• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zabrakło czasu dla pacjentów

Alicja Katarzyńska
10 maja 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Setki chorych nie dostały się w ubiegłym roku na konsultacje specjalistyczne w poradni przy gdańskiej Akademii Medycznej. Zabrakło pieniędzy? Nie! Lekarze nie znaleźli czasu, by ich przyjąć

W minionym roku tylko w połowie wykorzystano kontrakt w akademickiej poradni neurochirurgii, onkologii dziecięcej, urologii. Poradni onkologicznej dla dorosłych zostało aż 500 tys. zł. - Dostaliśmy ofertę większą niż prosiliśmy - tłumaczy Anna Tybinkowska, specjalista ds. jakości w Klinice Onkologii i Radioterapii AMG. - Większość kwoty przeznaczono na poradnię leczenia chorób piersi, która w końcu nie powstała. W połowie roku ocknęliśmy się z 500 tys. zł do wydania. I nie byliśmy już w stanie ich "przerobić", mamy za mało lekarzy, choć pacjenci by się znaleźli.

Narodowy Fundusz Zdrowia ma jeszcze inne wytłumaczenie niezrealizowanych kontraktów. - Lekarze akademiccy nie mają warunków, a może też i chęci, aby w pełnym wymiarze udzielać się w przychodniach - usłyszeliśmy od osób z kierownictwa pomorskiego NFZ. - Przyjmują mniej pacjentów niżby mogli, wolą pracować w strukturach szpitala klinicznego.

Trudno określić dokładnie liczbę osób, które z tego powodu nie otrzymały konsultacji - na pewno jednak chodzi o kilkuset chorych.

- Mamy za mało czasu, aby pełną parą przyjmować w przychodni. Dlatego, chociaż mieliśmy dobry kontrakt, pacjenci czekali dwa miesiące na wizytę - przyznaje Piotr Zieliński z Kliniki Neurochirurgii AMG.

Konsultacje w poradni przyklinicznej to dla lekarza AMG zajęcie dodatkowe, które powinien wykonywać w ramach normalnego dnia pracy w klinice. Nie dostaje za to wynagrodzenia. - Są dni, że na oddziale lekarze wykonują kilka operacji, po prostu nie ma kto iść do poradni - przekonuje Zieliński.

- To dla mnie szok - komentuje Ryszard Siemaszko, prezes przychodni na gdańskiej Morenie. - Nie zdarzyło mi się, żeby zostały mi dodatkowe pieniądze z kontraktu. Zwykle i tak mam więcej pacjentów niż pozwala na to kontrakt.

Akademickim poradniom ta niespodziewana nadwyżka nie ujdzie na sucho - na ten rok większości z nich Fundusz zaproponował już mniejszy kontrakt niż w 2004 r. Poza tym usługi medyczne realizowane przez poradnie AMG będą co kwartał kontrolowane przez pracowników pomorskiego NFZ.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Mariusz Szymański - rzecznik pomorskiego NFZ

Niepokoi nas, że gdańska akademia nie jest w stanie realizować kontraktów. Przecież na tym tracą pacjenci, którzy mogliby skorzystać z setek porad w ciągu roku. Jeśli to zła organizacja pracy - trzeba zatrudnić lekarzy do poradni. Zaczynamy myśleć o kupowaniu świadczeń w poradniach specjalistycznych poza AMG.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Michał Mędraś - dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1 AMG

Nie widzę problemu. Pieniędzy rzeczywiście nie wykorzystaliśmy w ubiegłym roku, ale nie zostały zmarnowane! "Zaoszczędzone" środki pójdą na inne cele, trafią z poradni do szpitala akademickiego AMG, gdzie przekroczyliśmy kontrakty. Budżet szpitala jest jeden, przesuwanie w nim środków to rzecz naturalna.

- Na wizytę u specjalisty czekałam pięć miesięcy - mówi jedna z pacjentek stojących w kolejce do poradni neurochirurgicznej Akademii Medycznej w Gdańsku
Gazeta WyborczaAlicja Katarzyńska

Opinie (73)

  • Przed drugą wojną światową idea zjednoczonej Europy wydawała się niemożliwa do urzeczywistnienia. Tragiczne doświadczenia wojny i narastające zagrożenie ze strony komunizmu sprawiły, że u progu lat pięćdziesiątych idea zjednoczenia narodów europejskich ożyła. Ale jaka miała być ta zjednoczona Europa? Niektórzy z jej twórców, np. francuski polityk Robert Schuman, opowiadali się za federacją czyli Europy scentralizowaną i podobną do państwa (federalny charakter mają np. Niemcy i Austria). Zwolennikiem budowy Europy na wzór Stanów
    Zjednoczonych był Winston Churchill, wybitny brytyjski mąż stanu. Inni, wśród nich przywódca francuski Charles de Gaulle, dążyli do luźniejszego związku zwanego "Europą Ojczyzn", w którym główną rolę odgrywałyby samodzielne państwa członkowskie. Pomimo sporów o model i kształt przyszłej Europy, ten właśnie - Europa Ojczyzn - ma dziś najwięcej zwolenników.

    • 0 0

  • To chyba dobrze, że nieodpowiedzialni (...) lekarze mają procesy karne?
    Czy w cudownym państwie bez Polaków i "polactwa" wymiar sprawiedliwości nie będzie juz potrzebny?

    • 0 0

  • odnoszę wrażenie że JPP jest przykładem ugruntowującym w nas przekonanie ze fatalna opinia o gdańskich prawnikach jest w pełni uzasadniona...

    • 0 0

  • Prawnicy zaczynają od ustalenia faktów. Wiemy tylko że JPP nazywa siebie prawnikiem ...

    • 0 0

  • Przypuszczam, że to tzw. pieniacz.

    • 0 0

  • koń

    bo jak kiedyś pisał próba zostania pracodawcą, kierowcą, zaopatrzeniowcem,itp. nie powiodła mu się
    znaczy się nieudacznik ;P

    • 0 0

  • Droga Moniko

    Nie wiem czy to było skierowane do mnie ale sądzę, że tak. Zatem śpieszę Ci wytłumaczyć, że nie jestem lekarzem i nigdy nim nie byłem. W AMG byłem jedynie jako pacjent bądź odwiedzający. Jestem informatykiem, który ma własną firmę i całkiem dobrze mu się powodzi. Wiec pojawia się pytanie czemu jestem taki mądry w tym temacie? Otóż nie jestem. Po prostu moja siostra i szwagier są lekarzami. Może Cię to zdziwi ale oni zamiast narzekać pracują, bo, jak powiedziałaś, wiedzieli na co się godzą. Wbrew powszechnej opinii o lekarzach. Zbierają doświadczenie i jak większość młodych lekarzy, wyjeżdżają za granicę a wy zostaniecie tu sami w swoim bałaganie, na który potraficie tylko narzekać. Bo problem nie leży w wykształceniu. Wiem to po sobie, że jest ono szanowane i doceniane na świecie. Jednak odkąd mogę głosować, a to już trochę czasu, widzę ciągle te same twarze w TV, tyko starsze. Dopóki to się nie zmieni to nic się zmieni. Ja tylko protestuje przeciwko obwinianiu lekarzy, w ogóle całego personelu medycznego, za wszelkie zło na tym świecie. Przeciwko krzywdzącym uogólnieniom i tym kompleksom. Jak Kali to dobrze, ale jak Kalemu to źle. Pisałem to już parokrotnie, ale powtórzę raz jeszcze. Jak wszędzie są wyjątki. Nie twierdzę, że lekarze, pielęgniarki, wykładowcy….. są bez win. Takich ludzi nie ma jak świat długi i szeroki. Naprawdę chciałbym, żeby ten kraj mógł mi coś zaoferować, ale to na razie nie możliwe. Tak po Polsku ponarzekajmy jeszcze trochę jak to źle tu jest a jak dobrze jest na zachodzie, ale jak już coś trzeba zrobić nam się nie chce. Niech sąsiad zrobi. Może tu należy szukać przyczyny? Może niech każdy zamiast narzekać i krytykować innych weźmie się za swoją robotę.

    • 0 0

  • z pretensją o to do całego świata, do Polaków, "Polaczków" (pogardliwie), "polactwa" i nastawieniem ja im pokażę

    • 0 0

  • "Setki chorych nie dostały się w ubiegłym roku na konsultacje specjalistyczne w poradni przy gdańskiej Akademii Medycznej. Zabrakło pieniędzy? Nie! Lekarze nie znaleźli czasu, by ich przyjąć"

    Lekarze nie znaleźli czasu - to w kontekście tego artykułu brzmi tak, jakby odmówili przychodzenia do pracy?

    • 0 0

  • neuro

    W zeszlym roku jak i zreszta nadal,jestem pacjentką Kliniki Neurochirurgii AM i nie mialam problemów z dostaniem się do dr Zielińskiego jak i na planowane zabiegi operacyjne , ktore przeszłam trzy w odstępach kilu miesięcznych. Nic nie załatwiałam po znajomości, nikomu nic nie dawałam tylko korzystalam z tego co mi sie należy płacąc składki. Ja jestem zadowolona i myśle, że niektórym nie chcialo sie po prostu siedzieć w kolejce do lekarza ale wszyscy pacjenci z kolejki byli zawsze przyjęci !!!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane