• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sprzedaż mieszkania. Samodzielnie czy z pośrednikiem?

JPU
21 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Korzystanie z usług pośrednika pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć komplikacji. Korzystanie z usług pośrednika pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć komplikacji.

Zarówno zwolennicy samodzielnej sprzedaży mieszkania, jak i ci, którzy preferują współpracę z agentem nieruchomości, mają swoje racje. Rezygnując z usług pośrednika możemy zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy, jednak wysiłek i wiedza jakiej wymaga przeprowadzenie transakcji sprawia, że wiele osób jednak korzysta z profesjonalnej obsługi.



Czy sprzedawałe(a)ś kiedykolwiek samodzielnie mieszkanie?

Sprzedaż nieruchomości na własną rękę jest możliwa i co więcej, może się opłacać. Świadczą o tym chociażby historie znajdujące się na naszym forum Dom i mieszkanie. Internauci dzielą się swoimi doświadczeniami, sposobami publikacji i promowania ofert czy informacjami o  oszczędnościach, jakie udało im się uzyskać dzięki samodzielnej sprzedaży.

- Przy sprzedaży pierwszego mieszkania skorzystałam z usług pośrednika i nigdy więcej się na to nie zdecyduję. Nie widzę sensu korzystania z takich usług przy prostych transakcjach - mówi pani Monika, nasza czytelniczka, która sprzedaje samodzielnie już drugie mieszkanie.
Sprzedaż mieszkania. Samodzielnie czy z pośrednikiem? Sprzedaż mieszkania. Samodzielnie czy z pośrednikiem?

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?



Decydując się na samodzielną sprzedaż mieszkania, trzeba je odpowiednio przygotować.

Pierwszym krokiem powinno być posprzątanie i ukrycie rzeczy osobistych. Jeśli porządki okazują się niewystarczające, ponieważ uwidaczniają wady nieruchomości, warto skorzystać z usługi home stagingu, czyli profesjonalnego przygotowania nieruchomości do skutecznej, szybkiej i korzystnej cenowo sprzedaży. Przeprowadzenie prac remontowych, wyeliminowanie wad i stylizacja wnętrza pozwoli pokazać dom lub mieszkanie od jak najlepszej strony.

Czytaj także: Home staging. Przygotuj nieruchomość do sprzedaży

Kolejnym krokiem powinna być sesja zdjęciowa nieruchomości. W tej kwestii warto zwrócić uwagę na odpowiednie kadry i postarać się, by wnętrze na liście ofert wyróżniało się dobrej jakości fotografiami. Warto także zadbać o odpowiedni opis ogłoszenia, uwzględnienie wszelkich istotnych informacji zarówno o samym mieszkaniu, jak i budynku czy okolicy. Po przygotowaniu ogłoszenia przychodzi czas na zastanowienie się, gdzie najlepiej umieścić ogłoszenie i odpowiednio je wypromować.

- Jeśli wiesz, jak napisać i umieścić takie ogłoszenie, to korzystanie z pośrednika jest stratą pieniędzy, zwłaszcza przy aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości - stwierdza pani Kinga, nasza czytelniczka.
Decyzja o sprzedaży, to także moment, by przygotować dokumenty niezbędne do transakcji lub takie, które będą interesować potencjalnego nabywcę. Wśród nich nie może zabraknąć aktu notarialnego lub innego dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości, numeru księgi wieczystej lub wypisu z księgi. Potrzebne będzie także zaświadczenie o braku meldunku wydane przez urząd miasta lub gminy, zaświadczenie od wspólnoty lub spółdzielni o braku zaległości w opłatach oraz potwierdzenie wniesienia opłat za media oraz za podatek od nieruchomości.



Zalety współpracy z biurem nieruchomości



Sprzedaż mieszkania wymaga jednak czasu, wysiłku i przede wszystkim wiedzy, dlatego większość sprzedających decyduje się na współpracę z biurem nieruchomości. Osoby, które zdecydowały się na skorzystanie z usług pośrednika podkreślały, że wiedza, doświadczenie i narzędzia, którymi posługują się agenci nieruchomości sprawia, że potrafią oni działać skutecznie na każdym etapie transakcji, tzn. wiedzą jak przygotować nieruchomość do sprzedaży, jak dotrzeć do szerokiej grupy klientów i wesprzeć proces sprzedaży.

- Jak podkreślają nasi klienci, sprzedaż z dobrym pośrednikiem jest realizowana w świadomy i zaplanowany sposób. Opiera się na danych, dzięki czemu właściciel może podjąć świadomą decyzję, wiedząc dokładnie jaki rezultat sprzedaży może uzyskać - wyjaśnia Ilona Majewska z Majewska.pl.
Pośrednicy w obrocie nieruchomościami znają rynek sprzedaży i kupna nieruchomości, wiedzą, gdzie rzeczywiście warto szukać i zamieszczać ogłoszenia. Mają także dostęp do baz danych i kontaktów wypracowanych w trakcie swojej praktyki zawodowej. Codziennie spotykają się również z oczekiwaniami klientów, dzięki czemu wiedzą, w jaki sposób podkreślić zalety danej nieruchomości, ale także bardzo często ograniczają ryzyko związane z transakcją. Skorzystanie z usług agenta nieruchomości daje w pewnym sensie bezpieczeństwo transakcji pod kątem prawnym i finansowym.

Agencje nieruchomości w Trójmieście



- Pośrednicy mają szeroką wiedzę, doświadczenie i kontakty, przez co wiedzą, z czyjej pomocy i kiedy skorzystać, by zapewnić bezpieczeństwo transakcji. Spośród tych mierzalnych, materialnych powodów, najważniejsze jest chyba to, że pośrednik przejmuje na siebie koszty i czas, konieczne w trakcie procesu sprzedaży, zdejmując ryzyko z właściciela, a ich zwrot na rzecz pośrednika następuje dopiero po realizacji transakcji na wcześniej ustalonych warunkach, zadowalających właściciela nieruchomości, z uzyskanych ze sprzedaży środków - wyjaśnia Ilona Majewska.
A skoro o pieniądzach mowa, to warto także zwrócić uwagę na umiejętność szacowania cen nieruchomości oraz znajomość technik negocjacyjnych, z którymi praktycznie na co dzień mają do czynienia agenci nieruchomości.

- Sprzedaż z pośrednikiem przekłada się na szybką oraz bezpieczną sprzedaż w korzystnej cenie. Dobry pośrednik potrafi uzyskać cenę, która satysfakcjonuje sprzedającego, potrafi rozwiązywać problemy w negocjacjach dotyczące różnic w postrzeganiu faktów przez obie strony transakcji oraz zna techniki negocjacyjne. Do najważniejszych z nich należy tzw. "balon próbny", którego podstawowym celem jest odkrycie rzeczywistego celu minimalnego drugiej strony, biorącej udział w negocjacjach oraz wycofanie oferty pod koniec negocjacji. Technika ta może być zastosowana, kiedy negocjacje przedłużają się i nie ma szans na ich szybką finalizację. Wycofanie oferty może zmusić przeciwnika do szybszego podjęcia decyzji - zauważa Krzysztof Majer z Obrotni Nieruchomości.
JPU

Opinie (305) 10 zablokowanych

  • Pośrednicy to zwykłe słupy ogłoszeniowe

    Lenie, jakich mało

    • 9 1

  • Zabawne jak niska jest wiedza o pracy pośredników

    I zabawne jest to, że ktoś kto sprzedaje albo kupuje bez pośrednika myśli że oszczędził, bo nie zapalił prowizji.

    • 1 15

  • Znaczna większość pośredników jest potrzebna do

    pobrania prowizji

    • 9 0

  • gdyby pośrednicy byli na poziomie zachodnim to tak

    Niestety. Odpowiedzialności jakiejkolwiek unikają. Nawet zdjęcia zazwyczaj robią nieprofesjonalnie. Szkoda gadać.

    • 7 0

  • Wiekszosc tych, (2)

    ktorzy sa za sprzedaza z posrednikiem nie ma po prostu czasu siedziec na tym forum i pisac w komentarzach ze tylko samemu, bo co to za praca. Jak trafialiscie na zlego posrednika to nic za was nie zrobil, dobry posrednik sprawdzi wszystko i kupujacy jest bezpieczny

    • 0 5

    • Tyle samo zrobi dobry notariusz, za 10x mniejszą kwotę.

      • 5 0

    • Jeszcze nie trafiłam na dobrego

      Sprzedawałam dom sama, ale już chcąc kupić coś w większym mieście, trudno trafić na ogłoszenie bezpośrednie. Wszędzie te pasożyty. Wiedzy o mieszkaniu, o jego sytuacji prawnej,o jakichs technologiach, materiałach w nim zastosowanych, nic. Zero. Stoi taki jak te ciele i gapi się na mnie i czeka, aż se obejrzę. Na początku zbierze dane, żeby mógł nagabywać ofertami. To są lenie, nygusy i zupełnie zbędny zawód. Jeszcze nie spotkałam pośrednika, który opowiedziałby mi interesująco i wyczerpująco o nieruchomości, który z rzeczywistym zaangażowaniem próbowałby sprzedać
      O wiele lepiej robią to sami właściciele i lubię właśnie spotkania z nimi. To oni tworzą klimat, ich można wyczuć, czy są szczerzy i uczciwi, czy mają coś do ukrycia, często uciąć miła pogawędkę.

      • 0 0

  • Przecież to głównie pośrednicy podbijają ceny

    Bez końca próbują sprzedać drożej i drożej. Ten zawód powinien być zdelegalizowany.

    • 6 0

  • Jako młody chłopak byłem przekonany

    O tym, że agencja nieruchomości zajmuje się odkupuwaniem nieruchomości i sprzedażą ich z zyskiem. Doznałem szoku gdy doszło do mnie, że agencja zamieszcza tylko ogłoszenie i umawia na prezentację ze sprzedającym. Przecież to pobieranie dużych sum pieniędzy za nic. Bo jeżeli wynikną jakieś problemy po sprzedaży to agencja za nic nie odpowiada.

    • 6 1

  • Pośrednik

    Nie powinni istnieć to nie utciwi ludzie by nie pracować i naciągnąć naiwnych ludzi na grube pieniądze wyuczonych w stosowaniu socjotechnik.wiadomo kto wymyślił taki zawód.wspołczuje naciągniętym Pozdrawiam.

    • 5 0

  • Lokal bez odbioru w kamieniczce Osowskiej próbował mi sprzedać kiedyś jeden pośrednik-oszust

    Na oglądanie przyszliśmy z córką, która była wtedy niemowlakiem. Gdybyśmy kupili ten lokal - nie moglibyśmy tam zamieszkać, bo wspólnota blokowała odbiór. Developer obecał im lokale na strychu jako część do rekreacji, ale gdy wszystkie mieszkania się sprzedały - podzielił strych i chciał z nich wydzielić nowe lokale. Wspólnota się wściekła, i zablokowali gada, kwestionując zmianę sposobu użytkowania lokali na strychu.
    Ale - odpowiedzcie sobie na pytanie - kim musi być ten pośrednik z Osowy, aby próbować wrzucić na taką minę młode małżeństwo z niemowlęciem.

    • 7 0

  • A co w tym "procesie" takiego skomplikowanego? (1)

    Chcesz sprzedać lub kupić to idziesz do notariusza i tyle. On sprawdza wszystko. Jak masz wątpliwości przy kupnie to ewentualnie prawnik za 200 zł porada.

    • 7 0

    • Z pośredników korzystają ludzie nie mający czasu na samodzielne poszukiwania.

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane