• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wynajem mieszkania uchodźcom. Jak to zrobić bezpiecznie?

Joanna Stolp
20 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Coraz więcej osób decyduje się na użyczenie lub najem mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Warto przy tym pamiętać o kwestiach prawnych. Coraz więcej osób decyduje się na użyczenie lub najem mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Warto przy tym pamiętać o kwestiach prawnych.

W związku z napływem coraz większej liczby uchodźców z Ukrainy pula mieszkań na wynajem w Trójmieście szybko się kurczy. Ich właściciele poszukują informacji, jak bezpiecznie od strony prawnej wynająć mieszkanie uchodźcy. Do wyboru pozostaje umowa najmu zwykłego lub okazjonalnego. Jednak jeśli za odstąpienie lokalu nie będziemy pobierać czynszu, spisać należy umowę użyczenia.



Czy zdecydował(a)byś się na najem mieszkania uchodźcom?

Wiele osób chciałoby pomóc uciekającym przed wojną Ukraińcom, ale zastanawia się też, jak zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami wyboru nieodpowiedniego najemcy lub w jaki sposób, zgodnie z prawem, przyjąć uchodźców.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego osoby, które decydują się przyjąć pod swój dach osoby z Ukrainy, mogą ubiegać się o dofinansowanie na czas nie dłuższy niż 60 dni. Dzienna stawka takiego dofinansowania wynosi 40 zł za osobę, której zostało udzielone schronienie i wyżywienie. Co istotne, nie ma znaczenia data złożenia wniosku o refinansowanie. Taka pomoc jest bowiem udzielona od dnia przyjęcia do domu uchodźców z Ukrainy. Przedłużenie wypłaty takiego świadczenia występuje wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Właściciel nieruchomości, który decyduje się na przyjęcie uchodźców, powinien ten fakt zgłosić do gminy, m.in. po to, by zapłacić stosowną kwotę za wywóz śmieci.



Coraz mniej mieszkań na wynajem w Trójmieście



W Trójmieście liczba dostępnych lokali na wynajem jest aktualnie coraz mniejsza. Jak podkreślają nasi rozmówcy, na każde ogłoszenie najmu zgłasza się kilkanaście osób chętnych i są to głównie rodziny uciekające przed wojną w Ukrainie.

Wielu wynajmujących ma jednak pewne obawy, a do najczęstszych należą problemy z weryfikacją tożsamości lub wiarygodności osób z Ukrainy, obawy przed brakiem ich wypłacalności czy różnicami kulturowymi.

- Niestety niektórzy właściciele mieszkań otwarcie mówią, że nie chcą wynajmować ludziom przyjeżdżającym z Ukrainy. Większość się jednak na to godzi, zwłaszcza po weryfikacji np. zatrudnienia osób zainteresowanych najmem. Warto podkreślić, że zdecydowana większość właścicieli nie rozróżnia osób, którym chce wynająć mieszkanie, ze względu na narodowość, tylko na sytuację finansową, a zwłaszcza stabilność zatrudnienia potencjalnych najemców - mówi Kamil Topór, ekspert ds. nieruchomości Dom & House.
Czytaj także: Ceny najmu mieszkań w Trójmieście są coraz wyższe

Agenci nieruchomości zgłaszają, że problematyczną kwestię stanowi także okres najmu, ponieważ część uchodźców liczy na szybką możliwość powrotu do Ukrainy i chciałoby wynająć mieszkanie na dwa lub trzy miesiące. Wynajmujący z kolei preferują dłuższy najem, co najmniej na rok. Coraz więcej mieszkań dostępnych standardowo na doby jest dostępnych dla uchodźców bezpłatnie lub po preferencyjnych cenach.

- Część właścicieli mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo od razu poprosiła nas o zgłoszenie swojej nieruchomości do Urzędu Miasta jako dostępnej bezpłatnie dla uchodźców. Inni zdecydowali o obniżeniu cen, rezygnując ze stawek dobowych. Są także mieszkania, które na miesiąc lub dwa wynajmuje firma, opłacając zakwaterowanie swoim pracownikom. Warto zatem szukać mieszkania na wynajem nie tylko wśród ofert najmu długoterminowego, ale także tych krótkoterminowych - zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu turystycznego - radzi Katarzyna Brędowska, dyrektor Działu Wynajmu Apartamentów Dom & House.

Zwykła umowa najmu lub najem okazjonalny



Kwestie formalne najmu mieszkania uchodźcom zależą od tego, czy lokal ma być używany odpłatnie czy nieodpłatnie. W przypadku najmu mamy do wyboru najem zwykły lub okazjonalny, w przypadku bezpłatnego użytkowania mieszkania w grę wchodzi umowa użyczenia.

- Z pewnością umowa najmu okazjonalnego najlepiej zabezpieczy interesy właściciela mieszkania, gdyż zawiera rygor wykonalności w zakresie opróżnienia lokalu przez najemcę i dzięki temu można uniknąć ewentualnego kierowania sprawy do sądu w celu uzyskania wyroku eksmisyjnego. To zaoszczędzi nam czas i pieniądze, gdyż taka sprawa w sądzie mogłaby trwać nawet około dwóch lat - mówi radca prawny Małgorzata Żelewska. - Polecałabym zawrzeć umowę na czas określony. Można też zawrzeć najpierw umowę użyczenia, a następnie którąś z umów najmu wiążącą się z pobieraniem czynszu.
Pamiętajmy jednak, że umowa najmu okazjonalnego może być sporządzona i podpisana jedynie u notariusza. Dzięki specustawie z 12 marca br. o pomocy obywatelom Ukrainy przy zawieraniu takiej umowy nie trzeba wskazywać miejsca, gdzie najemca mógłby się wyprowadzić w celu opuszczenia wynajmowanego lokum.

Użyczenie, jeśli nie pobieramy czynszu



Z kolei na podstawie umowy użyczenia właściciel lokalu zezwala osobom przybyłym z Ukrainy na bezpłatne korzystanie z jego mieszkania, na czas określony lub nieokreślony.

- Lokator ponosi wtedy koszty utrzymania rzeczy, więc w przypadku mieszkania będą to koszty zarządu nieruchomością wspólną we wspólnotach mieszkaniowych i opłaty eksploatacyjne lokalu należne spółdzielniom mieszkaniowym oraz opłaty za media. W umowie użyczenia można także osobę korzystającą z lokalu również zwolnić z ponoszenia tych kosztów - wyjaśnia radca prawny Aleksandra Hryniewicz.
Czytaj także: gdzie w Trójmieście nocują uchodźcy z Ukrainy?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj umowy wybieramy, problematyczną kwestią może być także bariera językowa. Aby skutecznie zawrzeć umowę, cudzoziemiec musi rozumieć jej treść i chcieć ją zawrzeć na ustalonych warunkach. W praktyce oznacza to, że niezależnie na którą formę umowy się zdecydujemy, powinna być sporządzona także w języku dla niego zrozumiałym.

Epidemiologiczny zakaz eksmisji



Pamiętajmy jednak, że nadal, w związku z art. 15zzu ust. 1 Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, obowiązuje zakaz eksmisji. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego czy też po prostu stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie można wykonywać nakazów opuszczenia lub opróżnienia lokalu mieszkalnego.

- Umowa najmu okazjonalnego nie przewiduje braku stosowania tzw. przepisów tarczy antykryzysowej dotyczących niewykonywania tytułów wykonawczych o opróżnienie lokalu w czasie pandemii - dodaje Małgorzata Żelewska.

Miejsca

Opinie (293) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • lepiej nie wynajmować (4)

    i problem z głowy

    • 137 5

    • Spokojnie - napewno niebawem pojawią się stosowne przepisy, które wszystko ułatwią ;)

      • 17 1

    • solidaruchy i komuchy po okrągłym stole doprowadzili znaczną część Polaków do nędzarzy przez rabunek podatkowy (1)

      .......mieszkanie wynajmuje tylko Polakom i to dokładnie sprawdzam robiąc krótki wywiad ....
      przybysze niech idą do polityków/lewaków mieszkać ....wystarczy sprawdzić oświadczenie majatkowe polityka który domaga się publicznej pomocy dla przybyszów ile ma mieszkań

      • 42 2

      • Czas na Lepszy Ład i Dom+

        • 12 3

    • Joanna

      Wynajmowałam przez kilka lat. Tylko jeden wynajmujący dbał o mieszkanie. Nigdy więcej .Firma remontowa miała zajęcie przez miesiąc. Łącznie z wymianą parkietu. Szok.

      • 35 3

  • Tak jak Polakom. (7)

    Na papierze nigdy nie wynajmujemy całego mieszkania. Zawsze współużytkujemy nieruchomość, w ten sposób zawsze mamy prawo do niego wejść. Zostawiamy sobie jeden pokój, ewentualnie na papierze mieszkamy razem z nimi w jednym.

    Uczciwy człowiek nie będzie miał z tym problemu.

    Są problemy z płaceniem, wpadamy do mieszkania ze znajomymi i Policja nie może nic nam zrobić. Przecież tam mieszkamy :)

    • 192 19

    • Można w różny sposób ograniczyć terget najemców (1)

      Podany przez ciebie sposób najmu ograniczonego byłby przeze mnie nieakceptowalny. Po prostu szukam mieszkań, w których jestem jedynym najemcą i zazwyczaj znajduje takie bez problemu.
      Gdyby na rynku mieszkaniowym były problemy, to brałbym jak leci. Na szczęście, przynajmniej w trójmieście do tej pory był duży wybór mieszkań.

      • 17 38

      • do tej pory ;) juz nie jest

        • 0 0

    • (3)

      Typowy Janusz krętacz.

      • 14 43

      • Zrób se generalny remont po lokatorach raz albo zacznij ścigać po 2 miesiącach bo czynsz niezapłacony -wchodzisz do swoejgo mieszkania a tam pety gaszone na nowej lodowce

        • 49 3

      • Gdzie tu kretactwo? (1)

        Uczciwy najemca nie ma z tym problemu, a oszust, wynajmujacy prawicowy dresik, szuka dalej naiwnego, aby wprowadzic sie i nie placic. Zwyczajna, praktyczna polisa ubezpieczeniowa.

        • 17 8

        • prawicowy dresik ale masz fantazje

          od kiedy miłośnicy socjalu to prawicowcy
          za dużo GW

          • 8 2

    • Brawo Jasiu

      • 5 2

  • Ha Ha (3)

    Bezpiecznie to nawet Polakom nie wynajmiesz . To jak zachowują się polacy
    w tych mieszkaniach przechodzi ludzkie pojęcie dzieci na na hulajnogach lub na jezdzikach szosują po korytarzach aż ściany się trzęsą ,kilka psów totalny brak szacunku do czyjeś własności gomora i sodoma. Czasami jest to też wina tych co tym ludziom wynajmują bo większość wychodzi z tego założenia mam to mieszkanie tylko na wynajem nie remontuję nie inwestuję ważne że płacą .
    Efekt po paru latach z tego mieszkania zostaje stodoła w bloku mieszkalnym i nikt
    nie będzie nawet chciał tego kupić .
    W Trójmieście są spółdzielnie mieszkaniowe a w Gdyni chyba najwięcej
    że co poniektóre bloki nie powinny się nazywać Spółdzielniami Mieszkaniowymi
    tylko motel w bloku w stylu retro na ciągły wynajem .

    • 76 21

    • Pitolenie

      Widac ze pani nikomu nic nie wynajmowala. Stos sloganow

      • 5 25

    • Nie da się bezpiecznie wynająć w świetle obowiązującego prawa

      choćby przez zakaz eksmisji itp. A to tylko jeden z wielu problemów, które trzeba rozwiązać.
      A jak rynek zareagował to widać: część udostępniła mieszkania za darmo, część je wycofała z oferty a reszta podniosła ceny.
      Wyobraźcie sobie, że jesteście rodziną 2+2 i szukacie mieszkania 60-70 mkw - co widzicie? Dramat i tyle. A to dopiero początek wojny, 2 mln uchodźców, jak dojdziemy do 5 milionów to się zrobi problem. Duży problem. A wszystkich uchodźców może być nawet 20-30 milionów, z czego większość trafi do Polski.

      • 10 2

    • przede wszystkim polactvvu nie można ufać

      zdemolują, zniszczą, nie zapłacą i zero poczucia winy... ścier*a.

      • 3 0

  • Ukraińcy teraz są ale za kilka miesięcy wyjadą (5)

    Wolę wynająć na długi okres jakiemuś polskiemu małżeństwu czy parze i mieć spokój

    • 120 10

    • (1)

      Taaaa polskie pary, rodziny patchworkowe, konkubinaty, patole, narkomani. Wprowadzają sie na dwa miesiące, kłócą między sobą a potem najlepsze: żądają każde z osobna oddania kaucji :) Po każdej takiej wyprowadzce trzeba malować mieszkanie, bo nowi nie przyjdą. Przerabiam to na co dzien. 30% lokatorow jest ok, reszta to problemy. Ukraińcy są szansa na polepszenie tych statystyk, bo uciekają tez normalni, wykształceni ludzie, którzy mieli swoje domy/mieszkania i być moze bardziej uszanują czyjąś własność.

      • 26 41

      • Nie wszyscy żyją tak jak ty

        • 18 6

    • Wyjada?

      No, zobaczymy czy wyjada.
      Na pewno nie wszyscy.

      • 39 3

    • niestety ale oni juz nie wyjada...

      • 41 4

    • Nie wyjada.

      • 11 2

  • Skoro ochrona covidowa przed eksmisja (1)

    caly czas obowiazuje i nakazy eksmisji nic nie znacza to takze nie ma znaczenia jaki to bedzie rodzaj umowy najmu.
    Takze nie ma znaczenia czy to uchodzca, Polak, Niemiec czy Senegalczyk.
    Poczekajmy az kurz opadnie i cenzura przestanie blokowac artykuly nt. uchodzcow to wowczas sie przekonamy z jakim ryzykiem wiaze sie wynajecie lokalu uchodzcy i czy jest porownywalne z ryzykiem jakie ponosilismy przed wojna.

    • 152 1

    • Jak opadną emocje, a przyjadą rachunki za prąd, gaz, wodę i śmieci to wtedy będzie godzina prawdy.

      • 40 0

  • Czyli pani radca prawny rozwodzi się nad zaletami najmu okazjonalnego, (3)

    po czym na koniec stwierdza że i tak nic to wynajmującemu nie pomoże, bo (standardowo) covid. bardzo pomocny artykuł, mam nadzieję że wierszówka wpadła.

    • 177 0

    • taka profesja, masło maślane

      • 42 0

    • Wazne ze notariusz przytuli

      Pare stowek za unowe kopiuj wklej

      • 56 0

    • Chyba nie czytała dokładnie specustawy ukraińskiej. Polecam art. 69

      • 14 0

  • Niedaleko mnie wynajmują, ale na pewno socjalu nie potrzebują.:D

    Widać wzmożony ruch, ale z pośredników korzystają.

    • 39 1

  • Pamietajcie, ze w polskim systemie prawnym jakolwiek najem mieszkania jest ryzykowny dla wynajmujacego wlasciciela. Droga sadowa i kmornicza eksmisji to droga przez meke,odzyskanie odszkodowania prajtyczniengraniczy z cudem. Wiec jak nie musicie wynajmowac to nie ryzykujcie. Zawsze górą jest najemca i jego interes. Takie socjalistczne mamy niestety prawo. Pisze to jako wieloletni praktyk w temacie.

    • 152 2

  • Najlepiej nie wynajmować, niech stoi puste (8)

    Pozbycie pasożyta jest nie możliwe, a nawet jeśli to droższe niż roczne zyski z wynajmu

    • 133 10

    • Tylko po co miec puste mieszkanie? Prawie kazdy ma teraz puste mieszkanie. (4)

      A mowia ze mieszkan brak.

      • 6 3

      • (3)

        zarabia na wzroscie wartosci miszkania

        • 8 4

        • Gdzie ten zarobek jak co roku 15 % zjada inflacja

          oj byzmesmeny

          • 2 6

        • Oczywiscie. Wszyscy kupili mieszkanie zeby zarobic na tym ze stoi puste. (1)

          To oznacza, ze zeby zarobic, beda je musieli sprzedac. Bo inaczej dalej maja tylko puste mieszkanie i zamrozone ileśset tysięcy. Z zaciekawieniem czekam na moment kiedy inwestorzy w puste mieszkania zapragną lawinowo "zrealizowac zysk".

          • 3 1

          • Większość nie stoi pusta, a jeżeli tak to za chwilę będą braki bo młodzi nie dostaną kredytu przy tych zaporowych warunkach i będą wynajmować tak więc jeżeli ktoś widzi tylko tu i teraz to nigdy nic nie zarobi

            • 2 0

    • Grunt to znaleźć uczciwą osobę godną zaufania (2)

      Ale tacy ludzie nie są skorzy płacić 2 tys co miesiąc za mieszkanie a więc jest impas. Można określić parabolę która wykazuję że im droższe miesięczne koszty utrzymania mieszkania tym większe oczekiwania, roszczeniowość i ryzyko

      • 3 0

      • Rozwiązanie jest proste ale niewygodne (1)

        Postarać się o dobrą osobę zachęcając dobrą ofertą.
        Nie oczekiwać kokosów za mieszkanie, cieszyć się że najemca opłaca rachunki a ty nie ponosisz żadnych kosztów z nim związanych. Dobry najemca będzie dbał o mieszkanie i go szanował bo doceni że taniej nigdzie nie znajdzie.

        • 3 2

        • Każdy sprawia dobre wrażenie przez 5minut

          nie poznasz oszusta

          • 7 0

  • Zabezpieczenie płatności to jedno a ryzko dużego remontu po najemcach to drugie (9)

    Uchodźcy to głównie kobiety z dziećmi. Wynajem lub użyczenie np 2 kobietom z 4 dzieci niesie za sobą ryzyko dużych zniszczeń. Każdy kto ma doświadczenie w najmie wie co mogą zdziałać dzieci puszczone samopas. Użyczenie czy nawet komercyjny najem na 2 miesiące rodzinom z małymi dziećmi może skutkować remontem za kilkanaście tysięcy złotych, czyli koszt kilkakrotnie przekraczające zyski nawet z komercyjnego najmi na 2 miesiące.
    Ryzyka to chyba tylko nie ma na mieszkaniach po babci z boazerią.

    • 135 9

    • Lub z lamperiami po sufit

      • 14 3

    • (5)

      Jeżeli uważasz, że ewentualne uszkodzenia to największe ryzyko wynajmującego przy najemcach z dziećmi, to znaczy, że nie masz żadnego doświadczenia ani wiedzy o działaniu tego systemu. Zastanów się dlaczego wynajmujący chętniej wynajmie mieszkanie studentom lub robotnikom sezonowym, którzy codziennie urządzają tam libacje i gdzie uszkodzenia będą , niż małżeństwu 40-latków z 15-letnim dzieckiem.

      • 18 5

      • (4)

        Z mojego doswiadczenia - wynajem studentom = kazdy ma inne poczucie czystosci ale bez dramatu po zdaniu mieszkania. Wynajem z dzieckiem (na raptem miesiac) - zrwany naped rolety zewnetrznej, pociete te wewnetrzne na oknach (widentnie nozyczkami), zapchana pralka i zarwane lozko najpewniej od skakania na nim. Wole libacje.

        • 51 1

        • (3)

          Ja też mam najgorsze doświadczenia z dziećmi. Sorry, ale nie - rodzina z dziećmi tylko z duża kaucją.

          • 37 1

          • (2)

            Dobrze, koleś. Przy najmie okazjonalnym problem z najemcami z dziećmi polega na tym, że musi być przy eksmisji zapewniony lokal zastępczy. Bez znalezienia go (może trwać latami) komornik takiej rodziny nie usunie - i tu tkwi problem z najemcą z dziećmi, czego nie ma przy studentach czy robolach, a nie jakieś zniszczenia sofy, czy brudne ściany.

            • 19 7

            • Koleś ty chyba nie skumałeś o co chodzi w tym wątku

              Wątek nie dotyczy niepłacenia czynszu ani korzystaniu z lokalu bez umowy.
              Tu jest mowa o potencjalnych szkodach i zniszczeniach w opuszczanym mieszkaniu.
              Rodziny z małymi dziećmi to statystycznie duża grupa na rynku najmu, a tym samym mająca wpływ na ceny i zyski z najmu. I o ile potencjalne szkody w jakimś stopniu amortyzują się przy wynajmie rodzince na 2 -3 lata o tyle nie ma szans żeby się zamortyzowały przy wynajmie na 2-3 miesiące.

              • 15 1

            • Nie jestem twoim kolesiem

              I nie wynajmuję - sorry - ludziom o niejasnej sytuacji materialnej. W praktyce więc nigdy nie miałam problemu z odmowa wyprowadzki. Za to remont generalny przekraczający 3-miesięczny zysk z czynszu już robiłam. Tak że faktyczny problem z wynajmem dzieciatym to sa jak najbardziej zniszczenia, wbrew twoim wyobrażeniom.

              • 13 2

    • Rodzina z dziecmi nigdy. (1)

      Tez mialem przyjemnosc z rodzinka z dziecmi.Skonczylo sie nie oddaniem depozytu.Zniszczenia to polamana sofa.Obrazki do zerwania ze scian ktore odchodzily z tynkiem i wielki syf.Rodzinka wyslala klucz poczta i sie zmyla.Musialem doplacic do depozytu jakies 3tys zl.Sam mam teraz dziecko i musze malowac mieszkanie 2 razy do roku zeby w miare wygladalo.

      • 20 5

      • Jak Ty dzieci wychowujesz że musisz 2 razy w roku malować mieszkanie. Współczuję.

        • 19 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Rodzinny Dzień Budowlańca

w plenerze

Dzień na budowie Odea Park

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane