• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Targ Węglowy dziś, jutro

Katarzyna Korczak
4 marca 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Taki NIE będzie nowy LOT. Wizja z Sewilli
Trasa zwiedzania Gdańska rozpoczyna się najczęściej na Targu Węglowym. I jest to początek kompromitujący miasto. Makieta Targu Węglowego powstała w Zespole Autorskich Pracowni Architektonicznych przy ul. Grodzkiej w Gdańsku. Autorem koncepcji zabudowy i wykonawcą makiety jest inż. arch. Stanisław Michel, pionier odbudowy Gdańska, projektant ponad stu kamienic gdańskich. Do dziś brak jest opracowania koncepcji zagospodarowania Targu Węglowego. Makiety nikt nie zamawiał. Zrodziła się z potrzeby samego miasta.

Współpracował w tworzeniu koncepcji i makiety asystent arch. Tomasz Miątkowski. Koncepcja zabudowy i makieta Targu Węglowego powstały w konsultacji z twórcami nie zatwierdzonego jeszcze przez Radę Miasta Gdańska planu miejscowego oraz w porozumieniu z pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków, Grzegorzem Budnikiem.

- Tyle lat stoi niezorganizowany plac w chaosie! - mówi arch. Stanisław Michel. - Targ Węglowy nie ma zachodniej strony. Jest pusty. Pawilon LOT-u skazany jest na rozbiórkę. Połowy obudowy placu nie ma. Rozstrzygnięcia wymagają problemy komunikacyjne.

Zachodnia pierzeja Targu Węglowego składa się z trzech części. Jedna należy do LOT-u i spółki Neder - Pol. Zamierzają one wybudować hotel na miejscu dawnego Danziger Hoff, który był najelegantszym hotelem Gdańska. Hotel ten, zdaniem S. Michela, powinien wiązać się z przylotami pasażerów do Gdańska. Jeżeli ktoś przybył do miasta, powinien nocować na początku Drogi Królewskiej. Arch. S. Michel sugeruje odbudowę archiektury Danziger Hoff. Obiekt jednak powinien być dwukrotnie powiększony. Dodana połowa byłaby rozwiązaniem współczesnym.

- Jestem gotów przyznać słuszność każdemu, kto stworzyłby budynek piękniejszy niż Danziger Hoff - mówi S. Michel. - Ale, jak na razie, nikt taki się nie znalazł.

Na Targu Węglowym działa dobrze zorganizowany zespół ludzi skupionych w "Pasażu Królewskim". Oni powinni ten tymczasowy budynek zrealizować jako nowy dom handlowy "Pasażu Królewskiego". Przez pasaż ten przechodziłoby się na z Wałów Jagiellońskich na Targ Węglowy. Za pasażem w kierunku siedziby banku i PZU, naprzeciw Zbrojowni, powinien powstać następny dom handlowy.

- Dopiero te dwa domy handlowe i hotel stanowiłyby oprawę placu od strony zachodniej - mówi S. Michel. - Nie jest sztuką zaangażowanie inwestorów zagranicznych. Dla prestiżu Gdańska powinno się umieć zorganizować gdańskich inwestorów, handlowców. Tak, jak było z "Pasażem Królewskim" czy "Gildią".

Gdańscy inwestorzy wybudowali budynki jeszcze tymczasowe, ale już okazałe. A zaczynali od stołów i łóżek rozkładanych po upadku poprzedniego ustroju. Najlepszym przykładem możliwości rodzimych inwestorów jest "Stągiewna".
Zastanawia się również, czy można wzbogacić fasadę teatru oraz jaki sposób tekturową architekturę Akademii Sztuk Pięknych zamienić na ładną formę rzeźbiarską. Tak powstanie kameralny plac, który niektórzy będą nazywali placem teatralnym.

Zdaniem S. Michela nie powinny na nim stawać samochody. Zgodnie z wytycznymi planu miejscowego arch. Stanisław Michel lokalizuje na Targu Węglowym wielki podziemny parking, który powinien powstawać razem z budową obiektów zachodniej pierzei Targu Węglowego. Pozostaje kwestia ukrycia wjazdu i wyjazdu do podziemnego parkingu, wyjść pieszych.

Przypomnijmy, że poprzedni, ogłoszony przez miasto konkurs na koncepcję zabudowy Targu Węglowego został odrzucony przez marszałka Sejmu. Wątpliwe jest jednak czy miasto będzie stać na drugi wydatek 200 tysięcy złotych, którą to sumę wydano na poprzedni konkurs. Konkurs ów polecono wtedy rozstrzygać członkom Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Głos WybrzeżaKatarzyna Korczak

Opinie (119) 1 zablokowana

  • Spokojnie, to tylko Michel...

    Gdyby kto inny byl autorem tego projektu (a przede wszystkim wypowiedzi) pewnie nie wytrzymalbym i dostal szalu, jednak na szczescie to tylko Michel. Jego chyba juz nikt nie traktuje powaznie. Prosze mi wierzyc: piekno Danziger Hof wcale nie musi byc dogmatem. To byla po prostu "porzadna" architektura i nic specjalnego jak na te czasy. Mi osobiscie bardziej podoba sie Lot. A Stagiewna? Tak, to wlasnie tam zaczynamy zwiedzanie gdanskiego disneylandu, by zakonczyc je nieopodal zawalem serca na Dlugich Ogrodach. Jestem ciekaw czy panu Michelowi przedstawiono juz zarzuty, osobiscie bowiem widzialem, jak okladzina elewacji jego budynku laduje na glowach przechodniow.

    • 0 0

  • Pamietacie jak pan Michel z kolegami chciał zburzyć gdanski dworzec by zasąapic go czymś "bardziej nowoczesnym"? Skąd ten nagły zwrot o 180 stopni. Czy architektura dworca tak bardzo różni sie od tej z Danziger Hof, żeby ten pierwszy mógł być cacy, a ten drugi be? A może to już jakaś demencja starcza?

    • 0 0

  • Zgadzam sie ze architektura powinna odpowiadac czasom w ktorych powstaje.
    Ale nie uwazam ze jest to odpowiednia propozycja do zabudowania calego Targu Weglowego.
    Dla Targu Weglowego musi byc klasyka. ja zachowalabym okragly ksztalt Targu Weglowego w zmniejszonych rozmiarach i do tego ksztaltu dostosowala linie zabudowy.

    jest gdzies w internecie dostepne zdjecie, tego potworka z dawnym monopolem w srodku, bo nie mialam jeszcze okazji podziwiac.

    • 0 0

  • Inercja

    Chyba Gdańsk już na nic nie stać. Ciągle słyszę jedynie o projektach. Wywołują one namiętne dyskusje, z których niewiele wynika. Sprowadzają się one do odpowiedzi czy odtwarzać przeszłość, czy budować nowocześnie.Tam, gdzie zachowały się resztki starej zabudowy należy ja odbudować np. kamienice na ul. Św. Ducha. Na Targu Węglowym może zaistnieć współczesna architektura. W miastach tętniących życiem zawsze style architektoniczne nie były i nie są jednorodne. Podejrzewam jednak, że z Targiem Węglowym będzie tak jak z Wyspą Spichrzów i innymi dzielnicami. Nic się nie zmieni przez najbliższe kilkanaście lat. Jedynie co się udaje w Gdańsku to seryjnie budowane, tak jak w całej Polsce, stacje benzynowe, supermarkety, kina, domy handlowe.

    • 0 0

  • PO JAKIE LICHO

    Pieknie by bylo jak by mozna odbudowac w przedwojennej formie hotel, ale odkad Pan Adamowicz zostal prezydentem w wyborach bezposrednich cos sie mu w glowie pomieszalo. Nawet na pytanie dziennikarki dlaczego wladze miasta nie zadbaly odpowiednio o GPEC a konkretnie o jego finanse, padla odpowiedz ze to wina mieszkancow bo nie placa czynszow, ludzie koniec swiata. A ddanie 98 procent udzialow w budowie hotelu na Wyspie Spichrzow, amerykanie sprzedeali to z duzym zyskiem a miasto znow musialo pocalowac sie w d..e, przeciez juz taka transakcja na ktorej miasto traci (choc nie pamietam czy to bylo za kadencji p. Adamowicza) nadaje sie do prokuratury. A odbudowa trzech kamieniczek na piwnej kolo komisariatu? Stanela na amen, wiec po co marzenia o rewializacji Dolnego Miasta i nie odbudowanych po wojnnie kamienic na Starym Miescie. Panie Prezydencie Adamowicz ja blagam myslenie nie bolii i ni robi krzywdy

    • 0 0

  • Odbudowa moze być, tylko nie centrum handlowe. Przydałyby się jakieś mieszkania, nie wiem byle nie jakiś moloch!!!!

    • 0 0

  • mamoniowa

    szukasz dziury w całym
    napisałam na "na tak zwanej popularnie..."
    udowodnij że jest to stwierdzenie nieprawdziwe :P

    • 0 0

  • do mamy

    A czemuz to droga mamo wzięłas to do Siebie, przeczytaj inne wypowiedzi, nie do Ciebie to było:-), ale przyznaj, ze niektórzy chyba nie bardzo do końca wiedza jak róznica?
    pzdr.

    • 0 0

  • Odbudować Danziger Hoff

    Michel mówi dobrze - oczywiście co sie da odbudowac tak jak dawniej wygladało. Ale przecież w niektórych miejscach stały przed wojną drewniane budy - był syf ! Tam takze trzeba coś wybudować i nie można powtórzyć niemieckich potworków z stali i szkła w środku starego miasta!

    • 0 1

  • ze względu na twój nick
    jeśli się myliłam to przepraszam

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane