• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak elektrownia, to tylko w Żarnowcu

mb
11 maja 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Żarnowiec wciąż ma szansę na miano jądrowej stolicy Polski. Jednak nowa elektrownia na pewno nie powstanie na pozostałościach po budowie z lat 80. Żarnowiec wciąż ma szansę na miano jądrowej stolicy Polski. Jednak nowa elektrownia na pewno nie powstanie na pozostałościach po budowie z lat 80.

Przedstawiciele parków naukowo-technologicznych, geodeci i konserwatorzy zabytków stworzą grupę koordynującą przygotowania do budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu.



Czy to dobrze, że Pomorze walczy o lokalizację elektrowni atomowej?

Nie wiadomo jeszcze, gdzie w Polsce powstanie taki obiekt, a mimo tego władze woj. pomorskiego robią wszystko, by w wyścigu o lokalizację zwiększyć szansę swojego regionu. Powołanie specjalnej grupy roboczej, w skład której wejdzie grono fachowców m.in. z Politechniki Gdańskiej ma ułatwić rządowi wybór Żarnowca.

Zadaniem grupy będzie opracowanie analiz i dokumentów strategicznych poprzedzających inwestycję i opierających się na zaleceniach i standardach europejskich. Marszałek Jan Kozłowski przyznaje, że to powinno ułatwić decyzję o wyborze lokalizacji elektrowni.

W najbliższym czasie rząd powinien powołać także swojego pełnomocnika ds. energii jądrowej. To on, wraz z Polską Grupą Energetyczną, zdecyduje, gdzie w naszym kraju powstaną elektrownie.

O tym, że energia jądrowa jest zaliczana do tzw. czystej energii, przyjaznej dla otaczającego środowiska będą przekonywać przedstawiciele parków naukowo-technologicznych. Stworzony zostanie specjalny program edukacyjny skierowany szczególnie do osób młodych, które będą bezpośrednio czerpać korzyści z dzisiejszych decyzji.

Jednak eksperci już teraz oceniają, że polska myśl energetyczna w tej materii zatrzymała się na planach z lat 80. i trudno sobie wyobrazić byśmy dzisiaj umieli wybudować taki obiekt własnymi siłami. Trzeba więc korzystać z doświadczeń zagranicznych i nie próbować budować na tym co powstało w Żarnowcu ponad 20 lat temu tylko, jak już, to gdzieś obok.
mb

Opinie (150) 1 zablokowana

  • elegancja Francja (1)

    Francja chce sobie powetować "nieeuropejską" decyzję Polski sprzed kilku lat, kiedy to zdecydowano o zakupie amerykańskich samolotów F16, zamiast francuskich mirage. Teraz wciska Polsce swoją technologię atomową.

    Tusk może teraz odegrać rolę Gierka sprzed 35 lat, który kupił wtedy we Francji przestarzałe autobusy berliet. Dzięki temu francuska fabryka została uchroniona od bankructwa, a ówczesny francuski prezydent Giscard d'Estaing poprawił swe notowania. Gierek został poklepany po plecach i nazwany "Europejczykiem" oraz "technokratą".

    • 4 0

    • Ale za to dzis odpicowany berliet to niezly lans na stricie ;)

      • 1 0

  • ELEKTROWNIE JĄDROWE SIĘ PSUJĄ I SĄ ZAMYKANE NP. W SZWECJI (1)

    Szwecja zamknęła cztery z dziesięciu reaktorów atomowych, po wykryciu poważnej wady w systemie bezpieczeństwa. Groźna wada została wykryta w elektrowni Forsmark. Były dyrektor elektrowni powiedział: „To czysty przypadek, że nie doszło do stopienia rdzenia reaktora.”

    Podczas przerwy w dostawie energii elektrycznej z zewnątrz, w elektrowni Forsmark nie zadziałało zasilanie awaryjne. Gdyby nie naprawiono problemu, w ciągu kilku godzin mogło dojść do bardzo poważnego wypadku. Były dyrektor elektrowni powiedział: „To czysty przypadek, że nie doszło do stopienia rdzenia reaktora. Brak zasilania z sieci mógł doprowadzić do katastrofy”.

    Winę za nieprawidłowe działanie awaryjnego systemu zasilania ponoszą generatory zainstalowane w 1993 roku. Dopiero po 13 latach wykryto usterki w urządzeniach, które stanowią podstawę ochrony przed stopieniem rdzenia reaktora! Te same wadliwe urządzenia zainstalowano w trzech innych szwedzkich reaktorach, dlatego je również zamknięto

    Problem ten nie dotyczy tylko czterech reaktorów w Szwecji, gdyż odkrywamy podobne przypadki w kilku krajach, w różnych typach reaktorów - niezwłocznie trzeba sprawdzić wszystkie z 443 działających reaktorów atomowych
    Przerwa w dostawie prądu, która zdarzyła się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w 2003 roku i wymusiła zamknięcie ponad 20 reaktorów, mogłaby - przy wadliwym systemie generatorów awaryjnych - doprowadzić do stopienia rdzenia reaktora. Obecnie taka sytuacja jest realnym zagrożeniem.

    Kiedy robi się gorąco, reaktory przestają pracować

    Problemy szwedzkich elektrowni nastąpiły tuż po kłopotach innych elektrowni atomowych w Europie, będących następstwem upalnego, suchego lata. W Niemczech dwie elektrownie musiały ograniczyć produkcję energii, gdyż brakowało wody w rzekach do chłodzenia. Jeśli susza będzie trwać, elektrownie chłodzące swoje reaktory wodą z rzek, będą musiały ograniczyć produkcję energii lub w ogóle przerwać pracę.

    ziyo
    odpowiedz 0/0

    2009-04-24 14:35 0000-00-00 00:00 źrodła proszę bardzo, coraz głosniej jest o roznych awariach reaktorów i niebezpieczenstwach z tym zwiazanych. Szwedzi sie z tego wycofują...podobnie Niemcy, Hiszpanie itp

    www.atomowe.kei.pl

    Elektrownie atomowe w Szwecji:

    "Najbliżej Polski mieści się:
    - EJ Oskarshamn, 3 reaktory typu BWR o mocy 442, 605 i 1160 MWe.

    Pozostałe:
    - EJ Forsmark, typ BWR (3), moc 3000 MWe
    - EJ Ringhals, typ BWR (1) i PWR (3), moc 3600 MWe

    Ogólnie w Szwecji e.j. produkują ok. 50% energii, ale planuje się wszystkie wyłączyć do roku 2010."

    www.atomowe.pl:
    "Nagłe problemy szwedzkich elektrowni atomowych
    (piatek, 09 luty 2007) - Nadesłał Skrzat
    Ze wzgledów bezpieczenstwa kolejny raz w ostatnich miesiacach masowo wyłaczono reaktory w
    szwedzkich elektrowniach atomowych. Czy te nagłe awarie skłonia Szwedów do przejscia na energetyke
    gazowa - zastanawia sie Gazeta Wyborcza.

    W ostatnich dniach wyłaczono z powodów bezpieczenstwa cztery z 10 reaktorów w szwedzkich
    elektrowniach atomowych. W dwóch reaktorach stwierdzono nadmierne stwardnienie gumowej izolacji.
    Inny reaktor miał problemy z chłodzeniem, a w kolejnym nie mozna było prawidłowo odczytac danych o
    pracy urzadzenia. Nie wiadomo, kiedy reaktory zostana ponownie uruchomione. To problem dla
    Szwedów, bo około połowa energii elektrycznej w tym kraju jest otrzymywana własnie z elektrowni
    atomowych.

    Szczególnie dotkliwe jest wyłaczenie dwóch z trzech reaktorów w elektrowni Forsmak. Ten zakład
    dostarcza az jedna szósta energii w Szwecji, głównie dla Sztokholmu. Plaga awarii dotkneła szwedzkie
    elektrownie atomowe juz w połowie zeszłego roku. Wtedy - głównie z powodów bezpieczenstwa -
    wyłaczono na kilka miesiecy az piec z 10 reaktorów. Ta kolejna fala awarii moze doprowadzic do
    wznowienia w Szwecji debaty o przyszłosci energetyki jadrowej. Juz pod koniec zeszłej dekady władze
    Szwecji przewidywały, ze w ciagu 30 lat wyłacza swoje elektrownie atomowe. Alternatywa miał byc
    rozwój energetyki gazowej.

    i kolejne problemy
    artykul z wyborczej:

    "Droższa energia przez awarie elektrowni w Szwecji:

    W ciągu tygodnia w Szwecji wyłączono połowę reaktorów w elektrowniach atomowych, głównie ze względów bezpieczeństwa. Oby nie wróciły upały, bo w czasie ostatnich gorących dni system elektroenergetyczny Polski wspierał import elektryczności właśnie ze Szwecji
    Plaga spadła na szwedzkie elektrownie atomowe. W ciągu tygodnia wyłączono tam połowę reaktorów w elektrowniach atomowych, głównie ze względów bezpieczeństwa. Oby nie wróciły upały, bo w czasie ostatnich gorących dni system elektroenergetyczny Polski wspierany był przez import elektryczności właśnie ze Szwecji.

    W zeszłym tygodniu w elektrowni Forsmak doszło do awarii, która doprowadziła do wyłączenia systemu przesyłu energii. Po tym wypadku wyłączono dwa z trzech reaktorów pracujących w Forsmak. W środę wyłączono jeszcze dwa z trzech reaktorów w elektrowni Oskarshamn w południowo-wschodniej Szwecji. Państwowy Szwedzki Inspektorat Energii Nuklearnej stwierdził, że nie można zagwarantować ich bezpiecznego działania, dopóki nie zostaną wyjaśnione powody awarii w pierwszej elektrowni.

    Wreszcie w czwartek wyłączono jeden z czterech reaktorów w elektrowni Ringhals na południu Szwecji. W tym przypadku chodzi o przeprowadzenie rutynowego, okresowego przeglądu reaktora.

    W efekcie wyłączeń nie pracuje jednak połowa reaktorów w elektrowniach atomowych, które zaspokajają prawie połowę zapotrzebowanie na energię w Szwecji. Klienci odczuli to natychmiast wzrostem cen. Na nordyckim rynku handlu energią cena 1 kWh podskoczyła w czwartek do rekordowego poziomu 0,07 euro.

    Polskie radio online. (www.polskieradio.pl):

    "Szwecja: największy europejski park elektrowni wiatrowych
    Wtorek, 7 kwietnia 2009

    W ciągu dziesięciu lat ma powstać w Szwecji największy europejski park elektrowni wiatrowych. Koszty inwestycji szacuje się na około 5 miliardów euro.

    Projekt powstanie w północnej, rzadko zamieszkałej części kraju i będzie liczył ponad tysiąc wiatraków.

    Nowy park, na którego budowę wyraziły właśnie zgodę władze regionu Norrboten, będzie miał 50 kilometrów długości i 10 szerokości. Wiatraki mają do 200 metrów wysokości.

    Obecnie w Szwecji istnieje już 6 dużych parków wiatrowych, kolejnych 10 jest w trakcie budowy. Na dalsze osiemnaście władze wydały pozwolenia. Równocześnie trzydziestu liczących się inwestorów zapowiada chęć budowy 80 dalszych parków.

    Ambitny program szwedzkiego rządu przewiduje, że do roku 2020 energetyka wiatrowa zwiększy swą produkcje aż trzydziestokrotnie. Wiatr ma dostarczać ilość energii elektrycznej równą połowie dzisiejszej produkcji wszystkich szwedzkich elektrowni wodnych. By to osiągnąć, w kraju musi się kręcić, co najmniej, 6 tysięcy wiatraków. Ponad 2400 usytuowanych będzie na morzu.

    Należy też dodać, że w Szwecji zamyka się elektrownie atomowe uważane za zagrożenie dla środowiska naturalnego. Natomiast w Polsce wszczynane są polityczne dyskusje o budowaniu takich elektrowni. Przedstawiane są one jako bardzo czyste źródło energii."

    • 2 2

    • z tym, że Szwecja czy Norwegia ma dobre warunki do rozwijania elektrowni np. wodnych, a w Polsce gdzie takie postawisz?

      • 0 0

  • Cenzura na portalu Trójmiasto

    Napisałem kilka zdań popierających budowę kanału. Wspomniałem o rozwoju miast nad zalewem posługujac się przykładem Tolkmicka. Zostałem wycięty , pomimo że nie używałem słów nieparlamentarnych po ok. 1 godz. Skandal, skandal i jeszcze raz skandal.

    • 3 1

  • TU, daj spokój

    To była ewidentnie decyzja polityczna, nie mająca nic wspólnego z potrzebami energetycznymi państwa.

    • 1 1

  • E. jądrowa - zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego kraju (1)

    Zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

    My uranu nie mamy, bylibyśmy więc zdani na łaskę - niełaskę eksportera. Eksporter nie jest członkiem UE, stąd żadna komisja mu nie podyktuje ceny zbytu.

    Może wystarczy stresu związanego z łaską Putina w dziedzinie gazu ziemnego?

    • 1 2

    • uran mamy!!

      ale tańsze jest sprowadzanie, a poza tym występuję w państwach o większej wiarygodności jeśli chodzi o sytuację polityczną i dyplomatyczną niż Rosja... to jest właśnie szansa by się odciąć od niepewnych dostaw...

      • 0 0

  • jasne (1)

    jakoś reszta Europy sobie z tym radzi, po za tym w Czech są dość duże złoża tego pierwiastka, a jeśli nie tam to UE ma współpracować w tej sprawie z Kazachstanem. A co do szkodliwości, to naukowcy z Oak Ridge National Laboratory wyliczyli, ze elektrownia węglowa emituje 100x więcej materiałów radioaktywnych niż reaktor o tej samej mocy. Czyli w Polce daje to 110 ton U i 220t Th

    • 0 2

    • a geotermie też więcej ?

      • 0 0

  • Jak będą ją budować tak jak naszą fregatę rakietową

    To minie 20 lat i będziemy mieli 2 kupy betonu zamiast jednej.
    Proponuję zlecić budowę kitajcom. Będzie 2 x taniej i nowocześniej.

    • 1 1

  • może by tak na Wiejskiej w Warszawce

    • 1 0

  • no jasne dajcie zarobic kilka miliardow MFW i kilku francuzikom

    bardzo sie uciesza!!! polscy politycy to dno, kopiuja nietrafione technologie zachodu, nie zeby glupi byli ale wiadomo zeby mogli zarobic. a odpady uranowe proponuje skladowac na wiejskiej.

    • 0 2

  • Czy warto?

    zasobów uranu na swiecie ma starczyć na jeszcze na 50 lat. Zaczym wybudyjemy minie wg planów co najmniej 20 lat/optymiści/. czy warto ponosić olbrzymie koszty na 30 lat?

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane