• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Świadkowie regularnie kłamią w sądach. Zazwyczaj bezkarnie

Michał Sielski, Szymon Zięba
15 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 

W kwietniu 2016 roku zaostrzono prawo i teraz za składanie fałszywych zeznań grozi nawet osiem lat więzienia. Świadkowie kłamali bowiem w sądach na potęgę. Sprawdziliśmy, czy coś się zmieniło. W 2019 w sądach rejonowych naszego okręgu skazano za to 78 osób. - To czubek góry lodowej i wielki problem wymiaru sprawiedliwości - twierdzą trójmiejscy prawnicy.



Znasz kogoś, kto wprowadził w błąd organy ścigania lub sąd?

Od kwietnia 2016 roku za składanie fałszywych zeznań, które będą dowodem w postępowaniu sądowym, ale także za ukrycie prawdy, grozi od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia. Wcześniej górną granicą były trzy lata, ale sędziowie, prokuratorzy i policjanci byli nagminnie oszukiwani. Początkowo efekt był, ale według naszych rozmówców obecnie znowu mamy do czynienia z falą kłamstw, które w sądach - niestety - często uchodzą na sucho.

Coraz mniejszy szacunek do sądu



- Wymiar sprawiedliwości od lat jest publicznie opluwany. Coraz łatwiej jest więc zdobyć się na odwagę, by go oszukać i to nieraz. Ludzie są zawiedzeni, boją się sądu, dlatego też uciekają się do metod niedozwolonych - tłumaczy prof. Brunon Hołyst, specjalizujący się w zagadnieniach kryminalistyki i kryminologii. - W takich chwilach nie myśli się o wysokości kary - dodaje.
Podobnego zdania są zapytani przez nas trójmiejscy prawnicy. Przykładami sypią jak z rękawa.

- Miałem ostatnio sprawę dłużnika, który uchylał się od oddawania pieniędzy i to ewidentnie. Zarówno on, jak i jego wspólnicy jeździli na przykład luksusowymi samochodami, ale nikt "nie pamiętał", kto ma kluczyki i gdzie one obecnie są. Gdy w końcu zeznał w sądzie, że właśnie jest w warsztacie i musiał podać w którym, egzekucja komornicza nie była możliwa, bo okazało się, że to nieprawda. W warsztacie powiedzieli, że nigdy takiego samochodu tam nie było i zostało to potwierdzone stosownymi dokumentami. Kłamstwo ewidentne, a odpowiedzialność? Żadna - opowiada znany adwokatGdańska.
Przedstawiać się nie chce, bo woli nie zadzierać z sędziami, z którymi jeszcze nieraz się na sali sądowej spotka. Ale i prokuratorzy nie są tu bez winy. Wnioski o ukaranie za składanie fałszywych zeznań składane są bardzo rzadko. Zarówno przez prokuratorów, jak i sędziów.

W okręgu gdańskim 78 skazanych w ciągu 2019 roku



Jak poinformował sędzia Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku, nie prowadzi się statystyki zawiadomień dotyczących składania fałszywych zeznań, kierowanych przez sędziów. Przedstawiciel "okręgówki" tłumaczy, że zawiadomienia mogą być kierowane bezpośrednio z rozprawy do poszczególnych prokuratur.

- Zawiadomienia mogą jednak składać również strony, a prokurator może podejmować działania z urzędu. W konsekwencji nie mogę podać, iloma i jakimi wyrokami zakończyły się takie zawiadomienia - mówi sędzia Tomasz Adamski.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że składanie fałszywych zeznań reguluje artykuł 233 paragraf 1 Kodeksu karnego. Jak udało się nam dowiedzieć, w 2019 roku w sądach rejonowych naszego okręgu zapadły łącznie wyroki z art. 233 (dane bez podziału na paragrafy) wobec 88 osób, z czego 78 osób skazano, z tego 24 osoby na karę pozbawienia wolności, w tym 15 z warunkowym zawieszeniem.

- Były to kary od sześciu miesięcy do roku. 16 osób skazano na karę ograniczenia wolności, dwie na kary mieszane, 36 osób na kary samoistnej grzywny. Warunkowo umorzono postępowanie wobec sześciu osób, a cztery uniewinniono. Aż 42 osoby poddały się dobrowolnie karze. Z art. 233 skazano 24 kobiety i 54 mężczyzn - wylicza sędzia Adamski.

To czubek góry lodowej



Zapytani przez nas prawnicy nie mają złudzeń, że to jedynie wierzchołek góry lodowej.

- Instytucja świadka istnieje od zarania dziejów i od zarania dziejów istnieje problem wiarygodności zeznań. Zeznania świadków są jednym z najważniejszych narzędzi poznawczych dla wymiaru sprawiedliwości. W polskim systemie prawnym każdy ma obowiązek bycia świadkiem. Społeczeństwu winno zatem zależeć na tym, by świadkowie zawsze zeznawali prawdę, niczego nie zatajając - podkreśla radca prawny Bartosz Żukowski z Kancelarii Adwokatów i Radców prawnych w Gdyni.
W rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. Kto bywa na sprawach sądowych, ten doskonale wie, że zeznania świadków potrafią się nie tylko różnić, ale być całkowicie sprzeczne. Sąd w uzasadnieniu pisze nawet, że "zeznania świadka X były niewiarygodne, bo były sprzeczne z zeznaniami innych świadków". I zazwyczaj nic więcej się w takiej sprawie nie dzieje. Świadkowi udało się skłamać, ale z reguły odpowiedzialności żadnej za to nie ponosi. Cały strach kończy się na surowym upomnieniu przed rozpoczęciem zeznań, że grozi mu kara za kłamstwo lub zatajanie prawdy - kara jednak zazwyczaj wyłącznie teoretyczna.

- Szukając remedium, wydaje się, że tylko jednoznaczna i masowa aktywność sędziów w tym zakresie, polegająca na składaniu zawiadomień o podejrzeniu składania fałszywych zeznań, jest w stanie zmienić przekonanie o bezkarności zatajania prawdy przed sądem lub relacjonowania jej w sposób nieprawdziwy. Wydaje się, że potrzebna jest również wola polityczna - jako że prokuratura to instytucja hierarchiczna - aby zawiadomienia takie nie były lekceważone, a sprawy umarzane, gdyż stoi to w sprzeczności z nakazem tzw. prewencji ogólnej. Działania takie, pomimo początkowego wzrostu obciążenia sądów i prokuratur, per saldo, zmniejszając liczbę fałszywych lub ukrywających prawdę świadków, ułatwiłyby pracę i sędziom, i prokuratorom, a i społeczny szacunek oraz respekt dla tych instytucji z pewnością by wzrósł - podkreśla Bartosz Żukowski.

Miejsca

Opinie (435) ponad 20 zablokowanych

  • Niedawno sONdy Lemingrada PO-morskiego stanęły po stronie niemieckiego nazisty nienawidzącego Polaków, (2)

    a nie po stronie poszkodowanej Polski.

    • 9 6

    • I co jeszcze wyplugawisz ruski trollu od szarlatana z Nowogrodzkiej? (1)

      • 3 4

      • Fakty bolą POstKOmunistów... tym gorzej dla faktów?

        Nawet na tym portaliku pisali o tej sprawie.

        • 3 0

  • przykład idzie z góry

    Wybrańcy narodu : urzędnicy państwowi, posłowie,urzędnicy samorządowi, kler - kłamią.
    Ogólne przyzwolenie społeczne na kłamstwo i złodziejstwo.
    Taki kraj .

    • 8 1

  • Świadek to jedno, a sędzia to drugie

    Na układy nie ma rady. Moje osobiste doświadczenia są takie ze świadek mówi co innego niż w aktach i jest mu wybaczone. Lub świadek zeznaje na korzyść powoda, a sędzia wydaje wyrok na korzyść oskarżonego bo ma więcej pieniędzy przkupstwo korupcja, więc układy gonią układy i tylko odważny sędzia wyda sprawiedliwy wyrok. Z moich doświadczeń byłam świadkiem 2 spraw i w obu świadkowie kłamią jest to do udowodnienia i nic się z tym nie robi. Cóż jaki kraj taka sprawiedliwość

    • 4 4

  • Nie było lustracji POstKOmunistycznych sONdów więc jest jak jest, czerwono i tęczowo, a nie sprawiedliwie.

    • 7 5

  • Ale odkrycie

    Nieustannie słuchamy i oglądamy, jak politycy, celebryci prawnicy itd ewidentnie i beszczelnie mijają sie z prawdą i udają, że nie pamietaja zdarzeń. Nie ponosząc jednocześnie żadnych konsekwencji tajiego działania. To co się dziwić zwykłym obywatelom? Uczą się od najlepszych!

    • 4 0

  • Kłamstwo w sądach to normalność.

    Każdy kłamie. Oskarżony, policjant, prokurator, świadek.
    Co w tym dziwnego ?
    Każda grupa trzyma się razem. Jeśli ja bym coś przeskrobał to moi znajomi by zeznawali na moją korzyść.
    Jak policja pobije człowieka to wszystkie służby mundurowe zeznają na korzyść oskarżonego.
    Jak syn prokuratora rozjeżdża ludzi po chodniku to lekarze kłamią o jego chorobie.
    Tak działa nasz system i tak działać będzie.

    • 6 1

  • Tego się nie wyeliminuje. Prawda jest taka że w większości bronią swoich ludzi. To normalne zachowanie. Za to nie powinno być kar.

    • 0 2

  • Mateusz tylko prawdę powie

    • 1 2

  • Świadkowie?? (1)

    Wszyscy kłamią, strony pozwane, pozywające a sędziowie mają to gdzieś. Zasłaniają się literą prawa. Nie mogą używać zdrowego rozsądku a co gorsza mają to głęboko .....

    • 2 1

    • Widzisz, sędziowie w PL stosują przepisy, nie rozsądek. To jest sąd, liczą się argumenty i dowody oceniane przez pryzmat prawa.

      Inna sprawa, że polskie prawo rzadko kiedy jest rozsądne...bo uchwala je demokratycznie wybrana mniejszość... W demokracji jest niemal niemożliwym uchwalić dobre prawo.

      • 0 1

  • A co "wymiar sprawiedliwości" POwie (3)

    na temat słów nojmana , który jasno POwiedział,że jak należysz do PO , to możesz liczyć na bezkarność ?? CZy budzi zaufanie adwokat (znany) , który zobowiązuje się do przeciągania sprawy na kilkanaście lat przy współpracy przychylnego sądu zapewniając, ze strona przeciwna predzej umrze, zanim doczeka się sprawiedliwego wyroku . ?? Czy o taki "wymiar" nam chodzi ? Człowiek jest ułomną istotą. I nie robił bym szumu o jakieś 50 zł, bo jestem w stanie zrozumieć roztargnienie . Sam nie raz wracam do domu sprawdzić czy zamknąłem drzwi na klucz, albo czy zakreciłem gaz. I nie tu jest problem, aczkolwiek sędziowie powinni być nieposzlakowani. Problem istnieje w sprawach fundamentalnych i opanowaniu środowiska przez osoby które nigdy nie powinny mieć nic wspólnego z sądownictwem, a stanowiska są wręcz dziedziczne. Są niczym rak, gangrena tocząca jeden z najważniejszych organów w państwie, reprezentują interesy wąskiej grupy działającej na szkodę panstwa. Broniąc swoich przywilei posuwają się do kłamstw, mataczeń , manipulacji, zdrady stanu.

    • 6 8

    • Nie ma to jak z worami pod oczami

      i spółki z instruktorem narciarstwa, handlarzem giwearami, z dwoma srebrnymi wieżami, handel plecakami, zdezelowanymi maseczkami, nieważnymi testami,

      • 5 1

    • To, że masz więcej minusów jak plusów pod komentarzem jest po prostu chore.

      • 1 1

    • Właśnie "znany" został

      zatrzymany przez CBA . Związał się z PO i już nie ma odwrotu . Zblatowali tak, że jakby spróbował coś sypnąć, to będzie mu bardzo smutno... Oj bardzo.

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane