• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiślinka jest pełna uranu

Sławomir Sowula
31 maja 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Szefostwo gdańskich Fosforów w Wiślince twierdzi, że hałda fosfogipsów nie zagraża ludziom. - To nieprawda, hałda to ekologiczna bomba - odpowiada dr inż. Danuta Trokowicz, autorka patentu na odzyskiwanie metali ciężkich, uranu i strontu, z takich składowisk

Historię hałdy fosfogipsów, stworzonej przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych w podgdańskiej Wiślince, opisaliśmy wczoraj w reportażu zamieszczonym w "Dużym Formacie". Jan Wyganowski, zastępca dyrektora do spraw technicznych w GZNF, twierdzi w artykule, że składowisko nie jest niebezpieczne dla środowiska. Dowodem mają być całe tomy opracowań, którymi dysponuje firma.

Dotarliśmy do osoby, która twierdzi, że jest wręcz przeciwnie.

- W hałdzie znajduje się uran oraz inne promieniotwórcze pierwiastki - stront i tor. Fosfogipsy są jednym z głównych czynników rakotwórczych w województwie pomorskim - twierdzi dr inż. Danuta Trokowicz, była pracownica Państwowego Instytutu Geologicznego w Gdańsku, która w latach 80. badała hałdę.

Trokowicz uważa, że promieniotwórczość hałdy stale wzrasta. Dzieje się tak, bo absorbuje pierwiastki promieniotwórcze z atmosfery. Chodzi głównie o stront, który zastępuje w związkach chemicznych wapń.

- Na skutek pylenia wiatry roznoszą szkodliwe substancje w promieniu 20-40 kilometrów. Jeszcze gorsze są skutki rekultywacji hałdy odpadami ściekowymi z gdańskiej oczyszczalni Wschód. Przez substancje w nich zawarte rozpoczyna się proces wypłukiwania z hałdy promieniotwórczych pierwiastków, które przez glebę przechodzą do wód gruntowych - mówi Trokowicz.

Obawy dr Trokowicz podziela Zbigniew Bąkowski, wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Niedawno zakwestionował "ściekową" metodę rekultywacji hałdy. - Wprowadzamy do środowiska metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, a na dodatek jeszcze pasożyty - alarmuje Bąkowski. - Zapytałem wojewodę pomorskiego, czy ta metoda jest zgodna z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska z 2002 roku.

Wojewoda jest organem wydającym pozwolenia na składowanie niebezpiecznych odpadów. Jego służby bronią jednak pomysłu. Jak powiedziała nam Anna Dyksińska, rzecznik wojewody - hałda jest obiektem budowlanym, więc nie mają wobec niej zastosowania normy, które dotyczą składu odpadów na polach uprawnych.

W Saur Neptun Gdańsk, które zarządza oczyszczalnią, od prawie tygodnia nikt nie potrafił zająć stanowiska.

Ile uranu jest w fosfogipsach? W latach 80., w ramach zespołu stworzonego przez naukowców Państwowego Instytutu Geologicznego, dr Trokowicz w tonie fosfogipsów stwierdziła obecność 25 g uranu i 200 g strontu, które są pierwiastkami promieniotwórczymi.

- Stwierdziliśmy wtedy, że hałdę trzeba zlikwidować, bo ilość pierwiastków rakotwórczych jest tak duża, że zagraża zdrowiu, ale jest na to sposób. Opracowaliśmy patent pozwalający odzyskać uran i inne pierwiastki z fosfogipsów - mówi dr Danuta Trokowicz

Potwierdza to dr Joanna Zachowicz, obecna szefowa Państwowego Instytutu Geologicznego w Gdańsku, współautorka patentu.

- Odzyskiwaliśmy z hałdy różne pierwiastki - również promieniotwórcze na poziomie laboratoryjnym. Nie zdążyliśmy tego wdrożyć do przemysłowego wykorzystania - mówi Zachowicz.
Patent dr Trokowicz nie wejdzie w życie szybko. Można jednak zrobić coś "od zaraz".

- Hałdę trzeba przykryć specjalną plandeką z tworzywa sztucznego - proponuje Trokowicz.

36 lat hałdy

Składowisko w Wiślince zostało stworzone przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych 36 lat temu. Wtedy firma zaczęła produkować nawóz sztuczny - superfosfat. Wyprodukowanie tony nawozu wiąże się z powstaniem pięciu ton odpadów - fosfogipsów. Postanowiono, że będą one składowane w dawnym wyrobisku gliny należącym do pobliskiej cegielni, głębokim na 10 metrów. Początkowo hałda miała mieć 18 metrów wysokości, dzisiaj sięga 50. Leży w niej 16 mln ton odpadów.


Dr inż. Danuta Trokowicz, była pracownica PIG w Gdańsku:
Hałdę trzeba zlikwidować albo przynajmniej jak najszybciej przykryć specjalną plandeką. Fosfogipsy są jednym z głównych czynników rakotwórczych w województwie pomorskim

Dr Maria Piszcz - Katedra Technologii Chemicznej Politechnika Gdańska

Nie chciałabym się wypowiadać na temat patentu dr Trokowicz. Oczywiście, że pierwiastki promieniotwórcze występują w fosforytach i fosfogipsach. Jednak ich zawartość zależy od tego, z jakiego regionu pochodzą. Może być różna nawet na poszczególnych statkach przychodzących do portu. Myślę, że dokładnymi danymi powinny dysponować Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych.
Gazeta WyborczaSławomir Sowula

Opinie (198)

  • krótka piłka i krótki komentarz
    chłop swoje baba swoje
    życiowy elementarz:(

    • 0 0

  • Zbieramy ludzi i materiały. Wspólnie coś poradzimy.

    Organika, jeśli macie jakieś maetriały na temat hałdy, to proszę prześlijcie je nam. Opublikujemy wszystko na naszej stronie. Przed chwilą opublikowaliśmy metodę na utylizację odpadów. Zajrzyjcie na naszą stronę jeśli jesteście ciekawi.
    Potrzebujemy ludzi do pomocy, chemy założyć stowarzyszenie w sprawie hałdy. Jeśli macie ochotę pomóc napiszcie do nas.
    www.fosfi.prv.pl

    • 0 0

  • nie moge wejść na tę stronę, mój norton ją blokuje.
    Ale przyłączę się do każdej akcji przeciw tej hałdzie.

    • 0 0

  • Górnik,

    dokąd bredziłeś o tej hałdzie, to pal cię licho. Ale jak wchodzisz na temat dyskryminacji płci - to STOP KOLEŻKO. Czy tylko ten ostatni, typowo "samczy" argument ci się ostał?

    Mama> trzym się i nie daj się. Żadna męska szowinistyczna św..... nie powinna wypłynąć powyżej poziomu morza.

    • 0 0

  • Kurort?

    Ile to kilometrów do Sobieszewa? Mam tam spędzić wakacje, czyli z jednego syfu w drugi za opłatą...

    • 0 0

  • Zmniejsz poziom zabezpieczeń w nortonie, albo spróbuj tego adresu: http://kalka.kicks-ass.org/halda/
    tak czy inaczej napisz do nas maila. Żebyśmy mogli utrzymać kontakt. Zajrzyj też na strony wyborczej i tamtejsze forum, temat: "Hałdzinka, potwór z fosforu"

    • 0 0

  • swiecimy oczami

    to co wypisuja dziennikarze to sa kpiny przy tych sterzeniach co tu opisane i skutkach "promieniowania" ci ludzie co tu rzyja dlurzej jak ta chalda istnieje powinni juz niezyc a dzieci ich czyli tez moje nie sa jekies zmienione na skutek promieniowania psy maja jeden ogon a koty nie lataja dzieci sie rozwijaja normalnie mieszkam tu 15 lat i o ludziach kturzy na raka umarli to znalem jednego i o dwojgu slyszalem w tej okolicy tak ze artykuly sa mocno przesadzone nie wiem ze dla dobrej sprzedarzy takie rzeczy pisza rownie dobrze morzna isc do gd. WRZESZCZA i przy glownej ulicy sprawdzic sterzenie pylu,olowiu,chalasu,gdzie na dobe przejerzdza 80000 alt i mamy nowa sensacje albo na stogi kolo rafineri lub lasow z ciaglymi wyciekami paliwa do gleby z ruruciagow poprostu na biegun ucieknijmy hehe

    • 0 0

  • A jednak widać pewne wpływy.

    • 0 0

  • gallux

    dawkę mierzy sie w siwertach Sv a nie w bekerelach ;-)

    • 0 0

  • Protest społeczny

    Chyba czas na coś więcej niż artykuły w gazecie. Jak można było nie zrobić badać ludzi przy tak ważnych przesłankach ku temu??? Śmierdzi łapownictwem na kilometr, a ja nie chcę umierać w wieku 50 lat w męczarniach za to, że pan X z panem Y dogadali się, zeby trzymać język za zębami.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane