• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Energia atomowa jedyną alternatywą?

Robert Kiewlicz
10 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Żarnowiec jest najlepszą lokalizacją dla pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - uznało Ministerstwo Gospodarki. Gmina na Pomorzu pokonała w rankingu 28 innych lokalizacji w Polsce. Ostatecznego wyboru dokona jednak inwestor, czyli PGE. Elektrownia ma powstać do roku 2030. Żarnowiec jest najlepszą lokalizacją dla pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - uznało Ministerstwo Gospodarki. Gmina na Pomorzu pokonała w rankingu 28 innych lokalizacji w Polsce. Ostatecznego wyboru dokona jednak inwestor, czyli PGE. Elektrownia ma powstać do roku 2030.

Renesans energetyki nuklearnej to fakt. Nie ma bowiem dla niej poważnej alternatywy - wynika z wypowiedzi przedstawicieli największych firm branży nuklearnej, którzy obradowali podczas V Forum Energetycznego w Sopocie.



Czy jesteś za budową elektrowni atomowej w Polsce?

- Energia atomowa jest coraz bardziej popularna - stwierdził Philippe Castanet, prezes EDF Polska. - Jako firma przesyłowa inwestujemy we własne reaktory atomowe. Do roku 2020 zostanie oddanych do użytku 10 nowych reaktorów EDR.

Podobnie zdanie ma Marco Graziano z firmy Areva, jednego z kandydatów na dostawcę reaktorów do pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. - Głównym wyzwaniem dla renesansu energetyki atomowej jest brak doświadczonej kadry technicznej i dlatego konieczne jest wykształcenie nowego pokolenie fachowców - mówił Graziano. - Drugim wyzwaniem jest łańcuch dostaw i kwestia doświadczenia firm, które będą podwykonawcami podczas budowy elektrowni, a kolejnym  problemy bezpieczeństwa elektrowni atomowej.

Graziano zaznaczył, że od 2013 roku wymagania w zakresie bezpieczeństwa będą bardzo surowe, co przełoży się na konieczność gigantycznych inwestycji. Do roku 2030 tylko w Europie ma powstać 51 nowych reaktorów o łącznej mocy 67 gigawatów. Na całym świecie łączna moc reaktorów ma wynieść 659 gigawatów.

Bulat Nigmatulin z rosyjskiego Instytutu Badań na Monopolami Naturalnymi mówił, że 25 lat temu miała miejsce katastrofa w Czarnobylu, to spowodowało stagnację w rozwoju energetyki jądrowej przez wiele lat. W jego opinii budowę elektrowni atomowych ograniczają jedynie wysokie koszty inwestycji. - Jednak energetyka jądrowa będzie się stale rozwijać - mówił Nigmatulin. - Przede wszystkim rozwijać się będzie w Chinach i Azji.

- Wyjaśnienie zjawiska renesansu energetyki jądrowej jest bardzo proste: świat nie znalazł niczego, co by ją mogło zastąpić, szczególnie w kontekście wzrostu zapotrzebowania na energię - powiedział Rokas Zilinskas, przewodniczący komisji ds. energetyki nuklearnej Parlamentu Litwy. 

Pod koniec 2009 roku Litwa wyłączyła elektrownię atomową w Ignalinie Dwa reaktory tej elektrowni są podobnego typu, jak te z Czarnobyla. Zakończenie produkcji spowodowało jednak spadek mocy litewskich elektrowni o 40 proc. - To dramatycznie zmieniło nasz bilans energetyczny - stwierdził Zilinkas. - Nasza sytuacja jest bardzo niestabilna, musimy eksperymentować z nowymi technologiami, a przede wszystkim powrócić do energetyki atomowej.

Pomorze jest energetyczną pustynią

Według szacunków specjalistów roczne zużycie energii w Polsce wzrośnie ze 150 do 270 TWh w 2025 roku. Konieczna będzie budowa nowych bloków energetycznych (stare bloki i tak będą musiały być wyłączone). Pomorze uważane jest za energetyczną pustynię i tutaj będą powstawać nowe bloki energetyczne. Według danych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej z 24 lipca 2008 r. na świecie eksploatowanych jest 439 reaktorów energetycznych o łącznej mocy ponad 372 tys. MW, w budowie zaś znajduje się kolejnych 35 reaktorów o łącznej mocy prawie 30 tys. MW. Do 2020 roku w Polsce ma powstać pierwsza elektrownia atomowa. Dla pierwszej elektrowni atomowej przewidziane są dwa miejsca. Jednym z nich jest Żarnowiec, drugim Klempicz w województwie wielkopolskim.

Opinie (242) ponad 10 zablokowanych

  • jedno mnie zadziwia (2)

    na forum jest cała masa rozsądnych wypowiedzi przeciwko energetyce atomowej (chyba większość) kontra jeden uśmiechnięty propagandzista jądrowy, a w ankiecie ponad 80% popierających atom...

    • 6 3

    • to wynika z krzywej Gaussa (1)

      Durnie głosują

      • 2 0

      • hahaha:)

        świat należy do lemingów, a lemingi lubią głosować.

        • 0 0

  • solidarność

    Zgodnie z wyjaśnieniami naszych dystrybutorów energii elektrycznej zużycie tej energii drastycznie spadło od czasu gdy nasz przemysł uległ zaszlachtowaniu ( czytaj; został sprywatyzowany albo dostosowany do zaleceń Unii Europejskiej). Zresztą takie jest uzasadnienie podwyżek cen w tej dziedzinie.
    Wobec powyższego - nasz Rząd ukrywa przed społeczeństwem jakieś cudowne ożywienie w przemyśle. Dla kogo tak naprawdę tą atomówka ma pracować ? W świetle zamykania oraz awaryjności takich elektrowni w Niemczech nasuwa się podejrzenie iż jej produkcja przeznaczona będzie na eksport. Cena eksportowa jednak nie zrównoważy kosztów pozyskania tej energii.
    Faktem jest - postęp technologiczny już stawia w lepszym świetle sprawę „zafundowania” jakiemuś potentatowi energetycznemu takiej elektrowni. Nie dziwi szanownych czytelników fakt, że dla Stoczni nie ma pieniędzy, a identyczny zakład produkcyjny ma szerokie poparcie Unii Europejskiej ? I niezależnie od tutaj wywołanego sporu o to czy awaria Czarnobyla to był wybuch, czy wyciek, czy jeszcze bardziej eufemistycznie - awaria chłodziwa, jednak patrzy się na efekty a nie na to czy błysnęło czy tylko zagrzmiało. Nie na darmo prace kanadyjskie dzisiaj obserwowane są z tak wielkim napięciem. Gdyby ta fuzja się udała (przemysłowo) - owoce większości awarii tych elektrowni nie byłyby tak trudne do opanowania.
    Na przykładzie decyzji o budowie elektrowni atomowej w Polsce widzimy jak jednak udało się opanować solidarność polską jaka była nie przezwyciężalna w okresie gdy odzyskaliśmy wolność wyboru. Dzisiaj już jej nie mamy.
    Huty albo nie istnieją, albo pracują na ćwierć gwizdka, przemysł okrętowy (nie tylko stocznie) rozwalony, zakłady produkcyjne zmieniły się w manufaktury - co wiec w tej Polsce potrzebuje tej energii ? Chyba Niemcy - co ? Najwyższy czas aby opublikować dokładne sprawozdanie o, nie tyle potrzebach, co zużyciu energii elektrycznej. Ale prawdziwe !
    Dobra Polak przynieść duża diament a moja dać mu smaczna burak !

    • 6 0

  • A moze by tak w

    Aninie lub Grojcu pod Warszawa.

    • 5 0

  • wolę

    woj wielkopolskie

    • 2 1

  • Jeżeli ta inwestycja nie rozkręci Pomorza to możermy przykryć się kołdrą.

    EJ ma byc budowana na technologii francuskiej, tej nabezpieczniejszej. Nie wchodzą w gre eksperymenty naukowców jak w Czernobylu z przeciążaniem. To szansa dla regionu pomorskiego po bankructwie stoczni i planowanej sprzedazy Lotyosu we wraże ręce wg słynnych scenariuszy p.Grada. Jeżeli ta inwestycja nie rozkręci Pomorza to możermy przykryć się kołdrą.

    • 2 5

  • Najpierw zbudujemy za nasza kase a potem Tusk sprzeda to Rosjanom

    nie glosujcie na PO

    • 4 0

  • Będzie praca ale dla onkologów.

    Będzie praca ale dla onkologów. Ciekawe kto zapłaci za leczenie chorego społeczeństwa. Wystarczy popatrzeć na dzieci mutanty. Na ile my w przyszłości będziemy ludźmi? Oto link do strony, na co rząd pozwala nie pytając społeczeństwa.
    http://www.euronews.net/2010/04/14/kazakhstan-s-nuclear-legacy/
    Proszę, zobaczcie to, a później śmiało mówcie, że chcecie elektrownie atomowa i związane z nią odpady radioaktywne.
    Pewno znów ktoś dostanie w łapę ustawi się na całe życie, później wszystko sprywatyzuje i odda obcemu kapitaliście, a kapitalista jak kapitalista, liczy się zysk, a nie zdrowie i życie ogółu. Zysk to oszczędność na bezpieczeństwie i monopol i wypieprzanie odpadów na dzikie wysypiska, przysypane ziemią.
    Pozdrawiam wszystkich i będę protestował przeciwko elektrowni w Polsce.
    Maciek

    • 7 4

  • Retro Tech zamiast Hi Tech, Cały bogaty świat wycofuje się z atomu, ale w Polsce wszystko dzieje się 20 lat później (2)

    Opłacalność energii atomowej jest co najmniej dyskusyjna, a co do Energii z wiatraków, to owszem produkuje się w Polsce mnóstwo mini elektrowni wiatrowych czy wodnych i...
    są one eksportowane na zachód.
    Bo na taką inwestycję w przyszłość tęgich głów na górze nie stać.
    Poza tym przecież musimy kupić od Francuskiego koncernu pszestarzałą technologię za grube miliardy, po co komu Hi-Tech lepszy jest Retro-tech.
    Czy nasi politycy zawsze muszą doprowadzać do sytuacji, że wszyscy na około nas dymają z kasy.

    • 6 2

    • opłacalność energii atomowej dyskusyjna? (1)

      jest to najtańsza energia, jej koszt uzyskania jest kilkukrotnie niższy niż poprzez turbiny wiatrowe, pozdrawiam

      • 0 3

      • A wiesz jak to policzyli?

        Bo ja wiem jestem inż a może i więcej i to, że jest najtańsza jest bardzo ale to bardzo dyskusyjna.
        W myśl zasady nieważne kto głosuje, ważne kto liczy głosy.
        Tak samo jest z najtańszą energią rzekomo atomową.

        • 4 1

  • Alternatywą jest choćby BioMasa, której Polska jako państwo ROLNICZE w zasadzie, ma pełno

    Paliwem równie dobrze może być zamiast węgla wódka czy zwykła biomasa - słoma, masz 0 przyrost co2 , bo roślina nie da więcej co2 niż pobrała,( choć walka z emisją co2 jest bzdurą ale to inna historia) , ale przede wszystkim nie masz odpadów, nie kupujesz drogiej technologii z zagranicy, nie uzależniasz się od zagranicznych koncernów i masz energię jutro a nie za 20 lat.

    No ale to Polska, gdzie samochody nie mogą jeździć na BioPaliwie czy alkoholach, bo lobby jest takie a nie inne

    • 5 1

  • ten artykul jest napisany z naszych podatkow

    jako propoganda rzadu francuskiego i tuska.
    A fakty sa takie ze teren lezy zbyt blisko plyt ktore czesto ulegaja ruchom tektonicznym powyzej 4 stopni w 10 stopniowej sklai..
    Wiec sie nie nadaje zarnowiec. Ale jak widac sie oplaca zwodzic ludzi znowu.

    • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane