• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wolna ręka dla budowniczych wieżowców

Michał Stąporek
22 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 13:00 (22 kwietnia 2008)
Najnowszy artykuł na ten temat 148-metrowe wieżowce powstaną w Letnicy
Na skrzyżowaniu ul. Rajskiej i Heweliusza najpierw miało powstać kino, później biurowiec podobnej wysokości jak centrum handlowe Madison. Od kilkunastu miesięcy deweloper stara się o pozwolenie na budowę wieżowca. Zdjęcie pochodzi z 2000 r., ale stan placu budowy nie zmienił się do dziś. Na skrzyżowaniu ul. Rajskiej i Heweliusza najpierw miało powstać kino, później biurowiec podobnej wysokości jak centrum handlowe Madison. Od kilkunastu miesięcy deweloper stara się o pozwolenie na budowę wieżowca. Zdjęcie pochodzi z 2000 r., ale stan placu budowy nie zmienił się do dziś.

- Nie pytamy czy budować w Gdańsku wieżowce, tylko pytamy gdzie to robić - mówił w poniedziałek prezydent Adamowicz. Z wyjaśnień jego zastępcy wynika, że najlepiej niemal wszędzie.



W ostatnich miesiącach deweloperzy zapowiedzieli chęć budowy w Gdańsku kilkunastu wysokich budynków. Na razie to w znacznej mierze projekty palcem po wodzie pisane, ale kilka z nich zdążyło już wywołać sporo kontrowersji - Quattro Towers we Wrzeszczu'>Quattro Towers we Wrzeszczu, Central Park na Morenie, czy projekt wysokościowca przy molo w Brzeźnie.

Aby na przyszłość zaradzić konfliktom z mieszkańcami władze miasta postanowiły opracować dokument regulujący zasady budowania wieżowców w Gdańsku, czyli Studium Lokalizacyjne Obiektów Wysokościowych (SLOW). W poniedziałek odbyła się jego pierwsza prezentacja.

Urbaniści z Biura Rozwoju Gdańska podzielili miasto na strefy, w których wieżowce: nie mogą powstawać, nie powinny powstawać, obszary, gdzie budowa jest dopuszczona, oraz gdzie jest zalecana.

Jako miejsca, gdzie budowa wysokościowców jest zalecana, SLOW słusznie wskazuje tereny wzdłuż al. Grunwaldzkiej: przy kampusie Uniwersytetu Gdańskiego, przy przystanku SKM Gdańsk-Zaspa oraz w ścisłym śródmieściu Wrzeszcza. Wieżowce powinny także powstawać na terenie Młodego Miasta - tak wynika zresztą z preferencji mieszkańców wyrażonych w ankiecie przeprowadzonej przez BRG. Ponad 83 proc. wskazało stocznię, jako na najlepsze miejsce dla nich. Za najgorszą lokalizację uznano historyczne śródmieście - tylko 15 proc. dopuściłoby tam na budowę wieżowca.

Jako dobre lokalizacje dla wieżowców planiści uznali także tzw. bramy miasta, czyli tereny przy wjazdach do Gdańska al. Armii Krajowej, Traktem św. Wojciecha, w Nowym Porcie przy Porcie Morskim oraz przy granicy z Sopotem.

W strefie, gdzie wieżowce byłyby jedynie "dopuszczone", ich budowa musiałaby być poprzedzona konsultacjami z mieszkańcami. Czy pozwoli to uniknąć takich kontrowersji jak dziś? Być może, ale nawet pracownicy BRG nie do końca wierzą w skuteczność tego zapisu: - Także teraz mieszkańcy mogą zgłaszać swoje opinie na temat powstających planów zagospodarowania przestrzennego. Planiści czekają na ich sugestie, ale prawie nikt się tym nie interesuje. Dopiero, gdy procedura opracowania dobiega końca, ktoś podnosi larum, że pracujemy za plecami mieszkańców i szkodzimy im - opowiada Joanna Bach-Głowińska z BRG.

Zdaniem urbanistów z BRG wieżowce nie powinny powstawać na peryferiach miasta, w rejonach gdzie dominuje zwarta zabudowa jednorodzinna, oraz tam, gdzie warto chronić naturalny krajobraz: np. na Wyspie Sobieszewskiej i Zuławach.

SLOW miał pomóc w określeniu, gdzie można się spodziewać wieżowców, a gdzie one na pewno nie powstaną. Można jednak odnieść wrażenie, że wytyczne SLOW planiści opatrzyli tak wieloma furtkami, by budowa wieżowców była możliwa niemal wszędzie.

Oto przykład: wśród miejsc, gdzie wieżowce nie mogą powstawać wymienia się historyczne śródmieście Gdańska (a także starą Oliwę, Westerplatte, cmentarze, parki,lasy i tereny ujęć wody). Jednak Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta ds. przestrzennych zaznacza: - Miejscem dyskusyjnym jest skrzyżowanie ul. Rajskiej i Heweliusza. Jest to obszar chroniony jako pomnik historii, ale stoją tam już dwa wysokościowce, a widok na historyczną zabudowę jest tylko w stronę kościoła św. Katarzyny. Budowa wieżowca w tym miejscu powinna być poddana dyskusji.

Zadziwiająca jest ta walka miejskich urzędników w obronie nieudolnego dewelopera, który dziesięć lat temu rozkopał plac w centrum miasta, przegapił kolejno szansę na budowę kina, potem biurowca, a teraz markuje pracę, by nie stracić pozwolenia na budowę. Od miesięcy jego starania o budowę w tym miejscu wieżowca wspiera miasto, ale legalność takiej budowy zanegowali już wojewódzki konserwator zabytków i minister kultury. Ostatnio decyzję ministra podtrzymał w tej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny.

Z czego wynika taka postawa? Słuchając zastępcy prezydenta Gdańska Wiesława Bielawskiego, urbanisty i architekta, można odnieść wrażenie, że uważa on, iż wieżowiec w mieście jest równie naturalny, jak kwiat na łące. Jego zdaniem w sporze o lokalizację wieżowca, trud przekonania do swoich racji powinien spoczywać na tym, kto jest przeciw budowie, a nie na tym, kto jest jej zwolennikiem. Pewnie dlatego na pytanie o zasadność budowy 55-metrowego wieżowca przy molo w Brzeźnie, na granicy parku i lasu, w pobliżu strefy ochronnej ujęcia wody (wg SLOW to trzy elementy wykluczające budowę wysokościowca) odpowiada: - A czemu miałby nie powstać?

Opinie (167)

  • kto tu rządzi ? :-/ (1)

    wiezowce TAK, ale NIE wszedzie !
    idealny teren dla wysokosciowcow, to mlode miasto, tereny obok baltic areny, ale na pewno nie oliwa, czy zabytkowy wrzeszcz(nawet jesli kamienice byly "tylko" odbudowane).
    Jeszcze jedna sprawa to taka, ze jesli maja powstawac wiezowce, jakie zamierza postawic hines, to lepiej niech w ogole nie powstaja :-/
    Mam wrazenie, ze 90% inwestycji, to tynkowane "cudenka" architektoniczne.
    Chcialbym, aby w Gdansku, calym trojmiescie byly wysokosciowce, ale tylko takie, ktore beda budowane z glowa i nawet po 20-50 latach beda dalej sie podobaly mieszkancom, a nawet turystom.

    • 0 0

    • jasne, że tak, ale nie wszędzie...

      tylko co zrobić jeśli deweloper chce wszędzie?
      jak to co? zrobić opracowanie, z którego będzie wynikać, że wolno wszędzie...
      deweloper, swój chłop, nie zapomni...
      my, mam nadzieję, też nie...
      a na serio, jasne, że tak...
      ale nie w bezpośrednim sąsiedztwie niskiej zabudowy... nie w parku i koło parku... nie na plaży... nie na Starym Mieście... i w wielu innych miejscach...
      ale w dalszym ciągu zostaje sporo miejsca do zagospodarowania :-)

      • 0 0

  • (1)

    Budowa wysokiego hotelu w Brzeźnie koło deptaka jest bez sensu. Przecież kawałek dalej, przy pętli tramwajowej jest całe mnóstwo miejsca, w które można by było taki hotel wkomponować. Po ciężką cholerę urzędnicy próbują robić coś tak bardzo na siłę.
    A dziura przy ul Rajskiej jak postoi jeszcze kolejne kilka lat, to może deweloper w końcu zrezygnuje z inwestycji w błoto na Starówce i wybuduje coś opłacalnego. I może nawet ładne mu wyjdzie.

    • 0 0

    • Jak to po jaką? Każdy wie, że "wielki płatnik" buduje gdzie chce!

      • 0 0

  • O debacie ...

    http://tiny.pl/nmt2

    • 0 0

  • wieżowce wieżowce (1)

    ok fajnie, budujcie, miasto z kilkoma wieżowcami będzie się ładniej prezentowało. a co z parkami ? boiskami ? miejscami w których młodzi ludzie mogli by spędzać czas ?

    • 0 0

    • a po co? użerałam sie swojego czasu z miastem i radnym mojej dzielnicy, najpierw zeby zrobic boisko odpowiedz od miasta była krótka(jasno: pocałujta w d.. wujta) potem,zeby wyremontować stare.
      radny obiecał ze remont istniejącego boiska do kosza (nota bene na terenie szkoły) zostanie wpisany do projektu inwestycyjnego na rok ... ho ho ho 2008-2012?
      teraz i na to nie ma szans. bo EURO!!!
      a wystarczyło niewiele kasy-wylac nowa nawierzchnie i postawic pare nowych koszy, Oraz ogrodzenie zeby piłki nie hasały po ulicy.,
      takie mamy władze i radnych.

      • 0 0

  • wieżowiec na Brzeźnie? - zdecydowanie NIE

    Chorych pomysłów jest wiele, tak jak budowa wieżowca i parkingu niedaleko molo w Brzeźnie.Sądze że to przewrotna metoda- jakby jeden developer dostał pozwolenie to zaraz i inni by postawili i żegnaj terenie zielony, a jak nie przejdzie ten projekt to postawią jakieś inne badziewie i tak tam zabudują teren, a mieszkańcó i tak nikt się pytać nie będzie.Co do tych wypowiedzi o ostatniej fazie budownictwa i zapóźych protestach - a kiedy protestowaćjeśi wcześiej to jakaś straszna tajemnica ???

    • 0 0

  • Skrzyżowanie Rajskiej i Heweliusza.

    Dziura w centrum miasta strasząca od 8 lat jest wielkim skandalem.Portico decydując się na ten plac musiało wiedzieć,że dopuszczalna jest tam niska zabudowa.Deweloper,który przez tyle lat nie zaczął budowy powinien zostać ukarany jak najsurowiej.Przecież taki kanciarz szpeci nam miasto,a władze które nie potrafią go pogonić też stawiają się w podejrzanym położeniu.

    • 0 0

  • aquapark i bieznia tartanowa i sauna i silownia to wybudowac

    • 0 0

  • mam wrażenie że to całe pytanie "społeczności "miało jedynie (2)

    na celu zrobienie "podkładu"pod wieżowce w centrum Wrzeszcza.Reszta to pobocza wcześniej wyjasnione lub prawie wyjasnione.

    • 0 0

    • Podzielam twoje wrażenie. Dowód: w SoBieszewie nie buduje się wieżowców, choć "linia brzegowa widziana od strony morza jest bardzo monotonna", bardziej niż na wysokości Przymorza. Tam do tej pory nie zgłosił się jeszcze żaden dewelopper.

      • 0 0

    • To jest "pytanie" retoryczne...

      To jest "pytanie" retoryczne...

      • 0 0

  • Śmieszne

    Młode Miasto... Ludzie, jak się zburzy Stocznię Gdańską to żadnych wieżowców nie będzie. Nie bedzie żadnego centrum biznesu, bo co to za miasto nadmorksie które nie będzie miało stoczni. Na całym świecie strocznie ZARABIAJĄ i powstaje koło tego duuuuzy biznes, u nas to nawet stadionu nie wybudują

    • 0 0

  • Proponuję zabudowę

    Gdańska w stylu wieś folwarczna. To najlepiej pasuje do pogłębiającej się wsiunizacji miasta pod wodzą Platformy Obywatelskiej.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane