• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wynajem mieszkania uchodźcom. Jak to zrobić bezpiecznie?

Joanna Stolp
20 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Coraz więcej osób decyduje się na użyczenie lub najem mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Warto przy tym pamiętać o kwestiach prawnych. Coraz więcej osób decyduje się na użyczenie lub najem mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Warto przy tym pamiętać o kwestiach prawnych.

W związku z napływem coraz większej liczby uchodźców z Ukrainy pula mieszkań na wynajem w Trójmieście szybko się kurczy. Ich właściciele poszukują informacji, jak bezpiecznie od strony prawnej wynająć mieszkanie uchodźcy. Do wyboru pozostaje umowa najmu zwykłego lub okazjonalnego. Jednak jeśli za odstąpienie lokalu nie będziemy pobierać czynszu, spisać należy umowę użyczenia.



Czy zdecydował(a)byś się na najem mieszkania uchodźcom?

Wiele osób chciałoby pomóc uciekającym przed wojną Ukraińcom, ale zastanawia się też, jak zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami wyboru nieodpowiedniego najemcy lub w jaki sposób, zgodnie z prawem, przyjąć uchodźców.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego osoby, które decydują się przyjąć pod swój dach osoby z Ukrainy, mogą ubiegać się o dofinansowanie na czas nie dłuższy niż 60 dni. Dzienna stawka takiego dofinansowania wynosi 40 zł za osobę, której zostało udzielone schronienie i wyżywienie. Co istotne, nie ma znaczenia data złożenia wniosku o refinansowanie. Taka pomoc jest bowiem udzielona od dnia przyjęcia do domu uchodźców z Ukrainy. Przedłużenie wypłaty takiego świadczenia występuje wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Właściciel nieruchomości, który decyduje się na przyjęcie uchodźców, powinien ten fakt zgłosić do gminy, m.in. po to, by zapłacić stosowną kwotę za wywóz śmieci.



Coraz mniej mieszkań na wynajem w Trójmieście



W Trójmieście liczba dostępnych lokali na wynajem jest aktualnie coraz mniejsza. Jak podkreślają nasi rozmówcy, na każde ogłoszenie najmu zgłasza się kilkanaście osób chętnych i są to głównie rodziny uciekające przed wojną w Ukrainie.

Wielu wynajmujących ma jednak pewne obawy, a do najczęstszych należą problemy z weryfikacją tożsamości lub wiarygodności osób z Ukrainy, obawy przed brakiem ich wypłacalności czy różnicami kulturowymi.

- Niestety niektórzy właściciele mieszkań otwarcie mówią, że nie chcą wynajmować ludziom przyjeżdżającym z Ukrainy. Większość się jednak na to godzi, zwłaszcza po weryfikacji np. zatrudnienia osób zainteresowanych najmem. Warto podkreślić, że zdecydowana większość właścicieli nie rozróżnia osób, którym chce wynająć mieszkanie, ze względu na narodowość, tylko na sytuację finansową, a zwłaszcza stabilność zatrudnienia potencjalnych najemców - mówi Kamil Topór, ekspert ds. nieruchomości Dom & House.
Czytaj także: Ceny najmu mieszkań w Trójmieście są coraz wyższe

Agenci nieruchomości zgłaszają, że problematyczną kwestię stanowi także okres najmu, ponieważ część uchodźców liczy na szybką możliwość powrotu do Ukrainy i chciałoby wynająć mieszkanie na dwa lub trzy miesiące. Wynajmujący z kolei preferują dłuższy najem, co najmniej na rok. Coraz więcej mieszkań dostępnych standardowo na doby jest dostępnych dla uchodźców bezpłatnie lub po preferencyjnych cenach.

- Część właścicieli mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo od razu poprosiła nas o zgłoszenie swojej nieruchomości do Urzędu Miasta jako dostępnej bezpłatnie dla uchodźców. Inni zdecydowali o obniżeniu cen, rezygnując ze stawek dobowych. Są także mieszkania, które na miesiąc lub dwa wynajmuje firma, opłacając zakwaterowanie swoim pracownikom. Warto zatem szukać mieszkania na wynajem nie tylko wśród ofert najmu długoterminowego, ale także tych krótkoterminowych - zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu turystycznego - radzi Katarzyna Brędowska, dyrektor Działu Wynajmu Apartamentów Dom & House.

Zwykła umowa najmu lub najem okazjonalny



Kwestie formalne najmu mieszkania uchodźcom zależą od tego, czy lokal ma być używany odpłatnie czy nieodpłatnie. W przypadku najmu mamy do wyboru najem zwykły lub okazjonalny, w przypadku bezpłatnego użytkowania mieszkania w grę wchodzi umowa użyczenia.

- Z pewnością umowa najmu okazjonalnego najlepiej zabezpieczy interesy właściciela mieszkania, gdyż zawiera rygor wykonalności w zakresie opróżnienia lokalu przez najemcę i dzięki temu można uniknąć ewentualnego kierowania sprawy do sądu w celu uzyskania wyroku eksmisyjnego. To zaoszczędzi nam czas i pieniądze, gdyż taka sprawa w sądzie mogłaby trwać nawet około dwóch lat - mówi radca prawny Małgorzata Żelewska. - Polecałabym zawrzeć umowę na czas określony. Można też zawrzeć najpierw umowę użyczenia, a następnie którąś z umów najmu wiążącą się z pobieraniem czynszu.
Pamiętajmy jednak, że umowa najmu okazjonalnego może być sporządzona i podpisana jedynie u notariusza. Dzięki specustawie z 12 marca br. o pomocy obywatelom Ukrainy przy zawieraniu takiej umowy nie trzeba wskazywać miejsca, gdzie najemca mógłby się wyprowadzić w celu opuszczenia wynajmowanego lokum.

Użyczenie, jeśli nie pobieramy czynszu



Z kolei na podstawie umowy użyczenia właściciel lokalu zezwala osobom przybyłym z Ukrainy na bezpłatne korzystanie z jego mieszkania, na czas określony lub nieokreślony.

- Lokator ponosi wtedy koszty utrzymania rzeczy, więc w przypadku mieszkania będą to koszty zarządu nieruchomością wspólną we wspólnotach mieszkaniowych i opłaty eksploatacyjne lokalu należne spółdzielniom mieszkaniowym oraz opłaty za media. W umowie użyczenia można także osobę korzystającą z lokalu również zwolnić z ponoszenia tych kosztów - wyjaśnia radca prawny Aleksandra Hryniewicz.
Czytaj także: gdzie w Trójmieście nocują uchodźcy z Ukrainy?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj umowy wybieramy, problematyczną kwestią może być także bariera językowa. Aby skutecznie zawrzeć umowę, cudzoziemiec musi rozumieć jej treść i chcieć ją zawrzeć na ustalonych warunkach. W praktyce oznacza to, że niezależnie na którą formę umowy się zdecydujemy, powinna być sporządzona także w języku dla niego zrozumiałym.

Epidemiologiczny zakaz eksmisji



Pamiętajmy jednak, że nadal, w związku z art. 15zzu ust. 1 Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, obowiązuje zakaz eksmisji. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego czy też po prostu stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie można wykonywać nakazów opuszczenia lub opróżnienia lokalu mieszkalnego.

- Umowa najmu okazjonalnego nie przewiduje braku stosowania tzw. przepisów tarczy antykryzysowej dotyczących niewykonywania tytułów wykonawczych o opróżnienie lokalu w czasie pandemii - dodaje Małgorzata Żelewska.

Miejsca

Opinie (293) ponad 20 zablokowanych

  • Wynajmowałem dom Ukraincom przed wojną , (2)

    Nigdy więcej , zniszczony , czynszu nie chcieli płacić , tyle ze za media dali. Napisali oswiadczenie ze dług spłaca i tyle ich widzieli. Byli z Charkowa ..
    Teraz tylko Polakom i okazjonalnie lub niech stoi pusty.

    • 57 0

    • Mi kiedys wlasciciel jakiejs firmy probowal zakwaterowac 4 Ukraincow. Reklamowal jacy spoko i wogole a jak sie okazalo sam ich na oczy jeszcze nie widzial. Zatrudnil kogos w ciemno. Jak powiedzialam ze ok ale Umowe podpisuje z nim to juz zainteresowany nie byl. Ciekawe dlaczego hmmm :).

      • 16 0

    • A po wojnie władza ludowa zabrała?

      A dziś ponownie za PRL głosujesz na karakana czerwonego?

      • 3 7

  • Tak tylko przypominam, że jest pandemia i nie ma żadnych eksmisji

    żaden najem okazjonalny przed tym nie chroni. Lepiej już mieć puste mieszkanie.

    • 46 1

  • Dobro luxusowe (4)

    Mieszkanie to teraz dobro luksusowe. Cena jest nie do ogarnięcia dla przeciętnie zarabiającego człowieka. Ogromna ilość młodych ludzi mieszka z rodzicami.

    • 42 1

    • Dziwna sprawa. Zachód zazdrości dobrobytu

      TVP

      • 16 1

    • Tak jest od lat.

      • 3 0

    • Ja z żoną zarabiamy przeciętnie (1)

      I mamy dwa mieszkania , mamy 35 lat jedno mieszkanie z 2011 drugie 2019 . Warte razem jakieś 800 tys. Kredytu 300 więc nie przesadzacie . Da się .

      • 1 12

      • Prezenty

        To mieliście bogate wesele. Proponuję iść do szkoły i nauczyć się matematyki. Dziś za średni zarobek kupi się ewentualnie pół metra mieszkania a jeszcze trzeba przecież coś jeść i w coś się ubrać. Więc???? Nie pisz bajek.

        • 7 0

  • Na OLX 143oferty mieszkań na wynajem w Gdańsku

    Więc chyba nie jest źle, mieszkań starczy dla każdego - aż sprawdziłem

    • 9 2

  • zastanowic sie (13)

    https://legaartis.pl/blog/2022/03/15/za-wyrzucenie-uchodzcy-z-domu-grozi-minimum-rok-wiezienia/?fbclid=IwAR0o8arrzPh8Td0SWQcVDJBhxkNUzwEPXCeCbVS9HoNSWA6O-hBtNVqnCu8

    • 18 3

    • :O ale jaja (11)

      8 marca wprowadzili nowelizację kodeksu karnego w którym to dopisali Art. 61a w którym to skazuje się obywatela Polski na niemniej niż rok jeżeli ktoś kto przyjął uchodźcę będzie się go chciał pozbyć przed zakończeniem wojny na ukrainie

      • 13 3

      • :O ale jaja! (10)

        Ciekawe ze art. 61 KK to Zasady wymiaru kary i środków karnych. Jakim fikołkiem dopisali tam kary za wyrzucenie uchodźców? Chcesz siać dezinformację i panikę, to rób to poprawnie.

        • 0 11

        • (9)

          To prawda. Przeczytaj te przepisy a potem kwestionuj co ktos napisal.

          • 8 1

          • Przeczytałem. I co? (8)

            I zwiększa się kary za coś, co już do tej pory podlegało karom? Wymuszenia i siłowe rozwiązania zawsze podlegały karze. Ponad to, ustawodawca nie wyróżnia w żadnym stopniu uchodźcy od innych poszkodowanych.

            • 0 9

            • gdyby tak było nie dopisywaliby specjalnych klauzul związanych stricte z ukraińcami (7)

              to już jest podłość, ludzie z dobrego serca pomagają im a własne państwo za ich plecami kręci na swoich obywateli baty

              • 7 1

              • Na obywateli, czy na przestępców, którzy potencjalnie wykorzystywaliby zaistniałą sytuację? (6)

                Ale teraz przyznaję. Twoja krecia robota jest dużo bardziej subtelna i przemyślana niż sądziłem na początku.

                • 0 6

              • Krecią robotę świadczy ustawodawca przepychając takie przepisy po cichu (5)

                Trzeba być głupim albo naiwnym by tego nie dostrzegać. Opiniowanie i komentowanie przepisów które dotyczą własnego państwa szykanujesz i obrażasz, jesteś niepoważny albo masz w tym interes. Nazywanie osób którzy z dobroci serca przyjęli obcych ludzi pod swój dach potencjalnymi przestępcami jest podłe i bezczelne. A co jeżeli dany lokator okaże się delikatnie mówiąc bardziej niż kłopotliwy ?? to co właściciel we własnym domu ma zostać ubezwłasnowolniony ?!

                • 9 0

              • Miej pretensje do przepisów, które dały za duzo praw najemcom, ale nie zrzucaj tego na uchodźców. (4)

                Tak- prawo dotyczące wynajmu jest paskudne, ale było od zawsze i obecna sytuacja tego nie zmienia.

                • 1 6

              • W tym wątku komentujemy dopisany Art. 61a (3)

                a on dotyczy uchodźców czy ci się to podoba czy nie !! zdejmij klapki z oczów.

                • 8 0

              • Nie dotyczy. Przytocz dokładnie fragment w którym uchodźcy są wskazani w tym artykule. (2)

                • 0 7

              • ty tak na poważnie? ręce opadają. (1)

                Masz linka w którym jest skan pisma. Jeżeli nie umiesz po Polsku bo skanu translator nie przetłumaczy to już twój problem. Tylko nie wypowiadaj się na tematy których nie rozumiesz

                • 7 0

              • NIe przytoczysz, bo go nie ma.

                Liczysz że nie kazdy wejdzie żeby przeczytać.

                • 1 1

    • Niepokojące

      • 1 0

  • Chcę użyczyć mieszkania uchodźcom. (2)

    Nieodpłatnie,wyżywienie na własną rękę.Czy należy mi się jakaś część owych czterdziestu złotych?Jeżeli
    tak to gdzie i jak złożyć wniosek?Będę wdzięczny za info.

    • 1 12

    • Należy się ponoć całość (1)

      ale to rozwiązanie na dwa miesiące

      • 2 0

      • Jednak wg przepisow to na poczet kosztow mieszkania i wyzywienia. Gminy moga podejmowac kontrole stanu faktycznego. Pewnie nie beda tego robic ale moga.

        • 3 0

  • Wynajmem moich mieszkań zajmuje się pośredniczka (3)

    Wszystko profesjonalnie, począwszy od wybrania najemców, przygotowanie umowy wynajmu, przekazania mieszkania i nadzór przez cały okres najmu. Czy to rodziny, czy studenci, obcokrajowcy nigdy problemów nie było. I tak od lat.

    • 2 20

    • Ha ha ha słaba reklama (1)

      • 11 0

      • A jednak, tak jest. Boli że komuś się udaje?

        • 0 4

    • I ty jej oddajesz jeden czynsz czy biedny najemca?

      A może kroi i od ciebie i od niego ? Ja robię to sam od lat. Chyba tak samo profesjonalnie, bo nie miałem nigdy żadnych problemów. Rozumiem jeszce sprzedaż, gdzie trzeba sprawdzić różne kwestie ale wynajem ? Pośrednik nieruchomości to poza notariuszem najbardziej przepłacana robota.

      • 2 0

  • w polsce nie mozna wynająć bezpiecznie mieszkania

    Wynajmujący nie ma żadnych praw. Nawet w przypadku najmu okazjonalnego ma związane ręce. W świetle prawa wynajmujący właściciel mieszkania jest wyzyskiwaczem, oszustem i przestępcą który próbuje wyegzekwować od najemcy kase za wynajem. Póki nie będzie normalnego prawa prawo będą stanowić tzw. "karki" i szara strefa.

    • 33 1

  • A może czas aby rząd wreszcie coś zrobił? (2)

    • 20 1

    • Po co?

      Sukces partii w świecie jest? Jest!
      Pinokio i notariusz dumni? Dumni!

      To po co mają coś robić.

      A jak UE kasę da dla uchodźców, będzie na kampanię wyborczą i propagandę TVPiS

      • 9 0

    • Robi, rozdaje Twoją kasę.

      • 4 0

  • Ukraina od dekady nie płaci Rosji za gaz. Bo i poć, skoro Polska przysyła za darmo.

    • 20 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Rodzinny Dzień Budowlańca

w plenerze

Dzień na budowie Odea Park

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane