• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Opozycyjni radni Gdyni i Gdańska chcą referendum w sprawie podatku śmieciowego

Patryk Szczerba
23 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Nowelizacja ustawy i nowy podatek śmieciowy mogą sporo kosztować mieszkańców Trójmiasta. Nowelizacja ustawy i nowy podatek śmieciowy mogą sporo kosztować mieszkańców Trójmiasta.

Od nowego roku wprowadzony zostanie tzw. podatek śmieciowy. Gminy zostaną właścicielami odpadów komunalnych i wprowadzą nową opłatę za śmieci. W jaki sposób ją naliczą? Radni PiS z Gdyni i Gdańska przekonują, że najlepiej zapytać o to samych mieszkańców.



Czy w tej sprawie powinno się zorganizować referendum?

Obecnie gminnymi odpadami gospodarują przedsiębiorstwa, które otrzymały zezwolenie prezydenta lub wójta na podpisanie indywidualnych umów z właścicielami nieruchomości. Nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej nakłada na samorządy obowiązek gospodarowania odpadami. Wyłonione w przetargu firmy będą odbierać odpady w imieniu samorządów, ale mieszkańcy zapłacą za wywóz i utylizację śmieci.

Pozostaje kwestia sposobu naliczania nowego podatku. W ustawie zapisano cztery metody wyliczenia stawek za wywóz śmieci: w zależności od ilości metrów kwadratowych, liczby mieszkańców w danej posesji lub od ilości zużycia wody. Możliwe jest także ustalenie stałych stawek.

Ostateczną decyzję, który z wariantów zostanie wybrany, muszą do 1 stycznia 2013 podjąć radni wszystkich gmin. W lipcu system musi już działać.

Z decyzją czeka Sopot, gdzie trwają konsultacje w tej sprawie. Specjaliści przekonują, że najlepszym wyjściem dla miasta, które licznie odwiedzają turyści, byłoby naliczanie opłat w zależności od zużycia wody. - Ta kwestia jest w fazie rozmów. Nie podjęta została jeszcze ostateczna decyzja - mówi Magdalena Jachim, rzecznik sopockiego Urzędu Miasta.

Nadal nie wiadomo, w jaki sposób sprawę rozwiążą Gdańsk i Gdynia, choć oba samorządy skłaniają się ku opcji naliczania opłat od powierzchni lokalu.

Radni PiS z obydwu miast proponują, by tę decyzję zostawić mieszkańcom, którzy w referendum opowiedzieliby się za jedną z opcji.

- Większość mieszkańców nie ma pojęcia o tym, że za rok zajdą zmiany w zakresie pobierania opłat za wywóz śmieci i że mogą one znacznie wzrosnąć. Pozwólmy się im wypowiedzieć w referendum, które pobudzi dodatkowo świadomość obywatelską - mówi Jaromir Falandysz, radny PiS z Gdańska.

Projekty uchwał związanych z referendum mają pojawić się na najbliższej sesji radnych w Gdyni. W Gdańsku czekają do września. Oznacza to, że mieszkańcy do urn mogliby pójść kolejno w październiku i listopadzie.

- Dlaczego mamy zostawić sprawę kontrowersyjną i ważną, dotyczącą każdego mieszkańca, bezpośrednio gminie, która wybierze rozwiązanie najwygodniejsze dla swojego budżetu, a niekonieczne dla finansów domowych mieszkańców? - pyta Marcin Horała, radny PiS w Gdyni. - Przed nowelizacją ustawy taka zmiana i tak musiałaby być głosowana w referendum. Postawmy więc na obywatelskość, niech mieszkańcy zainteresują się tematem i zdecydują, co jest dla nich dobre - dodaje.

Co z kosztami? Zdaniem radnych, zorganizowanie referendum kosztowałoby Gdańsk ok. 200 tys. zł, natomiast Gdynię 100-120 tys. zł. - Demokracja kosztuje i nie może być tak, że lepiej nie robić referendum, bo to obciąży budżet miasta - tłumaczy Falandysz.

Przedstawiciele Gdańska są jednak innego zdania.

- To spore koszty, a przecież można użyć innych metod. Zakładamy przedstawienie symulacji kosztów radnym i radom dzielnic oraz samym mieszkańcom. Nie możemy zapominać o przyszłych operatorach systemu, czyli zarządcach osiedli, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Informacja na pewno pojawi się na stronie internetowej miasta. Być może dobrym pomysłem byłoby umieszczenie w tym miejscu specjalnej sondy, w której każdy mógłby się wypowiedzieć - mówi Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

O referendum trudno będzie także w Gdyni. Radni skłaniają się ku naliczaniu opłat w zależności od powierzchni lokalu. Na najbliższej sesji mają zdecydować o tym, jak technicznie miałby wyglądać odbiór i utylizacja odpadów.

- Referendum nie jest dobrym pomysłem, ponieważ mieszkańcy nie mają dostatecznej wiedzy na ten temat. Na najbliższej sesji głosowane będą uchwały dotyczące wyboru, sposobu i zakresu świadczenia usług przez firmy, które staną do przetargu. Wtedy zobaczymy, ile będzie nas kosztowała cała operacja. Zrobiliśmy symulację. Wybrana zostanie opcja najmniej dotkliwa dla gdynian - wyjaśnia Joanna Grajter, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gdyni.

Nowelizacja ustawy wymuszona została przepisami Unii Europejskiej, która nakłada na kraje członkowskie nakaz uporządkowania gospodarki odpadami. Polska do końca 2020 roku musi ograniczyć masę odpadów o 65 proc. w stosunku do wytworzonych w 1995 roku.

Opinie (431) 4 zablokowane

  • COŚ ICH CHYBA POP.........LIŁO

    W domu 200m kw, mieszka dwoje ludzi . Wytłumaczcie im że mają płacić od metrów kw.!!!!!!Komuś chyba sufit zwalił się na łeb!!!
    Tych dwoje podlewa ogród , więc produkuje zieleń , są pro ekologiczni. Wytłumaczcie im że mają płacić od ilości zużytej wody. Zwłaszcza że są czyści i kąpią się codziennie w odróżnieniu od meneli.
    Jeszcze jedno : klitka 27m kw. Zameldowana babcia 98 lat. A faktycznie lokal wypuszczony pod wynajem . Rzeczywiście zamieszkuje 7 chłopa , w porywach 14 z panienkami. Wytłumaczcie mi że system zależny od ilości osób zameldowanych w lokalu jest sprawiedliwy.
    TYLKO I WYŁĄCZNIE ILOŚĆ WYPRODUKOWANYCH ŚMIECI JEST ADEKWATNA.
    wSZELKIE INNE PRÓBY MATACTWA URZĘDNICZEGO SĄ ZWYKŁYM OSZUSTWEM I WYGODNICTWEM DZIAŁAJĄCYM NA SZKODĘ MIESZKAŃCÓW.
    I TAKIE URZĘDY NADAJĄ SIĘ DO WY....PRZENIA W KOSMOS.

    • 4 0

  • teraz jest tak : mam pojemnik 1 m sześcienny raz w miesiącu więc płacę za 1 metr śmieci , jeśli taki pojemnik jest za duży biorę o połowę mniejszy i płacę połowę mniej , czy to nie jest najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie ? płacić za realnie wysypywane śmieci ? jeśli będę zagęszczał , segregował , oddawał do skupu to bedę mniej płacił za śmieci , logicznie i motywująco .

    • 1 0

  • logicznie (1)

    Mieszkam sama w domku i naliczenie wg wody uważam za najbardziej logiczne.Obecnie placę za 1/2 pojemnika i to mi wystarcza,tyle produkuję śmieci.Woda jest wyznacznikiem.

    • 1 3

    • nie w każdym przypadku prosze Pani

      co jesli ktos sie myje duzo a nie smieci?

      nie mozna twierdzic ze jak to sie duzo myje to duzo smieci. predzej wielkosc nieruchomosci swiadczy o ilosci smieci niz m3 zuzytej wody.

      • 1 0

  • wg (1)

    zużycia wody jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie że w Sopocie wiele mieszkań jest wynajmowanych turystom. Moi sąsiedzi mają niezłą rotację latem i w związku z tym zużycie wody parokrotnie większe niż pozostali mieszkańcy.
    Oni- wynajmujący właściciele-powinni zatem płacić więcej, bo ich goście produkują więcej odpadów.

    • 1 1

    • Bzdury piszesz,..

      To, że ktoś się myje to ma za Twoje śmieci płacić. Turysta większości zjada posiłki tam gdzie się porusza.Przede wszystkim segregacja jest najważniejsza i bezpośredni odbiorcy surowców wtórnych. Na wysypisko powinny trafić juz tylko śmieci, które naturalnie zgniją,.jesli władze mają problem z uregulowaniem tego problemu to niech ustąpią,...Smieci od osoby, człowiek produkuje smieci,,..smieci ważyć i dzielić na ludzi,.. jeśli surowce wtórne będą odbierane przez odbiorców to na wysypiska nie wiele śmieci trafi,..zachód sobie z tym poradził,..na ulicach stoją pojemniki, dla przechodniów, którzy od razu segregują smieci , a u nas brak kultury,..szkło, papier, plastik , papiery po lodach itd,.. ciągle płacimy za nieudolność Radnych i Władz . Jestem mieszkańcem , Spółdzielni Na Wzgórzu i od kilku lat nie możemy wyegzekwować pojemników na surowce wtórne. Z domu wynoszę posegregowane smieci i z przykrością muszę wrzucać do śmietnika, gdzie jest wszystko, odpady chemiczne,papier, aluminium i mokre śmieci,..Rozmawiałam z pracownikami , którzy wywożą śmieci o pojemniki do segregacji i co się okazało , że firma ma pojemniki i w różnych rejonach Trójmiasta mieszkańcy segregują śmieci. Tylko, że te śmieci dalej trafiają na wysypisko,..

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane