• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Made in Trójmiasto

Magdalena Szałachowska
26 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Okolice interaktywnej fontanny, na której mieszkańcy mogą obejrzeć swoje twarze, stały się nowym miejscem spotkań w Chicago. Okolice interaktywnej fontanny, na której mieszkańcy mogą obejrzeć swoje twarze, stały się nowym miejscem spotkań w Chicago.
Pawilon, który reklamował Polskę podczas EXPO 2005 w Aichi, doskonale łączy tradycję i nowoczesność. Pawilon, który reklamował Polskę podczas EXPO 2005 w Aichi, doskonale łączy tradycję i nowoczesność.
Frank Gehry, autor m.in. projektu DZ Bank w Berlinie, to obok Normana Fostera twórca architektonicznych ikon, rozpoznawalnych na całym świecie. Frank Gehry, autor m.in. projektu DZ Bank w Berlinie, to obok Normana Fostera twórca architektonicznych ikon, rozpoznawalnych na całym świecie.
Interaktywne fontanny, ławki i latarnie o niespotykanych formach, inteligentne budynki odważną architekturą przypominające gigantyczne rzeźby... Czy tak będzie wyglądało Trójmiasto przyszłości? W jaki sposób przemycić w unikalnych formach tożsamość miejsca, a co najważniejsze, w jaki sposób stworzyć rozpoznawalną na całym świecie markę miast? Markę, która z jednej strony przyciągnie biznes i młodych, kreatywnych ludzi, a z drugiej sprawi, że mieszkańcy będą w szczerym uwielbieniu o swoich miastach śpiewać piosenki.

O tym, że jest to możliwe, a wręcz pożądane, przekonywali goście czwartkowego panelu "Marketing miejsc - inwestycja w przyszłość", zorganizowanego w ramach 7. Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Gdyni.

Specjaliści ds. tzw. brandingu regionów i miast, skupili się przede wszystkim na architekturze.

- Coraz rzadziej w promocji miast wykorzystuje się budynki historyczne, a coraz częściej stawia się na ikony współczesnej architektury - mówi Jacek Debis prowadzący projekt "Branding Polska" z ramienia Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki. - Właśnie dzięki nowoczesnym symbolom radykalne transformacje przeżyły takie miasta, jak: Bilbao z Muzeum Sztuki Współczesnej Guggenheima, Londyn, będący międzynarodowym tyglem imprez kulturalnych, Kopenhaga, tak bogata w nowy design czy Seattle, stawiające na nowoczesne akcenty morskie.

W dobie Internetu, kiedy coraz mniej rzeczy nas zaskakuje, miasto powinno się kreować jako produkt unikalny, ale jednocześnie, o jasno czytelnej tożsamości. Można to osiągnąć między innymi przez wytworzenie nowej generacji regionalnych produktów.

- Od lat czekam, by porządny projektant zabrał się za bursztyn - mówi Beata Bochińska, dyrektor Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. - Dostępne produkty są już po prostu nudne. Tradycyjne materiały mogą pomóc stworzyć nowoczesny wizerunek miasta. Przykładem jest polski pawilon na wystawie EXPO 2005 w japońskim Aichi. To dzieło Krzysztofa Ingardena, w całości wykonane zostało z wikliny.

Co w przyszłości będą wspominać turyści po powrocie z Trójmiasta?

Jaki jest sens tworzenia nowoczesnego wizerunku miast? Rozwój współcześnie polega przede wszystkim na przyciąganiu nowych technologii oraz innowacyjnego biznesu, a co za tym idzie, młodych, wykształconych i kreatywnych osób.

Według badań UNESCO w sektorze kreatywnym, jak nauka, nowe technologie, sztuka czy turystyka, pracuje 40 procent aktywnej populacji. By ją przyciągnąć, miasto musi zagwarantować bardzo wysoki standard życia, bogatą ofertę kulturalną oraz duże poczucie wspólnoty, różnorodności, otwartości i tolerancji dla różnic.

Najbardziej kreatywne miasta świata są wyróżniane przez UNESCO tytułem City of Design. Do tej pory miano otrzymały takie metropolie, jak m.in. Berlin, Montreal czy Buenos Aires, ale także mniejsze miasta, jak Antwerpia czy Glasgow. Wyróżnień generujących rozwój miast jest więcej, a jedno z nich to Europejska Stolica Kultury, o której status stara się między innymi Gdańsk.

Podsumowując, jaki wizerunek mogłoby mieć nowoczesne Trójmiasto? Czy gdyńskie Sea Towers i biesiadna rozrywka oferowana w Gdańsku to wszystko na co nas stać? Pod koniec roku z jednej strony rozstrzygnie się konkurs architektoniczny na wizytówkę Gdańska, czyli Europejskie Centrum Solidarności, a z drugiej na koncepcję gdyńskiego Centrum Kultury. Oba projekty mają stać się ponadczasowymi wizytówkami miast, rozpoznawalnymi w całym kraju i nie tylko. Można jedynie liczyć, że setki tysięcy złotych oferowanych w ramach nagród, przyciągną najlepszych światowych architektów.
Lwy symbolem Gdańska

Jedną z atrakcji obchodzonego w Gdańsku do niedzieli Święta Miasta jest odsłonięcie 25 figur lwów. Przyozdobione przez studentów ASP lwy całymi rodzinami (po pięć sztuk) stanęły przy Długim Targu, ul. Karmelickiej, na placu przed Dworcem PKP we Wrzeszczu, przy pętli tramwajowej w Oliwie oraz przed portem lotniczym im. Lecha Wałęsy. W sobotę w godzinach od 12 do 16 dzieci pod kierunkiem gdańskich artystów pomalują sześć najmniejszych lwiątek przy Długim Targu, ul. Karmelickiej i pętli tramwajowej w Oliwie. Sponsorem figur jest firma Aste.

Opinie (81) ponad 20 zablokowanych

  • Brawo ostry107

    Wyjąłeś mi to z ust, masz czałkowitą racje z tym przereklamowanym grodem.

    • 0 0

  • Gdynia

    Taaaaa,kochani gdanszczanie itp.brak mi slow jak czytam te wasze opinie na temat raju,edenu.Jest tylko jedno wytlumaczenie takiego zachowania.Prawda boli i widze ze bardzo Was boli.Przeciez macie samorzad ,prezydenta i to do nich miejcie pretensje dlaczego Gdansk zostaje w tyle,dlaczego przyjezdni nie postrzegaja Waszego miasta tak jak Gdynie miasta Adama i Ewy.Pa.

    • 0 0

  • gdyńskie atrakcje

    Bulwar? To kupa betony - brudnego, o****nego przez psy i zapełnionego

    tandetą z obwodu kaliningradzkiego. Jakie świeże ryby? Chyba mrożone z

    Norwegii. Nie ma obawy, do Gdyni przyjeżdżają tylko samobójcy.

    Gdynia ma 2 (słownie: dwa!) hotele *** i parę nędznych pensjonacików. I od lat nic się nie zmienia, bo nie ma tak głupich inwestorów którzy by chcieli budować nowe obiekty w mieście, w którym nikt nie chce nocować.

    Tymczasem w Gdańsku (podobnie w Sopocie) powstało w ostatnich kilku latach co najmniej 6 (jak dobrze liczę) 3 i 4 gwiazdkowych hoteli + jeszcze więcej pensjonatów i ośrodków wczasowych o bardzo dobrym standardzie. W budowie jest kilka kolejnych hoteli, w tym Radisson na Długim Targu

    Gdynia to niestety turystyczna dziura, która świeci tylko odbitym blaskiem swoich sąsiadów.

    ogólnie to gdynia tylko MÓWI o rozwoju, ogłasza kolejne akcje, z których nic nie wynika, ale się za to o nich dużo MÓWI I PISZE W MEDIACH

    piszesz o imprezach - owszem jakieś tam są, ale to naprawdę nic w porównaniu z Gdańskiem czy nawet 5 razy mniejszym Sopotem

    • 0 0

  • W Gdyni podoba mi sie najbardziej oswietlenie Świętojanskiej

    a także inteligentne światła w komunikacji, które już funkcjonują, a w całym Trójmieście prawdopodobnie dopiero od przyszłego roku. Dlatego przy Centrum Kulturalnym nie zapomnicie o interaktywnych fontannach, wypoczynku na ławkach i jeszcze ładniejszych latarniach o niespotykanych fantazyjnych formach, wszystkie budynki muszą być pasywne, ale i inteligentne z odważną niespotykaną gdzie indziej architekturą przypominające gigantyczne rzeźby, a la ST.

    • 0 0

  • chcecie wiedziec

    jak powinno wygladac miasto ? jedzcie do poznania !

    • 0 0

  • Marzy mi się basen...

    A ja chciałabym jakiś nowoczesny kompleks z basenem, fitnes, sauną, dobrą restauracją na placu w kwartale Toruńska-Żabi Kruk-Kocurki-Rzeźnicka.Ponoć kiedyś były takie plany ale teraz ma tam powstać Muzeum Sztuki Współczesnej czy cuś podobnego. "Łaźnia" to siedziba takich nowoczesnych artystów, którzy siebie sami tylko chodzą oglądać. Po kiego grzyba więc takie muzeum w Gdańsku? Basenów za to za mało i niezwykle oblężone. Po fajnej saunie może przyszłaby ochota obejrzeć Memlinga?

    • 0 0

  • Ostry

    "Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma". Zapewniam cię, że noc w muzeach w Gdańsku była nie gorsza niz w Chełmnie, a podczas trwajacych dni miasta każdy znalazł coś dla siebie.

    Pozdrawiam wszystkich Gdańszczan kochajacych najpiekniejsze miasto na świecie.

    • 0 0

  • Magda

    Ostry wie lepiej

    • 0 0

  • Magdo:)

    akurat miałem okazję pobyć kilka dni w Chełmnie/kujawsko-pomorskie:D/ POzwól,że POzostanę przy swoim zdaniu;nocny pokaz ognia w wykonaniu rycerzy z Grodziska i zsynchronizowany balet przy wspaniałej oprawie muzycznej orkiestry o szerokim spektrum repertuarowym,od muzyki poważnej do klasyki wspólczesnej, na długo POzostanie w mojej pamięci:)
    Serdecznie POzdrawiam,o gustach się POnoć nie dyskutuje,ale dla mnie te "lwy"to kicz nie do przełknięcia...,jeżeli Tobie się POdoba nie mnie oceniać Twój gust!:D
    Natomiast o ile sypiąca się Bazylika Mariacka i wiele wiele innych "zabytków"w 1000letnim Gdańsku Ciebie nie razi ...hmmm...mnie razi...i to by było na tyle.W sumie takie jest moje zdanie,że to Sopot niedługo pomimo,że ma zaledwie 100lat będzie perełką 3miasta!:D

    • 0 0

  • ostry107

    O (perełce w trakcie projektowania)Centrum Kulturalnym Gdyni nie zapominaj.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane