• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Debatowali o mowie nienawiści w internecie

Rafał Borowski
26 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Panel dyskusyjny poświęcony zjawisku hejtowania był częścią projektu edukacyjnego "Forum Młodych", który cyklicznie odbywa się w Gdańsku. Panel dyskusyjny poświęcony zjawisku hejtowania był częścią projektu edukacyjnego "Forum Młodych", który cyklicznie odbywa się w Gdańsku.

Czym właściwie jest zjawisko hejtu? Jak z nim walczyć? Gdzie przebiega granica pomiędzy hejtem a dopuszczalną krytyką? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczestnicy panelu dyskusyjnego "Hejt!", który odbył się w piątek w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.



Jak często spotykasz się z hejtem kierowanym w twoją stronę?

Mowa nienawiści, zwana potocznie hejtem (od ang. słowa "hate", oznaczającego nienawiść), to zjawisko wulgarnego i agresywnego obrażania innej osoby, a właściwie jej faktycznych albo domniemanych cech np. światopoglądu, narodowości, wyznania, płci czy orientacji seksualnej.

Stosowanie mowy nienawiści jest szczególnie widoczne w internecie. Zamieszczanie przez internautów niemających wiele wspólnego z konstruktywną krytyką komentarzy, dorobiło się nawet osobnego określenia w Słowniku Języka Polskiego, które brzmi - hejtowanie.

To właśnie temu zjawisku został poświęcony panel dyskusyjny "Hejt!", który odbył się w Europejskim Centrum Solidarności. W spotkaniu wzięło udział ok. 150 uczniów gdańskich liceów i techników, a jego gośćmi specjalnymi byli Tomasz Snarski, adwokat, nauczyciel akademicki, działacz na rzecz ochrony praw człowieka i członek Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania oraz Karol Kopańko, dziennikarz, autor bloga "Spider's Web". Funkcję moderatora pełnił natomiast Filip Górski, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, członek Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska.

Edukacja kształtująca postawy ważniejsza od represji

Spośród dziesiątek kwestii, poruszonych podczas dyskusji, najciekawsze z nich dotyczyły tego, w jaki sposób walczyć z hejtem w internecie. Goście byli zgodnie co do tego, że skuteczna walka z tym zjawiskiem nie powinna opierać się na doraźnym karaniu hejterów, ale przede wszystkim na wieloletnich działaniach edukacyjnych.

- Wielokulturowość jest zjawiskiem, które tak naprawdę występuję od zawsze. Problem polega na tym, w jaki sposób zapewnić interakcję pomiędzy ludźmi całkowicie odmiennymi od siebie. Najlepszą radą, jaką mogę polecić, jest po prostu czytanie książek. Czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Czytanie mądrej literatury pozwala bowiem nie tylko na zapoznanie się z różnorodnością świata, ale wykształca również bezcenną umiejętność krytycznego myślenia. A to najlepsza recepta na odnalezienie się wśród ludzi o zróżnicowanych poglądach i dostrzeżenie w nich przede wszystkim drugiego człowieka - stwierdził Tomasz Snarski.
- Badania pokazują, że hejterzy stanowią maksymalnie ok. 1 proc. wszystkich internautów. Jestem przekonany, że ta garstka po prostu nie rozumie, że ktoś może mieć inne poglądy. Hejterzy często obracają się wśród znajomych o podobnych poglądach, podobnie do nich nacechowanych i czerpiących informacje zawsze z tych samych źródeł. Najprostszą receptą na ukształtowanie w sobie tolerancji jest po prostu jak najczęstsze wystawianie się na odmienność. W tym celu warto np. pobyć trochę za granicą. Podczas studiów przebywałem kilka miesięcy w Singapurze. Poznałem tam ludzi z całego świata. Po zapoznaniu się z nimi na własnej skórze przekonałem się, że bez względu na pochodzenie, każdy z tych ludzi to taki sam człowiek, jak ja - wtórował mu Karol Kopańko.
Komu zgłosić komentarze przepełnione mową nienawiści?

Adwokat podkreślił jednak, że kiedy mamy do czynienia z wyjątkowo skandalicznymi komentarzami, polskie prawo jest wyposażone w instrumenty, które pozwalają na pociągnięcie ich autorów do odpowiedzialności.

- Tak, jak nawet najostrzejsza i zajadła, ale nieobraźliwa krytyka, nie ma nic wspólnego z mową nienawiści, tak mowa nienawiści nie ma nic wspólnego z wolnością słowa. Jeśli ktoś popełnia wobec nas przestępstwo stosowania mowy nienawiści, np. na tle wyznania czy narodowości, należy najpierw zwrócić się do administratora danej strony o usunięcie takiego komentarza. Jeżeli to nie poskutkuje, to nie należy odpuszczać, tylko zwrócić się do organów ścigania, w tym przypadku policji i prokuratury. Nie dajmy się zbyć, bo te organy mają prawny obowiązek przyjęcia zawiadomieniu o uzasadnionym podejrzeniu popełnieniu przestępstwa - poinformował Snarski.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w dyskusji

Po zakończeniu pytań stawianych gościom przez moderatora, przyszedł czas na pytania ze strony zgromadzonych nastolatków. Formułując trapiące ich dylematy, wielu z nich zaprezentowało własne, ciekawe przemyślenia, związane ze zjawiskiem hejtowania.

- Hejtowanie jest u pewnych ludzi po prostu reakcją obronną. Denerwują się, kiedy ktoś przedstawia logicznie uargumentowane poglądy, które burzą ich dotychczasowy porządek świata. Kiedy wszyscy uważają to samo, nikt specjalnie nie zastanawia się nad swoimi poglądami. Ale kiedy ktoś myśli inaczej, to często zmusza to innych do zweryfikowania swoich poglądów. Takie przemyślenia wymagają pewnego wysiłku intelektualnego i odwagi, a przecież łatwiej jest zmieszać przeciwnika z błotem - powiedziała jedna z obecnych w audytorium dziewcząt.
Panel dyskusyjny "Hejt!" był jednym z dziewięciu, które złożyły się na tegoroczną edycję programu edukacyjnego "Forum Młodych", organizowanego corocznie od 2008 roku przez Europejskie Centrum Solidarności. Umożliwia on młodym ludziom dyskusję z największymi osobistościami współczesnego świata, które mogą być inspiracją dla młodego pokolenia do działania na rzecz dobra wspólnego. Piątkowe debatowanie młodzieży odbyło się pod hasłem "Boje się/Szukam/Mam nadzieję".

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (249) ponad 10 zablokowanych

  • Bolki

    Mowe rozpoczęła grupa Pełowskich wałów

    • 4 2

  • Przecież tu właśnie pisowscy hejterzy.

    Czy tego nie widzicie? Komentarze pisze kilka osób, a może nawet jedna, bo teksty praktycznie ciągle te same.
    Ciekawe, jak nabijają "lajki", bo to też ściema, że ludzie głosują na "+" przy takich tekstach.

    • 2 5

  • Szkoda tylko, że to działa w jedną stronę. A mianowicie kiedy prawica obraża lewactwo. Bo kiedy lewactwo obraża to wtedy cicho

    • 7 2

  • z hejtu zyje trojmiasto.pl

    Tylko po to trzymają Naskręta i Koprowskiego zeby ich teksty nakręcały hejterów. Każdy to wie.

    • 2 1

  • Bolkowo

    • 3 2

  • brak wychowania

    brak wychowania osób dorosłych spada na dzieci

    • 1 0

  • Ci co prowadzą takie forum sami nierozumieją czym jest mowa nienawisci!!

    Dlatego pod mowę nienawiści podciąga się wszystko co się da!!W szczególności wykorzystują to właśnie politycy licząc ze będą mogli cenzorować to co im jest wygodne!! Do tego wliczają sie tez Urzędasy którym nie podoba sie to ze udowadnia im sie ich niekompetencje !! I naturalnie wszelkiej maści margines społeczny jak zboczenia itp seksualne!! Ciekawe ze ci wszyscy tacy pokrzywdzeni sami stosją prawo Kalego czyli opluwają wszystko co sie da ale kto ktos im dopowie identycznie to juz jest to mowa nienawisci.Najlepszym przykładem sa tematy religijne i właśnie polityczne!! I próbuje się wmuszać tzw.Poprawnosc Polityczna czyli manipulowaną cenzure którą kazdy dostosowuje tylko do siebie i do tego co mu wygodne.!! Pamiętam jak kiedys profesor Bartoszewski powiedział,ze jak mówi o kimś ze jest głupi ,czy idiotą to jesli ktos sie tak zachowuje to on tak go nazywa .A teraz poprawnosc polityczna tego zabrania ,cenzuruje!! W internecie troli nie brakuje,opluwających religie ,opluwajacych co sie da mimoz e niemaja zadnej wiedzy bo sa prymitywni.To ludzie chorzy umysłowo i zacofani emocjonalnie dowartosciowuja sie tym ze kogos opluja .Problemem jest to ze jest ich coraz wiecej a to zwiazane jest z głupotą !! Przykladem sa chocby posty o radnym co dostał mandat ,oskarza go taki baran oto ze drogi rowerowe sa budowane pod jego kaprysy kosztem budowy ulic,z których nikt nie korzysta i nikogo sie niepytał o zgodę!!Dostał 200 głosów za!!Gimbus do potegi niewi ktorządzi w miesci na jakiej zasadzie kto rzadzi jak ,kazda inwestycja jest organizowana itp mozna otym pisac długo.
    Jesli ktos napisze ze własciciel powinien sprzatac po swoim osie to zaraz znajdzie sie grupa idiotów oskarzajacych go o mowe nienawisci!Przykładów głupoty są tysiace!!Na troli uwage sie nie zwraca i co ciekawe zadko sie ich cenzuruje,ale wystarczy zobaczyć jakie treści sie cenzuruje to jak cenzura za PRLu !!

    • 2 2

  • Weźcie się za tych wszystkich jutuberów.

    To tam można znaleźć najbardziej rakogenne treści.

    • 2 0

  • Bolek, Kij, Zdradek, Bul sieją samo zło,

    • 4 0

  • Prawda jest taka że nie powinno być w żaden sposób innego traktowania "internetu" (1)

    Za wypowiedzi w internecie, odpowiedzialność karna i cywilna powinna być dokładnie taka sama jak za wypowiedzi w sferze realnej.

    Do tego anonimowość w internecie powinna zostać ukrócona - to już nie jest jakaś wirtualna przestrzeń z której nie trzeba korzystać, a internet stał się poważnym medium gdzie się pracuje, prowadzi interesy i wymienia poglądy.

    Każda aktywność powinna być opatrzona numerem IP, a numery przydzielane w sposób sprawdzalny dla odpowiednich służb, potrafiących ustalić kto co robi w internecie (dokładnie tak jak w życiu).

    • 0 2

    • Nie martw sie Pis ci to zalatwi.

      Najpierw ci zabroni zgromadzen publicznych,pozniej ci zabronia inaczej myslec i mowic jak oni ....a dla opornych kara i brak mozliwosci odwolania do wyzszej instacji.Sad w ich lapach,prokuratura ,= a za chwile Trybunal Konstytucyjny..A JAK NIE ma straznika konstytucjii to konstytucje mozna ludziom ukrasc i np wmowic ,ze maja prawo do zgromadzen publicznych ale tylko pod pewnymi warunkami-sic....Moga nawet zmienic kontytucje i wybrac jakiegos pajaca na dozywotnia kadencje. Jak zawineli ksiezyc to co to dla nich konstytucja.

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane