• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Targ Węglowy dziś, jutro

Katarzyna Korczak
4 marca 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Taki NIE będzie nowy LOT. Wizja z Sewilli
Trasa zwiedzania Gdańska rozpoczyna się najczęściej na Targu Węglowym. I jest to początek kompromitujący miasto. Makieta Targu Węglowego powstała w Zespole Autorskich Pracowni Architektonicznych przy ul. Grodzkiej w Gdańsku. Autorem koncepcji zabudowy i wykonawcą makiety jest inż. arch. Stanisław Michel, pionier odbudowy Gdańska, projektant ponad stu kamienic gdańskich. Do dziś brak jest opracowania koncepcji zagospodarowania Targu Węglowego. Makiety nikt nie zamawiał. Zrodziła się z potrzeby samego miasta.

Współpracował w tworzeniu koncepcji i makiety asystent arch. Tomasz Miątkowski. Koncepcja zabudowy i makieta Targu Węglowego powstały w konsultacji z twórcami nie zatwierdzonego jeszcze przez Radę Miasta Gdańska planu miejscowego oraz w porozumieniu z pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków, Grzegorzem Budnikiem.

- Tyle lat stoi niezorganizowany plac w chaosie! - mówi arch. Stanisław Michel. - Targ Węglowy nie ma zachodniej strony. Jest pusty. Pawilon LOT-u skazany jest na rozbiórkę. Połowy obudowy placu nie ma. Rozstrzygnięcia wymagają problemy komunikacyjne.

Zachodnia pierzeja Targu Węglowego składa się z trzech części. Jedna należy do LOT-u i spółki Neder - Pol. Zamierzają one wybudować hotel na miejscu dawnego Danziger Hoff, który był najelegantszym hotelem Gdańska. Hotel ten, zdaniem S. Michela, powinien wiązać się z przylotami pasażerów do Gdańska. Jeżeli ktoś przybył do miasta, powinien nocować na początku Drogi Królewskiej. Arch. S. Michel sugeruje odbudowę archiektury Danziger Hoff. Obiekt jednak powinien być dwukrotnie powiększony. Dodana połowa byłaby rozwiązaniem współczesnym.

- Jestem gotów przyznać słuszność każdemu, kto stworzyłby budynek piękniejszy niż Danziger Hoff - mówi S. Michel. - Ale, jak na razie, nikt taki się nie znalazł.

Na Targu Węglowym działa dobrze zorganizowany zespół ludzi skupionych w "Pasażu Królewskim". Oni powinni ten tymczasowy budynek zrealizować jako nowy dom handlowy "Pasażu Królewskiego". Przez pasaż ten przechodziłoby się na z Wałów Jagiellońskich na Targ Węglowy. Za pasażem w kierunku siedziby banku i PZU, naprzeciw Zbrojowni, powinien powstać następny dom handlowy.

- Dopiero te dwa domy handlowe i hotel stanowiłyby oprawę placu od strony zachodniej - mówi S. Michel. - Nie jest sztuką zaangażowanie inwestorów zagranicznych. Dla prestiżu Gdańska powinno się umieć zorganizować gdańskich inwestorów, handlowców. Tak, jak było z "Pasażem Królewskim" czy "Gildią".

Gdańscy inwestorzy wybudowali budynki jeszcze tymczasowe, ale już okazałe. A zaczynali od stołów i łóżek rozkładanych po upadku poprzedniego ustroju. Najlepszym przykładem możliwości rodzimych inwestorów jest "Stągiewna".
Zastanawia się również, czy można wzbogacić fasadę teatru oraz jaki sposób tekturową architekturę Akademii Sztuk Pięknych zamienić na ładną formę rzeźbiarską. Tak powstanie kameralny plac, który niektórzy będą nazywali placem teatralnym.

Zdaniem S. Michela nie powinny na nim stawać samochody. Zgodnie z wytycznymi planu miejscowego arch. Stanisław Michel lokalizuje na Targu Węglowym wielki podziemny parking, który powinien powstawać razem z budową obiektów zachodniej pierzei Targu Węglowego. Pozostaje kwestia ukrycia wjazdu i wyjazdu do podziemnego parkingu, wyjść pieszych.

Przypomnijmy, że poprzedni, ogłoszony przez miasto konkurs na koncepcję zabudowy Targu Węglowego został odrzucony przez marszałka Sejmu. Wątpliwe jest jednak czy miasto będzie stać na drugi wydatek 200 tysięcy złotych, którą to sumę wydano na poprzedni konkurs. Konkurs ów polecono wtedy rozstrzygać członkom Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Głos WybrzeżaKatarzyna Korczak

Opinie (119) 1 zablokowana

  • nie uwazam blokowisk za nowoczesne
    chodiło mi tylko o materiał bo ktoś tu nażekał na cegłę że taka niewspółczesna
    teraz się wraca do budowania z cegły
    okres zachłyśnięcia nowymi (wówczas) materiałami to między innymi własnie te koszmarne blokowiska
    nie popełniajmy co rusz tych samych błędów

    • 0 0

  • Cegła, jako materialny ślad......

    cegła------ niedawno
    - niedawno byłem w jednym z miejsc gdzie rozbijano bardzo stary gotycki mur -modernizacja obiektu- z ciekawości /chodziło o wymiar i wagę tej cegły/ przerzuciłem stertę cegieł, na jednej z nich zobaczyłem ślady dłoni owczesnego murarza .,i może jestem sentymentalny bo ogarnęło mnie dziwne uczucie ze oto trzymam w ręku przedmiot ze śladem podobnego mnie czlowieka z przed 600 laty ktorego efekt pracy przetrwał do moich czasów ...a my go niszczymy
    a cegła była jak dzwon ,dzisiaj nikt takich nie wypala-- bo....... nie umie..pomimo takiego postepu technologicznego.

    • 0 0

  • budować, budować....

    pewnie, że budować, w końcu te jarmarki, kramy i stragany w takim miejscu, to woła o pomstę do nieba. Nie jestem architektem - jak większość mieszkańców, każdy człowiek jednak ma jakiś tam gust i jest w stanie ocenić swoje otoczenie. W/g mnie na pewno w dzielnicy, gdzie przeważa zabudowa stara lub stylizowana na starą nie można budować czegoś w zupełnie innym stylu, bo "to się gryzie" ( do garnituru chyba nikt nie nosi trampek). Gdańska Starówka jest naprawdę bardzo atrakcyjna, szczególnie dla turystów, sama bardzo lubię sobie tam połazić. Uporządkowanie i ewentualna dobudowa nowych obiektów z zachowaniem istniejącego już stylu (np. hoteli) - jak najbardziej, tylko na miły Bóg - nie kolejne centra handlowe, tego mamy pod dostatkiem, a niedługo może skończy się remont hali targowej.
    Nowoczesne budownictwo TAK, jednak nie o rzut beretem od Długiej, bo to właśnie będą trampki do garnituru. Jest sporo miejsc, gdzie można wykazać się nowoczesną inwencją twórczą.

    • 0 0

  • masz racje mamus kamieniczki powinny byc niepowtarzalne , kazda powinna byc inna i to daje swoisty urok.
    jezeli miano by budowac dokladnie jak na makiecie, biale sciany i czerwone dachy, to mija sie ta budowa z celem.
    nie pasuje szpitalny kolor do plomby na starym miescie.

    • 0 0

  • sądząc z tego że na makiecie nawet katownia, brama czy teatr sa białe, to po prostu jeszcze jej nie pokolorowali

    • 0 0

  • ale widzę że umieścili także drzewko milenijne...

    • 0 0

  • faktycznie moze nie pokolorowali, ale takiego nieskonczonej makiety zdjecia nie powinno sie zamieszczac, bo traci caly koncept na efekcie, poprzez monotonie.
    niech to pokoloruja i dadza nam do zaopinmiowania:)
    i najlepsze byloby takie zdjecie wirtualne, ktore by mozna bylo obracac na wszystkie strony i sie dokladnie przyjrzec koncepcji.:)

    • 0 0

  • Architektura powinna odpowiadać czasom w których powstaje.
    Piękno architektury nie jest zarezerwowane tylko dla form wywodzących się z nurtu klasycznego.
    Miasto to żywy organizm a nie muzeum w którym trzeba chodzić w kapciach i zgodnie z przyjętym kierunkiem zwiedzania.
    W Polsce pracują tysiące twórczych, doświadczonych architektów i ich potencjał powinien być wykorzystany w otwartym konkursie zakończonym wystawą i poddanym szerokiej debacie publicznej. Autorzy opracowań musieli by brać pod uwagę wszystkie aspekty inwestycji; estetyczne,funkcjonalne,ekonomiczne,własnościowe i przyszłościowo-eksploatacyjne.
    Konkurs koncepcyjny powinien zostać przeprowadzony bez ograniczeń. Z możliwością wykorzystaniem w sposób dowolny wszelkich dostępnych technik, włącznie z internetem.
    Jedyną i ostateczną nagrodą dla najlepszego projektu, wyłonionego drogą głosowania, powinna być możliwość jego realizacji. Moim zdaniem w głosowaniu powinni brać udział wszyscy członkowie Izb Architektów.

    • 0 0

  • Szanowny Panie Architekcie - problem w tym, ze ja architektom nie ufam - to w koncu ich dzielem jest city forum. o ile to co powstalo na miejscu krewetki ratuje nieco calosc, to to w co ubrano bryle monopolu wola o pomste do nieba.

    zal po prostu tylek sciska, ze drzewa zaslaniajace kloca stamtad znikly.

    niechze Pan mi powie jak unikac takich koszmarkow w "nowoczesnej architekturze"? nie ufam, ze jestescie panstwo jako srodowisko zawodowe zaproponowac cos nowoczesnego a pasujacego z kilku powodow:
    - po pierwsze primo, nagrode pritzkera (przepraszam za pisownie jesli bledna) w zeszlym roku zdobyli architekci, ktorych dzielem (wedle nagradzajacych wartym uwagi) jest pietrowy kiosk ruchu (a przynajmniej z takowym sie nieodzownie kojarzy)
    - po drugie primo, paryska La Defence, ten odhumanizowany koszmar jest uwazany za dzielo architektury
    - po trzecie primo, gust gustem, a uklady ukladami - nie wierze w ucczciwosc rozstrzygniec w takich konkursach w tym kraju
    - po piate primo czy to nie mlodzi zdolni polscy architekci stworzyli wielkoplytowe osiedla potwory?
    - po szoste primo w koncu, skoroscie Pantwo architekci tacy cacy to dlaczego w poprzednim konkursie jakos takos nie bylo projektu zabudowy targu weglowego, ktory by zapieral dech w piersiach... same takie jakies podobne do takich co w londynie czy sztokholmie ich pelno na co drugim rogu

    • 0 0

  • "starówka"?

    jeżeli już to w cudzysłowie, wypowiadając sie dość autorytatywnym tonem mogliby niektórzy z przedpisaczy poczytac trochę o Głownym Mieście, o Starym Mieście itd.
    Ale tu prawie sami znawcy; historii, budownictwa, architektury.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane