• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

To najefektowniejsza pamiątka po linii Gdynia - Kokoszki

Patryk Szczerba
3 maja 2024, godz. 15:00 
Opinie (85)

Przedwojenny przepust kolejowy jest jedną z najważniejszych pamiątek do zobaczenia podczas wędrówki po śladzie linii Gdynia - Kokoszki.

Zdobiony przepust nad rzeką KacząMapka to najważniejsza pamiątka po linii Gdynia - Kokoszki, którą otwarto blisko 103 lata temu. Cały przepust zachowany jest w bardzo dobrym stanie i warto go zobaczyć podczas planowanych na najbliższe dni wędrówek po Trójmieście i jego okolicach.



Czy odkrywanie nieznanych ci wcześniej miejsc i obiektów sprawia ci satysfakcję?

W ostatnich dniach pisaliśmy o przepuście wodnym naprzeciwko posesji przy ul. Olkuskiej 59Mapka w Małym Kacku. Okazuje się, że wybudowany w latach 20. XX wieku na skarpie tunel, w czasie II wojny światowej, podczas ostrzałów artyleryjskich służył jako schron dla okolicznych mieszkańców.

Wiadukt na dawnej linii kolejowej Gdynia - Kokoszki



W ostatnim czasie uwagę czytelników zwrócił też bogato zdobiony wiadukt w okolicach rzeki Kaczej. Znawcy historii wiedzą doskonale, że 23-kilometrową linię kolejową z Kokoszek do Gdyni wzdłuż granicy z Wolnym Miastem Gdańsk otwarto oficjalnie 20 listopada 1921 r. Zbudowano ją w nieco ponad półtora roku od momentu podjęcia decyzji w tej sprawie.

Była to pierwsza w niepodległej Polsce inwestycja kolejowa polegająca na budowie całkiem nowej linii. Po niej w 1922 r. oddano linię z Kutna do Strzałkowa oraz z Pucka na Hel.



Pociągi na linii jeździły od 1921 do 1930 r. - czyli do momentu utworzenia magistrali węglowej.

Tych, którzy historii nie znają, zapraszamy do lektury tekstu o historii budowy tej linii z archiwalnymi fotografiami.

Pierwsza linia kolejowa otwarta w wolnej Polsce Pierwsza linia kolejowa otwarta w wolnej Polsce

I rzeczywiście, spacerując wzdłuż linii w okolicy leśnej osady Krykulec, pomiędzy stacjami Gdynia Główna a Gdynia Wielki Kack, można natknąć się na rzeczony wiadukt. Przez badaczy jest określany jako jedna z najważniejszych pamiątek po biegnącej tu kolei.

Warto zejść z nasypu i zobaczyć dobrze zachowane na nim napisy "Gdynia 1921 - Kokoszki 1920"
oraz płaskorzeźbę uskrzydlonego koła - symbolu kolei. Cały przepust zachowany jest
w bardzo dobrym stanie.

Wiadukt służył jako ścianka wspinaczkowa



- Jedynymi zniszczeniami są dziury widoczne na jego północno-zachodnim przysiółku. Są to ślady po amatorsko wykonanej ściance wspinaczkowej już w XXI wieku - można przeczytać w opracowaniu Dawida Gajosa z Muzeum Miasta Gdyni.
Zresztą Dawid Gajos na portalu Muzeum Miasta Gdyni proponuje całą trasę wycieczki po byłym torowisku.

Trasa wycieczki wzdłuż linii kolejowej Gdynia - Kokoszki. Opracowanie Dawid Gajos Trasa wycieczki wzdłuż linii kolejowej Gdynia - Kokoszki. Opracowanie Dawid Gajos
Siedmiokilometrowy spacer gdyńskim odcinkiem zlikwidowanej linii zaczyna się w lesie za Małym Kackiem na końcu ul. Olkuskiej. Trasa prowadzi doliną rzeki Kaczej obok rezerwatu "Kacze Łęgi", przez osadę leśną Krykulec. Idąc dalej nad potokiem Źródło Marii przez Karwiny i Wielki Kack, dochodzimy do Lisiej Góry.

Jezioro Kackie: oaza przyrody obok osiedli Jezioro Kackie: oaza przyrody obok osiedli

Przechodząc pod trójmiejską obwodnicą, idziemy w stronę kapliczki z figurką Najświętszej Marii Panny na ul. Źródło Marii. Za kapliczką byłe torowisko zbiega się z obecną linią Kościerzyna - Gdynia, będącej "kaszubskim" odcinkiem przedwojennej magistrali węglowej łączącej Śląsk z portem w Gdyni.

Po więcej na temat linii kolejowej Kokoszki - Gdynia warto zajrzeć do portali internetowych miłośników historii Kokoszek, Osowej i Wielkiego Kacka. Wiele ciekawych informacji znajdziemy m.in. na stronie Stowarzyszenia Miłośników Kolei Kokoszkowskiej.

Quiz Legendy trójmiejskie Średni wynik 44%

Legendy trójmiejskie

Rozpocznij quiz

Opinie (85) 10 zablokowanych

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Przedwojenny wiadukt kolejowy linii Gdynia-Kokoszki

    Szacunek dla tamtych budpwniczych. Ponad 100 lat i strzałka oraz napis w całości. TO byli Fachowcy

    • 11 0

  • Pięknie widać

    Pięknie widać na filmiku kaczą w kolorze coca coli albo jak kto woli ciemnej herbaty. Od miesięcy to trwa i jest w porządku.
    Odnoga z Bojana , Gdyni Dąbrowy. Inne strugi są w porównaniu krystalicznie czyste. A od pana z doliny redy i chylonki można usłyszeć,że jest czystsza niż kiedyś. Na łowickiej przy mostku jakaś budowa i dziwnie zakopana rura iii do kaczej, no bo gdzie. Tam jednak nie ma takiego syfu. Od kilku lat chodziłem przy tej strudze z Dąbrowy i ani razu nie było takiego zabarwienia jaki teraz płynie.

    • 4 0

  • Na filmiku przepust podpisany jako wiadukt....

    Redakcja znająca podobno język polski wie, że to nie synonim?

    • 1 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Przedwojenny wiadukt kolejowy linii Gdynia-Kokoszki

    To jest raczej akwedukt (1)

    Wygląda na przeprawę wodną

    • 1 6

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Przedwojenny wiadukt kolejowy linii Gdynia-Kokoszki

      Widziałeś kiedyś na oczy akwedukt?

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane