• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Woda zaleje Gdańsk?

Monika Tutak
29 czerwca 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Naukowcy ostrzegają: grozi nam prawdziwa zagłada. Zanieczyszczenie środowiska i ocieplenie klimatu spowodują katastrofę.

To brzmi jak apokalipsa. Gdańsk znajdzie się pod wodą. Szczecin spustoszą sztormy. Podlasie dotknie susza, a z Helu zostanie tylko mała wyspa! Katastrofy ekologiczne zniszczą cały świat.

O takich zmianach na kuli ziemskiej nikomu się nie śniło. A jednak. Wystarczy zaledwie kilkadziesiąt lat. Powodzie, huragany, susze, lawiny zagrożą milionom ludzi. Po niektórych krajach nawet śladu nie będzie. A wszystko przez zanieczyszczenie środowiska i ocieplenie klimatu.

Wielka powódź

Ekolodzy z międzynarodowej organizacji World Wildlife Fund (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody) opracowali raport, od którego aż włos jeży się na głowie. Korzystali przy tym z pomocy naukowców z całego świata, klimatologów, pracowników NASA. Stworzyli mapę globu za 50 lat.

- Grozi nam katastrofa - mówi Wojciech Stępniewski z WWF. Kataklizmy nie ominą też Polski. Najbardziej zagrożone jest Wybrzeże. - Poziom morza podniesie się o 2 metry. Woda zaleje gdańskie Główne Miasto, Półwysep Helski, podmyje Wolin. Przez miejscowości na Pomorzu Zachodnim przejdzie wielka powódź - tłumaczy ze zgrozą Stępniewski.

Dla ziemniaka za sucho

Klimat w Polsce ociepli się dramatycznie. Temperatura wzrośnie nawet o 6 stopni Celsjusza! W górach śniegu będzie tyle, co kot napłakał. - Ptaki przestaną odlatywać do ciepłych krajów. Już teraz czapla biała zostaje w Polsce - mówią ekolodzy.

Rolnicy będą musieli zmienić uprawy, bo pogorszą się warunki zwłaszcza dla ziemniaka.
- Częściej będziemy uprawiać kukurydzę - dodaje Stępniewski. Susze, gwałtowne burze i podtopienia spustoszą tereny nizinne, szczególnie Podlasie.

Huragany w Europie

Na całym świecie podniesie się poziom oceanów. Pod wodą może znaleźć się Nowy Jork, Tokio, wybrzeże Brazylii. Z gór zejdą lawiny błotne. Hiszpanię spustoszą huragany.
- Na świecie zmieni się aż 31 miejsc! A niektóre, jak Malediwy, po prostu znikną. Musimy z tym walczyć - mówi Ireneusz Chojnacki z WWF. - Jedną z przyczyn globalnego ocieplenia jest nadmierna emisja dwutlenku węgla, zwłaszcza podczas produkcji energii elektrycznej.

Wystarczy wyłączyć

W walce o ocalenie przyrody ekologów wspierają znani podróżnicy: Beata Pawlikowska i Marek Kamiński.
- Każdy z nas ma wpływ na globalne ocieplenie. Wystarczy wyłączać zbędne urządzenia. Możemy ocalić w ten sposób wiele pięknych miejsc na naszej planecie - mówi Beata Pawlikowska.

Musimy się opamiętać

Wojciech Stępniewski z WWF Polska, kierownik projektu "Klimat i energia" ostrzega: - W polskich domach wciąż marnotrawi się do 40 proc. energii elektrycznej. Namawiamy Polaków, by oszczędzali prąd. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, jakie spustoszenie sieje on w środowisku. Jeśli świadomie i efektywnie będziemy gospodarować energią, przyczynimy się do zahamowania zmian klimatu. Gdybyśmy wyłączali na noc nasze urządzenia, to tak, jakbyśmy wyłączali średniej wielkości elektrownię.

Jak to powstrzymać

Każdy z nas może ratować środowisko i sprawić, że klimat nie będzie ocieplał się tak gwałtownie. Na ocieplenie wpływa bowiem głównie emisja dwutlenku węgla. Musimy oszczędzać energię elektryczną. Zaoszczędzimy przy tym też na rachunkach. Należy więc:

- wyłączać urządzenia, z których korzystamy: zwłaszcza wyłączając przycisk stand-by w telewizorach, radiach, wieżach - urządzenia w stanie uśpienia cały czas pobierają prąd!
- kupować urządzenia energooszczędne,
- sprawdzać, czy uszczelka w lodówce nie przepuszcza: inaczej lodówka pobiera za dużo prądu,
- oszczędzać wodę przy zmywaniu: nie pozwolić, by woda z kranu leciała ciurkiem, lepiej nalać wody do zlewu,
nie zostawiać ładowarki do telefonu komórkowego podłączonej do prądu - w ten sposób cały czas będzie pracowała (w końcu zrobi się gorąca).
Super ExpressMonika Tutak

Opinie (189) ponad 10 zablokowanych

  • Marek

    jutro jade do Wiela na tak zwany łyk-end.

    • 0 0

  • ładowark i to wielkie gówno

    BZDURY z tymi ładowarkami i "stanie spoczynku", o WIELE WIĘKSZE "zużycie" jest w przeowodach miedzianych biegnących w naszych ścianach. Jeżeli NAPRAWĘ chce się pomóc "matce naturze" PROPONUJE PRZED PÓJŚCIEM SPAĆ ZA KAŻDYM RAZEM WYŁANCZAĆ "KORKI" :). A tak poza tym, jak już mówiłem wystarczy spojrzeć gdziekolwiek w powietrze (poza miastem) i każdą taką "ładowareczkę grzejącą się" mamy niemal co 10 cm W LINIACH PRZESYŁOWYCH, każdym kablu!!!A to prawdziwa dzungla (tzn. cholernie dużo tego)!! Jeszcze większa (lecz niewidoczna) jest pod nami: w miastach w postaci zakopanych w ziemi LINI KABLOWYCH.

    • 0 0

  • Adamos

    jesteś na PG?
    Takie orty walisz, że po prostu żenada.
    Zamiast się wymądrzać o ekologii, kup sobie lepiej słownik.

    • 0 0

  • on Ci zaraz powie że jest dyslektykiem albo innym ...tykiem, ciekawe że kiedyś tego w ogóle nie znano

    • 0 0

  • Adamos PG.

    A ostatni w budynku , ktory wylaczy przed spaniem korki w mieszkaniu , powinien dawac cynk do EC , zeby odlaczyli korki glowne itd . itd.
    Mozna zrobic grafiki sasiedzkie , zeby bylo sprawiedliwie .
    To taki lancuszek sw. Antoniego .
    P.S. Bolo , nie mow mi , bo juz zazdroszcze .

    • 0 0

  • błędne koło

    a jak tu oszczedzac? kupilam lodowke, kase wybulilam a po 4 latach pada mi uszczelka. No coz czuje sie odpowiedzialna za to zalanie naszego miasta. Ale niestety musze wymienic cale drzwi do lodowki bo niestety w nowych modelach nie wymienia sie samych uszczelek. Tak wiec donbrze, ze mieszkam na gornych tarasach miasta to mam szanse ze nie dosiegnie mnie baltycki sciek bo szkoda mi czterech paczek na nowe drzwi do lodowki. Pewnie skonczy sie, ze kupie nowa. Ale faktycznie w tym chorym kraju wszyscy sie madrza, teoretykow mamy sporo, ale szkoda, ze nikt madry nie pomysli nad zrodlami energii odnawialnej. I te lasy, ktore trwonia na ulotki i zasmiecaja mi klatke schodowa jakimis bzdurami z supermarketow. Wszedzie jest wielki syf, brud i smrod. I coz te ladowarki moga pomoc? ze te czaple biale nie pomarzly i nie dostaly grypy az sie dziwie. A moze nasza zima i te - 20 stopni to dla nich optymalna temperatura? Ja w kazdym razie zmarzlam tej zimy i nie odczulam ocieplenia klimatu. Pozdrowionka

    • 0 0

  • Sorki za błędy (tak mam dysgrafię), ale w sumie moje lenistwo że nie sprawdziłem w Wordzie.
    Z tymi "korkami" to był żart.
    ALE SERIO BYŁO Z KABLAMI. Trzeba się zastanowić o co chodzi?? Czy chodzi o ochronę środowiska (mniejszą emisję CO2) CZY PIENIĄDZE, bo jeśli chodzi o emisję to WSZĘDZIE DAĆ RÓWNOLEGLE DRUGĄ LINIĘ KABLOWĄ i straty są połowę niższe i każdy dzień takiej 2 linii kablowej to jakieś kilka lat latania i wyłanczania wszystkich ładowareczek na świecie. Jeszcze raz napiszę 40 % ENERGII JEST TRACONA "w powietrze" PRZEZ KABLE (prawo Ohma) na spadki napięci (opór własny kabla). I nie są to jakieś ŚMIECHU WARTE wartości po przecinku W ALE MEGA (CO NJMNIEJ) CZYLI MILIONY WATÓW ROCZNIE Oczywiście pieniądze również by się zwróciły: kwestia czasu.

    • 0 0

  • Adamos PG.

    Cos mnie siem wydawa , ze Wy Adamos prochu nie wymyslita .

    • 0 0

  • Co do odnawialnej

    Niestety na energię "odnawialną" za dużo nie ma co liczyć:( a to dlatego iż znacznie więcej ona psuje niż pomaga. Jedynym rozsądniejszym wyjściem sa wielkie wiatraki (których energia jest nie najlepsza jakościowo) pyzatym "MASAKRUJĄ" całe ekosystemy od ptaków począwszy po dzikie zwierzęta płoszone hałasem kończąc. To samo z tamami(o ile jest spadek, bo "najlepsze miejsca" już sa wykorzystywane) i widać iż jest to ułamek energii, kolektory słoneczne: nie w naszym klimacie (za dużo chmur w porównaniu do kosztów) itd. itd. NAJROZSĄDNIEJSZA wydaje mi się energia jądrowa.
    ZAGADKA :
    Kto wie czy i gdzie W POLSCE BYŁY KOPALNIE URANU, są złoża uranu . :)

    • 0 0

  • Adamos PG

    czy to Twoja praca dyplomowa?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane