• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niezrównoważony transport ma się dobrze?

Katarzyna Moritz, Mariusz Kurzyk
16 września 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat W niedzielę auto warto zostawić w garażu
Zamiast tkwić w korkach pozostaw swoje auto i spróbuj choć raz w roku  dotrzeć do pracy komunikacją miejską, rowerem czy pieszo. Zamiast tkwić w korkach pozostaw swoje auto i spróbuj choć raz w roku  dotrzeć do pracy komunikacją miejską, rowerem czy pieszo.

Olbrzymi hałas, w ślad za nim nerwowość, a nawet bezsenność, ale głównie zanieczyszczenie środowiska - to argumenty, żeby choć raz w roku zrezygnować z jazdy samochodem i przesiąść się do środków komunikacji publicznej. W środę rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.



Czy w wielkich aglomeracjach można funkcjonować bez samochodu? Nie jest to łatwe, ale można korzystać z auta mądrzej. Dlatego w tym roku startujący w środę tydzień zrównoważonego transportu będzie przebiegał pod hasłem "Nie jeżdżę samochodem do kiosku. Dbam o klimat swojego miasta."

- Samochód często zmodyfikował nasz system wartości. Wydaje się nam, że dał nam poczucie wolności i komfortu. Dziś nie potrafimy jeszcze przewidzieć wszystkich skutków klimatycznych, jakie wywoła za kilkadziesiąt lat gwałtowny rozwój motoryzacji - podkreśla Alina Żarnoch-Garnik, rzecznik ZTM w Gdańsku.

Dlatego trójmiejskie władze zachęcają mieszkańców, by choć raz w roku - we wtorek 22 września, w Europejskim Dniu bez Samochodu, który jest kulminacją obchodów tygodnia zrównoważonego transportu - pozostawili swoje auta i spróbowali dotrzeć do pracy komunikacją publiczną, rowerem lub pieszo.

Zachętą zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni będzie to, że właściciele i współwłaściciele aut mogą bezpłatnie korzystać z usług komunikacji miejskiej. Zamiast biletu należy jednak posiadać ważny dowód rejestracyjny. Ponadto w Gdyni uruchomiona zostanie okazjonalna linia pospieszna Y. Będzie to najszybsze połączenie z Dąbrowy i Karwin do centrum miasta.

W ramach kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu we wtorek otwarty zostanie pierwszy w Gdańsku kontrapas rowerowy, po którym rowerzyści będą mogli poruszać się "pod prąd". Zostanie wydzielony na jednokierunkowym odcinku ulicy Ogarnej. Trasa ta stanowi naturalne przedłużenie ścieżki rowerowej ze Stogów.

W Gdyni Europejski Dzień bez Samochodu połączony będzie z 80-leciem uruchomienia komunikacji miejskiej. Jedną z atrakcji ma być zlot pojazdów niezmotoryzowanych tj. rowerów, hulajnóg, deskorolek, rolek, wózków dziecięcych itp., który odbędzie się w niedzielę około południa na Skwerze Kościuszki.

Ponadto w Gdyni, także niedzielę o godz. 10.30, z pl. Kaszubskiego ulicą Świętojańską w kierunku Urzędu Miasta wyruszy parada współczesnych i historycznych autobusów oraz trolejbusów komunikacji miejskiej.

- Będzie np. SAN z 1959 roku i pojazdy z końca lat 70-tych oraz 80-tych. Po paradzie, na Bulwarze Nadmorskim od godz. 11 do godz. 15 będzie można spokojnie obejrzeć wszystkie autobusy. Trolejbusy zostaną zaprezentowane na Węźle Franciszki Cegielskiej - zapowiada Mariusz Józefowicz z ZKM w Gdyni.

W sobotę wszyscy mieszkańcy Trójmiasta mogą się przyłączyć do wycieczki rowerowej, która wystartuje z Gdańska. 25-kilometrowa trasa będzie prowadziła drogą rowerową z Gdańska przez Sopot do Gdyni i następnie Doliną Świemirowską do Leśniczówki Gołębiewo, gdzie na finał zorganizowane będzie ognisko. Start o godz. 10 w Gdańsku na placu przed City Forum, w Sopocie na molo - o godz. 11:15, w Gdyni - Orłowie na molo - o godz. 12.

W ramach tygodniowej akcji, poza wieloma lekcjami wychowawczymi w trójmiejskich szkołach, policja planuje wzmożone kontrole pojazdów pod względem emisji spalin oraz wycieków oleju i paliwa.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Przypada zawsze w dniach 16-22 września. Kulminacją obchodów jest 22 września, jako Europejski Dzień Bez Samochodu. W Polsce organizowany jest od 2002 r.
Pomysł tego dnia zrodził się w 1998 r. we Francji. Ruchy ekologiczne promowały ideę zerwania chociaż na jeden dzień z najbardziej trującym i terenochłonnym środkiem poruszania się.
W naszym kraju Dzień bez Samochodu jest obchodzony w około stu miastach. Niewiele miast decyduje się na zamknięcie choćby jednej ulicy — choć właśnie ten sposób "odzyskiwania" przestrzeni miejskiej jest najbardziej zalecany przez Unię Europejską. Wolą raczej skupiać się na tzw. "działaniach pozytywnych", takich jak rajdy rowerowe czy konkursy plastyczne dla dzieci w szkołach, przedszkolach, otwieranie ścieżek rowerowych, itp.

Opinie (361) ponad 10 zablokowanych

  • i niech jeszcze zdobedzie uprawnienia potwierdzone stosownym dokumentem..tak,jak ja musialem zrobic prawo jazdy kiedys-inaczej jest zwyklym zagrozeniem na drodze

    • 0 0

  • czy to sie oplaca ?? (4)

    tak prawde mowiac wielu ludziom nieoplaca sie jezdzic komunikacja do pracy czy gdzie kolwiek... patrzac na ceny biletow, do tego jeszcze zapelnione miejsca siedzace, korki, spoznienia...
    DUZO TANIEJ jest samochodem patrzac na koszt paliwa :)
    do tego wygodniej, szybciej... wiec poco mialbym sie pchac autobusem ??

    • 5 2

    • x (2)

      Po to by chronić środowisko

      • 2 2

      • (1)

        to je sobie chroń ale beze mnie.

        • 0 4

        • anonimie

          I o to właśnie chodzi. Przyznanie się, że ma się środowisko w dupie. Oczywiście masz prawo. Ba, masz prawo się wkurzać na tych co myślą inaczej, ale pamiętaj, że dzięki środowisku żyjesz, możesz jeździć samochodem i je niszczyć.
          Ale i tak lepiej być szczerym jak Ty niż kadzić, że się kocha przyrodę i jeździć samochodem.

          • 1 1

    • A od kiedy to koszt paliwa to 100%?

      Właśnie ta cała reszta się liczy. I podatki płacone przez posiadaczy samochodów powinny być znacznie większe, żeby im skutecznie uświadamiać, ile oni tworzą kosztów ponoszonych przez nas wszystkich - za nich.

      • 0 1

  • (1)

    jezdze autem gdzie chce i kiedy chce i mam gdzies jakies dni. w koncu czym bysmy nie pojechali to i tak caly swiat stoi na syfiacej ropie i gazie.

    • 3 2

    • ART:)

      No i chodzi o to by to zmienić. Nawet kosztem ośmieszania, wyzwisk i agresji. Nic nie przychodzi łatwo, ale innej drogi nie ma

      • 1 0

  • za dużo bicia piany na temat trucia powietrza

    za mało argumentów, że chodzi o wykorzystanie przestrzeni w mieście

    zawłaszczanej parkującymi samochodami i zabudowywanej szerokimi drogami "szybkiego" ruchu, które zaraz po zbudowaniu zamieniają się w zakorkowane ciągi ruchu ludzi coraz bardziej zniedołężniałych od siedzącego trybu życia.

    Zamiast ciągłego ujadania na temat braku dróg w Gdańsku / Trójmieście przydałaby się rozsądna polityka mobilności - płatne wjazdy do centrum dla korzystających z samochodów, modernizacja taboru SKM, strzezone parkingi dla rowerów na stacjach SKM i na wszystkich uczelniach wyższych.... oraz oczywiście wyjaśnianie przyspawanych do siedzeń w samochodach, że im więcej ludzi pojedzie komunikacją publiczną i rowerami, to dla nich będzie więcej miejsc (czasmi będą musieli płacić za parkowanie, ale lepiej to robić niż za paliwo spalane w korkach

    • 4 0

  • A ja się pytam - kiedy tramwaj będzie dojeżdzał na Morenę?

    Dopóki autobusy nie mają własnych pasów, tak długo jazda nimi nie ma sensu.

    Rower byłby ok, ale nie ma gdzie go zostawiać, a głupki zamiast budować parkingi strzeżone dla rowerów (kawałek dachu - kawał mocnej rury rury do przyczepiania roweru i cieć do pilnowania - skomplikowane bardzo) wydają pieniądze na jakieś pierdoły

    • 3 0

  • to miasto zaczyna mi śmierdzieć (1)

    urodziłem się ti u mieszkam od ponad 30 lat, miałem tez okazje trochę pracować i mieszkać w innych miastach polski...
    jeszcze kika lat temu miałęm sentyment do tego miasta, ale teraz po tulu latach rządów nieudaczników, cwaniaków i skorumpowanych urzędników co roku umacniających swoje mafijne układy mam już dosyć...
    mam dosyć komunikacji, korków, obszczymurów, dresiarzy, dawców nerek, blokady miasta z takiego czy innego względu przez bor... mam dosyć krzywych twarzy urzędników w okienkach, czekania miesiącami na najpilniejsze decyzje urzędu... mam dosyć straży miejskiej która jest jedną wielką pomyłką tego miasta i na koniec mam dosyć galluxa który pomimo swoich pisdusiowatych poglądów tak naprawdę jest starym komuchem któremu jedynie pis zapewnia emocje sprzed 30 - 40 lat...
    jeśli następne wybory wygra ta gruba obślizgła świnia i znowu zostanie prezydentem miasta na kolejne lata to się przeprowadzam, tam gdzie za zapłacone podatki można żyć trochę lepiej

    • 8 0

    • masz racje!!!

      w kolbudach czekam 3 lata na decyzje ....w sopot czekam jakies 2 lata na decyzje...a w sprawie pasibrzuchów ze strazy miejskiej..rozbraja mnie ten pyknik z sopockowa z wilkiem i łazem zdezelowanym ...facet mimo iż pilnuje prawa łamie go na każdym swoim krzywym kroku he! I jeszcze pistolet mu dali o BOZE!!!

      • 2 0

  • komunikacja zawodzi

    Jak tu zostawić samochód skoro tramwaje nie przyjeżdżają, ponad półgodziny czeka się na następny. Motorniczy, albo prowadzi tramwaj jak ślimak, albo pędzi, że nie można się utrzymać i ludzie się przewracają. Większość tramwai to rupiecie i psują się po drodze. Już lepiej stać w korku autkiem.

    • 1 1

  • w miastach mieszka biedota,w cywilizowanym swiecie już dawno tak jest-zakompleksiony naród -zakompleksione zwyczaje

    poza tym 3-miasto to nie miasto,lud tu prostacki i zacofany -zero polotu..

    • 1 2

  • a mnie to LOTTOO i tak jezdze rowerem

    jedno co bym chcial zeby porobiono ekrany wzdluz Chlopskiej by sie mieszkalo spokojniej

    • 4 0

  • DAJCIE AUTA KAZDEMU NA PRADA I BEDZIE OK (1)

    CO ZA BZDURA DAJCIE KAZDEMU AUTO HUBRYDOWE I BEDZIE LUZ PO CO SIE W ROWERY BAWIC CO ZA MASAKRA TO TYLKO W TROJMIESCIE TAKIE CYRKI ROBIA

    • 0 1

    • KILL

      Nie tylko w Trójmieście. Na szczęście z roku na rok przyłącza się coraz więcej miast.

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane