• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przyszłość hali: ekspertyza już w Sopocie

Michał Brancewicz
28 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
aktualizacja: godz. 13:28 (29 października 2008)
Jest szansa, że po sporządzeniu ekspertyzy nt. konstrukcji dachu hali na granicy Sopotu i Gdańska, prace przy jej budowie zostaną wznowione w pełnym zakresie. Jest szansa, że po sporządzeniu ekspertyzy nt. konstrukcji dachu hali na granicy Sopotu i Gdańska, prace przy jej budowie zostaną wznowione w pełnym zakresie.

Złe spawy oraz niewłaściwa technologia montażu konstrukcji były przyczyną pękania dachu hali widowiskowej na granicy Gdańska i Sopotu zobacz na mapie Sopotu. We wtorek wykonawca przedstawił miastu ekspertyzę naukowców z politechniki Krakowskiej. Uzupełnia ją plan wzmocnienia konstrukcji.



Problem z konstrukcją dachu hali po raz pierwszy zauważono na przełomie czerwca i lipca, jednak dopiero pod koniec września podjęto kroki mające na celu wyjaśnienie błędów w budowie.

Pękający dach hali na poważnie wstrzymał pozostałe prace. O przyczynach występowania pęknięć i sposobach ich usunięcia miała zawyrokować niezależna ekspertyza wykonana przez naukowców z Politechniki Krakowskiej. Zamówił ją główny wykonawca hali, firma Budimex-Dromex.

Kto zawinił? - Eksperci wskazali dwie główne przyczyny, które doprowadziły do pęknięć - wyjaśnia Krzysztof Kozioł, dyrektor biura ds komunikacji Budimex S.A - Jako generalny wykonawca przyjmujemy odpowiedzialność na siebie, chociaż winnym jest nasz podwykonawca Mostostal Zabrze.

Błędy, jakich się dopuszczono to wadliwe wykonanie spawów w węzłach (przehartowanie materiału) oraz niewłaściwa technologia montażu konstrukcji.

Poza wytknięciem błędów, ekspertyza zawiera również plan naprawy wadliwej konstrukcji. Będzie ona polegać na wzmocnieniu wszystkich wymagających tego węzłów metodą zaproponowaną przez projektanta. Naprawa obejmie także wzmocnienie najbardziej wytężonych belek w konstrukcji.

Kto teraz pokryje wydatki, których można było uniknąć? - Wszelkie koszty związane z naprawą i ekspertyzą pokryje wykonawca - przekonuje Magdalena Sekuła z wydziału inwestycji Wielofunkcyjna Hala Widowiskowo-Sportowa UM Sopot. Potwierdza to Krzysztof Kozioł z Budimeksu.

Ale to nie do końca prawda. Inwestor, czyli gmina Sopot, zapłaci za inną ekspertyzę, którą zlecił u naukowców z Politechniki Wrocławskiej. Jej wyniki znane będą pod koniec listopada. - Ma ona pełnić funkcję sprawdzającą wobec ekspertyzy sporządzonej na zamówienie dla Budimeksu - tłumaczy Magdalena Sekuła.

Stanowisko ekspertów z Krakowa dotarło już do sopockiego magistratu. Teraz decyzja o  wznowieniu prac przy budowie dachu leży po stronie miasta. - Nie wiem czy Sopot będzie czekał na swoją ekspertyzę, czy zaufa jakości i profesjonalizmowi naszej - mówi Krzysztof Kozioł. - Wykonali ją znani w świecie praktycy i teoretycy z zakresu konstrukcji stalowych i spawalnictwa.

Ekspertyza Politechniki Krakowskiej trafi do państwowego inspektoratu nadzoru budowlanego oraz do ekspertów miejskich, którzy zadecydują wraz z inwestorem o terminie przywrócenia prac na terenie budowy. Niewykluczone, że miasto, przekonane co do jakości raportu sporządzonego na zlecenie Budimeksu, wznowi prace nie czekając na wyniki swojej ekspertyzy.

Stanowisko wykonawcy w sprawie zmian projektu dachu hali

Budimex-Dromex wystąpił o przeprojektowanie konstrukcji z kilku powodów: fundamentalnym była możliwość przeprojektowania, jaką dawał pierwotny projekt. Przeprojektowanie pozwalało na skrócenie czasu realizacji samej konstrukcji i całej inwestycji oraz na zmniejszenie kosztów inwestycji. Intencją projektu zamiennego było zmniejszenie ciężaru konstrukcji dachu przy pozostawieniu jego parametrów nośności dzięki zmianie redystrybucji sił w konstrukcji w wyniku zmiany typu skratowania (z typu "X" na typ "N" - najczęściej stosowany).

Kształtowanie konstrukcji przez projektanta w projekcie zamiennym nie wykraczało poza ramy obowiązujących współczynników bezpieczeństwa konstrukcji. Koncepcja przeprojektowania konstrukcji została zaakceptowana przez zamawiającego, który był zainteresowany obniżeniem kosztów i skróceniem czasu realizacji inwestycji.

Oszczędności wynikłe z przeprojektowania w kwocie 2,2 mln zł przypadły w połowie na zamawiającego, w połowie na generalnego wykonawcę, który dodatkowo poniósł koszty zmian projektowych.


Oświadczenie Mostostalu Zabrze
(nadesłane do redakcji 29 października 2008)

Informujemy, że przedstawiciel generalnego wykonawcy, firmy Budimex Dromex S.A. - pan Krzysztof Kozioł mija się z prawdą twierdząc, że winnym obecnej sytuacji na budowie tego obiektu jest Mostostal Zabrze.

Spawanie i montaż konstrukcji wykonywany był zgodnie ze sztuką budowlaną, otrzymaną dokumentacją techniczną, projektem organizacji montażu oraz technologią spawania zatwierdzonymi przez Zamawiającego, Wykonawcę i Biuro projektowe.

Jednocześnie informujemy, że dostawcą konstrukcji stalowej w hali nie był Mostostal Zabrze.

Zbigniew Kardacz, członek zarządu

Opinie (124) ponad 10 zablokowanych

  • nie zrobia nowego dachu od podstaw nie pojde tam nigdy -mowy nie ma!

    I kazdy rozumny czlowiek tak mysli,ktory ma dzieci i rodzine.Moze od razu niech zrobia tam pieczarkarnie i uprawe pomidorow.
    Galux ja wiem ze te choroby ktore masz mozna wyleczyc.Meczysz sie sam i ludzi wokol siebie swoja glupota.

    • 0 0

  • Koncepcja przeprojektowania konstrukcji została zaakceptowana przez zamawiającego, który był zainteresowany obniżeniem kosztów

    i skróceniem czasu realizacji inwestycji. Koncepcja przeprojektowania konstrukcji została zaakceptowana przez zamawiającego, który był zainteresowany obniżeniem kosztów i skróceniem czasu realizacji inwestycji

    Oszczędności wynikłe z przeprojektowania w kwocie 2,2 mln zł przypadły w połowie na zamawiającego, w połowie na generalnego wykonawcę

    - NO I MAMY PRAWDZIWEGO WINNEGO

    • 0 0

  • zamiast basenu buduja hale która bedzie stała pusta!!

    koszt budowy hali 400mil
    koszt budowy parku wodnego 150mln.rachunek prosty co wybieracie ja park wodny!!

    • 0 0

  • Jaka po środku wina (1)

    "Złe spawy oraz niewłaściwa technologia montażu konstrukcji"
    1. zle spisana umowa
    2. jak może być wykonywany niewłaściwy montaż(samowolka??) na każde czynności a nawet kroki można rozrysować i rozłożyć do tego wykorzystując odpowiednie techniki wykonania.
    3. złe spawy:))) jak to a gdzie certyfikacja(prześwietlenia, itd)- to już zakrawa na kpinę.A co z materiałami, bo możne okazać się, że była zła technologia metalurgiczna:))
    Podsumowując:
    Dla mnie jest ta ekspertyza niewiarygodna, do tego wykonana na zlecenie kolesi(wykonawców), ale czego się można spodziewać, po tych wszystkich wpadkach.
    Ja po prostu aż boje się BAĆ, co tam jeszcze może się wydarzyć? Chyba, że cichaczem naprawią wykonawcy zaniedbania, tylko gdzie jest NADZÓR!!!

    • 0 0

    • nadzoru w sopocie

      nie ma.

      • 0 0

  • hala

    - jej oredownik........pelniacy, niestety, funkcje prezydenta miasta Gdansk powinien trafic za kraty za umoczenie wielkiej kasy z budzetu miasta Gdansk w miescie Sopot......
    w wielkim . jak czytamy, BUBLU budowlanym........
    - jaki prezydent taka i budowla............
    nie pierwsza i niestety nie ostatnia........niestety !!
    "facet" ma wzmozone samopoczucie...........
    czego nie mozna powiedziec o mieszkancach tego Miasta.

    • 0 0

  • Czy myśmy wybierali jakiegoś rzecznika? nie, lecz prezydenta. A czy on odmówił komentarza?

    Czy raczej przerażony dziennikarz nie odważył się go nawet nagabnąć? A za odmowę wypowiedzi powinien go skrytykować. Te media w ogóle miękkie są. Czyżby czekali na mieszkanie od miasta? Tak jak prokuratorzy, policjanci i tp, którzy potem lojalnie są mili dla władzy i nie gryzą im rączek....

    • 0 0

  • a jak się ma sprawa Spacerowej przy dawnym Geant...

    POwoli się toczy, POwoli... a wyglądać by mogło, że krótka piłka...
    wtedy uniknęlibyśmy podobnych bubli...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane