• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzień pierwszej ko... mórki

JG
21 maja 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 
Na wezwanie przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek nadawcy zaniechali nadawania reklamy Simplusa - "Pierwsza Komórka". Zdaniem członków rady reklama narusza dobre obyczaje. Są jednak i tacy, którzy uważają to za cenzurę.
Sporna reklama przedstawia dzieci w dniu Pierwszej Komunii Świętej. Kiedy ustawiają się one do pamiątkowego zdjęcia, słychać dzwoniący telefon komórkowy. Wszystkie dzieci natychmiast sprawdzają telefony. Pada hasło reklamowe: Simplus prezent na każdą okazję i bez okazji też.

- Jako przewodnicząca rady zwróciłam się do nadawców o zaprzestanie emisji reklamy - powiedziała Danuta Waniek. - Narusza ona przepis ustawy nakazujący szacunek dla przekonań religijnych - dodała przewodnicząca KRRiT. Na posiedzeniu KRRiT sprawę referował Juliusz Braun.

Zwrócił on uwagę na reklamę Simplusa, ponieważ uważa że nie można wykorzystywać wydarzenia o znaczeniu religijnym i społecznym, jakim jest Pierwsza Komunia Święta, do celów czysto handlowych.

- Nie oznacza to że sprzeciwiam się wykorzystywaniu symboliki religijnej do celów nie związanych z wiarą. Cały czas mamy do czynienia z wykorzystywaniem na przykład symbolu świąt Bożego Narodzenia do celów komercyjnych. W przypadku tej reklamy przekroczona została jednak cienka linia przez co naruszony został interes publiczny - powiedział "Głosowi" były przewodniczący KRRiTV.

Ze zdaniem Juliusza Brauna zgadza się również przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Masowego Przekazu Jerzy Wenderlich (SLD).
- Nie miałem okazji zobaczyć ani usłyszeć spornej reklamy. Znam ją jedynie z opowieści, jednak uważam że w tej sytuacji nie powinno się wykorzystywać symboli religijnych dla celów komercyjnych. Pierwsza Komunia jest dla dzieci olbrzymim przeżyciem. Postępowanie z którym mamy do czynienia jest nadużyciem. Trzeba również pamiętać o tym że w Polsce istnieją duże obszary biedy. Dziecko, które zobaczy w telewizji tę reklamę nie będzie w stanie zrozumieć trudnej sytuacji materialnej swoich rodziców. Zamiast koncentrować się na przeżyciach związanych z przyjęciem Pierwszej Komunii, będzie mysleć o prezencie. Reklama Simplusa łamie moje zaufanie do tej sieci komórkowej. Jest to cios poniżej pasa - zakończył poseł Wenderlich.

Ludwik Dorn (PiS) uważa, że symbole związane z religią nie powinny być w wykorzystywane do celów niezwiązanych z praktykowaniem wiary. - Twórcy tej reklamy postąpili bardzo sprytnie, gdyż nie mamy w niej do czynienia z wykorzystaniem symbolu religijnego, jakim jest np. krzyż czy też wizerunek świętego. Reklamę tę można porównać do reklamy piwa bezalkoholowego w ktorej puszczane jest do nas oko. Osobista wrażliwość nie pozwala mi na akceptację takiego przekazu reklamowego.

Ze zdaniem posła Dorna polemizuje jeden z dyrektorów firmy Euro RSCG, która wyprodukowała sporną reklamę, Jacek Maciejewski.
- Nasza reklama miała za zadanie wyzwolić pozytywne emocje wśród potencjalnych klientów Simplusa. Dziwię się, że wokół tego spotu powstało tak wiele zamieszania. Dookoła nas symbol Pierwszej Komunii wykorzystywany jest przecież dużo bardziej nachalnie niż w naszym produkcie. Wystarczy spojrzeć np. na reklamy supermarketów zachwalających niektóre produkty jako doskonały prezent z okazji Pierwszej Komunii.

Nic złego w reklamie Simplusa nie widzi również Piotr Gadzinowski(SLD).
- W ostatnim czasie pod adresem KRRiTV padło wiele zarzutów i dlatego rada stara się być aż zanadto poprawna i dobra. Członkowie KRRiTV nie powinni ingerować w treść reklam. Jeżeli natomiast chodzi o wykorzystywanie symboliki religijnej do celów pozareligijnych to według mnie jest to jak najbardziej dopuszczalne. Przecież nawet w samym kościele wielokrotnie spotyka się humorystyczne wykorzystanie symboliki. Dlaczego więc mielibyśmy tego zabraniać. Żle się stało iż KRRiTV podjęła takie działania.

Izabella Sierakowska (SLD) uważa, że stanowisko zajęte przez KRRiTV jest formą cenzury prewencyjnej.
- Stanowisko zajęte przez radę uważam za nadgorliwe. Jest to kolejny przykład na zakłamanie w sprawach związanych z religią z którym mamy do czynienia w Polsce. Zakaz emisji reklamy Simplusa wyraźnie uderza w swobodę wypowiedzi. Nie widzę w tej reklamie nic złego. Co najwyżej mogę wyrazić podziw dla jej twórców - reklama ta jest majstersztykiem.
Głos WybrzeżaJG

Opinie (43) 1 zablokowana

  • znow wiadomosc luzno 3majaca sie z regionem, ale i takie czasem warto poczytac. pamietajcie, ze jeszcze troche i zaraz po porodzie beda bobaskom wszczepiac chipy ;)

    • 0 0

  • W normalnej, obywatelsko nastawionej społeczności katolickiej po takiej reklamie Polkomtel mógłby sobie poszukać innego targetu niż wyznania chrześcijańskie. Bojkot wybiłby z maciejewskich łbów żerowanie na prostackich skojarzeniach.
    Ale mieszkańcy III RP w przeważającej mierze nie są ani normalni, ani obywatelscy ani katoliccy. Dlatego bez przewodniczącego KRRiT ani rusz...
    Cóż, bywa.

    • 0 0

  • Kurestwo ?

    Niedługo to nawet z Kurestwa ktoś zrobi sakrament , a lodów bedzie się robić wiecej niż SZELER , nie przekraczajmy granic dobrego smaku , ale ta reklama udeża najbardziej w rodziców , kto bedzie płacił za te rachunki za komórki dzieciaków ? Reklama na poziomie Happy Meal z McDonalda , typowo skierowana do rozwydrzonych małolatów , czyli notabene dzieci , komórka ? Nowy substytut BOGACTWA !

    • 0 0

  • Reklama, jak reklama. Raczej nie ma co sie obrazac. Liczy sie, by dopasc "klienta", chocby to bylo niemowle. Tylko po kiego dzieciakowi komorka? Idzie do szkoly i niczego sie nie dowie, bo ma czym sie bawic. Jak do tad, jakos wszystkie radzily sobie calkiem dobrze bez...
    Malo ambitny pomysl podpuszczac dzieciaki na produkt - co by to nie bylo.
    Za to, niepotrzebni wykazuja nadgorliwosc - no bo skad mieliby byc kompetentni?

    • 0 0

  • Smierdzaca cenzura

    Toż to normalna cenzura, jak za komuny (ha ha). Któż to dał prawo KRRT bronić dobrych obyczajow? Też mi sie znalazł autorytet moralny, fuj! Jakby to kościól potrzebował wiecej obrońców. Panosza sie czarni jak tylko moga, nic w życiu publicznym nie przejdzie bez błogoslawienstwa jakiegoś faceta w sukience, a KRRT uważa, że sie im krzywde robi, dobrego imienia pozbawia. Gdzie nam do Unii, do Europy, dyktaturę kościelną wprowadzic, ludzi za morde do komunii ciągnać!

    A pan Maciejewski niech sie po polskiemu mowic nauczy i wynajdzie jakis wyraz bardziej swojsko brzmiacy niz "spoty".

    • 0 0

  • POWIEM SZCZERZE

    ze jak pierwszy raz zobaczylem ta reklame to wzbudziła we mnie... smiech. nic na to nie poradze - mnie nie oburza, tylko smieszy. wole jak reklama jest smieszna niz nudna, jak np. reklamy proszkow do prania.

    • 0 0

  • Oniek
    nie czepiaj się słowa "spot", bo jest on częścią słownictwa reklamowego tak jak "billboard" czy "stand" - równie dobrze możesz sie czepiać czemu komputerowiec mówi "escape" a nie "ucieczka"

    Co do reklamy tej właśnie:
    jest zabawna
    faktycznie bije po oczach biedniejsze dzieci
    ale co mnie tam najbardziej uderzyło to propagowanie braku kultury używania komórki - no bo co za burak w trakcie I Komunii ma włączony dźwiek dzwonka?!

    • 0 0

  • jak to co za burak ??? ksiądz oczywiście:))))

    • 0 0

  • wczoraj z okna widziałem scene
    słyszę wrzask jakby świnie zarzynali, patrze z okna a tam młoda mamusia wali przodem a zanią jakieś 4 lata bachor darł ryja na całe osiedle
    rozhisteryzowany tupał rzucił sie na glebe
    kliniczny przykład "szału rozpieszczonego bachora któremu odmówiono"
    czemu ten przykład??
    ta reklama odwołuje sie do dziecka i jego niezbyt dojrzałego umysłu
    dziecko chłonie wszystko jak koń owies:))
    dla tego uważam, że ta reklama jest niesmaczna i niemoralna
    co do symbolii wiary to bez przeginki
    Biblia nic nie mówi o pierwszej komunii - jest to katolicka tradycja i nic więcej

    • 0 0

  • Nieścisłości

    Mnie poza pytaniem allex, co do tego, jaki burak ma podczas I Komunii wlaczona komorke nasuwaja się jeszcze dwa: skoro to I Komunia, to kto zna nowy numer do dziecka? No i, nie wiem jak inni, ale ja prezenty dostalam po uroczystościach, po powrocie z Kościoła, więc skąd u dzieci te komórki?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane