• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szkło i otwarcie na morze. Wyniki konkursu na Molo Rybackie w Gdyni

Ewa Budnik, Robert Kiewlicz
28 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Osiem nowych budynków nad samym morzem
Michał Baryżewski i Zbigniew Reszka na tle zwycięskiego projektu. Michał Baryżewski i Zbigniew Reszka na tle zwycięskiego projektu.

"Gdynia tradycyjnie nowoczesna" - tak sąd konkursowy podsumował projekt, który zwyciężył konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną terenów Dalmoru zobacz na mapie Gdyni w Gdyni.



Wizualizacja północnej czyli wyższej zabudowy Mola Rybackiego. Wizualizacja północnej czyli wyższej zabudowy Mola Rybackiego.
Do zamkniętego konkursu, którego organizatorem był Dalmor, wybrane zostały cztery firmy, w tym trzy z Trójmiasta. Zwyciężyła pracownia Arch-Deco z Gdyni. Drugie miejsce w zajęła pracownia Fort, trzecie Atelier Loegler z Krakowa. Czwartym uczestnikiem konkursu był prof. Marek Gawdzik.

- Naszym założeniem było, aby projekt otwarty był na wodę, aby przyszli mieszkańcy i użytkownicy tych budynków mogli patrzeć na morze - ocenia Michał Baryżewski z Arch-Deco.

Stąd pomysł, aby budynki były ustawione prostopadle do nabrzeży, a ich elewacje frontowe były poprowadzone skośnie, zwężając budynki w stronę wody. Dzięki temu z większości okien będzie widok na morze. Wokół Molo Rybackiego zaprojektowano ciąg pieszy, wyłączony dla ruchu kołowego. Auta poruszałyby się jedynie dwoma drogami, z każdej byłby zjazd do podziemnych parkingów. Nadmorski klimat mają "wzmagać" jachty ustawione przy nowej marinie.

Jakie budynki powinny powstać na terenie Dalmoru?

Sąd konkursowy pozytywnie ocenił lokalizację najwyższego budynku, czyli dominanty, który stanie na północ od Sea Towers. "Walorem jest ukształtowanie pierzei północnej i południowej uwzględniające głębokie wglądy w obszar wody i pirsu. Estetyka nawiązuje do stylistyki architektonicznej zapoczątkowanej przez Sea Towers i kontynuuje idee waterfrontu w nowoczesnym języku architektonicznym (...)" - napisali sędziowie architekci.

- To mocny, męski projekt - mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni, członek sądu konkursowego. - Ta nowoczesna architektura wpisuje się w Gdynię, która od początku swojego istnienia przyjmowała nowinki. Te bryły i szklane tafle są odpowiedzią na to dążenie do nowoczesności. Liczę się z tym, że dostosowanie projektu do wymagań przyszłego inwestora zapewne zweryfikuje i nieco sprowadzi na ziemię tę koncepcję, ale bardzo chciałbym, żeby to miejsce było zabudowane właśnie w ten sposób.

Projekt (zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym przez miasto) pokazuje, że chociaż Sea Towers był zapowiedzią wysokiego centrum miasta, to inne obiekty nie koniecznie będą równie wysokie.

Projektanci przewidzieli bowiem tylko jeden budynek o wysokości Sea Towers (ok. 140 m), poza tym jeden budynek o wysokości 56 metrów i dwa nieco niższe - 36 metrowe.

Znajdą się w nich biura, handel i usługi - kawiarnie i restauracje, na wyższych piętrach będą również mieszkania. W planie zapisane jest także powstanie publicznych platform widokowych.

- W tym rejonie nie mogłoby być więcej bardzo wysokich budynków - podkreśla Marek Stępa. - Wysokie budynki generują większa ilość ruchu, a nie chodzi nam o to, aby stworzyć zakorkowane centrum miasta.

Wciąż nie wiadomo jednak kiedy rozpocznie się zagospodarowanie terenów Dalmoru. Prywatyzacja firmy na razie nie doszła do skutku. Na zaproszenie do negocjacji Ministerstwa Skarbu Państwa odpowiedział tylko gdyński Invest Komfort, którego ofertę oceniono jednak jako zbyt niską.

- Obecnie dyskutowana jest koncepcja włączenia Dalmoru i należących do tej spółki terenów do Polskiego Holdingu Nieruchomości. Dwa lata temu byłbym jej przeciwny. Zapamiętałem jednak, że przy pierwszym podejściu do prywatyzacji nie znalazł się inwestor, który spełniałby nasze oczekiwania. Nie mogę także nie dostrzegać niepokojących sygnałów napływających z Europy i USA. Koniunktura w przyszłym roku może być na tyle zła, że ewentualne drugie podejście także może zakończyć się niepowodzeniem - mówił obecny podczas rozstrzygnięcia konkursu Tadeusz Aziewicz, przewodniczący Komisji Skarbu Państwa w kończącym kadencję Sejmie. - Musimy być odpowiedzialni za budżet państwa i przyszłość gruntów, niesłychanie istotnych dla przyszłego wizerunku Gdyni, dlatego nie odrzucam koncepcji przejęcia Dalmoru przez holding składający się z podmiotów dysponujących odpowiednim kapitałem, posiadających wolne środki, dysponujących know-how do realizacji takich projektów, zwłaszcza że w przyszłym roku planowane jest wprowadzenie PHN na giełdę.

Zwycięski projekt Arch-Deco powstał "na deskach" Zbigniewa Reszki, Michała Baryżewskiego, Pauliny Czurak, Jakuba Bladowskiego, Piotra Rodziewicza, Joanny Ryłko, Marty Kos i Oskara Berenta, Dominika Beckmera, wnętrza: Małgorzata Szymkowiak-Zbozień, Barbara Jawień, Anna Trzcińska. Ta sama pracownia zaprojektowała nowy gdyński ratusz i pracuje nad biurowcem Tryton, który powstać ma przy Placu Solidarności w Gdańsku.

Każdy z uczestników otrzymał zwrot kosztów w wysokości 15 tys. zł. Nagrodzone pracownie otrzymały odpowiednio 30, 20 i 10 tys. zł.

Opinie (190) ponad 10 zablokowanych

  • a nie lepiej zrobić tam poprostu ładny skwerek z kawiarniami,tarasami,klubami i pubami?

    nie rozumiem tej megalomanii po co na siłe robić z Gdyni Las Vegas poza tym jak to się wybuduje śródmieście zostanie totalnie zakorkowane

    • 11 7

  • Zdrajcy i oszuści

    Jaki holding nieruchomości, co ten Aziewicz bredzi. On już raz pośrednio podpisał się pod sprzedażą stoczni gdańskiej co zaowocowało wyrwaniem tak zwanych terenów postoczniowych. Oddajcie teren Dalmoru gminie Gdynia. Ona ma kontrolować ten strategiczny teren i czerpać dochody z tytułu podatków od nieruchomości, itd. Ludzie na całym cywilizowanym świecie od Londynu do Vancouver, gmina nie oddaje terenów waterfront, tylko dzierżawi. To jest kolejny skok na kasę. Jak długo damy się okradać? Kiedy się w końcu przebudzimy i wspólnie pogonimy to całe napuszone .. towarzystwo?

    • 19 4

  • A piękna modernistyczna Gdynia do kosza

    ...szkło i beton sam SYF i TRAGEDIA!!!

    • 13 5

  • Następny kicz ja See Tower (1)

    Ale swojacy musieli wygrać. See Tower wygląda jak bunkier dowodzenia marynarki wojennej.

    • 23 4

    • To jednak nie jest bunkier dowodzenia marynarki wojennej?

      Kurcze. Myślałem, że jest! Tak tam CIEMNO!!!!!!!!!!!

      • 5 1

  • World Trade Center Expo w Gdyni (1)

    już było na początku lat 90., było i się zmyło, bo upadło.

    • 8 4

    • na manhattanie też upadło

      • 1 0

  • a moze jednak port tam zostawic ?????

    przecież jak to "widza " (o ile można tak powiedzieć o zmarłych ) budowniczowie portu w Gdyni to sie w grobach przewracają , projekt obrazuje brak pomysłu na gospodarkę morska , jedyny pomysł to POŁOŻYĆ (doprowadzić do bankructwa ) , SPRZEDAĆ (co sie da ) I ZAPOMNIEĆ .

    • 22 3

  • otwarcie na morze TO raczej nie jest

    • 9 1

  • FORT drugi? Dziwne...

    Myślałem , że warunkiem konkursowym jest żeby pracownia nazywała się FORT... No, ale zwycięzca też swojak i potrzebuje zarobić. W konkursy uwierzę, kiedy wygra ktoś spoza Trójmiasta.

    • 11 2

  • już zakolegowe biuro projektów zafundowało nam BUBLa w postaci węzła wzgórze !!!

    Panie Stępa Wy lepiej już nic nie projektujcie i nic już nie budujcie !!!- przesiedżcie do końca swojej kaencji w swoich ciepłych biurach i nic nie ruszajcie !!!-Proszę !. po co następne pokolenia Gdynian mają na was psy wieszać ...

    • 14 5

  • podziałajcie i dokończcie wasze przedsięwzięcia na peryferiach !!!

    co z Orłowskim Maximem ?, co z Polanką Redłowską ?, co z Kolibkami?

    • 13 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane