• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zabrakło czasu dla pacjentów

Alicja Katarzyńska
10 maja 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Setki chorych nie dostały się w ubiegłym roku na konsultacje specjalistyczne w poradni przy gdańskiej Akademii Medycznej. Zabrakło pieniędzy? Nie! Lekarze nie znaleźli czasu, by ich przyjąć

W minionym roku tylko w połowie wykorzystano kontrakt w akademickiej poradni neurochirurgii, onkologii dziecięcej, urologii. Poradni onkologicznej dla dorosłych zostało aż 500 tys. zł. - Dostaliśmy ofertę większą niż prosiliśmy - tłumaczy Anna Tybinkowska, specjalista ds. jakości w Klinice Onkologii i Radioterapii AMG. - Większość kwoty przeznaczono na poradnię leczenia chorób piersi, która w końcu nie powstała. W połowie roku ocknęliśmy się z 500 tys. zł do wydania. I nie byliśmy już w stanie ich "przerobić", mamy za mało lekarzy, choć pacjenci by się znaleźli.

Narodowy Fundusz Zdrowia ma jeszcze inne wytłumaczenie niezrealizowanych kontraktów. - Lekarze akademiccy nie mają warunków, a może też i chęci, aby w pełnym wymiarze udzielać się w przychodniach - usłyszeliśmy od osób z kierownictwa pomorskiego NFZ. - Przyjmują mniej pacjentów niżby mogli, wolą pracować w strukturach szpitala klinicznego.

Trudno określić dokładnie liczbę osób, które z tego powodu nie otrzymały konsultacji - na pewno jednak chodzi o kilkuset chorych.

- Mamy za mało czasu, aby pełną parą przyjmować w przychodni. Dlatego, chociaż mieliśmy dobry kontrakt, pacjenci czekali dwa miesiące na wizytę - przyznaje Piotr Zieliński z Kliniki Neurochirurgii AMG.

Konsultacje w poradni przyklinicznej to dla lekarza AMG zajęcie dodatkowe, które powinien wykonywać w ramach normalnego dnia pracy w klinice. Nie dostaje za to wynagrodzenia. - Są dni, że na oddziale lekarze wykonują kilka operacji, po prostu nie ma kto iść do poradni - przekonuje Zieliński.

- To dla mnie szok - komentuje Ryszard Siemaszko, prezes przychodni na gdańskiej Morenie. - Nie zdarzyło mi się, żeby zostały mi dodatkowe pieniądze z kontraktu. Zwykle i tak mam więcej pacjentów niż pozwala na to kontrakt.

Akademickim poradniom ta niespodziewana nadwyżka nie ujdzie na sucho - na ten rok większości z nich Fundusz zaproponował już mniejszy kontrakt niż w 2004 r. Poza tym usługi medyczne realizowane przez poradnie AMG będą co kwartał kontrolowane przez pracowników pomorskiego NFZ.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Mariusz Szymański - rzecznik pomorskiego NFZ

Niepokoi nas, że gdańska akademia nie jest w stanie realizować kontraktów. Przecież na tym tracą pacjenci, którzy mogliby skorzystać z setek porad w ciągu roku. Jeśli to zła organizacja pracy - trzeba zatrudnić lekarzy do poradni. Zaczynamy myśleć o kupowaniu świadczeń w poradniach specjalistycznych poza AMG.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Michał Mędraś - dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1 AMG

Nie widzę problemu. Pieniędzy rzeczywiście nie wykorzystaliśmy w ubiegłym roku, ale nie zostały zmarnowane! "Zaoszczędzone" środki pójdą na inne cele, trafią z poradni do szpitala akademickiego AMG, gdzie przekroczyliśmy kontrakty. Budżet szpitala jest jeden, przesuwanie w nim środków to rzecz naturalna.

- Na wizytę u specjalisty czekałam pięć miesięcy - mówi jedna z pacjentek stojących w kolejce do poradni neurochirurgicznej Akademii Medycznej w Gdańsku
Gazeta WyborczaAlicja Katarzyńska

Opinie (73)

  • KTO SIĘ NIE DOSTAŁ TO SIĘ NIE DOSTAŁ

    Ja się dostałem. Czemu? No cóż. Młodych,zdrowych warto jeszcze leczyć, a pozatym mniej kosztują. Taka jest prawda.
    Jak byłem w szpitalu na Zaspie pewien lekarz(nazwisko nieistotne) powiedział 70latkowi: `Pan chce się leczyć? W pańskim wieku, to pan już nie powinien żyć`.

    • 0 0

  • a na co specjalisci leczą młodych i zdrowych?

    • 0 0

  • a czym zajmuje się NFZ, co to nie ma zielonego pojęcia, czy lekarze mają "warunki", czy ich nie mają?

    • 0 0

  • Uważam, że wypowiedź pana Jean Paul Palesky jest bardzo prawdziwa i znajduje pokrycie w zyciu i zdarzeniach. Ci, ktorzy wypowiadają się złośliwie to chamstwo i to niezbyt zorientowanie, albo nie przeszli przez horror umierania w Szpitalu kogos bliskiego i starszego. Ja to przeszłam w szpitalu na Zaspie. Po smierci bliskiej osoby, chciałam pisać do prasy, iśc do Sądu, ale przyjaciele mnie odwiedli, mowiąc, że tej osobie nie pomożesz, niech odpoczywa w spokoju, a sobie zaszkodzisz i zapewne nic nie osiągniesz.
    Upłynęlo już ładnych parę lat i ja chcę ten temat "przerobić", przemyśleć i odłożyć ad acta, ale wciąż nie jestem gotowa. jak tylko zaczynam, to coś się ze mną dzieje złego, więc znów odkładam na przyszłość to rozliczenie. i jeszcze jedno: nie wiem czy to cenzuralne czy nie, ale nie mogę tego chamstwa tolerować co to mówi, Polaczki, Polactwo. Jest to obaxliwe i niegodne Polaka. Chyba, że to obcy, co jest bardzo prawdopodobne.Naród jest niedoskonały, ma wiele wad, czasami ma się dość ludzi wokół, ale jak się komuś nie podoba to na Saharę, biegun lub na najlepiej na Marsa. Już dziadowie mawiali: niedobry to ptak co we własne......

    • 0 0

  • dla Basi o polactwie

    NIESTETY !!! OTÓŻ WŁAŚNIE TO !!! Jakoś nikt nie zauważył, że największym wrogiem reformy służby zdrowia są ... lekarze !!! Ale nie ci młodzi, uciekający gdzie "pieprz rośnie" tj. do Irlandii, Anglii itd... Wrogami są ci cwaniacy, którzy ze szpitali przeróżnych "porobili sobie" swoje prywatne latyfundia, na których (i w związku z dzierżeniem na nich stanowisk przeróżnych) - zapraszają pacjentów do swoich prywatnych gabinetów - za tzw. "odpowiednie pieniądze". A kto za to odpowiada ? Ano ministry przeróżne ... oraz ... nasze, pardon "polactwo" ...

    fragm., JP Polesky, 2005-05-10 20:03

    • 0 0

  • dla Basi o polaczkach

    Autor: Jean Paul Palesky 2005-05-09 12:31
    pod art. "60 lat po wojnie"

    • 0 0

  • Co robić?

    Dlaczego jeżeli jestescie żle traktowani ,nie zalatwiani,żąadają od was wziątki ,a umiecie pisać , takze poslugujecie się internetem nie weżmiecie do ręki pisaka, myszki i klawiatury i nie napiszecie konkretnie kto ,gdzie i kiedy ,wtedy taka akcja może byc skuteczna ,natomiast ograne śpiewki bez szczegółow tylko budzą frustracje.

    • 0 0

  • AMG

    W ubieglym roku trafilam z "marszu" na oddzial neurologii doroslych akurat w okresie swiat. Na oddziale czysto, personel zarowno sredni jak i lekarze mily, sympatyczny i usmiechniety... Co ja pisze lekarze...wlasciwie wszyscy sa po doktoratach, z duzym dorobkiem naukowym....
    Choc nie lubie szpitali, nie lubie chodzic do lekarzy....pobyt w AMG wspominam sympatycznie ze wzgledu na atmosfere, czystosc i starania personelu, by pacjent czul sie dobrze.

    • 0 0

  • Pozdrowienia z UK

    A ja jestem juz bylym lekarzem AMG. Teraz zarabiam 10X tyle co w Polsce, a pracuje mniej - mam sekretarke medyczna, ktora wypelnia za mnie papierzyska, moja nurse przygotowuje mi pacjenta do badania, moj Szef bardzo sie cieszy jak mnie widzi, pacjenci sa zadowoleni, a za wszystko placi NHS (taki NFZ w UK). Jak w Polsce lekarze beda zarabiali tak jak tutaj to tez bedzie milo. Pieniadze, pieniadze..... (na wakacje jade na Malediwy - w Polsce jezdzilem najwyzej na Hel). Dodam ze jestem tylko SHO, czyli takim naszym rezydentem na poczatku drogi...

    • 0 0

  • Wstyd

    A ja po raz kolejny wstydzę się, że w tym miejscu i przez 30 lat pracowałam z tymi ludźmi.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane