• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pół roku programu antysmrodowego. Powstaje aplikacja do... zgłaszania smrodu

Ewelina Oleksy
27 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Władze Zakładu Utylizacyjnego zapewniają, że intensywnie pracują nad tym, by zmniejszyć uciążliwości zapachowe. Władze Zakładu Utylizacyjnego zapewniają, że intensywnie pracują nad tym, by zmniejszyć uciążliwości zapachowe.

Pół roku temu władze Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku ogłosiły, że mają receptę na rozwiązanie problemu z fetorem. W międzyczasie pracę stracił prezes składowiska odpadów, a teraz jego następca podsumowuje, co w ramach działań antysmrodowych udało się już zrobić. Mieszkańcy natomiast wciąż się skarżą, że poprawy nie czują. Właśnie trwają prace nad aplikacją, za pomocą której będą mogli zgłaszać, gdzie śmierdzi.



Czy w ostatnim półroczu odczuwasz poprawę ws. zapachów z gdańskiego wysypiska?

Pod koniec marca tego roku Zakład Utylizacyjny ogłosił, że startuje z programem REDU. Jego efektem miało być ograniczenie uciążliwości zapachowych, które niezmiennie od lat uprzykrzają życie mieszkańcom Gdańska i okolicznych gmin.

Na działania w ramach programu do końca tego roku przeznaczono ok. 2 mln zł. Miesiąc po rozpoczęciu programu REDU pracę stracił Michał Dzioba, prezes ZU.

Nowy prezes, Grzegorz Orzeszko, program jednak kontynuuje i postanowił podsumować jego pierwsze pół roku.

Jak zapewnia, zakład zrealizował zapowiadane czynności:
  • naprawiono system odgazowania,
  • zmodernizowano gospodarkę wodno-ściekową,
  • wymieniono złoże biofiltra,
  • zatrudniono technologa czuwającego nad procesem kompostowania oraz specjalistę odpowiedzialnego za monitoring zapachowy.

- Najważniejszą kwestią dla naszego zakładu jest realizacja programu redukcji emisji zapachów. Trzymamy się założonego planu i konsekwentnie realizujemy jego poszczególne punkty. Z założenia program składa się z czynności wykonywanych w sposób ciągły, dlatego nie wskazujemy konkretnego terminu zakończenia akcji. Cały czas angażujemy się, by te uciążliwości minimalizować - mówi prezes Grzegorz Orzeszko.
W ramach programu REDU zakończono już prace przy modernizacji systemu odgazowania. W ramach programu REDU zakończono już prace przy modernizacji systemu odgazowania.
Władze ZU wyliczają, że w ramach modernizacji systemu odgazowania wyremontowano łącznie ponad 50 studni i położono ponad 7 km nowych rur.

- W ramach programu REDU wdrożyliśmy też kompleksową usługę serwisowania systemu. Daje nam to możliwość na bieżąco reagować na wszelkie zmiany w nim zachodzące. Prowadzone przez nas działania redukują emisję gazu do atmosfery. Odzyskany gaz jest również dla nas tanim źródłem energii. Co jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji energetycznej - mówi Orzeszko.
Naukowcy zbadali odory z wysypiska w Szadółkach Naukowcy zbadali odory z wysypiska w Szadółkach

Po zatrudnieniu specjalisty ds. monitoringu zapachowego na terenie wysypiska prowadzone są regularne pomiary "odorowości operacji technologicznych" tam prowadzonych.

- Taki monitoring pozwala przede wszystkim na określenie konkretnych miejsc oraz operacji w zakładzie, które generują zapachy, przez co możliwe jest szybkie podejmowanie działań naprawczych. W ciągu kilku miesięcy prowadzenia pomiarów na podstawie uzyskiwanych wyników dokonano zmiany miejsca oraz godzin wykonywania poszczególnych prac generujących najwięcej substancji zapachowych. Takie działania, podejmowane na bieżąco, pozwalają na zredukowanie odczuwalności zakładu w naszym sąsiedztwie poprzez ograniczenie rozprzestrzeniania się zapachów - mówi Olimpia Schneider, rzeczniczka ZU.
Zatrudniono specjalistę odpowiedzialnego za monitoring zapachowy. Zatrudniono specjalistę odpowiedzialnego za monitoring zapachowy.

Władze ZU czują zmianę, mieszkańcy nie bardzo



Przedstawiciele ZU zapewniają, że czują zmianę na lepsze. I informują, że w ramach programu zmienił się również system zbierania danych dotyczący zgłoszeń o uciążliwościach zapachowych.

- Został on uszczelniony, a dane są jeszcze bardziej restrykcyjnie zbierane i analizowane. Duży nacisk kładziony jest na gromadzenie zgłoszeń od pracowników zakładu tzw. "czujek", co daje szerszy obraz sytuacji zapachowej w mieście. Co ważne, zgłoszenia pozyskiwane są z kilku źródeł. Jednym są głosy mieszkańców, którzy bezpośrednio kontaktują się z zakładem. Inne źródła zgłoszeń to: raporty z portalu Trojmiasto.pl, zgłoszenia do Gdańskiego Centrum Kontaktu oraz te uzyskane z social mediów. Pomimo zaostrzenia systemu zbierania zgłoszeń w bieżącym roku otrzymano mniej skarg dotyczących uciążliwości zapachowych niż w poprzednim. Dla porównania we wrześniu ubiegłego roku takich zgłoszeń mieliśmy 62, a we wrześniu tego roku 36 - mówi Schneider.
Gdyby jednak patrzeć tylko na wspomniane raporty z Trójmiasta, to trudno dojść do wniosku, że problem ze smrodem zmalał. Praktycznie nie ma dnia, byśmy nie dostawali od naszych czytelników zgłoszeń w tej sprawie.

08:17 25 PAźDZIERNIKA 22

Znowu śmierdzi (8 opinii)

Znowu śmierdzi na Ujeścisku, nie wiem czy wiatr, ale ostatnio było już przez jakiś czas dobrze
Znowu śmierdzi na Ujeścisku, nie wiem czy wiatr, ale ostatnio było już przez jakiś czas dobrze


19:49 16 PAźDZIERNIKA 22

Powróciły smrody z Zakładu Utylizacyjnego (14 opinii)

Kilkanaście tygodni spokoju, a teraz rankami i wieczorami smrody z wysypiska w Szadółkach nawiedzają mieszkańców Jabłoniowej i Leszczynowej. Niech miasto w końcu przyzna, że sobie z tym nie radzi i odda władzę komuś kto stanie na wysokości zadania...
Kilkanaście tygodni spokoju, a teraz rankami i wieczorami smrody z wysypiska w Szadółkach nawiedzają mieszkańców Jabłoniowej i Leszczynowej. Niech miasto w końcu przyzna, że sobie z tym nie radzi i odda władzę komuś kto stanie na wysokości zadania...


W planach aplikacja do zgłaszania uciążliwości



ZU informuje, że właśnie trwają intensywne prace nad aplikacją, która umożliwi mieszkańcom zgłaszanie uciążliwości zapachowych.

- Zbierane za jej pośrednictwem dane będą przez zakład wykorzystane do analizy - wskazuje Schneider.
W planach jest także długotrwały proces zamykania kwatery.

- Rozpocznie się on jeszcze w tym roku i także przyczyni się do zmniejszenia uciążliwości zapachowych, ponieważ składowane odpady zostaną docelowo przykryte szczelną membraną, warstwą ziemi i obsiane trawą oraz obsadzone krzewami - zapowiada Schneider.

Miejsca

Opinie (196) ponad 10 zablokowanych

  • Program samorząd dla

    zimna. Musisz kupić za drogi opał.

    • 1 3

  • Znaczy siostrzeniec skończył technikum informatyczne i potrzebuje pracy?

    • 12 0

  • Czyli

    SI będzie zbierać smród, tak jak barany miały ciąć chwasty.

    • 8 0

  • Wyżyny dziennikarskiego obiektywizmu wg trujmiasta pl

    "mieszkańcy się skarżą, że nadal śmierdzi .." nie, to nie chodzi o roszczeniowych mieszkańców drogi autorze, tylko o to, że funduje się połowie miasta fetor a władze lokalne nie umieją od około 10 lat sobie z tym poradzić. Skarżę się na nieudolnych dyrektorów i urzędników i prezydetke, ale tego boicie się napisać dzbany

    • 30 1

  • Aplikacja zbierająca dane do analizy - pieniądze wyrzucone w błoto

    Chciałbym zauważyć, że na stronie szadolki kropka pl którą uruchomiło stworzyszenie sąsiadów Szadółek już od wielu lat funkcjonuje mapa smrodu, która zbiera dane na bieżąco. Na marginesie, jest to jedyna instytucją która walczyła że smrodem z ZU. Żadna inna instytucja gminna, państwowa czy prywatną nie raczyła się zainteresować tym problemem. Rozumiem, że po stworzeniu aplikacji pani prezydent będzie dumnie na konferencjach prasowych prezentować gdzie śmierdzi w Gdańsku i okolicach za przyczyną Zakładu Utylizacyjnego?

    • 19 0

  • A kiedy powstanie nie aplikacja ale choćby telefon gdzie można zgłosić np. samochód co do którego istnieje podejrzenie że jest skradziony? zaznaczam że Policji to nie interesuje odesłała mnie na nr.112. Żarcik ależ nie, szara rzeczywistość. Gdy skradziono mój pojazd, znalazł się w stolicy i odzyskałem go tylko dlatego że właściciel miejsca postojowego zgłosił to swojej administracji a ona zadziałała dalej.

    • 5 0

  • Przecież już jest strona, na której można zgłosić smród. I co to daje?

    • 18 0

  • Chyba rozwiązaniem problemu zajmuje się teraz jakaś Julka

    Albo brajanek bo idziemy w aplikacje dla pokolenia zrytych dzieci, co mogą siebie zgłosić w kolorowej wypasionej apce, że pachnie. Po co mi apka, zakład utylizacji czy umg nie wiedzą gdzie śmierdzi? Podpowiem, na pół miasta śmierdzi. A root cause macie na terenie zakładu, zapraszam do rozwiązania smrodliwej sprawy samodzielnie

    • 20 0

  • To Się dopiero zacznie bajzel

    • 4 0

  • Takie

    aplikacje na mierzenie smordu i zaduchu przydałyby się w budynkach użyteczności publicznej, a także w tramwajach, SKM itd.

    • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane