• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak elektrownia, to tylko w Żarnowcu

mb
11 maja 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Żarnowiec wciąż ma szansę na miano jądrowej stolicy Polski. Jednak nowa elektrownia na pewno nie powstanie na pozostałościach po budowie z lat 80. Żarnowiec wciąż ma szansę na miano jądrowej stolicy Polski. Jednak nowa elektrownia na pewno nie powstanie na pozostałościach po budowie z lat 80.

Przedstawiciele parków naukowo-technologicznych, geodeci i konserwatorzy zabytków stworzą grupę koordynującą przygotowania do budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu.



Czy to dobrze, że Pomorze walczy o lokalizację elektrowni atomowej?

Nie wiadomo jeszcze, gdzie w Polsce powstanie taki obiekt, a mimo tego władze woj. pomorskiego robią wszystko, by w wyścigu o lokalizację zwiększyć szansę swojego regionu. Powołanie specjalnej grupy roboczej, w skład której wejdzie grono fachowców m.in. z Politechniki Gdańskiej ma ułatwić rządowi wybór Żarnowca.

Zadaniem grupy będzie opracowanie analiz i dokumentów strategicznych poprzedzających inwestycję i opierających się na zaleceniach i standardach europejskich. Marszałek Jan Kozłowski przyznaje, że to powinno ułatwić decyzję o wyborze lokalizacji elektrowni.

W najbliższym czasie rząd powinien powołać także swojego pełnomocnika ds. energii jądrowej. To on, wraz z Polską Grupą Energetyczną, zdecyduje, gdzie w naszym kraju powstaną elektrownie.

O tym, że energia jądrowa jest zaliczana do tzw. czystej energii, przyjaznej dla otaczającego środowiska będą przekonywać przedstawiciele parków naukowo-technologicznych. Stworzony zostanie specjalny program edukacyjny skierowany szczególnie do osób młodych, które będą bezpośrednio czerpać korzyści z dzisiejszych decyzji.

Jednak eksperci już teraz oceniają, że polska myśl energetyczna w tej materii zatrzymała się na planach z lat 80. i trudno sobie wyobrazić byśmy dzisiaj umieli wybudować taki obiekt własnymi siłami. Trzeba więc korzystać z doświadczeń zagranicznych i nie próbować budować na tym co powstało w Żarnowcu ponad 20 lat temu tylko, jak już, to gdzieś obok.
mb

Opinie (150) 1 zablokowana

  • Politechnika Gdańska...

    Jedno co mnie cieszy, to to, że do "specjalnej grupy roboczej" będą należeć ludzie, którzy się znają i konkretnie mówią, a tymbardziej wiedzą dobrze co mówią a nie gadają byle gadać. Przynajmniej nie będzie to na wzór "sejmowych komisji", gdzie wszyscy mają przeskrobane ale trzeba dla picu wyłowić tego, który ma najwięcej. W związku z czym specjalna grupa robocza poda konkrety, fakty i odpowiednie liczby (czytaj kwoty/sumy), a to będzie dobrą podstawą aby przekonać tych wyżej aby elektrownia w tym miejscu powstała.

    Jestem ZA i DO DZIEŁA!!!

    • 9 8

  • Reaktor, który miał pracować w Żarnowcu (6)

    został sprzedany do Finlandii, gdzie pracuje bezawaryjnie do dzisiaj. Proszę mi powiedzieć, dlaczego Finom się to opłaca a nam nie? Finlandia to jeden z najczystszych krajów świata a elektrownie atomowe mają. Powód? Trzeba odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować. Odpady radioaktywne można składować w zamykanych szybach kopalnianych.

    • 27 9

    • (5)

      bierz pod uwagę że będą obsługiwali ją... Polacy. dla mnie jest to główny argument na "nie". poza tym świat powoli odchodzi od atomu... ale my jak zawsze 20 lat do tyłu.

      • 5 3

      • odchodzi od atomu ? (4)

        na świecie jest 461 elektrowni atomowych a 21 kolejnych jest w budowie.. i jaka wg Ciebie byłaby alternatywa dla atomu ? wiatraki ? bez jaj..

        • 3 3

        • (3)

          Poszukaj na internecie hasła "pompa cieplna"
          Pozdrawiam

          • 1 2

          • poczytaj sobie o kosztach.
            Jak zarabiasz 4k, to sobie tą pompę zamontuj.

            • 4 0

          • Czytałeś to (1)

            Może czytaliśmy o inej technologii i o innej pompie cieplnej. Nie wiem czy zuważyłeś ale występuje w nim takowe coś jak czynnik chłodniczy tak jak w klimatyzacji ( FREON/AMONIAK/CO2). Może sa inne rozwiązania bo jak tak na szybko trafiłem tylko na to. Powiedz mi gdzie ta ekologia , nie wiem jak ty ale ja wole aby obok stała elektrownia atomowa która jak pierdyknie zrobi ze mnie frytke zanim mrugne oczami niż udusić się w chmurze amoniaku. No chyba że maiłeś na myśli elektrownie geotermalne to inna sprawa.

            • 1 0

            • zimna fuzja jest możliwa... kwestia kilku, kilkunastu lat. możliwe że już jest gotowa tylko przeciągają bo kto by przerwał budowę 21 elektrowni atomowych.

              • 0 0

  • EKOLOGICZNY SKANDAL !!!!!!!!!!!!!!! (2)

    może przedstawicieli parków naukowo - technologicznych zainteresuje fakt jak to władze Wejherowa i Gdyni fundują mieszkańcom i nie tylko zagrożenie życia......... Proszę poczytać na www.eko.vel.pl na temat zagrożenia naszemu zdrowiu i degradacji środowiska Parku Krajobrazowego. Życzę miłej lektury i nie czekajcie bo będzie za pózno !!!!!!!!!!!!!!!

    • 8 8

    • eko-naiwniak

      zanim zaczniesz cytować idiotów to się zapoznaj z tematem... do twojej wiadomości: Francja jest jądrową potęgą w Europiea, na świecie jest 2 po USA i jakimś cudem nie dostała kary za emisję CO2 do atmosfery. A w Polsce?? Kara jest, elektrowni jądrowej nie ma...

      • 7 0

    • M.G.

      Zajrzałem z ciekawości na ten polecany przez Ciebie portal. To chyba jakiś żart z twojej strony, albo nie masz pojęcia o prawie ochrony środowiska.
      Śmieci, wysypisko, utylizacja, wysypywanie śmieci, wyrzucanie śmieci do lasa (sic!!)
      Spin doktor, DIOKSYNY to zbiorcza nazwa dla ponad 200 związków.
      itd itd.
      Kobieto, chłopie (nie wiem jaką płeć reprezentujesz), nie ośmieszaj się. Proponujesz lekturę jakiejś dziwnej strony internetowej, której autorzy nie mają zielonego pojęcia o gospodarowaniu odpadami, zarządzaniu składowiskami odpadów, unieszkodliwianiu, odzysku i recyklingu odpadów, planach gospodarki odpadami, a na temat dioksyn to niech zabierają głosu bo nawet nie wiedzą, o czym piszą.
      Szkoda czasu na czytanie tych bzdur.

      • 4 2

  • ja mam propozycje..

    zbudujcie ja na Łąkowej -jak cos pojdzie nie tak to przynajmniej troche patologii ubedzie ..

    • 10 4

  • Się najwięcej znacie.

    jakbyśmy mieli cale zycie myslec o krajobrazie to bysmy do dzis z jaskinii nie wyszli.

    • 8 5

  • EA

    jestem za.
    Wielkość nakładów na modernizację dzisiejszej energetyki będzie DUŻO
    wyższy niż budowa EA, poza tym Pomorze jest energetyczną dziurą..
    Jeśli Ktoś ma chęć płacić za import energii, a to biznes nie sentymenty..,
    to bardzo proszę.. ja dziękuje ..
    Dla przypomnienia, reaktor mający działać planowo w Żarnowcu
    oddany za grosze, działa bezawaryjnie do dziś w fińskim Lovvisa.
    Oczywiście równolegle, z budową EA należy obowiązkowo!
    rozwijać mix energertyczny, czyli powstawanie alternatywnych źródeł
    energii. Gdybym mógł "$" nie wachałbym się, podłaczyć do EA
    i równolgle postawić sobie wiatrak, "solarkę" i pompę.

    • 6 5

  • Nie dla atomu (2)

    Elektrownia atomowa, choć jeszcze nie powstała, wzbudza coraz większe emocje. Najpierw marszałka województwa pomorskiego Jana Kozłowskiego skrytykowali radni PiS , następnie na sam pomysł jej budowy na Pomorzu oburzył się pomorski SLD.
    Teraz swój kamyczek dokładają Zieloni 2004. W odpowiedzi na list Jana Kozłowskiego do premiera Donalda Tuska, dotyczący budowy elektrowni atomowej, wysłali oni list do marszałka, składający się z kilkunastu pytań.

    - Twierdzi pan, iż ponad 70 proc. zapotrzebowana na energię elektryczną pokrywamy dostawami z południa i centrum kraju, a popyt na energię rośnie - piszą Zieloni. - Skąd czerpie pan informacje o rzeczonych 70 proc., skoro według dostępnych danych import energii w woj. pomorskim stanowi około 40 proc. zapotrzebowania? - pyta Beata Maciejewska z Zarządu Krajowego Partii Zieloni 2004.

    Marszałek Kozłowski twierdzi też, że znacząca część opinii publicznej znajduje uzasadnienie dla budowy elektrowni atomowej na terenie naszego województwa. Tymczasem z badań przeprowadzonych w tym roku przez Millward Brown SMG/KRC wynika, że 48 proc. Polaków jest przeciwnych budowie elektrowni jądrowej.

    W najbliższym czasie marszałek odpowie na pytania Zielonych.

    Elektrownia w każdej gminie

    Na Pomorzu mówi się nie tylko o atomowej wytwórni prądu. Już buduje się inne elektrownie - na przykład wiatrowe, wodne. Powstają też gazowe, wykorzystujące metan odzyskiwany ze składowisk odpadów. Planowane są elektrociepłownie opalane gazem ziemnym. W przyszłości jednak niemal w każdej gminie ma działać lokalna elektrownia. O to między innymi zabiega Bałtycki Klaster Ekoenergetyczny.

    Małe elektrownie mają rację bytu, co potwierdzają doświadczenia Danii, gdzie funkcjonuje około półtora tysiąca takich wytwórni prądu.

    Pomorskie elektrociepłownie gminne mogą korzystać w szerokim zakresie z odnawialnych źródeł energii i paliw, nie tylko z sił wiatru i wody. Do wykorzystania jest też biogaz, który można wytwarzać w procesach fermentacyjnych.

    Duża liczba źródeł elektryczności zwiększy nasze bezpieczeństwo energetyczne. Elektrownie wykorzystujące biopaliwa wytwarzają znacznie mniej gazów cieplarnianych niż węglowe.

    więcej info:
    ]...

    • 8 11

    • Nie dla polityki w energetyce! (1)

      Co może wiedzieć o energetyce czy elektrowniach jądrowych osoba która nawet nie potrafi ich poprawnie nazwać?

      Człowiek nie powinien wypowiadać się na tematy o których nie ma pojęcia. Zwłaszcza jeżeli jego celem jest pewnie tylko i wyłącznie zdobycie ciepłej posadki w PE.

      Wszystkie informacje zostały podane w sposób, który u czytelnika nie znającego dokładnie tematu może prowadzić do błędnych wniosków. W ten sposób dezinformuje się społeczeństwo.

      Przykładowo pisze się, że elektrownie wykorzystujące biopaliwa emitują mniej szkodliwych gazów niż węglowe. To prawda ale żeby być uczciwym powinno się dodać, że elektrownie jądrowe nie emitują ich praktycznie wcale (przede wszystkim pewne ilości pary wodnej i ciepło)...

      Nasz region ma bardzo duży deficyt energii i tak jak w całej Polsce wciąż rośnie jej zapotrzebowanie. Polski setem elektroenergetyczny należy traktować jako jedną całość i jak najszybciej należy podjąć działania mające na celu zapewnienie w całym kraju wystarczającej ilości energii i poprawy bezpieczeństwa energetycznego.

      Potrzebne są nowe elektrownie zarówno konwencjonalne (w tym opalane gazem, które emitują znacznie mniej szkodliwych gazów niż węglowe) jak i bazujące na odnawialnych źródłach energii (które niestety mogą być tylko uzupełnieniem dla innych źródeł).

      Budowa elektrowni jądrowych w przyszłości znacznie poprawiła by tą niekorzystna i niebezpieczną dla Polski sytuacje. Z kolei lokalizacja tak wielkiej inwestycji w naszym województwie przyniosła by korzyści materialne dla jego mieszkańców.

      • 5 1

      • Zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego kraju. My uranu nie mamy, bylibyśmy więc zdani na łaskę - niełaskę eksportera. Eksporter nie jest członkiem UE, stąd żadna komisja mu ceny nie podyktuje. Może wystarczy stresu związanego z łaską Putina w dziedzinie gazu ziemnego?

        • 0 0

  • Oszołomy :) (2)

    Wbrew pozorom energia jądrowa na dzień dzisiejszy jest bardzo droga. Systemy bezpieczeństwa i to wszystko , co powoduje, że elektrownia jest nowoczesna w porównaniu do czarnobylskiej, technologie, know-how, projekty, konserwacja powodują, że energia jądrowa jest nieopłacalna.

    Ponadto mitem jest, że to energia nowoczesna, energia XXI wieku. Obecnie trendem światowym jest likwidacja elektrowni atomowych i przechodzenie na inne źródła energii, których notabene kraj nasz ma pod dostatkiem. Elektrownie jądrowe to technologia XX wieku.

    Oprócz kosztu budowy elektrowni i kosztu eksploatacji dochodzi problem składowania odpadów. Są na to skuteczne sposoby, ale bardzo dużo kosztują.

    Dodać należy też taki "mały" szczegół jak cena paliwa czyli uranu. Jak wiadomo Polska go nie posiada, a monopolistą bodajże powoli staje się Australia. angury nie mają obowiązku sprzedawania 1kg uranu w cenie 1T węgla, ani w cenie 1000m3 gazu ziemnego. Mogą nam zaśpiewać ile im się zachce, czyli np. tyle co 10000T węgla. A jak nam się nie podoba to są jeszcze świeczki.

    I jeszcze aspekt geograficzny. Skoro 3miasto plus Słupsk i Koszalin zużywają energii elektrycznej dziesiątą część, tego co Warszawa, to czemu ta ekologiczna bomba ma być budowana na Pomorzu? Przecież Elektrownia może być chłodzona wodą z zalewu Zegrzyńskiego.

    Najbardziej zatrwożyło mnie jednak to: "by w wyścigu o lokalizację zwiększyć szansę swojego regionu". To chyba literówka, bo powinno być "by w wyścigu o ! bezpieczeństwo i zdrowie ! zwiększyć szansę swojego regionu"

    • 9 7

    • Nie do końca prawda

      Energia jądrowa na pewno nie jest idealna ale wciąż jest opłacalna i pewnie jeszcze długo będzie rozwijana.

      Co prawda niektóre kraje chcą z niej zrezygnować ale inne wciąż ją rozwijają i inwestują w to wielkie środki. Spora część naukowców wciąż widzi przyszłość w tej technologii lub nawet w zupełnie nowych rozwiązaniach opartych na energii jądrowej.

      Przypominam też, że źródła odnawialne nie mogą być głównym źródłem energii a jedynym paliwem którego nam nie brakuje jest węgiel.

      Jak wiec według Ciebie powinien rozwijać się nasz system elektroenergetyczny?

      I na koniec taka mała ciekawostka. W Polsce był już kiedyś wydobywany uran na potrzeby Związku Radzieckiego.

      • 2 3

    • Nic dodać nic ująć

      W końcu ktoś znający temat.

      • 1 2

  • I znów

    ten Kozłowski. Kiedys wypłynął na fali! protestów przeciwko budowie elektrowni w Żarnowcu a teraz zbija kapitał nawołując do budowy elektrowni atomowej w....Żarnowcu. Normalna paranoja

    • 11 1

  • Mieszkańcy tej ziemi już kiedyś wypowiedzieli się na ten temat. (2)

    Niech rząd uszanuje wolę mądrych ludzi, którzy powiedzieli elektrowni atomowej NIE !!!

    • 12 16

    • kiedyś mówili NIE. To sie zgadza ale punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Ot niejaki Kozłowski zagorzały przeciwnik budowy.... ale teraz 1szy zwolennik

      • 4 1

    • a ja mówię TAK

      • 3 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane