• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

O żabach i niedźwiedziach, czyli skąd się wzięły dziwne nazwy

Michał Sielski
16 grudnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat O Cyganie i Krzyżakach, czyli początki Suchanina
Osiedle na Żabiance zostało rozbudowane na początku lat 70. ubiegłego wieku. Osiedle na Żabiance zostało rozbudowane na początku lat 70. ubiegłego wieku.

Czy po Niedźwiedniku przechadzały się misie, a na Żabiance można było usłyszeć przede wszystkim kumkanie? Kolejna odsłona naszego cyklu o popularnych, ale nie do końca znanych nazwach trójmiejskich osiedli.



Gdańsk Żabianka - historia



Czy znasz historię nazwy dzielnicy, w której mieszkasz?

W Gdańsku są co najmniej dwie "zwierzęce" dzielnice i nie chodzi tu o upadek obyczajów ich mieszkańców, ale oczywiście o nazwy. Pierwsza z nich to Żabianka, która dziś nie ma w sobie nic z mokradeł, zamieszkałych przez płazy. Ale kiedyś było całkiem inaczej. Na tym terenie istniał bowiem bardzo pokaźny staw. Miejscowi, już w końcówce XVII wieku, nazywali go Żabim Stawem, bo zamieszkany był przez setki, jeśli nie tysiące żab, których odgłosy niosły się na całą okolicę.

Przy stawie, który najprawdopodobniej wysechł sam, powstała osada i karczma o tej samej nazwie - "Poggenkrug" (niem. Żabia Karczma). Mieszkańcy osady rzekomo zajadali się żabami, choć zapewne więcej w tym legendy niż prawdy. Francuzi z Napoleonem na czele - znani z zamiłowania do podobnych potraw - pojawili się bowiem na Pomorzu dopiero kilkadziesiąt lat później. Dziś w miejscu karczmy, która była jednym z najbardziej znanych i uczęszczanych wyszynków w okolicy, przebiega ulica Gospody.

Gdańsk Niedźwiednik - historia



Znając tę historię łatwo uwierzyć, że po Niedźwiedniku, który zabudowany został ledwie 30 lat temu, jeszcze niedawno biegały niedźwiedzie. Tymczasem nic z tych rzeczy. Z geograficznego punktu widzenia jest to wręcz niemożliwe. Od niepamiętnych czasów niedźwiedzi tam nie było. Za to do dziś bardzo łatwo spotkać całe watahy dzików. Nazwa niedźwiednik jest tłumaczeniem niemieckiej nazwy Bärenwinkel - co w dosłownym przekładzie znaczy "niedźwiedzi zakątek".

Niemieckie słowo "Bäre" ma też jednak zdecydowanie inne znaczenie. Potocznie wyraz ten oznacza bowiem... maciorę. Pod lasami dzisiejszego Niedźwiednika przed laty wypasano bowiem świnie, które zajadały się pędami w dębowych i bukowych lasach. Ze świni zrobiono więc niedźwiedzia, ale nie ma się czemu dziwić, bo osiedle mieszkaniowe ochrzczone np. "Maciornik" raczej nie cieszyłoby się wielkim zainteresowaniem...

Tajemnice trójmiejskich nazw

To kolejny tekst z cyklu, w którym przedstawiamy pochodzenie nazw ważnych dla Trójmiasta miejsc. Jeśli któreś z nich was intrygują i chcielibyście je rozszyfrować - napiszcie do nas




Chcesz wiedzieć, co oznacza nazwa twojej dzielnicy? Interesuje cię pochodzenie nazw innych dzielnic i osiedli w Trójmieście? Śledź nasz cykl historyczny poświęcony trójmiejskim nazwom.

Opinie (122) 4 zablokowane

  • Niedźwiednik

    Skąd pewność, że przed tysiącem lat nie było tu niedźwiedzi? Chyba z palca.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane