• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kaszublandia

Alina Wiśniewska
19 stycznia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Czy w Trójmieście pojawią się kaszubskie nazwy dzielnic i miejscowości?

Jedziemy drogą E7 z Warszawy do Gdańska. O tym, że znaleźliśmy się w Gdańsku informują nas dwie zielone tablice, jedna z napisem Gdańsk, a poniżej po kaszubsku Gduńsk.

To na razie tylko projekt, ale instalowanie tablic z kaszubskimi nazwami miejscowości umożliwia ustawa o mniejszościach narodowych i językach regionalnych z maja 2005 r. Po latach usuwania formalnych przeszkód i dzięki wydanemu niedawno słownikowi, który ujednolica kaszubskie nazwy miejscowości, stawianie takich tablic będzie w końcu możliwe.
 
Wola mieszkańców

Ale żeby do tego doszło musi być spełniony jeszcze jeden ważny warunek. Z takim wnioskiem muszą wystąpić mieszkańcy i więcej niż połowa pytanych musi być za. Tego typu podwójne tablice pojawią się wkrótce miejscowości Szymbark, Stężyca, Chmielno. Czy należy się spodziewać, że podobnie będzie w Trójmieście? Gdynia jest miastem, w którym zdeklarowanych Kaszubów jest najwięcej w kraju.
 
Witacze z laurami

- Powrót do takich tradycji jest sympatyczny i fajny - twierdzi prezydent Wojciech Szczurek, ale jednocześnie jest w tej sprawie ostrożny. - Na razie raczej nie zmienimy jednak "witaczy" Gdyni, ponieważ te, które mamy zdobyły laury i dużym błędem byłoby je zmieniać.

Gdańsk nie ma specjalnych "witaczy", więc co o tym myśli prezydent Adamowicz? - Jestem jak najbardziej za - mówi Paweł Adamowicz. - Ale w przypadku Gdańska takich tablic powinno być więcej, nie może też zabraknąć nazw, które przez tysiąclecie nosiło to miasto np. po holendersku czy niemiecku.
 
Rehabilitacja języka

Kaszubski jest na razie jedynym językiem regionalnym w Polsce. - Chcieliśmy mieć podobne prawa jak mniejszości narodowe, ale nie chcieliśmy być wrzuceni do tego samego tygla, bo Kaszubi w przeważającej większości czują się Polakami - tłumaczy Brunon Synak, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego, które od lat konsekwentnie promuje kulturę kaszubską.

Synak dodaje, że w przypadku Gdyni nazwa byłby najbardziej naturalna, bo miasto wyrosło z kaszubskiej wioski. - Gdańsk jest bardziej wielokulturowy, w przypadku Sopotu to byłoby naciągane, jednak nie byłoby nic gorszego, gdyby te napisy miały wzbudzać jakieś napięcia - dodaje Synak.

Istnieje wiele wersji map Kaszub, za jakiś czas po kaszubskich nazwach będzie się można zorientować gdzie leżą granice tej grupy etnicznej. - Pokolenie, któremu wmawiano, że kaszubski to gorszy, popsuty polski przekonają się teraz, że to coś cennego i pełnoprawnego - podkreśla Łukasz Grzędzicki ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
 
Koszubska soft-wera

Dwóm 30-latkom: oceanografowi Michałowi Ostrowskiemu z Rumi i Markowi Kwidzyńskiemu z Hamburga w pół roku udało się "skaszubszczyć" system operacyjny Linux. Komputerowi tłumacze musieli stworzyć w języku kaszubskim interfejs i komunikaty tego systemu. Najczęściej "skaszubszczali" słowa polskie i angielskie i tak np. określenie "software" to w języku regionalnym "soft-wera".

Wcześniej trzydziestolatkowi stworzyli słownik kaszubski i pomagali w utworzeniu Wikipedii w języku kaszubskim.
Echo MiastaAlina Wiśniewska

Opinie (513) ponad 50 zablokowanych

  • Na terenach zaboru rosyjskiego władze carskie w ramach akcji przeciw polskiej szlachcie i arystokracji rozpoczely nadawanie nazwisk z koncowka ski ludnosci wyznania mojzeszowego, jak rowniez nazwisk typowych dla wyzszej warstwy społ. np Potocki, Czartoryski itp....poczytajta se ignoranty

    • 0 0

  • To kosztuje, więc wyobrażam sobie,

    że koszty tej operacji pokryje Zrzeszenie Kaszubsko -Pomorskie a nie mieszkańcy Sopotu. A propos , kto przed wojną w Sopocie Kaszuba widział, chyba z jajami na targu.

    • 0 0

  • a mnje sie podoba ta ideja bo u nos w koscierzynie to nazwy sum tylko po polskiemu a my polskiego to nie znamy za gut.a tero to bydzie po naszemu tylko siem bedziemy musieli naumiec tego kaszubskiego czytoc bo tylko w checzy godomy...a tak to mnie sie podobajom te literki z takimi fajnymi ptaszkami.Ja!

    • 0 0

  • Czyli nie ma o czym dyskutować antypolityk. Ale efekt jest, ludzie nawet encyklopedie i podręczniki obszernie przytaczają. Forum sie kręci. Tylko herbatkę pijemy każdy sam..:)No nie gallux?

    • 0 0

  • K.R.Z.

    Nawet jakby miało się to przyczynić do rozwoju turystyki, a się nie przyczyni, to pomysł jest głupi. Naciąganie faktów w celach marketingowych odbije się później na Gdańsku jak i na Kaszubach.

    • 0 0

  • co za ludzie

    przestańcie już.....o tabliczkach był artykuł....a nie o herbarzach itp....

    tym bardziej dziwie sie galluxowi, który swą szlacheckość na tym forum wykazuje, ale ujada jak inni - jak kundel zwykły.....powagi i powściągliwości Waćpanowi życzę.....

    ja tam korzeni szlacheckich nie mam (a przynajmniej nic o tym nie wiem) - i jakoś mnie to nie martwi....jedyne co mnie z tą półką ludzi łączy to fakt, że wśród moich przodków była służąca, co u Andrzeja Tyszkiewicza w Sużanach pod Wilnem pracowała....:))))...a chłopi z mej rodziny pracowici byli i tyle....

    • 0 0

  • a co ty tak ciagle z ta herbatką wyjezdzasz? dożylnie ja sobie zapodajesz czy dopiero odkryłas po reklamah dilmah?

    • 0 0

  • dla babci od galluxa

    nie mów nic, proszę Cię
    No, bo co można rzec
    W takiej chwili
    Nie mów, że wrócisz tu
    że odchodzisz na dni
    tylko kilka
    wyjdź ot tak gdyby nic
    Jakbyś szła kupić chleb
    do sklepiku
    Babciu
    nie mów nic, proszę Cię
    Nie mów kiedyś wrócę tu

    Chyba, że głos drzew i ptaków
    Nasze dawne noce przypomni Ci
    Chyba, że twym oczom blasku
    Słońce doda, wtedy wróć

    Gdy obdarowałas mnie
    naszyjnikiem swoich rąk
    Stałem sie najbogatszym z ludzi
    Gdy wstępowaliśmy na schody
    tak miękko było Ci iść
    Kładłem pod twoje stopy
    poduszki dłoni
    Za poręcz miałaś moje ramiona
    mówiłaś kocham
    i stawało sie okno
    prosto w słońce
    teraz krzyczę - kocham
    i wschodzi słońce bez promieni
    BABCIU!!

    • 0 0

  • Nawet facetów odkryłam dopiero po reklamach,a co dopiero ....herbatkę..:)

    • 0 0

  • Ten kraj to Polska!

    Sama nazwa naszego kraju wskazuje czyje te ziemie. Kiedyś jakiś pachołek zamieszkiwał teren koło Kościerzyny okaleczono jemu język za donosicielstwo, potem spłodził gromadę dzieciaków, z którymi rozmawiał po swojemu. Tak powstał język kaszubski. To plemię się rozrosło i w czasach obecnych uważają się za odrębny naród. Co niektórzy z tego plemienia porozjeżdżali się po całej Polsce i stąd mamy problem z niektórymi donosicielami, intrygami, itp. Dlatego do dnia dzisiejszego mówi się, że kaszub ma czarne podniebienie i jest wredny! A oni się szczycą tym swoim dialektem, hi, hi, hi...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane