• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiślinka jest pełna uranu

Sławomir Sowula
31 maja 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Szefostwo gdańskich Fosforów w Wiślince twierdzi, że hałda fosfogipsów nie zagraża ludziom. - To nieprawda, hałda to ekologiczna bomba - odpowiada dr inż. Danuta Trokowicz, autorka patentu na odzyskiwanie metali ciężkich, uranu i strontu, z takich składowisk

Historię hałdy fosfogipsów, stworzonej przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych w podgdańskiej Wiślince, opisaliśmy wczoraj w reportażu zamieszczonym w "Dużym Formacie". Jan Wyganowski, zastępca dyrektora do spraw technicznych w GZNF, twierdzi w artykule, że składowisko nie jest niebezpieczne dla środowiska. Dowodem mają być całe tomy opracowań, którymi dysponuje firma.

Dotarliśmy do osoby, która twierdzi, że jest wręcz przeciwnie.

- W hałdzie znajduje się uran oraz inne promieniotwórcze pierwiastki - stront i tor. Fosfogipsy są jednym z głównych czynników rakotwórczych w województwie pomorskim - twierdzi dr inż. Danuta Trokowicz, była pracownica Państwowego Instytutu Geologicznego w Gdańsku, która w latach 80. badała hałdę.

Trokowicz uważa, że promieniotwórczość hałdy stale wzrasta. Dzieje się tak, bo absorbuje pierwiastki promieniotwórcze z atmosfery. Chodzi głównie o stront, który zastępuje w związkach chemicznych wapń.

- Na skutek pylenia wiatry roznoszą szkodliwe substancje w promieniu 20-40 kilometrów. Jeszcze gorsze są skutki rekultywacji hałdy odpadami ściekowymi z gdańskiej oczyszczalni Wschód. Przez substancje w nich zawarte rozpoczyna się proces wypłukiwania z hałdy promieniotwórczych pierwiastków, które przez glebę przechodzą do wód gruntowych - mówi Trokowicz.

Obawy dr Trokowicz podziela Zbigniew Bąkowski, wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Niedawno zakwestionował "ściekową" metodę rekultywacji hałdy. - Wprowadzamy do środowiska metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, a na dodatek jeszcze pasożyty - alarmuje Bąkowski. - Zapytałem wojewodę pomorskiego, czy ta metoda jest zgodna z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska z 2002 roku.

Wojewoda jest organem wydającym pozwolenia na składowanie niebezpiecznych odpadów. Jego służby bronią jednak pomysłu. Jak powiedziała nam Anna Dyksińska, rzecznik wojewody - hałda jest obiektem budowlanym, więc nie mają wobec niej zastosowania normy, które dotyczą składu odpadów na polach uprawnych.

W Saur Neptun Gdańsk, które zarządza oczyszczalnią, od prawie tygodnia nikt nie potrafił zająć stanowiska.

Ile uranu jest w fosfogipsach? W latach 80., w ramach zespołu stworzonego przez naukowców Państwowego Instytutu Geologicznego, dr Trokowicz w tonie fosfogipsów stwierdziła obecność 25 g uranu i 200 g strontu, które są pierwiastkami promieniotwórczymi.

- Stwierdziliśmy wtedy, że hałdę trzeba zlikwidować, bo ilość pierwiastków rakotwórczych jest tak duża, że zagraża zdrowiu, ale jest na to sposób. Opracowaliśmy patent pozwalający odzyskać uran i inne pierwiastki z fosfogipsów - mówi dr Danuta Trokowicz

Potwierdza to dr Joanna Zachowicz, obecna szefowa Państwowego Instytutu Geologicznego w Gdańsku, współautorka patentu.

- Odzyskiwaliśmy z hałdy różne pierwiastki - również promieniotwórcze na poziomie laboratoryjnym. Nie zdążyliśmy tego wdrożyć do przemysłowego wykorzystania - mówi Zachowicz.
Patent dr Trokowicz nie wejdzie w życie szybko. Można jednak zrobić coś "od zaraz".

- Hałdę trzeba przykryć specjalną plandeką z tworzywa sztucznego - proponuje Trokowicz.

36 lat hałdy

Składowisko w Wiślince zostało stworzone przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych 36 lat temu. Wtedy firma zaczęła produkować nawóz sztuczny - superfosfat. Wyprodukowanie tony nawozu wiąże się z powstaniem pięciu ton odpadów - fosfogipsów. Postanowiono, że będą one składowane w dawnym wyrobisku gliny należącym do pobliskiej cegielni, głębokim na 10 metrów. Początkowo hałda miała mieć 18 metrów wysokości, dzisiaj sięga 50. Leży w niej 16 mln ton odpadów.


Dr inż. Danuta Trokowicz, była pracownica PIG w Gdańsku:
Hałdę trzeba zlikwidować albo przynajmniej jak najszybciej przykryć specjalną plandeką. Fosfogipsy są jednym z głównych czynników rakotwórczych w województwie pomorskim

Dr Maria Piszcz - Katedra Technologii Chemicznej Politechnika Gdańska

Nie chciałabym się wypowiadać na temat patentu dr Trokowicz. Oczywiście, że pierwiastki promieniotwórcze występują w fosforytach i fosfogipsach. Jednak ich zawartość zależy od tego, z jakiego regionu pochodzą. Może być różna nawet na poszczególnych statkach przychodzących do portu. Myślę, że dokładnymi danymi powinny dysponować Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych.
Gazeta WyborczaSławomir Sowula

Opinie (198)

  • Gallux, jestem górnik węgla brunatnego a nie kamiennego i Śląsk tak samo mnie obchodzi jak wasza Wiślinka :) - co nie znaczy, że w ogóle - i tam i tu mieszkają moi przyjaciele. A co do słów i działania to pierwszy ruch należy chyba do miejscowych ekologów - nie zamierzam im odbierać pracy. Pozostaje tylko pytanie: ile fosfory płacą lub zapłacą za zamknięcie im ust. Skoro temat powraca 'falami' to pewnie ekolodzy zaczyną szum kiedy kończy im się kasa????? :)))

    • 0 0

  • To ile tego uranu tam leży teraz?

    Ćwierć wieku temu w tonie tego badziewia znaleźli 25 gram uranu... Jakby nie liczyć wychodzi ze 400000 kg uranu w tych 16 mln ton.
    Nawet jeżeli początkowe dane są przekłamane, to nawet jeżeli 10% tego tam teraz leży, to ludzie - nic, tylko iść i kopać, przeca to cenne.
    Piszą, że opracowali patent, by uran odzyskiwać.Ale co z nim robili? Nie zdążyli go wdrożyć.Gdzieś być musi.

    • 1 0

  • Górnik

    1. nie, nie mam udziału w fosforach, mam za to spore udziały w szarych komórkach :P
    a czy ty masz udziały w bromie, który zachwalasz w licznych postach?
    2. z radosnym chichotem obserwuję że kiedy interlokutorowi zaczyna brakować rzeczowych argumentów jak ostatniej deski ratunku czepia się ortografii. Kaszubskim się nie podpieram bo go nie znam i nie odmówiłabym sobie podpisania się nickiem (wraz z hostem - żeby nie było wątpliwości), bo zdecydowanie bardziej wkurzyły by cię szpileczki autoryzowane niz jakieś tam obce :]
    tak więc walczę na słowa z godnością, jak wszystko inne z resztą (co robię)
    3. Ja od urodzenia mieszkam w Gdańsku, ale w przeciwieństwie do ciebie nie znam zapachu nawozów fosforowych - do mojej dzielnicy nie docierają widocznie a rolnikiem nie jestem
    Za to mogę śmiało powiedzieć ze nie chciałabym mieszkać w Świeciu, bo tam aż strach uchylić okno przejeżdżając (tak śmierdzi)
    4. Uprzejmie pragnę ci ponadto wyjaśnić że nick wymyślono po to żeby nie było potrzeby posługiwać się w sieci imieniem i nazwiskiem a nie po to żeby uchronić komputer przed wirusami - na to są inne sposoby
    5. to że mam nastrój do droczenia się w tym temacie to akurat reakcja na przejawy nadmiernej histerii, którą tu zaprezentowano, ale twoją opinię o mojej dominacji tu potraktuję ze złośliwą satysfakcją jako komplement ;]

    • 0 0

  • a teraz adieu

    • 0 0

  • HAŁDA

    Trzeba tam wrzucić całe kierownictwo FOSFORÓW i zobaczymy za ile godzin zdechną.

    • 0 0

  • ...

    ej to żóżłte to jest od pylenia drzew.... nie wypowiadaj się jesli nei wiesz...o czym mówisz...!

    • 0 0

  • mama

    Widocznie nie masz nic innego do roboty skoro dyskutujesz tutaj na każdy temat i dowartościowujesz się tak wątpliwą 'dominacją'. Żal mi Ciebie ale może kiedyś bedziesz mogła zrealizować się w realu. Powodzenia!

    • 0 0

  • Miejsce Polska... system samowolka:D

    • 0 0

  • radiochemik

    gdzie nam facetom do Einsteina a kobitom do Marii Curie z domu Skłodowskiej ;)

    Mama
    szczęśliwi zer nie liczą ... ;)

    Co do rakotwórczych właściwości hałdy. Pewne rzeczy można bagatelizować, innych raczej nie warto.
    Tego na pewno nie warto

    • 0 0

  • Podajnik raka. Potwór z fosforu

    cały artykuł "Podajnik raka. Potwór z fosforu"
    z poniedziałkowego Dużego Formatu Wyborczej
    mozna zobaczyć:
    http://gdansk-sobieszewo.mojeosiedle.pl/viewtopic.php?t=2623
    jest opisane w ośmiu rozdziałach rok po roku jak przebiegała sprawa hałdy.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane