• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Prowizoryczna pętla autobusowa zamiast Wałowej?

Krzysztof Koprowski
4 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Linia 131 jeszcze do końca września będzie kończyć bieg na pętli Wałowa. Jeszcze nie wiadomo, gdzie autobusy będą zawracać po tym terminie. Linia 131 jeszcze do końca września będzie kończyć bieg na pętli Wałowa. Jeszcze nie wiadomo, gdzie autobusy będą zawracać po tym terminie.

Początek maja w Gdańsku oznacza nie tylko zmiany w cenach biletów, ale również lokalizacji pętli autobusowych w centrum miasta. Wymuszone jest to pracami przygotowawczymi do budowy Muzeum II Wojny Światowej.



Od maja autobusy linii 112, 167, 168, 186, 367 i 525 nie będą już kursować do pętli Wałowa, a pojadą do pętli Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska, znajdującej się obok tzw. żółtego wiaduktu.

Czy autobusy powinny wjeżdżać w głąb Śródmieścia?

Większe zmiany przygotowano dla pasażerów linii 174, 200, 205, 207, 232 i 256. Pojazdy na tej linii pojadą od dworca kolejowego prosto przez wiadukt Błędnik, a następnie na wysokości przystanku tramwajowego Brama Oliwska skręcą w prawo w ul. Kolejową zobacz na mapie Gdańska.

- Tu będzie znajdował się przystanek końcowy dla tych linii. Autobusy wyjeżdżające z nowej pętli pojadą ul. Kolejową do ulicy łączącej obecnie wyłączony z ruchu tzw. żółty wiadukt ze skrzyżowaniem Brama Oliwska zobacz na mapie Gdańska, po drodze zabierając pasażerów na przystanku początkowym, i dalej przez Błędnik do dworca kolejowego - tłumaczy Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora Zarząd Transportu Miejskiego.

Zmiana organizacji ruchu wymuszona jest budową Muzeum II Wojny Światowej, które zajmie obszar dotychczasowej pętli autobusowej przy ul. Wałowej zobacz na mapie Gdańska.

- Na prośbę Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku MIIWŚ wyraziło zgodę na użytkowanie przez ZKM części pętli Wałowa do 30 września br. Ewentualne wydłużenie tego terminu będzie uzależnione od programu prac badawczych przygotowanego przez zwycięzcę trwającego właśnie przetargu na badania archeologiczne, które poprzedzą właściwe prace budowlane. Pozostałą część pętli chcemy przekazać archeologom 15 czerwca br - tłumaczy Kamil Rutecki z MIIWŚ.

Jednak ZTM już na początku maja wprowadza zmiany i - jak się okazuje - jest to wynik nie do końca "zgranych" i uzgodnionych terminów.

- Zmiana tras części linii autobusowych od 1 maja br. jest autonomiczną decyzją ZTM - zapewnia Rutecki.

Zarząd Transportu Miejskiego przekonuje jednak, że nieco przedwczesna decyzja nie będzie mieć znacznego wpływu dla pasażerów, gdyż co najmniej do końca września do Wałowej nadal będą jeździć linie 130, 131, 178, 184, 195 oraz 384.

Nowa pętla przy ul. Kolejowej ma być jednak teoretycznie rozwiązaniem tymczasowym. Teoretycznie, gdyż w chwili obecnej nie ma dokładnych planów docelowej organizacji ruchu autobusów w rejonie Śródmieścia. Pierwotnie chciano przenieść pętle: Jana z Kolna oraz Wałową na Plac Zebrań Ludowych zobacz na mapie Gdańska. Na to jednak nie ma w kasie miasta funduszy, a ponadto sam pomysł stworzenia gigantycznego placu manewrowego w tak eksponowanym miejscu oznaczałby katastrofę estetyczną. W grę nie wchodzi również przekierowanie całego ruchu na pętlę Jana z Kolna, gdyż nie jest ona w stanie fizycznie pomieścić tak dużej ilości pojazdów.

Z tego powodu po 30 września, czyli w chwili wyłączenia całkowicie pętli Wałowa, rozważa się wprowadzenie w centrum kilku pętli ulicznych i wytyczenie tras autobusów m.in. na Podwalu Staromiejskim zobacz na mapie Gdańska. Dzięki temu Śródmieście, w którym obecnie z wielu miejsc do przystanków trzeba iść nawet ponad 15 minut, zyskałoby transport publiczny konkurencyjny względem auta.

- Na pewno chcemy zostawić wygodny dojazd do przychodni przy ul. Wałowej zobacz na mapie Gdańska. Być może autobusy będą zawracać tutaj ulicami: Łagiewniki - Aksamitna - Wałowa. Pragniemy również docelowo skierować pod MIIWŚ jedną lub dwie linie autobusowe - dodaje Zomkowski.

Los pętli przy ul. Kolejowej stoi również pod znakiem zapytania ze względu na planowaną budowę ul. Nowej Wałowej, która przetnie samą ul. Kolejową. Jednak ze względu na napięty budżet miasta, jej budowa raczej nie ruszy w tym roku.

- W tym roku na pewno będziemy kontynuować wyburzenia budynków, stojących w pasie przyszłej ul. Nowej Wałowej. Znikną budynki po stronie terenów postoczniowych. Po stronie al. Zwycięstwa wyburzyliśmy już jeden budynek, więcej rozbiórek tutaj nie planujemy - informuje Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, jednostki odpowiedzialnej ze tę inwestycję.

DRMG chce w tym roku przygotować także wszelką niezbędną dokumentację przetargową dla Nowej Wałowej. Dla rozładowania ruchu w tym rejonie miasta w ciągu kilkunastu miesięcy planuje się remont tzw. żółtego wiaduktu, którym będą mogły się poruszać pojazdy o wadze do 3,5 tony oraz piesi i rowerzyści.

Miejsca

Opinie (109) 1 zablokowana

  • .. gdyby był szczyt, trysnał by po oczach wszystkim

    ale nie rozumem

    • 0 0

  • Wałowa

    a czy pomyślano o tysiącach schorowanych korzystających z przychodni lekarskiej na ul.Wałowa?

    • 0 0

  • (2)

    a co z zakładami za ul. Wałowej tj. saur neptun, pgnig, przychodnia, przedszkole, szkoła.
    Tam w godzinach szczytowych dużo osób dojeżdża do pracy 6-8 i 15-16.
    Teraz trzeba iść od dworca i z powrotem co wydłuża czas.
    Nie wszyscy poruszają się samochodem.

    • 2 1

    • można się przesiąść do pozostałych autobusów

      Ale najpierw trzeba zacząć od myślenia, a nie od narzekania

      • 0 1

    • saur i pgnig to bogate firmy ...

      zdzierają z nas na każdyn kroku więc niech sobie zakładowy autobus puszczą - nie widzę powodu aby jeszcze dopłacać do ich przejazdów.

      • 0 0

  • pętla Kolejowa

    a czy ktos się pytał mieszkańców ulicy Kolejowej którym pod samymi oknami urządził prezydent Adamowicz pętlę autobusową na 6 wielkich autobusów?Nikt nic nie wiedział to skandal.Mieszkańcy ulicy Kolejowej i tak mają koszmarny żywot ze względu na panujący tam chałas z jednej strony pociągi z drugiej Aleja Zwyciestwa pod domami co chwilę przejężdżające ciężarówki z materiałami z remontowanych dróg ,ciężki sprzet budowlany .Domy trzęsą sie chałas okropny,kurz i smród.Dziękujemy panie pręzydencie że zapewnia nam pan unijny standard życia.Teraz latem juz w ogóle nie będziemy otwierać okien.Panie prezydencie czy to sie godzi tak traktować ludzi?

    • 0 0

  • ulica Kolejowa

    Mieszkańcy ulicy Kolejowej protestują przeciwko zajezdni na ich ulicy 2,3 metry od ich domów,ze względu na i tak bardzo duży chałas i inne uciążliwośći w tym miejscu np.pociągi ciężkie samochody budowlane ,ciężarówki chałas z Alei Zwycięstwa .Usytuowanie jeszcze w tym miejscu zajezdni autobusowej przekracza jakiekolwiek normy .Żądamy szybkiej zmiany decyzji.Mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych na ulicy Kolejowej.

    • 0 0

  • BEZNADZIEJA!

    • 0 0

  • Prowizorki, brudne miasto, pełno śmieci, brudne rzeki. za to zarządcy miasta zadowoleni. Co za obłuda. Panie Adamowicz zapraszamy na ul Jaracza i robotniczą do bloków od 1945 nie remontowanych brudnych. a teraz proba sprzedania slamsów i syfu mieszkancom- co za buda. W tych ptasich mózdzkach sie po przewracało Panie prezydencie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane