• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe wytyczne dla zabudowy obok Banku Polskiego w Gdyni

Patryk Szczerba
28 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
  • Wstępna wizualizacja nowej zabudowy przygotowywana podczas prac nad projektem planu zagospodarowania terenu. Nie uwzględnia zmian, o których piszemy w artykule.

Wycofanie ósmej kondygnacji budynku planowanego obok Banku Polskiego w Gdyni zobacz na mapie Gdyni oraz wymóg budowy parkingu dla najemców biur i hotelu to zmiany, na jakie przystały władze miasta po tym, jak swoje uwagi dotyczące kontrowersyjnego projektu planu miejscowego przysłali do magistratu mieszkańcy.



Czy podoba ci się zaproponowana koncepcja zabudowy terenu przy ul. 10 Lutego?

Przypomnijmy, że zgodnie z wolą inwestora - firmy Moderna Holding obok historycznego gmachu Banku Polskiego przy ul. 10 Lutego zobacz na mapie Gdyni będzie mógł stanąć budynek mieszkalno-usługowy. Deweloper, który kilkanaście miesięcy temu został wieczystym użytkownikiem terenu, zgodę na wprowadzenie nowej zabudowy najpierw uzyskał od pomorskiego konserwatora zabytków. Później wnioskiem zajęli się po akceptacji radnych Gdyni na sesji planiści z Biura Planowania Przestrzennego.

Czytaj też: Bank Polski w Gdyni zmieni się w hotel, a obok będzie zabudowa

Bank Polski w Gdyni: plany inwestora dotyczące działki



Wniosek dotyczył rozszerzenia przeznaczenia terenu o funkcję mieszkaniową, zwiększenia wysokości zabudowy w nawiązaniu do budynków zlokalizowanych w otoczeniu oraz związanych z tym zmian wskaźników i parametrów zabudowy. Obecnie plan zagospodarowania zakłada, że można obok Banku Polskiego zbudować 18-metrowy obiekt z pięcioma kondygnacjami.

Po zmianach bryła od strony ul. 10 Lutego będzie tej samej wysokości, co budynek Banku Polskiego, i będzie liczyć pięć kondygnacji. Poziom okolicznych budynków, dawnego PLO i tzw. "Bankowca", osiągnie w głębi działki, narastając w kierunku ul. Starowiejskiej. Przy 10 Lutego wysokość to już 17 metrów (5 kondygnacji). W głębi zabudowa osiąga najpierw 23 metry (7 kondygnacji) i później 26 metrów (8 kondygnacji).

To wywołało spore poruszenie wśród mieszkańców śródmieścia Gdyni, którzy nie zgadzają się z takimi parametrami. Najbardziej protestowali mieszkańcy budynku przy ul. Zgoda, sąsiadującego z planowaną zabudową, obawiając się, że nowy budynek zabierze im dostęp do światła.

Nowy budynek obok Banku Polskiego zaniepokoił mieszkańców



- Analiza nasłonecznienia wykazała, że cień będzie wędrował. Wszystko zostało zaprojektowane zgodnie z przepisami. Jeśli chodzi o wysokość to na pewno inwestor będzie zmierzał do wykorzystania w pełni dozwolonych gabarytów - wyjaśniał w lutym Marek Karzyński, dyrektor biura planowania przestrzennego w Urzędzie Miasta Gdyni.
Tyle że mieszkańcy nie zamierzali odpuszczać i złożyli do projektu planu uwagi. Mówiło się nawet o 700 zastrzeżeniach, urzędnicy w oficjalnych odpowiedziach informują o kilkunastu. Były rozpatrywane na kolegium prezydenckim - cotygodniowym spotkaniu prezydenta Wojciecha Szczurka z najbliższymi współpracownikami.

- Uwzględnione zostały te, które dotyczą ósmej kondygnacji budynku. Zgodnie z rozstrzygnięciem prezydenta będzie ona wycofana w stosunku do istniejącej zabudowy przy ulicy Zgoda, 4 metry od krawędzi budynku. Ponadto została uwzględniona uwaga dotycząca wycofania parteru budynku od strony 10 Lutego. Dotychczasowy zapis mówił o dopuszczeniu wycofania, teraz o obowiązku. Chodzi o to, aby budynek wyglądał na lżejszy - wyjaśnia Marek Karzyński.

Będzie dodatkowy parking pod Bankiem Polskim w Gdyni



Co więcej: chociaż jeszcze w lutym na pytania mieszkańców, dlaczego dla hotelu i usług nie ma obowiązku budowy miejsc postojowych planiści odpowiadali, że hotel może funkcjonować bez parkingu, to i w tym względzie zmienili zdanie pod naporem protestujących.

- Inwestor jest zobowiązany do zapewnienia co najmniej jednego miejsca parkingowego na 100 m kw. powierzchni użytkowej. To w praktyce będzie oznaczać konieczność budowy dodatkowej kondygnacji parkingowej pod budynkiem usługowym na tym terenie - wyjaśnia Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.
Wśród uwag pojawiały się także wnioski o zorganizowanie konkursu architektonicznego. Nie wszystkim podoba się bowiem zaprezentowana przez firmę Moderna wstępna koncepcja autorstwa architektów z pracowni Wolski Architekci.

Nowa zabudowa w Gdyni bez konkursów



Okazuje się, że te zapisy dla inwestorów były w toku procedowania podważane.

- Przez wiele lat była to zasada, którą wprowadzaliśmy do naszych planów. Niestety została ona podważona przez organy sprawdzające poprawność ich sporządzania. Stwierdza się, że nie jest to zapis zgodny z prawem, dlatego jest przez wojewodę z nich wykreślany - dodaje wiceprezydent Gdyni.
Teraz projekt po zmianach trafi do wojewódzkiego konserwatora zabytków do uzgodnień.

Miejsca

Opinie (137) 4 zablokowane

  • (2)

    O "wadzy" i radnych pamietajcie przy wyborach. Wymieść do ostatniego okrucha.

    • 11 0

    • O ile ludzie podniosą pupska znad laptopów

      Pisać jest łatwiej :-)

      • 2 0

    • Zwłaszcza radnych.

      To oni głosują za lub przeciw uchwałom.
      Młodzi ludzie kandydujcie, nawet indywidualnie.

      • 1 0

  • Parking powinien mieć trzy podziemne poziomy. Dość zgód pod dyktando developerów w Gdyni.

    • 9 0

  • Mam pytanie : ile deweloper musi dać w łapę włądzom mista aby robił sobie co chce ? (2)

    Jak sądzicie ? Milion czy więcej ?

    • 6 0

    • od pierwszego do pierwszego

      Pytanie kierujmy bezpośrednio do zarządzających miastami. Pewnie nic z tego nie mają co widać na ich corocznych zeznaniach podatkowych - ledwo starcza do pierwszego.

      • 1 0

    • Moderna

      Ja mysle ze troszke wiecej chodzi mi o wlasciciela moderny Adama Malaczka bo jest wieloletnim dobrym kolega Szczurka.I zobaczcie ludzie gdzie ta firma buduje w jakich lokalizacjach cos tu nie gra

      • 0 0

  • Sugeruję zmianę nazwy miasta na : BETON CITY lub DEVELOPER`S PARADISE.

    Lepiej by oddawało klimat i urodę miasta.

    • 7 0

  • kolejna bryła w centrum miasta

    Jak można chcieć zbudować coś takiego? Wycofali ósmą kondygnację, czyli powinniśmy się cieszyć, że będzie mniej? No nie, przecież w głębi i tak będzie wyższy. Panie Karzyński, ten budynek nie będzie "wyglądał na lżejszy", będzie kolejną bryłą, jakich coraz więcej powstaje w Gdyni. W dodatku zgadza się na to pomorski konserwator zabytków? A z historii o wędrującym cieniu nie wiem, czy śmiać się czy płakać.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane