• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiślinka jest pełna uranu

Sławomir Sowula
31 maja 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Szefostwo gdańskich Fosforów w Wiślince twierdzi, że hałda fosfogipsów nie zagraża ludziom. - To nieprawda, hałda to ekologiczna bomba - odpowiada dr inż. Danuta Trokowicz, autorka patentu na odzyskiwanie metali ciężkich, uranu i strontu, z takich składowisk

Historię hałdy fosfogipsów, stworzonej przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych w podgdańskiej Wiślince, opisaliśmy wczoraj w reportażu zamieszczonym w "Dużym Formacie". Jan Wyganowski, zastępca dyrektora do spraw technicznych w GZNF, twierdzi w artykule, że składowisko nie jest niebezpieczne dla środowiska. Dowodem mają być całe tomy opracowań, którymi dysponuje firma.

Dotarliśmy do osoby, która twierdzi, że jest wręcz przeciwnie.

- W hałdzie znajduje się uran oraz inne promieniotwórcze pierwiastki - stront i tor. Fosfogipsy są jednym z głównych czynników rakotwórczych w województwie pomorskim - twierdzi dr inż. Danuta Trokowicz, była pracownica Państwowego Instytutu Geologicznego w Gdańsku, która w latach 80. badała hałdę.

Trokowicz uważa, że promieniotwórczość hałdy stale wzrasta. Dzieje się tak, bo absorbuje pierwiastki promieniotwórcze z atmosfery. Chodzi głównie o stront, który zastępuje w związkach chemicznych wapń.

- Na skutek pylenia wiatry roznoszą szkodliwe substancje w promieniu 20-40 kilometrów. Jeszcze gorsze są skutki rekultywacji hałdy odpadami ściekowymi z gdańskiej oczyszczalni Wschód. Przez substancje w nich zawarte rozpoczyna się proces wypłukiwania z hałdy promieniotwórczych pierwiastków, które przez glebę przechodzą do wód gruntowych - mówi Trokowicz.

Obawy dr Trokowicz podziela Zbigniew Bąkowski, wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Niedawno zakwestionował "ściekową" metodę rekultywacji hałdy. - Wprowadzamy do środowiska metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, a na dodatek jeszcze pasożyty - alarmuje Bąkowski. - Zapytałem wojewodę pomorskiego, czy ta metoda jest zgodna z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska z 2002 roku.

Wojewoda jest organem wydającym pozwolenia na składowanie niebezpiecznych odpadów. Jego służby bronią jednak pomysłu. Jak powiedziała nam Anna Dyksińska, rzecznik wojewody - hałda jest obiektem budowlanym, więc nie mają wobec niej zastosowania normy, które dotyczą składu odpadów na polach uprawnych.

W Saur Neptun Gdańsk, które zarządza oczyszczalnią, od prawie tygodnia nikt nie potrafił zająć stanowiska.

Ile uranu jest w fosfogipsach? W latach 80., w ramach zespołu stworzonego przez naukowców Państwowego Instytutu Geologicznego, dr Trokowicz w tonie fosfogipsów stwierdziła obecność 25 g uranu i 200 g strontu, które są pierwiastkami promieniotwórczymi.

- Stwierdziliśmy wtedy, że hałdę trzeba zlikwidować, bo ilość pierwiastków rakotwórczych jest tak duża, że zagraża zdrowiu, ale jest na to sposób. Opracowaliśmy patent pozwalający odzyskać uran i inne pierwiastki z fosfogipsów - mówi dr Danuta Trokowicz

Potwierdza to dr Joanna Zachowicz, obecna szefowa Państwowego Instytutu Geologicznego w Gdańsku, współautorka patentu.

- Odzyskiwaliśmy z hałdy różne pierwiastki - również promieniotwórcze na poziomie laboratoryjnym. Nie zdążyliśmy tego wdrożyć do przemysłowego wykorzystania - mówi Zachowicz.
Patent dr Trokowicz nie wejdzie w życie szybko. Można jednak zrobić coś "od zaraz".

- Hałdę trzeba przykryć specjalną plandeką z tworzywa sztucznego - proponuje Trokowicz.

36 lat hałdy

Składowisko w Wiślince zostało stworzone przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych 36 lat temu. Wtedy firma zaczęła produkować nawóz sztuczny - superfosfat. Wyprodukowanie tony nawozu wiąże się z powstaniem pięciu ton odpadów - fosfogipsów. Postanowiono, że będą one składowane w dawnym wyrobisku gliny należącym do pobliskiej cegielni, głębokim na 10 metrów. Początkowo hałda miała mieć 18 metrów wysokości, dzisiaj sięga 50. Leży w niej 16 mln ton odpadów.


Dr inż. Danuta Trokowicz, była pracownica PIG w Gdańsku:
Hałdę trzeba zlikwidować albo przynajmniej jak najszybciej przykryć specjalną plandeką. Fosfogipsy są jednym z głównych czynników rakotwórczych w województwie pomorskim

Dr Maria Piszcz - Katedra Technologii Chemicznej Politechnika Gdańska

Nie chciałabym się wypowiadać na temat patentu dr Trokowicz. Oczywiście, że pierwiastki promieniotwórcze występują w fosforytach i fosfogipsach. Jednak ich zawartość zależy od tego, z jakiego regionu pochodzą. Może być różna nawet na poszczególnych statkach przychodzących do portu. Myślę, że dokładnymi danymi powinny dysponować Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych.
Gazeta WyborczaSławomir Sowula

Opinie (198)

  • to pisałem ja jarząbek mój górniku, a nie mama:)
    i powiem ci jeszcze na odchodne, ze skoro czujesz uporczywy zapach smrodu pomimo naszych twierdzeń, że my nie czujemy, to chyba czas najwyższy wyprać onuce, co???

    • 0 0

  • PS zarzucasz innym lęk i obawy, ale sam host trzymasz z daleko od naszych oczu:)
    czyżby czyżyk???

    • 0 0

  • Zajmujemy się tym tematem, przyłączcie się! - www.fosfi.prv.pl

    Hałda jest niebezpieczna, mamy konkretne materiały które do udowadniają
    Zajrzyjcie na naszą strone
    www.fosfi.prv.pl
    napiszcie do nas

    Na stroniach gazety wyborczej jest dostepny artykuł, który pojawił się wczoraj w dużym formacie. Przeczytajcie koniecznie.

    • 0 0

  • naprawde wdychamy syf...

    Jakis czas temu miałam okazje popracować tuż obok "Fosforów", tam w lato nie można okna otworzyc bo kwiety w przeciągu jednego dnia giną, a wykładziny w biurach mają warstwy !!! trującego pyłu, na szczęście nie pracowałam tam długo, urodziłam zdrowe dziecko i choć mieszkam dalej od fosforów w przypływach wschodniego wiatru nawet w domu czuć okropny smród. To nie jest bajka, na telegazecie TVP 3 dokładnie jest opisane jakie statki i z czym przypływaja do Portu, bądzmy świadomi...

    • 0 0

  • bagno

    żyjemy w jednym wielkim badnie.......

    • 0 0

  • Wybiórcza odkryła po 36 latach hałdę. A że pomimo tego (odkrycia) wiekszość portalowiczów zamierza spędzić dzisiejszą noc spokojnie, w "walce na słowa" są argumenty ad persona: a może masz udziały w fosforach? :)

    • 0 0

  • ta hałda wygląda na to wymaga osobnej ustawy sejmowej przyznającej środki na jej likwidacje i wskazującej odpowiednie do tego służby
    na poziomie powiatu czy nawet województwa możemy se bić piane nastepne 36 lat
    i ja tego doczekam, nie wiem czemu, ale mam czutke....

    • 0 0

  • To, że dyskusja portalowa jest zdominowana przez opinie niejakich galluxa i mamy (cóż za portalowa solidarność! - nie bójcie się, nie zamierzam wam odbierać 'forumowej sławy':)to jeszcze nie znaczy, że tak myśli cała społeczność Trójmiasta - ogromna większośc ludzi w naszym pięknym kraju nie ma dostępu do internetu. To, że mam inne poglądy również nie świadczy o tym, że cała Polska chce zburzyć spokojny sen mieszkańcom 3City - śpijcie, nomen omen, na zdrowie. Jedno jest pewne - od SŁÓW wszystko się zaczyna więc nie bagatelizujmy tej rozmowy. Do 'wszystkich' zwolenników otwartych postów: jeżeli kiedykolwiek mieliście zawirusowany komputer to wiecie, dlaczego ktoś wymyślił 'nicki'.

    • 0 0

  • Hałda a NFZ

    Ciekawe właśnie przeczytałem artykuł na portalu Gazety i wynika z niego, że były wojewoda Henryk Wojciechowski tak dbał o zdrowie mieszkańców województwa (a przy okazji Wiślinki), że pożałował kilku złotych na badania, mające określić wpływ hałdy na zdrowie ludzi. No cóż widać tym bardzo zasłużył się i cóż zgadnijcie kim teraz jest .... Dyrektorem Pomorskiego Oddziału Funduszu Zdrowia.... no tak zna sie chłop na wydawaniu pieniędzy na zdrowie.... i do tego dba o zdrowie - znowu całego województwa..... ciekawe na czym teraz oszczędza?

    • 0 0

  • musisz mój kopaczu i rębaczu wyrobka wiedzieć, że jestem postacią kultową tego portalu, przynajmniej tak stwierdzono na pierwszej rocznicy:)))))))
    :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
    bac sie ciebie powinny raczej nieczynne wyrobiska i zalane sztolnie

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane