że kiedy mamy do czynienia z wyjątkowo skandalicznymi komentarzami, polskie prawo jest wyposażone w instrumenty, które pozwalają na pociągnięcie ich autorów do odpowiedzialności.

- Tak, jak nawet najostrzejsza i zajadła, ale nieobraźliwa krytyka, nie ma nic wspólnego z mową nienawiści, tak mowa nienawiści nie ma nic wspólnego z wolnością słowa. Jeśli ktoś popełnia wobec nas przestępstwo stosowania mowy nienawiści, np. na tle wyznania czy narodowości, należy najpierw zwrócić się do administratora danej strony o usunięcie takiego komentarza. Jeżeli to nie poskutkuje, to nie należy odpuszczać, tylko zwrócić się do organów ścigania, w tym przypadku policji i prokuratury. Nie dajmy się zbyć, bo te organy mają prawny obowiązek przyjęcia zawiadomieniu o uzasadnionym podejrzeniu popełnieniu przestępstwa - poinformował Snarski.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w dyskusji

Po zakończeniu pytań stawianych gościom przez moderatora, przyszedł czas na pytania ze strony zgromadzonych nastolatków. Formułując trapiące ich dylematy, wielu z nich zaprezentowało własne, ciekawe przemyślenia, związane ze zjawiskiem hejtowania.

- Hejtowanie jest u pewnych ludzi po prostu reakcją obronną. Denerwują się, kiedy ktoś przedstawia logicznie uargumentowane poglądy, które burzą ich dotychczasowy porządek świata. Kiedy wszyscy uważają to samo, nikt specjalnie nie zastanawia się nad swoimi poglądami. Ale kiedy ktoś myśli inaczej, to często zmusza to innych do zweryfikowania swoich poglądów. Takie przemyślenia wymagają pewnego wysiłku intelektualnego i odwagi, a przecież łatwiej jest zmieszać przeciwnika z błotem - powiedziała jedna z obecnych w audytorium dziewcząt.
Panel dyskusyjny "Hejt!" był jednym z dziewięciu, które złożyły się na tegoroczną edycję programu edukacyjnego "Forum Młodych", organizowanego corocznie od 2008 roku przez Europejskie Centrum Solidarności. Umożliwia on młodym ludziom dyskusję z największymi osobistościami współczesnego świata, które mogą być inspiracją dla młodego pokolenia do działania na rzecz dobra wspólnego. Piątkowe debatowanie młodzieży odbyło się pod hasłem "Boje się/Szukam/Mam nadzieję".

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (249) ponad 10 zablokowanych

  • ale to kraj glupoty i klamcow dlatego raz jeszcze upadnie

    • 1 1

  • A mówili o "dziennikarzach" podrzędnych portali, którzy celowo piszą teksty w których napuszczają na siebie ludzi?

    Np minimum 3 razy w tygodniu napuszczają pieszych na kierowców, korzystających z komunikacji publicznej na kierowców oraz opisując korki tak, że winą obarczają kierowców?
    O tym też mówili czy nie?

    • 12 1

  • Czy protest

    PRECZ Z KOMUNA - to tez mowa nienawisci?

    Cos tu sie naszym ,,politykom'' pomylilo

    • 4 0

  • Uwaga, uwaga, niniejszym wyrażam głębokie zaniepokojenie nakładaniem cenzury. (2)

    Ja nie wchodzę w ogóle na portal gazeta.pl i inne podobne, ponieważ obrażają mnie codziennie, mój światopogląd i mojego Boga; szkodzą Polsce i Polakom. Niech sobie piszą te brednie, a komentujący niech wylewają wiadra pomyj. Nie chcę im tego zabraniać; sami na siebie kręcą bata.

    • 8 2

    • W ten sposób nic nie robisz,jesteś bierny,czyli nie ma Ciebie.
      Szkoda.
      Potrzeba ludzi do walki o Wolną Polskę z POlszewoKODowskimimi pozostałościami.

      • 0 0

    • Wyrażenie zaniepokojenia to pierwszy krok.

      Drugim krokiem w Twojej walce z cenzurą powinno być wprowadzenie hashtagu.
      Polecam przykładowo: #oretycenzurujointernety

      • 0 0

  • mowa nienawiści (1)

    Przecież PISiory wszędzie gdzie tylko mogą zioną mową nienawiści-nic więcej!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 8 7

    • "Pisiory" "piśdzielce" - ludzie z takimi argumentami mają najwięcej do powiedzenia w sprawie mowy nienawiści.

      • 4 3

  • Jak patrzę na ren ECS to ofarnia mnie "mowa nienawiści".

    • 2 2

  • głupota na maksa

    to że kogoś nie lubisz to nie znaczy ze nienawidzisz.bardzo sprytne ale głupie uproszczenie w celu manipulacji plebsem.ja nie lubie sasiada i co z tego.on nie lubi mnie i żyjemy hehe

    • 3 0

  • hejtowanie stało się sensem życia wielu ludzi

    • 3 0

  • Lis, Sechter, Bul Komorowski, Ryzy i Zdradek Sikorski to czołówka z jadem

    • 5 2

  • Bolek-Kijowski

    Bolek, bolek, bolek bolek

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane