• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa wizja rozwoju Gdańska. Powstanie plan ogólny

Krzysztof Koprowski
22 marca 2024, godz. 08:00 
Opinie (146)
Sporządzenie planu ogólnego jest ustawowym obowiązkiem każdej gminy w Polsce. Sporządzenie planu ogólnego jest ustawowym obowiązkiem każdej gminy w Polsce.

Gdańsk rozpoczyna prace nad najważniejszym dokumentem planistycznym - planem ogólnym. To nowy rodzaj opracowania dla całego obszaru miasta, które zastąpi dotychczas funkcjonujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Przygotowanie planu ogólnego wynika ze znowelizowanej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.



Czy weźmiesz udział w pracach nad planem ogólnym?

Uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego dla obszaru całego Gdańska została przyjęta przez radnych w czwartek (21 marca) na sesji Rady Miasta.

Obowiązek przygotowania takiego dokumentu wynika wprost ze znowelizowanej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która nakazuje przygotowanie dokumentu do końca przyszłego roku.

Plan ogólny przejmie rolę dotychczasowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które swoim zasięgiem także obejmowało całe miasto. W przypadku Gdańska najnowsze studium zostało przyjęte w 2018 r., a następnie zmodyfikowane w obrębie Stogów w 2019 r.

Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Docelowa wizja zagospodarowania całego miasta



Plan ogólny, podobnie jak studium, będzie określał na poziomie całej gminy m.in. docelowy kształt zagospodarowania przestrzennego, w tym wyznaczał obszary zabudowy i ich funkcję, główną sieć transportową czy przebieg najważniejszych sieci infrastruktury technicznej.

Istotną zmianą planu ogólnego względem studium jest wprowadzenie limitu wyznaczenia obszarów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową.

W teorii ma to ograniczyć niekontrolowany i chaotyczny rozrost miast, a w szczególności zapobiec decyzjom tych gmin, które pod zabudowę wskazywały obszary znacznie przekraczające prognozy demograficzne. W efekcie domy czy nawet całe osiedla wyrastały z dala od siebie, utrudniając stworzenie logicznej i racjonalnej struktury osadniczej.


Zabudowa mieszkaniowa ograniczona wskaźnikami



Zgodnie z zapisami ustawy "suma chłonności terenów niezabudowanych w tych strefach [mieszkaniowych] w całej gminie, w tym luk w istniejącej zabudowie, nie może być mniejsza niż 70 proc. oraz większa niż 130 proc. wartości zapotrzebowania na nową zabudowę mieszkaniową w gminie". W sytuacji gdy wskaźnik ten zostanie przekroczony, nie dopuszcza się wyznaczenia nowych stref mieszkaniowych.

Ponadto na poziomie planu ogólnego określone zostaną gminne standardy urbanistyczne, czyli m.in. intensywność zabudowy, powierzchnia zabudowy oraz minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej.

Załączniki graficzne w nowoczesnym systemie cyfrowym



Zgodnie z ustawą plan ogólny będzie dokumentem w pełni elektronicznym w zakresie załączników graficznych - "z nadaną georeferencją w obowiązującym państwowym systemie odniesień przestrzennych".

Dotychczasowe studia sporządzano z myślą o publikacji papierowej, które przekładano na zapis elektroniczny tylko jako "sztywny" plik - najczęściej w formacie PDF.

Przygotowaniu planu ogólnego będą towarzyszyć konsultacje społeczne. Przygotowaniu planu ogólnego będą towarzyszyć konsultacje społeczne.

Brak planu ogólnego wstrzymuje działania planistyczne



Bez zmian względem studium pozostaje obligatoryjna zgodność nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego z planem ogólnym.

Co jednak się stanie, gdy plan ogólny nie zostanie uchwalony przez Radę Miasta (gminy) przed terminem granicznym 31 grudnia 2025 r.?

Nadal będą obowiązywać dotychczasowe plany zagospodarowania, lecz gmina nie będzie mogła sporządzić nowych dokumentów w tym zakresie. Nie będzie także możliwe wydanie decyzji o warunkach zabudowy, które - wbrew licznym głosom krytycznym - zostały utrzymane w nowej ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Prace nad dokumentem przez najbliższe miesiące



Przygotowanie plan ogólnego, podobnie jak studium, będzie wymagało przeprowadzenia konsultacji społecznych. Terminy oraz sposób udziału w konsultacjach zostaną ogłoszone w toku prac nad dokumentem.

Za sporządzenie planu ogólnego będzie odpowiedzialne Biuro Rozwoju Gdańska, czyli jednostka miasta zajmująca się od prawie 25 lat sporządzaniem planów zagospodarowania oraz dotychczasowych edycji studium (2001, 2007, 2018/19), a także wielu innych opracowań z zakresu planowania przestrzennego.

Miejsca

Opinie (146) 2 zablokowane

  • Ogólnie ograniczenie wypełnienia przestrzeni zabudową mieszkaniową to dobry pomysł, ale diabeł tkwi w szczegółach

    1. Do tej zabudowy trzeba wliczyć mikrokawalerki na wynajem, które obecnie są wliczane do zabudowy usługowej i mimo że mieszka tam pełno ludzi w warunkach poniżej standardów to deweloperzy obchodzą te limity.
    2. Razem z tym musi iść budowa bezkolizyjnych dróg szybkiego ruchu oraz kolei miejskiej do terenów dalej od centrum, w których wciąż jest miejsce na zabudowę. W przeciwnym razie te prawo tylko podniesie ceny już istniejących mieszkań i znów zarobią na tym przede wszystkim banki i właściciele mieszkań na wynajem.

    • 11 1

  • Co dzień cuda

    Codziennie są jakieś newsy odnośnie co zrobią, co planują, czego nic nie robili wcześniej ,tylko są tacy aktywni teraz!? Oli drożdzówek przed dworcem zabrakło!? Teraz betoniarka chcę pokazać jak dba o planowanie i przyszlość! Ciekawe . Definitywnie było widać że brak jest tramwaju do Maciek terenu który intensywnie się zabudowóje a nie myśli się o komunikacji w tym terenie.co nam przyniesie jeszcze te parę dni przed wyborami nic się nie działo jak dotąd oprócz tańców,imprez i betonu. Nagle miasto chce coś planować śmieszne! Niech radni zaplanują żeby zrobić wypad z miejsc do ktôrych się nie nadają i dadzą innym żądzić bo inni może pokarzą jak to się robi

    • 12 1

  • Wizja w pojęciu gdańskich decydentów ? Brzmi to co najmniej dziwnie....

    • 8 0

  • Ha (1)

    Tylko czekałem kiedy to nastąpi bo ludzie mowią że niema Olka pomysłu więc nowa kiełba jest no słabiutko niema ta kobieta własnych pomysłów, ludzie oceniają po działaniach a nie po planach, ludzie piszą że Olka nie ma wizjii więc coś tak tam na szybko wymyślili żeby nikt im nie zarzucił że nie planowali to taki trochę łabędzi śpiew , czyli rozwarzają że mogą nie wygrać ? I się zabezpieczają żeby nowi nie powiedzieli że zniszczyli i zmarnowali szansę na zaplanowanie miasta!

    • 37 10

    • w punkt! i pamiętajmy przy tym, że Olka jest PO/KO i jak będzie dotrzymywała obietnic tak jak jaśnie nam panujący DT to jesteśmy umoczeni po czubek głowy..

      • 4 0

  • nowa wizja rozwoju Gdańska...

    Urząd dealera zmienił??!

    • 9 0

  • Betoniara

    Nic to nieda. Zaduże wpływy deweloperów. Betoniara na wszystko się zgadza , zmarnowane szansę na zaplanowaną budowę czy komunikację, najpierw powinna być zaplanowana siatka głównych ulic i komunikacją a potem w zdłóż tych ciągów komunikacyjnych zaplanowane działki dla deweloperów a nie tak jak to wygląda teraz że są kręte wąskie uliczki między osiedlami czyli jak biegły polne ulice między polami ! Taka jest żeczywistość Gdańska! Czyli wiocha, wizja władz miasta. Strasznie wiejsko to wygląda, dotychczasową działalność i planowanie miasta i zaniechania miasta w tej dziedzinie powinna zająć się prokuratura kto dopuścił do takiego stanu! I takiej patologi.

    • 11 0

  • Kiedy wreszcie miasto odzyska teren gedanii ??? (2)

    Nie wierze, że Nasi Włodarze oddali ten teren za darmo

    • 10 0

    • Kacperek intensywnie przy tym działał

      • 1 0

    • Przecież....

      Czy pamiętasz ,że to wykształcony prawnik i mąż prawniczki zarazem, mając jeszcze kacelarię prawną na umowie z miastem ,w twoim i moim imieniu podpisywał z lisem witalisem takie umowy. Nie można teraz tego łatwo odkręcić .
      Jednym sie sprawy same umarzają a życie pokazuje po czasie jak naprawdę było .

      • 0 0

  • (2)

    Gdańsk miastem planów. Wszystko jest już na papierze, nic nie wybudowano.

    Przykład: Droga na pierwszym zdjęciu, w 2016/2017 roku przy projekcie ulicy Kolorowej dowiązywano się do zaprojektowanej drogi między blokami (w ramach projektu Nowej Świętokrzyskiej). Minęło 7 lat, a drogi nie ma w planach na najbliższe 5

    • 8 0

    • Bo ta droga jest bez sensu

      można objechać na około - tam nigdy korków nie ma, natomiast zlikwidujemy zielony teren rekreacyjny z którego korzystają samochody (parking), właściciele psów (wybieg) czy dzików (miejsce pożywienia)

      • 0 2

    • Gdańsk 2030------------------80 Nowa Wyzwolenia

      i wizualizacji,i zapowiedzi zapowiedzi.Przykładem jest brak dojazdu do portu i budowy obwodnicy dzielnicy Nowy Port.

      • 1 0

  • Same plany (1)

    Oni ciągle cos planują kreślą i potem się gubią bo sami sobie przeczą.
    Czas do roboty się wziąć Gdańsk upada!!

    • 8 0

    • A na stołkach urzędnicy ci sami przyspawani od lat.

      • 1 0

  • Ciekawe czy dewelopery już posmarowały urzędników.

    • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane