• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Debatowali o mowie nienawiści w internecie

Rafał Borowski
26 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Panel dyskusyjny poświęcony zjawisku hejtowania był częścią projektu edukacyjnego "Forum Młodych", który cyklicznie odbywa się w Gdańsku. Panel dyskusyjny poświęcony zjawisku hejtowania był częścią projektu edukacyjnego "Forum Młodych", który cyklicznie odbywa się w Gdańsku.

Czym właściwie jest zjawisko hejtu? Jak z nim walczyć? Gdzie przebiega granica pomiędzy hejtem a dopuszczalną krytyką? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczestnicy panelu dyskusyjnego "Hejt!", który odbył się w piątek w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.



Jak często spotykasz się z hejtem kierowanym w twoją stronę?

Mowa nienawiści, zwana potocznie hejtem (od ang. słowa "hate", oznaczającego nienawiść), to zjawisko wulgarnego i agresywnego obrażania innej osoby, a właściwie jej faktycznych albo domniemanych cech np. światopoglądu, narodowości, wyznania, płci czy orientacji seksualnej.

Stosowanie mowy nienawiści jest szczególnie widoczne w internecie. Zamieszczanie przez internautów niemających wiele wspólnego z konstruktywną krytyką komentarzy, dorobiło się nawet osobnego określenia w Słowniku Języka Polskiego, które brzmi - hejtowanie.

To właśnie temu zjawisku został poświęcony panel dyskusyjny "Hejt!", który odbył się w Europejskim Centrum Solidarności. W spotkaniu wzięło udział ok. 150 uczniów gdańskich liceów i techników, a jego gośćmi specjalnymi byli Tomasz Snarski, adwokat, nauczyciel akademicki, działacz na rzecz ochrony praw człowieka i członek Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania oraz Karol Kopańko, dziennikarz, autor bloga "Spider's Web". Funkcję moderatora pełnił natomiast Filip Górski, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, członek Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska.

Edukacja kształtująca postawy ważniejsza od represji

Spośród dziesiątek kwestii, poruszonych podczas dyskusji, najciekawsze z nich dotyczyły tego, w jaki sposób walczyć z hejtem w internecie. Goście byli zgodnie co do tego, że skuteczna walka z tym zjawiskiem nie powinna opierać się na doraźnym karaniu hejterów, ale przede wszystkim na wieloletnich działaniach edukacyjnych.

- Wielokulturowość jest zjawiskiem, które tak naprawdę występuję od zawsze. Problem polega na tym, w jaki sposób zapewnić interakcję pomiędzy ludźmi całkowicie odmiennymi od siebie. Najlepszą radą, jaką mogę polecić, jest po prostu czytanie książek. Czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Czytanie mądrej literatury pozwala bowiem nie tylko na zapoznanie się z różnorodnością świata, ale wykształca również bezcenną umiejętność krytycznego myślenia. A to najlepsza recepta na odnalezienie się wśród ludzi o zróżnicowanych poglądach i dostrzeżenie w nich przede wszystkim drugiego człowieka - stwierdził Tomasz Snarski.
- Badania pokazują, że hejterzy stanowią maksymalnie ok. 1 proc. wszystkich internautów. Jestem przekonany, że ta garstka po prostu nie rozumie, że ktoś może mieć inne poglądy. Hejterzy często obracają się wśród znajomych o podobnych poglądach, podobnie do nich nacechowanych i czerpiących informacje zawsze z tych samych źródeł. Najprostszą receptą na ukształtowanie w sobie tolerancji jest po prostu jak najczęstsze wystawianie się na odmienność. W tym celu warto np. pobyć trochę za granicą. Podczas studiów przebywałem kilka miesięcy w Singapurze. Poznałem tam ludzi z całego świata. Po zapoznaniu się z nimi na własnej skórze przekonałem się, że bez względu na pochodzenie, każdy z tych ludzi to taki sam człowiek, jak ja - wtórował mu Karol Kopańko.
Komu zgłosić komentarze przepełnione mową nienawiści?

Adwokat podkreślił jednak, że kiedy mamy do czynienia z wyjątkowo skandalicznymi komentarzami, polskie prawo jest wyposażone w instrumenty, które pozwalają na pociągnięcie ich autorów do odpowiedzialności.

- Tak, jak nawet najostrzejsza i zajadła, ale nieobraźliwa krytyka, nie ma nic wspólnego z mową nienawiści, tak mowa nienawiści nie ma nic wspólnego z wolnością słowa. Jeśli ktoś popełnia wobec nas przestępstwo stosowania mowy nienawiści, np. na tle wyznania czy narodowości, należy najpierw zwrócić się do administratora danej strony o usunięcie takiego komentarza. Jeżeli to nie poskutkuje, to nie należy odpuszczać, tylko zwrócić się do organów ścigania, w tym przypadku policji i prokuratury. Nie dajmy się zbyć, bo te organy mają prawny obowiązek przyjęcia zawiadomieniu o uzasadnionym podejrzeniu popełnieniu przestępstwa - poinformował Snarski.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w dyskusji

Po zakończeniu pytań stawianych gościom przez moderatora, przyszedł czas na pytania ze strony zgromadzonych nastolatków. Formułując trapiące ich dylematy, wielu z nich zaprezentowało własne, ciekawe przemyślenia, związane ze zjawiskiem hejtowania.

- Hejtowanie jest u pewnych ludzi po prostu reakcją obronną. Denerwują się, kiedy ktoś przedstawia logicznie uargumentowane poglądy, które burzą ich dotychczasowy porządek świata. Kiedy wszyscy uważają to samo, nikt specjalnie nie zastanawia się nad swoimi poglądami. Ale kiedy ktoś myśli inaczej, to często zmusza to innych do zweryfikowania swoich poglądów. Takie przemyślenia wymagają pewnego wysiłku intelektualnego i odwagi, a przecież łatwiej jest zmieszać przeciwnika z błotem - powiedziała jedna z obecnych w audytorium dziewcząt.
Panel dyskusyjny "Hejt!" był jednym z dziewięciu, które złożyły się na tegoroczną edycję programu edukacyjnego "Forum Młodych", organizowanego corocznie od 2008 roku przez Europejskie Centrum Solidarności. Umożliwia on młodym ludziom dyskusję z największymi osobistościami współczesnego świata, które mogą być inspiracją dla młodego pokolenia do działania na rzecz dobra wspólnego. Piątkowe debatowanie młodzieży odbyło się pod hasłem "Boje się/Szukam/Mam nadzieję".

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (249) ponad 10 zablokowanych

  • Uważam, że za nazywanie pana Prezydenta Wałęsy Bolkiem powinno być 10 miesięcy bezwzględnego więzienia. (3)

    Pan Profesor Wałęsa to żywa legenda i symbol. To taki polski Piłsudski. Obalił komunizm. Nigdy nie dał się złamać. Bohater i autorytet moralny. Antysystemowiec. Człowiek honoru. Naukowiec, znawca dziejów. Patriota, katolik. Chodzi do kościoła. Ubogi. Mąż stanu. Skromny do bólu.
    Kaczor za to odpowie! Za manipulowanie ludžmi, za fałszowanie historii!, za dzielenie Narodu Polskiego! Za deptanie prawdziwych patriotów!
    Pan Walesa zlozyl juz swego czasu oswiadczenie lustracyjne. Nic mu nie zarzucono. Jest czysty. Obecnie trwa na bylego prezydenta nagonka podyktowana zemsta pana kaczynskiego. i tyle w temacie.
    Podobno cztery miliony ludzi z państwa podziemnego pana doktora Kijowskiego ma wyjść na ulice w jego obronie...
    Pan profesor Wałęsa ma gruntowne wykształcenie - 15 lat podstawówki. 15 profesór i 36 doktoratów oczywiście honoris causa. Nie wyrabia z wyjazdami na wykłady. Za jeden wykład kasuje tyle co stu roboli przez 100 lat by nie zarobiło. Wasz Kaczor nie zostanie "królem Europy", Kaczor nie wciśnie dziecka do Amber Gold, żeby się ustawiło do końca życia,Kaczor nie opłaci specjalistów zza granicy żeby prowadzili bloga córce bo ma kota,. Kaczor nie przewalutuje kredytu w najlepszej chwili bo nawet nie ma konta w banku, Kaczor nie zje za nasze ośmiorniczek bo nie umie jeść nożem i widelcem i nie ma zębów a obiad pisze przez p, Kaczor nie pojedzie na zagraniczne wykłady jak pan profesor Wałęsa bo jest za głupi. I to jest zmora PISU i zmora dla radykałów bo Polacy przejżeli na oczy i widzą że pan profesor Petru broni demokracji i walczy o ich godne prawa do życia. . Jak zabrakło argumentów Prawdziwym oszustom z PIS co naobiecywali głupoty to najlepiej teraz krzyczeć łapać złodzieja i huzia na pana profesora Wałęsę. Wśród moich znajomych poparcie dla pana profesora Petru nieznacznie wzrosło Z 91% DO 92,3%. Oczywiście mógłby mieć i powinien przynajmniej 98% poparcia ale niestety to wszystko przez to, jak Uważam, że na Petru nałożona jest blokada informacyjna. Mainstrimowe media nie są mu przychylne. Wręcz wrogie.
    PiS w panice. Hejterzy się dwoją i troją, żeby tylko obrzydzić wszystkim R. Petru. Na temat R. Petru piszą bzdurne komentarze, we wszystkich tematach. Oj, słaba ta wasza PiS-owska dyktatura, skoro boicie się jednego profesora R. Petru, wnuka pana profesora Bartoszewskiego. Gdybyście chcieli wiedzieć, jaki rodzaj ludzi doszedł teraz do głosu, poczytajcie sobie ich wpisy, zwracając uwagę na ich poziom, język, kulturę, inteligencję. To ludzie z czworaków.

    • 8 10

    • Dobre - profesor Wałęsa :)))

      • 3 1

    • czy za głupote jak twoja tez powinna byc kara wiezienia?

      • 0 2

    • Slabiutka szydera.

      • 0 0

  • No ale mamy wolność słowa...czy nie?

    • 3 0

  • Mowa nienawiści

    to tak zwany "słowotłuk" nic więcej.

    • 5 1

  • rr

    mowa nienawiści jest wtedy gdy ty krytykujesz moje poglądy a wolność słowa jest wtedy kiedy ja krytykuję twoje- tak najkrócej można to podsumować.
    Najśmieśniejsze jest to że ci którzy są przecwiko mowie ninaiwscie sami najwięcej jej jużywają np kodziarstwo
    Dno i sto metrów mułu

    • 6 2

  • /fundacje Sorosa robią wszystko by tylko zmienić rząd

    na podległy sobie dlatego Precz z Dyktaturą Poprawności Politycznej

    • 10 1

  • A ja się pytam kto sponsoruje ?

    Tą całą szopkę ! Precz z poprawnością polityczną

    • 9 1

  • Gdańsk,kolebka PO

    to najlepsze miejsce do takich dyskusji. Kto wie więcej na ten temat niż platfus.

    • 10 2

  • a zaczęło się od kiboli- wiernych zastępów obecnego rządu.

    j/w

    • 1 4

  • (1)

    MarianFax i jego kolega pałkownik Kwiatkowski lubią czasami pohejtować,
    kasują komentarze w których pisze się o ich kłamstwa - bezczelne typy,
    kilka osób miało z krętaczami problemy, czują się bezkarni dlatego oszukują.

    • 0 0

    • MarianFax i jego kolega pałkownik Kwiatkowski .... czują się bezkarni dlatego oszukują

      Oni robią z siebie publicystów i dziennikarzy. Powinni podpisywać się imieniem i nazwiskiem.

      • 0 0

  • Definicja Mowy Nienawiści

    Mowa Nienawiści to pytanie Budynia o liczbe kont oraz promocyjne kupowanie mieszkań od gdanskich developerów.

    • 10 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane